Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Buba e ca maine dim plec spre munte si fierul ala e prins intr-un singur brat + suruburi rigide (s-au rupt si suruburile cauciucate la mijloc ) si parca prevad ca de la vibratii o sa cedeze.. o sa o prind in seara asta cu niste soricei si sper ca nu o sa cada :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buba e ca maine dim plec spre munte si fierul ala e prins intr-un singur brat + suruburi rigide (s-au rupt si suruburile cauciucate la mijloc ) si parca prevad ca de la vibratii o sa cedeze.. o sa o prind in seara asta cu niste soricei si sper ca nu o sa cada :rusinica:

Din cauza sunt imbatranite si tocite bucatile alea de cauciuc de pe suruburi, si mie mi se rupe des de tot chestia aia. Am sudat la ea de mi-a iesit pe nas, de fiecare data se rupea in alta parte. Aveam de ales: faceam piesa integral din sudura, sau gaseam alta solutie.

 

Rezolvarea temporara a fost simpla: soricei de plastic, cei mai solizi pe care i-am gasit, multi (vreo 20) si prinsi strategic in multe locuri. Se pare ca au exact elasticitatea necesara. Daca nu mergi cu pasager, o sa te tina mai mult decat sudura (cel putin in cazul meu a fost asa). Pentru ca n-am avut timp in ultima perioada, n-am mai dus mobra la sudat, deci tot soriceii aia ii am, doar ca i-am inlocuit pe cei rupti (2-3 bucati) dupa vreo doua saptamani. Oricum, ar fi cazul sa remediezi situatia ceva mai definitiv - si eu intentionez sa sudez aia din nou, dar nu cred ca o sa renunt nici mai apoi la soricei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucsele alea cu surub le poti gasi la fabory, de pilda, cu vreo 20 de lei... Sau poti fi mai radical, tai fiierariile alea pana la cadru si pui o aripa cinstita de tabla de la o ruseasca pe bascula si ai chopper ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fury, faci rost de o aripa de dnepr cum mi-am pus si eu. Cade perfect pe diametrul gumei. Ancalagon spune bine. O astfel de aripa te costa 50 de lei si te tine 5 vieti. Este otel,rusesc... Pe aripa pui o a doua sa pentru pasager si ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi! Am rezolvat aici, la munte, la cazare! Aparent gazda are un aparat de sudura, am sudat tot cadrul ala secundar de cadrul motorului, nu-l mai dau jos in veci, poate doar cu flexu =] I-am facut intarituri pe deasupra care vin sub plastic.

Daca o sa gaseac o aripa de ruseasca, o sa o iau de rezerva.

Daca e, cand ma intorc de aici trag niste poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fury, faci rost de o aripa de dnepr cum mi-am pus si eu. Cade perfect pe diametrul gumei. Ancalagon spune bine. O astfel de aripa te costa 50 de lei si te tine 5 vieti. Este otel,rusesc... Pe aripa pui o a doua sa pentru pasager si ai rezolvat problema.

 

Poti sa pui vreo poza cu felul in care ai facut asta la tine? Suna tentant :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasager nu am carat,desi garantat se poate. Nu intentionez sa iau pasager,motiv pentru care am dat jos scaritele. Bagajele ori in spinare,ori prinse direct pe aripa(merge,am incercat). Daca vrei sa cari si pasager,lasi aripa mai lunga pe cauciuc pentru a avea unde sa atasezi seaua secundara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut :) a facut cineva asa ceva? nu stiu cum se spune pe romaneste :)

http://www.shadowriders.net/forums/showthread.php?t=16218

sau aici

http://www.hondashadow.net/forum/72-technical-discussion/140733-how-4-advance-timing-clutch-spring-upgrade.html

 

si inca o intrebare si-a schimbat cineva foaia pe spate pe foaie cu 38-39T in loc de 42 stock ? si lant mai scurt de 120 parca? am tot citit pe forumurile din sua si multi fac asta. vreau si o parere din romania noastra draga :)

Editat de Andrei_hompot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut :) a facut cineva asa ceva? nu stiu cum se spune pe romaneste :)

http://www.shadowriders.net/forums/showthread.php?t=16218

sau aici

http://www.hondashadow.net/forum/72-technical-discussion/140733-how-4-advance-timing-clutch-spring-upgrade.html

 

si inca o intrebare si-a schimbat cineva foaia pe spate pe foaie cu 38-39T in loc de 42 stock ? si lant mai scurt de 120 parca? am tot citit pe forumurile din sua si multi fac asta. vreau si o parere din romania noastra draga :)

1. de modificarea aia nu am auzit! Omul zice ca motorul ar merge mai racorit, se imbunatateste consumul, arderea ar fi mai "curata" si ai avea un raspuns mai rapid al acceleratiei.

Cred ca ar merita, dar mai intai de toate, as vrea si o parere inginereasca!Daca ar afecta "mersul" motorului(?!?)

2. la a doua modificare, foaie mai mica, m-am gandit si eu, ar mari viteza maxima si treptele mai "lungi" dar ma gandesc ca ar solicita mai mult cutia de viteze. In plus pierzi din cuplu la turatii joase, si o sa fie mai zgomotoasa. (din cate stiu).

 

-daca schimbi foaia, trebuie schimbare si arcurile de la ambreiaj cu unele mai tari , zice unul!

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Inca sunt in cautarea unei sei pentru Honda Shadow de 600 din '92...

