Sari la conținut

27 mai 2006 - Inca Un Accident Mortal Pe Dn1


mielu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lasati poza sa vada toti si sa baga la cap. . .Nu e lipsa de respect si nici marlanie. .ci doar trista evidentza.

PS: In ce consta marlania pozei cu un GSXR distrus?!

Era o poza cu baiatul ala...nu cu motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati poza sa vada toti si sa baga la cap. . .Nu e lipsa de respect si nici marlanie. .ci doar trista evidentza.

PS: In ce consta marlania pozei cu un GSXR distrus?!

Poza victimei cu gatul sectionat este cea in discutie. Si pe buna dreptate, nu isi are locul aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o poza cu baiatul ala...nu cu motorul...

 

mi-am dat seama. . .era poza care a ramas postata pe sbz. Daijiro Kato cand s-a facut praf la Suzuka avea cel mai tare echipament din lume (ca toti ceilalti din GP dealtfel). Echipamentul foloseste la cazaturi pe asfalt, nu la coliziuni frontale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Dumnezeu sa aibe grija de sufletul sau.... tot viteza ,ca nu va mai invatati minte odata lasati-o fratilor mai usor, viteza exagerata ,mersul pe-o roata in trafic,crosetari la mm, si FOARTE MULTA INCONSTIENTA ,cand accedeti la asa ceva ....ce cauti asta gasesti .. 200km/h in trafic ,..fara suparare ,dar unii prea exagerati !

 

:cheers:

 

Dar cine certifica viteza ?

Ca-i greu de crezut ca a putut fi chiar atat de inconstient...

Sambata, DN1, Saftica (parca), adidasi+tricou, 200 Km/h ... :ok:

 

Cat despre poza aia "socanta"... stiu ca suna lugubru dar poate fi ultima lui contributie la trezirea zmeilor la realitate.

Sau nu.

 

RIP inca o data...

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza victimei cu gatul sectionat este cea in discutie. Si pe buna dreptate, nu isi are locul aici.

 

Ok am scos poza.

Totusi avea si ea rolul ei, ii mai linistea pe incepatorii periculosi , insa era lipsa de respect pt el ca om, recunosc.

Daca va tine inima vedeti poza aici:

http://www.sbz.ro/modules.php?name=Forums&...8798&highlight=

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

R.I.P.

Vad ca datele problemei s-au schimbat radical odata cu aparitia pozelor,prin eliminarea masinii care a intors...

200 acolo e mult, vina apartine si celui care a depasit fara sa se asigure, dar.....daca se uita in spate, oare vedea ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe SBZ scrie asa:

 

cum s-a intamplat....

vw passat parcat neregulamentar pe DN1 "ocupa prima banda"...alt vw passat break "cel in care a intrat motocicleta" se inscrie in depasire fara sa se asigure...moto venea cu peste 200 n-a putut evita si asta a fost

 

Dupa cum arata pozele pare a fi destul de corect.

 

Cat despre viteza, mi-am spus deja parerea in alte topicuri. Cand dai gaz iti asumi raspundrea, indiferent daca mergi corect sau nu

 

Si oricum RIP :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi primul rand: imi pare foarte rau pentru viata pierduta! Inca o data am realizat cat de putin ne desparte de ...dincolo. Nu il cunosteam pe baiat dar am fost depasit de el cu cateva minute inainte de accident.

 

Tocmai treceam de Prisma, eram in dreptul radarului fix de acolo si m-am uitat pe bord - avem aprox 80km/h. Am redus la 70 cand am auzit bubuitul motorului. A trecut printre mine si masina de pe banda intai (eu fiind pe a 2-a) accelerand. Cred ca a trecut prin dreptul radarului cu 90-100. Se vedea ca nu are o problema cu asta..

 

Mi-a ramas intiparit pe retina spatele gol cu tricoul fluturandu-i. Am gandit ceva care continea cuvantul "inconstienta" si m-am intors la conversatie.

 

In 5 minute am vazut ce deja stiti cu totii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erminati fratilor cu prostiile...exact pe acest subiect m-am certat si cu politia si cu cei de la fata locului...

- motoreta nu arata ca ar fi avut 200 km/h...daca intra-devar motorul avea 200 la ora ii gaseam piesele pe la Ploiesti.

- urmele de franare erau relativ foarte mici...deci nu a avut timp sa franeze sa ajunga de la o ipotetica viteza de 200 la o viteza de impact mai mica, masina pur si simplu i-a aparut in fata.

 

viteza cert este ca avea..probabil 100...150 maxim..dupa parerea mea..inainte de incercarea de franare. oricum prea mult.

