Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Pe Shadow Zone am anuntat achizitia Umbritei, de aici am facut rost de manual de service, si tot de aici am luat informatiile necesare mentenantei.

Dupa plimbari fara nici o problema, timp de peste 3 ani, aproape 30.000 de km si un Cerc Polar la activ, consider ca Umbrita si-a mentinut titlul de motocicleta fiabila. :smoke:

 

Adasar, mi se pare normal ca tot aici sa anunt ca trebuie sa ma despart de ea...

 

/index.php?...536935&st=0

 

Am cumparat un BMW K 1200 LT, care nu suna ca Umbrita, dar ofera confort si autonomie mai mare... Personal, le-as tine pe amandoua (ceea ce am si incercat din primavara mana acum), dar s-a dovedit imposibil sa le pot utiliza corect pe amandoua... Un motor e facut sa umble... nu sa stea parcat majoritatea timpului...

 

V-am salutat!

Asfalt uscat!

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am si eu o intrebare in legatura cu Shadow-ul unui prieten de-al meu: e normal sa se auda un zgomot gen scartait din zona pinionului de atac in momentul in care trec peste denivelari? Sa fie de la faptul ca se intinde lantul din zona in care este fixat lantul cu siguranta?

Multumesc anticipat :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am si eu o intrebare in legatura cu Shadow-ul unui prieten de-al meu: e normal sa se auda un zgomot gen scartait din zona pinionului de atac in momentul in care trec peste denivelari? Sa fie de la faptul ca se intinde lantul din zona in care este fixat lantul cu siguranta?

Multumesc anticipat :smoke:

 

Scartaitul cu siguranta nu este normal... Verifica cat de intins este lantul, si daca pinionul este in stare buna...

Oricum, in zona aia, sa nu scartaie bascula, cau ceva pe la suspensie(telescop)...sa nu atinga de ceva... Trebuie desfacut pe acolo si verificat...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scartaitul cu siguranta nu este normal... Verifica cat de intins este lantul, si daca pinionul este in stare buna...

Oricum, in zona aia, sa nu scartaie bascula, cau ceva pe la suspensie(telescop)...sa nu atinga de ceva... Trebuie desfacut pe acolo si verificat...

 

Asfalt uscat!

 

Lantul nu trebuie intins ca l-am verificat, trebuie sa desfac si capacul de la pinionul de atac sa vad in ce stare e si de asemenea bascula trebuie sa o verific, ca am observat scartaitul ala doar la denivelari.....mersi mult! :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu trebuie intins ca l-am verificat, trebuie sa desfac si capacul de la pinionul de atac sa vad in ce stare e si de asemenea bascula trebuie sa o verific, ca am observat scartaitul ala doar la denivelari.....mersi mult! :smoke:

 

Vezi ca nici prea intins nu e bine... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ... sunt nou posesor de honda steed de 400 si ma intrebam eu ,acum ca am patit o , cum stiu cand ramana cu foarte putina benzina "(pe rezerva)" in rezervor pt ca se pare ca am infundat carburatoarele cand am ramas fara ... exista un indicator ceva , inafara de a deschide busonul si a baga batul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebui sa ai undeva in stanga sub rezervor ca o cheita pe care sa scrie on-off-res ...tu mergi pe on...cand vezi ca da semne sa nu mai fie benzina pui pe res si mergi inca vreo 30-40 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondini: scirtiitul lantului cind treci peste denivelri poate fi din cauza ca este prea intins lantul. verifica sa ai sageata cit scrie la carte. poate ai si amortizoarele setate pe soft si depasesti greutatea pentru setarea aia si se misca bscula prea mult si ajunge sa se intinda lantul. poate scirtiie bucsa de la bascula, incearga sa o verifici pe loc sa vezi daca face tot asa daca te apesi pe ea, eventual mai iei un rucksac in spate mai greu sa o piti apasa mai bine. si evident, vezi sa nu scirtiie chiar lantul, da-i o spalare cu motorina si periuta de dinti, o ungere si mai vezi dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebui sa ai undeva in stanga sub rezervor ca o cheita pe care sa scrie on-off-res ...tu mergi pe on...cand vezi ca da semne sa nu mai fie benzina pui pe res si mergi inca vreo 30-40 km.