 

Momentan astept un raspuns din partea lui "satana pe mobra" sau, in cazul in care nu gasesc nimic pana la sfarsitul saptamanii, de la "Zacopilu", dar pana una alta sunt tot fara sa, asa ca va rog, daca aveti vreuna de vanzare in zona Clujului, sa imi dati un semn.

 

O noapte buna tuturor!

 

 

P.S. In cazul in care o sa trebuiasca sa le schimb, are cineva niste arcuri pentru suspensia furcii? Tot din zona Clujului :)

 

Posted by Zacopilu on 22 July 2013 - 03:14 PM in Chopper, Custom & Power Cruiser...

Se vinde sea Honda Shadow 600 ( an '98 dar se potriveste si la unii ani anteriori) + capace plastic laterale. Seaua are o ciupitura care se vede in poza( prea putin vizibila cand este montata). Pret pachet 150 lei,fix. Detalii la tel 0761618791

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut :) a facut cineva asa ceva? nu stiu cum se spune pe romaneste :)

http://www.shadowriders.net/forums/showthread.php?t=16218

sau aici

http://www.hondashadow.net/forum/72-technical-discussion/140733-how-4-advance-timing-clutch-spring-upgrade.html

 

si inca o intrebare si-a schimbat cineva foaia pe spate pe foaie cu 38-39T in loc de 42 stock ? si lant mai scurt de 120 parca? am tot citit pe forumurile din sua si multi fac asta. vreau si o parere din romania noastra draga :)

Am eu foaie de 38 de un an si e ok. Deoarece umbra mea are doar 4 viteze, acum la 110-120 nu se mai simt vibratiile atat de tare, e mai comoda la drum intins. In oras, daca mergi intre 50-60km, e mai bine cu a treia decat cu a patra. Peste 60 merge si a patra. La consum nu pot sa spun ca s-a schimbat ceva semnificativ. Tot in jur de 4,5-5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu foaie de 38 de un an si e ok. Deoarece umbra mea are doar 4 viteze, acum la 110-120 nu se mai simt vibratiile atat de tare, e mai comoda la drum intins. In oras, daca mergi intre 50-60km, e mai bine cu a treia decat cu a patra. Peste 60 merge si a patra. La consum nu pot sa spun ca s-a schimbat ceva semnificativ. Tot in jur de 4,5-5.

Intrebari ( si eu am tot 4 la Shadow)

Ok, cat se pierde din cuplu? Este semnificativ? Treptele, la fel, sunt semnificativ mai lungi? Ai schimbat si pinionul? Cum citeam pe un forum, trebuie schimbate si arcurile de la ambreiaj?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari ( si eu am tot 4 la Shadow)

Ok, cat se pierde din cuplu? Este semnificativ? Treptele, la fel, sunt semnificativ mai lungi? Ai schimbat si pinionul? Cum citeam pe un forum, trebuie schimbate si arcurile de la ambreiaj?

Merci

Am schimbat pinionul cu unul nou la fel de 16 pt ca ala vechi era uzat. Treptele sunt mai lungi, depinde cum schimbi de obicei. eu acum merg mai mult cu a treia decat cu a patra in oras. S-au "lungit" cu cca 20 km/h. Adica daca acum bagi a patra la 50km/h ai sa o bagi la 70km/h La cuplu, eu am 92 kg si sotia mea 45, si nu simt o diferenta la plecarea de pe loc fata de cum se comporta motocicleta inainte. Nu am schimbat arcurile, daca cedeaza, am sa le schimb atunci :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh perfect :) la americani e primul lucru care il face fiecare pe umbre :) schimba foaia si lantul mai scurt apoi arcurile si avanseaza "timingul"...eram curios de opinia unu d'alnostru :P multumesc. la primul schimb de ulei incerc sa avasez chestia aia din primul link si revin cu feedback . aporpo. voi cu ce infasurati sitele din tevi ? pot cumpara de undeva carpa din aia din fibra de sticla sau din ce este ?



Un link interesant. cred ca merge tradus cu google. http://www.vt750dc.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat pinionul cu unul nou la fel de 16 pt ca ala vechi era uzat. Treptele sunt mai lungi, depinde cum schimbi de obicei. eu acum merg mai mult cu a treia decat cu a patra in oras. S-au "lungit" cu cca 20 km/h. Adica daca acum bagi a patra la 50km/h ai sa o bagi la 70km/h La cuplu, eu am 92 kg si sotia mea 45, si nu simt o diferenta la plecarea de pe loc fata de cum se comporta motocicleta inainte. Nu am schimbat arcurile, daca cedeaza, am sa le schimb atunci :))

Merci frumos.

Bafta

 

 

Un link interesant. cred ca merge tradus cu google. http://www.vt750dc.com/

Bun web-site!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ca info am si eu un manual pentru Honda Shadow VT 600, in limba engleza!

Il am salvat in format PDF, dar este prea mare pentru forum; ca atare cine doreste sa-mi dea PM si gasim o soluite de transmitere!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cine va pus pe hondita Cobra Hot Rod Lo-Boy Shotgun Exhaust System?



Ca info, pentru cine are nevoie:

Manualul pentru VT750C/CD/CD/CD2 - SHADOW/SHADOW DELUXE/ACE poate fi descarcat de aici: http://files.750ace.com/Honda_VT750CD_ACE_Service_Manual_OCR.pdf

mersi, de mult caut manualul "free of charge"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...