 

DUMNEZEU SA TE IERTE SI SA TE ODIHNEASCA ACOLO INTRE SFINTI oricine ai fi!

 

o experienta...socanta oricum!

 

ps. ce inseamna indiferenta oamenilor: era strans tot satul acolo si nimeni nu se obosea sa-i aprinda o lumanare baiatului. la tipetele si insistentele noastrea aparut o lumanare. multi spuneau ca nu au lumanari in casa. hal de oameni...hal de societate.RUSINE!

:cheers: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ar fi avut o geaca cu protectie de coloana. .ca sa nu mai zic de o cocoasha. . .poate ar mai fi avut o sansa. . cat de mica. .

tricou. .

Ma indoiesc. Alea te feresc cat de cat sa nu-ti rupi spatele. Dar el avea gatul sectionat din cate spunea cineva. Si parca se vede sangele pe rama lunetei.

/index.php?...e=post&id=82030

Asa ca ...

Again RIP :cheers: :ok: :)

Editat de serbancuhonda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat de vorba cu un sofer care era exact la 10 m in spatele locului unde s-a intamplat accidentul. din spusele lui se pare ca conducatorul auto facea si el slalom printre masini, a observat ca in 20m se termina barierele de plastic dupa mijlocul drumului si s-a bagat de pe banda a 2 (cea de langa axul drumului) pe banda 1 sa poata face intoarcea icu un unghi mai mare si in viteza a incercat sa bage iar masina pe banda a 2. oricum...foarte complicata aceasta bletemata clipa de azi orele 14.30. se pare ca motociclistul nu avea nici faza scurta aprinsa la motoreta (tot din relatarea acestui martor care spune ca l-a auzit cand venea si s-a uitat in oglinda dar nu avea faza pusa!)

Editat de sir_dragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc. Alea te feresc cat de cat sa nu-ti rupi spatele. Dar el avea gatul sectionat din cate spunea cineva. Si parca se vede sangele pe rama lunetei.

/uploads/po...54556_thumb.jpg

Asa ca ...

Again RIP :cheers: :ok: :)

 

Eu stiam ca spatele are legatura cu gatul. . sau poate ma insel. . .daca ar fi avut cocoasha la geaca (care geaca?!) poate nu i se mai dadea capul "peste cap". . .doar o presupunere deoarece nu stim exact cum a cazut sau cum a lovit cu capul. .dar daca s-a lovit frontal de Passat, probabil ca i s-a dus capul pe spate :crack:

 

Dumnezeu sa-l ierte ca nu a stiut ce face. . ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modelele US si tarile nordice parca au faza scurta mereu aprinsa, mai exact nu ai comutator de off...la restul nu.

Pacat, mare pacat......deci revin cu intrebarea retorica - si daca s-ar fi uitat in oglinda soferul, ce ar fi vazut?

 

Lungimea urmelor de frana este irelevanta....nu conteaza ca sunt scurte, cata vreme din deformarea masinii, moto, si.....pilot.. e evident ca viteza la impact a fost enorma. Faptul ca are frane de 2 m nu inseamna decat ca a franat tarziu...

Daca avea 100/ora, fara sa franeze deloc , viteza de impact ar fi fost 100-vit auto, adica vreo 30-40 km/h, banui ca si passatul avea minim 60. Din pacate nu ajuta la nimic, dar....tind sa dau dreptate vitezei f mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai conteaza?

poate nu o avea, poate o avea arsa, poate mergea...

dar cand te deplasezi cu o viteza mult mai mare decat cea legala.. riscul creste exponential..

pacat de el.. oricum ambii poate purta o vina.. numai ca unul a murit.. acum ca nu s-a asigurat.. ca s-a asigurat, dar.. pt un trafic normal, nu o fi prevazut ca poate venii cineva cu viteza aia.. ca facea slalom..

mai conteaza?.. conduceti fluent, cu viteza apropiata a celor din jur si pericolul va fi mai kic..

oricum, poate 200km/h nu avea,.. dar cum si masina probabil ca se afla in mers..si avea si ea o viteza. in cazul asta viteza de impact nu este adunarea celor 2..de aceea poate motorul nu este atat de distrus.. dar totusi a fost o viteza mare .. daca ne uitam si la masina si la motor..

circulati mai atent oamenilor.. mai bine ajungeti mai tarziu decat deloc

 

ps>daca viteza era de 200.. secunda 1- un punct.. secunda 3-. un motociclist

Editat de aztec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca spatele are legatura cu gatul. . sau poate ma insel. . .daca ar fi avut cocoasha la geaca (care geaca?!) poate nu i se mai dadea capul "peste cap". . .doar o presupunere deoarece nu stim exact cum a cazut sau cum a lovit cu capul. .dar daca s-a lovit frontal de Passat, probabil ca i s-a dus capul pe spate :cheers:

 

Dumnezeu sa-l ierte ca nu a stiut ce face. . ..

