Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Salut,

As avea si eu o rugaminte, un prieten are Honda Shadow si ne gandeam sa ii luam genti laterale din piele.
Aici interveniti voi cu recomandari de modele/magazine/pareri etc.

Are deja suporti.

Asfalt uscat.

30713059_1637912709610225_5765315870515527680_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna dimineata! 

Ceva idei despre un service sau mecanic ce poate interveni la un Shadow 1100 Spirit? 

Motocicleta are liftere hidraulice si prezinta un zgomot puternic (bataie) la acestea. Pareri/idei pentru rezolvarea problemei? Motorul se poate deplasa pe ruta Bacau-Bucuresti pentru rezolvarea problemei.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.07.2019 la 13:09, teroare a spus:

Salut,

 

Are cineva de vanzare un ansamblu filtru aer complet?

 

Masca cromata si tot ansamblul.

 

Asfalt uscat!

Pentru un VT600 Shadow din '94

Salut,

Ai gasit cumva , ca vreau si eu sa cumpar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut ,ma poate ajuta cineva cu un loc de unde as putea sa cumpar o-ringul 91310-MB0-003 din Romania, o-ringul e ala de se monteaza pe crossover pipe + are cineva ideie ce diametru are Fuel tube A 16961MBA000(e conducta care pleaca din petcock si duce in filtru de benzina)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.01.2020 la 17:12, Bluaz a spus:

Salut ,ma poate ajuta cineva cu un loc de unde as putea sa cumpar o-ringul 91310-MB0-003 din Romania, o-ringul e ala de se monteaza pe crossover pipe + are cineva ideie ce diametru are Fuel tube A 16961MBA000(e conducta care pleaca din petcock si duce in filtru de benzina)?

 

Candva am umblat eu prin zona filtrului de benzina , diametrul furtunului e de 8 sau 10 mm interior daca imi amintesc bine . Poti pune o imagine cu piesa despre care vorbesti?

Editat de coyotu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, coyotu' a spus:

 

Candva am umblat eu prin zona filtrului de benzina , diametrul furtunului e de 8 sau 10 mm interior daca imi amintesc bine . Poti pune o imagine cu piesa despre care vorbesti?

Am rezolvat ,diametrul exterior era 16mm si cel interior 10mm. Problema nu era de la conducta ,colierul original nu mai etansa bine si asa au rezultat scurgeri de benzina....inducandumi ideia ca ar fi fisurata conducta. O-ringurile le-am gasit la MyMoto(OEM desigur).

Am identificat o alta problema ,in caz de e ceineva priceput pe aici. De unde ar putea fi scurgerile pe bolturile din poza ? Am gasit 2-3 stropi de antigel si usor umezit. 

P.S: Carcasa pare umeda dar e sters cu ceva solutie siliconata 

p.s2: Ce antigel recomandat? Am gasit MOTUL Expercooling dar parca nu as vrea sa cumpar deja amestecat..

84063697_166007531367382_6113952320280592384_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Bluaz a spus:

Am rezolvat ,diametrul exterior era 16mm si cel interior 10mm. Problema nu era de la conducta ,colierul original nu mai etansa bine si asa au rezultat scurgeri de benzina....inducandumi ideia ca ar fi fisurata conducta. O-ringurile le-am gasit la MyMoto(OEM desigur).

Am identificat o alta problema ,in caz de e ceineva priceput pe aici. De unde ar putea fi scurgerile pe bolturile din poza ? Am gasit 2-3 stropi de antigel si usor umezit. 

P.S: Carcasa pare umeda dar e sters cu ceva solutie siliconata 

p.s2: Ce antigel recomandat? Am gasit MOTUL Expercooling dar parca nu as vrea sa cumpar deja amestecat..

84063697_166007531367382_6113952320280592384_n.jpg

Antigel roz , nu stiu vreo marca de calitate dar cel roz e pt blocuri de aluminiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sa traiti! 

 

Problema mea e la un shadow de 600 94’ , merge intr un piston, mai precis pistonul din spate, daca ii gadil fisa de la pistonul din fata , aia cu dop nu cea de pe dreapta(fisa dupa partea dreapta nu merge deloc nici macar gadilata :)) ) merg ambele pistoane, de ce nu merg ambele bujii? Exista vreo sansa sa repar fisa aia sau tre’ inlocuita? De ce au 2 bujii pe fiecare cilindru?  E vreo problema daca merge doar una din bujii de pe fiecare cilindru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.02.2020 la 22:14, Alex Sucalescu a spus:

Sa traiti! 

 

Problema mea e la un shadow de 600 94’ , merge intr un piston, mai precis pistonul din spate, daca ii gadil fisa de la pistonul din fata , aia cu dop nu cea de pe dreapta(fisa dupa partea dreapta nu merge deloc nici macar gadilata :)) ) merg ambele pistoane, de ce nu merg ambele bujii? Exista vreo sansa sa repar fisa aia sau tre’ inlocuita? De ce au 2 bujii pe fiecare cilindru?  E vreo problema daca merge doar una din bujii de pe fiecare cilindru?