 

din pacate nu am nici o cheita .... steed u meu are pompa de benzina si nu am nici un robinet de on off pt rezervor :laugh: trebuie sa fie ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am nici o cheita .... steed u meu are pompa de benzina si nu am nici un robinet de on off pt rezervor :laugh: trebuie sa fie ceva

 

Doar tripmetrul,si sa stii cam cat iti consuma...Cu timpul,o sa-i descoperi cam care ii e autonomia... Depinde de cativa factori:zona in care mergi (oras sau drum lung),felul in care conduci (mai potolit sau mai sportiv),ce benzina ii bagi,etc...Fostul proprietar ar trebui sa-ti dea o cifra aproximativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondini: scirtiitul lantului cind treci peste denivelri poate fi din cauza ca este prea intins lantul. verifica sa ai sageata cit scrie la carte. poate ai si amortizoarele setate pe soft si depasesti greutatea pentru setarea aia si se misca bscula prea mult si ajunge sa se intinda lantul. poate scirtiie bucsa de la bascula, incearga sa o verifici pe loc sa vezi daca face tot asa daca te apesi pe ea, eventual mai iei un rucksac in spate mai greu sa o piti apasa mai bine. si evident, vezi sa nu scirtiie chiar lantul, da-i o spalare cu motorina si periuta de dinti, o ungere si mai vezi dupa.

 

Lantul e uns si nu e nici prea intins...e chiar bun. E bucsa de la bascula ca am verificat si i-am dat niste spray cu bisulfat de molibden, pare sa nu se mai auda.

Mersi pentru sfaturi

Editat de hondini
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut la toti umbracii

am o honda shadow 750 ace si vreau sa ii schimb aripa fata cu una de metal stie carevacineva care sa faca asa ceva

pe cruisercustomizing au mai multe modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,zgomot la schimbarea vitezelor,nu agata si nu sare ,doar zgomot.Care ar fi cauzele?

Am completat ulei pana la maxim (poate chiar putin peste max, din greseala) si acum e mai silentiosa la schimbarea vitezelor. Am in motor Motul 5100 15W50, dar la urmatorul schimb cred ca trec pe Castrol 10W40, poate scap de zgomote.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am completat ulei pana la maxim (poate chiar putin peste max, din greseala) si acum e mai silentiosa la schimbarea vitezelor. Am in motor Motul 5100 15W50, dar la urmatorul schimb cred ca trec pe Castrol 10W40, poate scap de zgomote.

[/quote

Nivelul la ulei ii la max si la mine ,folosesc Mobil 10w40 si inainte am folosit Repsol 10W40 si se auzea la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelul la ulei ii la max si la mine ,folosesc Mobil 10w40 si inainte am folosit Repsol 10W40 si se auzea la fel

Nu puneti ulei mai mult decat scrie in carte ca va fortati garniturile si vi-l arunca afara cand va e lumea mai draga.Tu ai o problema in cutie si pt asta tre sa o dai jos sa vezi ce e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu puneti ulei mai mult decat scrie in carte ca va fortati garniturile si vi-l arunca afara cand va e lumea mai draga.Tu ai o problema in cutie si pt asta tre sa o dai jos sa vezi ce e.

Ulei am pus cat zice manualul.Cand am zis nivel max m-am referit la joja.De desfacut nu ma bag ca nu ma pricep si poate pana la urma-i normal zgomotul la un motor din 95.Service in zona nu am,asa ca nu-mi ramane decat sa ma dau cu ea asa,eventual pana creapa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa continui discutia cu uleiul. o intrebare: am in motor ulei Mobil 4 T semisintetic 10W-40. ii normal ca la 3000 km sa se aprinda becul la ulei si la completare sa intre cam 0.6 l- 0.7l ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari populatie ..

caut si eu un disc frana ptr o honda shadow vt600c .... nu il vreau nou si din acest motiv intreb pe aici care stie de unde ...sau care are vreunul ...va rog dati-mi si mie un semn ceva ....

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cit de curind motoreta mea intra in transformari , pina atunci incep sa vand de pe ea ce nu intra in planurile de viitor :laugh:

suporti coburi si coburi Giwi ( nu sunt chiar tineri coburii au umblat nitel pe drumuri ) pret pachet 500 ron

tot asa cit de curind or sa intre si tobele la vanzare , tobe Silver Tail - 1600 ron

post-9934-1281853649_thumb.jpgpost-9934-1281853626_thumb.jpgpost-9934-1281853680_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...