 

Daca te uiti in poza cu spatele masinii, o sa vezi pata aia de sange, o sa iti dai seama cum s-a lovit si ca nici un echipament pe lumea asta nu il putea salva...

 

in cazul asta viteza de impact nu este adunarea celor 2

NU!Mergeau amandoi in acelasi sens.

post-5942-1148758708_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, de 11 ani ma ocup numai cu cercetarea de accidente mortale si vreau sa va spun ca nici mama echipamentului nu te scapa la 200 km/h ( daca este adevarat ce scriu altii pe topic). Plange inima in mine cand ma duc la accidente cu motociclisti, dar uneori nu ai ce sa faci decat sa constati. Dumnezeu sa-l ierte!!!

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum macar cu mama echipamentului decat in tricou. . .

 

Oricum cand mergi in aceiasi directie cu pericolul macar mai reduci viteza, macar in localitati. . .macar cand e trafic. .

 

Problema este si aceea ca precum sunt multi automobilisti care au obiceiul sa se bage foarte aproape de cel din fata (pe prezumtia idioata ca nu are de ce sa franeze . .cel din fatza), asa sunt inca si destui motociclisti care se baga la un metru in spatele unei masini in viteza, in sperantza ca se da masina la o parte sau prinde un culoar de evadare/depasire. Sunt inca f. multi care uita de regula de 2 secunde minim (la viteza rezonabila) fata de cel din fata. . .pentru incepatori distanta minima trebuie sa fie de 4-8 secunde. .Pentru viteza mare, distanta de 4-8 secunde se aplica si la cei mai experimentati (Nu mai stiu ce campion american de moto putea sa anticipeze traficul cu 12 SECUNDE inainte!!!). Am vazut n cazuri in care motoristi "imping din spate" un autovehicol care merge in fata lor mai incet. . .moto preseaza, preseaza, preseaza pand prinde escape route sau se da masina la o parte. .si unii inca mai depasesc masina aproape cat sa-i atinga oglinda.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace.

 

Nu as fi vrut sa mai scriu la sectia accidente, dar poate scriind aici, le mai deschid si altora ochii si cine stie... poate salvez o viata....

 

Schultz, pe numele lui adevarat Cristi Sandu imi era bun prieten de 20 de ani de zile. Nu imi pot exprima regretele in cuvinte. As fi vrut sa gasesc pe cineva pe care sa dau vina, dar nu isi mai are rostul. Da, a gresit intradevar. S-a dat fara echipament, s-a dat cu viteza in trafic, dar cred ca a platit mult prea scump pt asta. Intradevar, sintem multi care gresim asa. Poate ca unii isi iau echipamentul dar tot cu viteza se dau. Toti gresim. Ceea ce e mai trist e ca si soferii de conserve gresesc si chiar daca ne vad tot se baga in fatza motociclistilor. Nu realizeaza ca defapt se indreapta spre ei un fier de 200kg cu o viteza de 200km/h. Nu stiu ce isi imagineaza in momentele alea, dar sint inconstienti. Este tare ciudat. Daca vad un ciine pe strada ei incearca sa il ocoleasca ca cica "isi indoaie masina" dar daca vine o motocicleta spre ei cu o viteza mult prea mare cred ca isi inchipuie ca nu se intimpla nimic.... Poate ca ar fi mai bine sa fie mai multe reclame la televizor cum sa se uite dupa motociclisti. Poate ca ar fi mai bine sa ii invete in scolile de sofat despre motociclisti si atunci cind se da examenul sa fie eliminatorie proba cu uitatul in oglinda dupa motociclsti. Poate ca ar fi mai bine si ca motociclistii sa mearga mai incet si sa invete sa mearga in trafic cu o motocicleta cu astfel de putere. Poate ca.... dar ar fi multe de spus. Ceea ce e cert, e ca un bun prieten de-al meu si-a pierdut astazi viata si in fiecare saptamina aud de cel putin un accident mortal. Ceva trebuie facut. Parerea mea este ca nu putem sa invatam toti soferii sa se uite dupa motociclisti pentru ca nu avem cum. Ginditi-va ca orice tzaran care lucreaza pe cimp are o dacie si conduce. Nu are ala de unde sa stie ce putere are o motocicleta si cam cum se poate merge cu ea. Singura solutie pe care o am este ca noi, motociclistii, sa ne pazim. Pentru ca la urma urmei, orice conservist ar fi de vina, tot motociclistii mor . Da sint motociclist de multi ani. Da am spart si eu o gramada de oglinzi la masinile care mi-au luat fatza sau s-au bagat in fatza. Da am dat picioare in aripi/portiere acelora care nu ma respectau in trafic si se bagau la 20 cm linga mine dindu-ma la o parte de pe banda. Am crezut ca ii invatz minte, dar la urma urmei tot eu riscam cel mai mult si era sa ma dau pe jos facind chestiile astea.

