Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva dimensiunile pentru riserele si suruburile de fixare ale lor de la Honda Shadow VT600?

 

Nu sariti toti ca se blocheaza serverul...:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva dimensiunile pentru riserele si suruburile de fixare ale lor de la Honda Shadow VT600?

 

Nu sariti toti ca se blocheaza serverul...:lol:

vroia sa zica, intrebe:

ghidonul e de 25.4 sau de 22?

prezonul, surubul de prindere a reiser-ului pe arborele superior de cit e? e de 10 sau de 12? cu pas filet de 1.25 sau 1.5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! De cateva zile mi-am luat si eu o Hondita (Shadow,bineinteles ) si am o nelamurire. Este normal ca pe acel furtunas de colectare a gazelor sa picure de fiecare data cand o opresc ,cam 5-10 picaturi de ulei ? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e chiar ulei, nu cred ca e prea bine; furtunasul ala evacueaza gazele din carter si ar trebui sa fie conectat la carcasa filtrului de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e chiar ulei, nu cred ca e prea bine; furtunasul ala evacueaza gazele din carter si ar trebui sa fie conectat la carcasa filtrului de aer.

multumesc pentru raspuns

 

Daca e chiar ulei, nu cred ca e prea bine; furtunasul ala evacueaza gazele din carter si ar trebui sa fie conectat la carcasa filtrului de aer.

Acum m-am lamurit. Nu este ulei,este antigel si se prelinge chiar pe acel furtun de evacuare.Era un colier slabit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, si-a cumparat un prieten o honda VT 800 CJ din 1988, frumos motor dar nu gasesc nici un fel de informatie tehnica pe net, nici nu figureaza prin cataloagele de consumabile, mai exista cineva cu modelul asta in RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am intrat si eu de vreo doua luni in randul fericitilor posesori de Shadow cu un VT600 din 99 (urmeaza si pozele) si as avea si eu cateva intrebari de incepator:

 

1. Cum va dati seama daca a sosit momentul sa schimbati lantul? Cartea tehnica zice ca atunci cand la tensionarea lantului se ajunge cu axul rotii in zona rosie de gradatie, doar ca la mine totul e ... negru, iar imaginea din carte fiind de proasta calitate nu se vede mai nimic! Lantul nu arata rau dar trebuie tensionat (are un joc de vreo 4-5 cm). Stie cineva de la a cata linie ar incepe "zona rosie"?

2. Cablul de acceleratie de la VT600 92-95 se potriveste cumva si pe modelul din 99?

3. Are cineva de vanzare un corp semnalizare spate stanga original? Un eveniment nefericit m-a lasat cu el rupt ...

4. Si tot la capitolul cumparaturi, are cineva de vanzare o pereche de suporti de coburi?

 

Multumesc si asfalt uscat!

 

By the way, a fost cineva recent cu motorul pe soseaua "Transalpina"? E practicabila pt un Shadow?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am intrat si eu de vreo doua luni in randul fericitilor posesori de Shadow cu un VT600 din 99 (urmeaza si pozele) si as avea si eu cateva intrebari de incepator:

 

 

1. Cum va dati seama daca a sosit momentul sa schimbati lantul? Cartea tehnica zice ca atunci cand la tensionarea lantului se ajunge cu axul rotii in zona rosie de gradatie, doar ca la mine totul e ... negru, iar imaginea din carte fiind de proasta calitate nu se vede mai nimic! Lantul nu arata rau dar trebuie tensionat (are un joc de vreo 4-5 cm). Stie cineva de la a cata linie ar incepe "zona rosie"?

2. Cablul de acceleratie de la VT600 92-95 se potriveste cumva si pe modelul din 99?

3. Are cineva de vanzare un corp semnalizare spate stanga original? Un eveniment nefericit m-a lasat cu el rupt ...

4. Si tot la capitolul cumparaturi, are cineva de vanzare o pereche de suporti de coburi?

 

Multumesc si asfalt uscat!