 Verifica cu rabdare daca ai scanteie la bujii , firele si fisele daca sunt prinse cum trebuie atat la capatul cu bujia cat si la capatul cu bobina( ai 2 bobine din care una e sub rezervor). E posibil sa mai ai si unul din fire deteriorat, daca nu..........posibil sa ai probleme cu bobina de inductie

 Salutare , a ma incercat vreun detinator de Honda VT 1100 sa foloseasca si alt tip de acumulator in afara de cel cu forma ciudata cu care este dotata ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.03.2020 la 9:52, buldozer a spus:

Salutare!am Vt 600 din 96 și în viteză 4 nu sare de 90km/h.posibile cauze?

Nu sare sau se intinde greu mai sus de 90?

verifica  ,carburatoarele si jigloarele daca sunt ok . Am patit si eu si aveam jigloarele extra obturate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Caut doua membrane pentru carburator pentru un Shadow VT 1100 Spirit din 2007. 

Noi sau SH in stare buna. Orice sugestie (site, link) e binevenita!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 1 oră, ingerifarachip a spus:

Salut,

A montat cineva o anvelopa mai mare, pe fata? la vt600c...

Mersi!

vt600c.jpg

Seamana destul de mult cu a mea:)) imi poti spune ce mobra ai tu si ce an este?  mie imi placea mai mult cu roata pea 19 (a mea e vt600) cu care a venit de fabrica dar fostul propietar i a pus furci si roata exact ca ale tale si nici macar nu stiu ce placute de frana sa cer la magazin ca nu stiu ce furca si ce roata am :))

535B5CA1-F86D-4115-9BC5-7646940C36F7.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Alex Sucalescu a spus:

Seamana destul de mult cu a mea:)) imi poti spune ce mobra ai tu si ce an este?  mie imi placea mai mult cu roata pea 19 (a mea e vt600) cu care a venit de fabrica dar fostul propietar i a pus furci si roata exact ca ale tale si nici macar nu stiu ce placute de frana sa cer la magazin ca nu stiu ce furca si ce roata am :))

535B5CA1-F86D-4115-9BC5-7646940C36F7.jpeg

Salut

Eu vreau sa schimb ca in poza postata de mine. 
Vreau sa-i fac o schimbare de look si as renunta la varianta originala (dimensiune anvelopa).
Cred (presupun) ca tu ai furca originala iar peste ea in partea de sus ai ceva cover sa para mai masiva. Se gasesc genul asta de covere, online.
Imi poti spune te rog ce dimensiune ai pe anvelopa?

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un proiect de amploare modificari,adaptari, montaj demontaj, dezbracat pina la cadru, vospit electrostatic etc toate facute de proprietar. Contribuitia noastra Oyama's Garage a fost fabricarea manuala a genti din piele montata pe brat oscilant spate si confectionare aripa spate. Un big like amice pentu munca depusa.

detalii cu geanta:

https://oyamasgarage.blogspot.com/2020/05/swing-arm-leather-bag-honda-shadow.html?fbclid=IwAR3USEjahKCSO6Ys9qN_Mth3Qztc3z_b6jPpVxaVexn9rA3DUX17-wuNsgs

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=271351064274922&id=101276164615747

_MG_0908.JPG

image0 (1).jpeg

image1 (1).jpeg

image1 (2).jpeg

image2 (1).jpeg

si clipul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut,

 

O intrebare pentru posesorii de HOnda Shadow VT 600 C, din 1995-ish. 

 

Care e viteza maxima cu care puteti merge? Si cum sta motorul la 100-110? Eu simt ca se cam chinuie peste 90, si voiam sa vad daca asa e normal sau am ceva pr la filtru de benzina sau aer sau altundeva :)

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.09.2020 la 10:59, NotSoMadMAx a spus:

Salut,

 

O intrebare pentru posesorii de HOnda Shadow VT 600 C, din 1995-ish. 

 

Care e viteza maxima cu care puteti merge? Si cum sta motorul la 100-110? Eu simt ca se cam chinuie peste 90, si voiam sa vad daca asa e normal sau am ceva pr la filtru de benzina sau aer sau altundeva :)

 

Multumesc

 Salutare , din cate imi amintesc , modelul din 1995 are 4 trepte de viteza.

Am avut modelul din 1997 care are 5 trepte si am mers linistit cu el 160 (ce-i drept de la 130 incepea sa traga mai greu). Recomand totusi sa arunci un ochi si la bujii, filtru de aer si carburatoare.

Editat de coyotu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 24 minute, Flo89 a spus:

Pt cei care ati schimbat tobele stock - cum ati rezolvat cu rar-ul?
Ar trebui sa ma astept la probleme din partea lor in cazul in care montez un set de tobe omologate pt UE?

Spui ca sunt omologate. Au pe ele semnul cu un E urmat de un numar bagate amandoua intr-un cerc?

Cam asa:

image.thumb.png.6566d9d411cfcce12d3f51c8861f2c82.png

 

Daca are aceasta omologare nu va fi o problema. Daca nu are asa ceva pe toba, atunci sa aiba stantata o serie si sa ai tu o hartie de omologare cu seria respectiva.

 

Altfel, daca omul de la RAR isi face datoria vei fi respins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...