 

By the way, a fost cineva recent cu motorul pe soseaua "Transalpina"? E practicabila pt un Shadow?

 

Bine ai venit in club!

1. practic intinderea lantului se face prin deplasarea spre inapoi a rotii spate...pe cadru trebuie sa ai niste gradatii, dar si daca nu sunt vizibile, cand ai ajuns la capatul cursei vei realiza ca nu mai ai unde sa duci roata mai in spate :)

2. teoretic ar trebui sa se potriveasca, deoarece intre 1998 si 2000 a fost acelasi cod la motorul de 600 - PC21

3. se gasesc semnale cam peste tot, inclusiv la louis : http://www.louis.de/_2080cf5b6025371fe4d4cd62fee3212c2a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=490&wgr=411&origin=bikedb&typ_id=PC21&list_total=1&anzeige=0&artnr_gr=10033250

4. tot louis: http://www.louis.de/_2080cf5b6025371fe4d4cd62fee3212c2a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=&wgr=0&origin=bikedb&typ_id=PC21&list_total=77&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10024300

 

Am fost pe Transalpina acum o luna si se poate trece cu orice motor. Cu exceptia catorva portiuni relativ scurte care sunt inca in lucru si unde trebuie trecut cu atentie, e proaspat asfaltata. Atentie la cum tragi de gaz, fiindca nu sunt inca montati parapetii de protectie si nici nu e marcata. Pentru detalii suplimentare, vezi ca sunt cateva topicuri cu impresii recente atat pozitive cat si negative pe sectiunea excursii. :grinbandit:

Editat de ggabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit in club!

1. practic intinderea lantului se face prin deplasarea spre inapoi a rotii spate...pe cadru trebuie sa ai niste gradatii, dar si daca nu sunt vizibile, cand ai ajuns la capatul cursei vei realiza ca nu mai ai unde sa duci roata mai in spate :)

2. teoretic ar trebui sa se potriveasca, deoarece intre 1998 si 2000 a fost acelasi cod la motorul de 600 - PC21

3. se gasesc semnale cam peste tot, inclusiv la louis : http://www.louis.de/...tnr_gr=10033250

4. tot louis: http://www.louis.de/...tnr_gr=10024300

 

Am fost pe Transalpina acum o luna si se poate trece cu orice motor. Cu exceptia catorva portiuni relativ scurte care sunt inca in lucru si unde trebuie trecut cu atentie, e proaspat asfaltata. Atentie la cum tragi de gaz, fiindca nu sunt inca montati parapetii de protectie si nici nu e marcata. Pentru detalii suplimentare, vezi ca sunt cateva topicuri cu impresii recente atat pozitive cat si negative pe sectiunea excursii. :grinbandit:

 

 

OK, multumesc de raspunsuri! la louis am gasit si eu, speram sa dau peste ceva second hand ca deh ... bugetul meu e putin bolnav pentru moment :sick: si ar mai fi cateva chestii pe care trebuie/vreau sa le cumpar :wink:

 

Bun, am sa dau o tura si pe la sectiunea aia. Oricum, drumul de weekend-ul asta s-a amanat pentru o perioada nedefinita asa ca stau acasa si ... :drink: Poate ma duc pe la sfarsitul lui septembrie.

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, si-a cumparat un prieten o honda VT 800 CJ din 1988, frumos motor dar nu gasesc nici un fel de informatie tehnica pe net, nici nu figureaza prin cataloagele de consumabile, mai exista cineva cu modelul asta in RO?

 

Da, eu :cheers:

 

http://www.cmsnl.com/honda-vt800c-shadow-800-usa_model1130/

Editat de catas_him
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Are careva idee unde gasesc un etrier fata, Poate sa fie si defect , fara pistonase, pentru ca pe mine ma intereseaza piesa care se prinde pe furca, mai exact cea din imagine:

post-26486-0-46415700-1314811557_thumb.jpg

Editat de pirvulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

De vreo 2 zile am si eu o problema, cand trec din vitezele superioare in inferioare scoate un clancanit ca si cand as baga-o in prima. Destul de suparator ... Ma poate ajuta cineva? Sa fie de la ambreiaj?

 

Multam mult!

 

Respect!

 

Mai da ce frenezie e p-aici prin Shadow Zone ... huh.gif Chiar toata lumea e la plimbare ... tot timpu? Pe unde fratzilor ca vin si eu? ricky.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Are cineva ramas de la vreo dezmembrare /modificare un cablu de kilometraj ptr un SHADOW vt 600 din 96 ?

sal.. eu am pus de scuter , al am de doi ani si este OK luat din doraly chinezesc 4lei am cerut patrat-bifurcat si a mers la fix, firma se numeste blade motors...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

salut.dupa multe vise si sacrificii am reusit sa schimb batrana viraga pe un vt 1100 c sabre sc 18 model de state.Binenteles ca motoru avea ceva probleme(estetice) ca altfel nu ma incadram.oricum am reusit sa rezolv cam tot dat acum mai am nevoie de un kilometraj in mile pt el sau de o carcasa de kilometraj daca se potriveste si de pe alte modele.Poate cineva sa ma ajute cu piesa asta sau macar o informatie.tnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.dupa multe vise si sacrificii am reusit sa schimb batrana viraga pe un vt 1100 c sabre sc 18 model de state.Binenteles ca motoru avea ceva probleme(estetice) ca altfel nu ma incadram.oricum am reusit sa rezolv cam tot dat acum mai am nevoie de un kilometraj in mile pt el sau de o carcasa de kilometraj daca se potriveste si de pe alte modele.Poate cineva sa ma ajute cu piesa asta sau macar o informatie.tnx

 

Felicitari pt. achizitie !

Cel mai simplu si ieftin - ebay. Poti gasi ceva s/h,ieftin.Iar cablul,cel putzin,poti sa-l gasesti si nou-noutz.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit in sfarsit sa-mi iau motorul pe care mi l-am dorit. Am o intrebare: pe faza scurta se aprinde farul din mijloc iar pe lunga merge doar cel din dreapta ( inca nu am verificat celalalt sa vad daca nu e becul ars ). Cele laterale au fost montate de fostul proprietar si as vrea sa stiu daca pe faza lunga , la aprinderea celor doua faruri laterale e cumva necesar un releu?

post-67286-0-30311800-1322813550_thumb.jpg

post-67286-0-94778400-1322813562_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit in sfarsit sa-mi iau motorul pe care mi l-am dorit. Am o intrebare: pe faza scurta se aprinde farul din mijloc iar pe lunga merge doar cel din dreapta ( inca nu am verificat celalalt sa vad daca nu e becul ars ). Cele laterale au fost montate de fostul proprietar si as vrea sa stiu daca pe faza lunga , la aprinderea celor doua faruri laterale e cumva necesar un releu?

 

Da ! Altfel,risti sa se arda ceva,p-acolo...De-obicei,sunt becuri de 55 W si-n proiectoare - de 2 ori cât farul.Trece mult curent,prin firele alea. Vorbeste cu un electrician auto,sa-ti monteze un releu.Cel mai ieftin ar fi de Dacie.Asa am eu,pe Vulcan.Nu e mare lucru,cu conditia sa te pricepi...Ciudat sunt montate proiectoarele alea...Si fizic,si electric...De-obicei,sunt fixate pe-o bara,aproape lipite de far,nu asa departate.Iar d.p.d.v. electric,ar trebui sa se-aprinda toate trei odata,pe faza lunga...Deci,verifica si becul din far,sa nu fie arsa faza lunga .Din ce zici tu,înteleg ca-ti merge faza lunga,doar pe-un proiector,din 3 surse.Sau,e vreun fir intrerupt.Sau,in far intra doar 2 fire,în loc de 3,ca sa nu se mai aprinda si-n el faza lunga.(care-a fost deviata pe proiectoare).Ia da-i un telefon fostului,si afla ce-a modificat pe-acolo...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...