 

Vreau sa mai simt acel sentiment minunat de mers cu motocicleta si vreau sa il mai simt pt mult timp de acum incolo, asa ca eu am facut alegerea: voi merge mult mai usor si voi avea si mai multa grija. Problema ramine cu restul. Voi ce veti face?

 

 

RIP Cristi . Sper ca esti intr-un loc mult mai bun... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRAGIC !

Dar vina este in foarte mare parte a motociclistului. Daca credeti altceva va amagiti singuri.

De conducere preventiva nu a auzit nimeni? cum poti sa mergi in zona aia cu asemenea viteza? cum poti sa mergi intr-un loc asa de ingust cu asemenea viteza mai ales ca pe DN1 este tot timpu aglomerat, si mai era si portiune cu garduri de protectie.

Foarte multi merg tare de obicei, nu este decat o chestiune de timp pana o sa ajungeti la asa ceva, pe toti ne paraseste norocul un moment dat, eu am avut bafta ca atunci cand m-a parasit aveam viteza mica, si am avut viteza mica deoarece la cea mai mica suspiciune legata de orice incetinesc foarte mult.

Fiecare merge pe basca lui, fiecare va invata pana la urma cum sta treaba, si ono a invatat pe calea grea, chiar ati vrea sa treceti prin ce trece ono ca sa intelegeti ca nu se merita sa alergati ca dementii?

Si nu mai vorbiti sa de ce nu s-a asigurat soferul ca de ce nu mai stiu ce nu a facut soferul, cand voi sunteti primii participanti la trafic care ati incalcat legea, mai exact nu ati mers cu viteza legala. Viteza aia legala este impusa tocmai pentru cazurile astea, este calculata ca atunci cand apare ceva neprevazut sa poti opri in deplina siguranta.

Cateodata parca nici nu mai merita sa-mi tocesc degetele.

PACAT, MARE PACAT ca sunteti atat de orbi ! ! !

 

P.S. @Ninja CONDOLEANTE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace.

 

Nu as fi vrut sa mai scriu la sectia accidente, dar poate scriind aici, le mai deschid si altora ochii si cine stie... poate salvez o viata....

 

Schultz, pe numele lui adevarat Cristi Sandu imi era bun prieten de 20 de ani de zile. Nu imi pot exprima regretele in cuvinte. As fi vrut sa gasesc pe cineva pe care sa dau vina, dar nu isi mai are rostul. Da, a gresit intradevar. S-a dat fara echipament, s-a dat cu viteza in trafic, dar cred ca a platit mult prea scump pt asta. Intradevar, sintem multi care gresim asa. Poate ca unii isi iau echipamentul dar tot cu viteza se dau. Toti gresim. Ceea ce e mai trist e ca si soferii de conserve gresesc si chiar daca ne vad tot se baga in fatza motociclistilor. Nu realizeaza ca defapt se indreapta spre ei un fier de 200kg cu o viteza de 200km/h. Nu stiu ce isi imagineaza in momentele alea, dar sint inconstienti. Este tare ciudat. Daca vad un ciine pe strada ei incearca sa il ocoleasca ca cica "isi indoaie masina" dar daca vine o motocicleta spre ei cu o viteza mult prea mare cred ca isi inchipuie ca nu se intimpla nimic.... Poate ca ar fi mai bine sa fie mai multe reclame la televizor cum sa se uite dupa motociclisti. Poate ca ar fi mai bine sa ii invete in scolile de sofat despre motociclisti si atunci cind se da examenul sa fie eliminatorie proba cu uitatul in oglinda dupa motociclsti. Poate ca ar fi mai bine si ca motociclistii sa mearga mai incet si sa invete sa mearga in trafic cu o motocicleta cu astfel de putere. Poate ca.... dar ar fi multe de spus. Ceea ce e cert, e ca un bun prieten de-al meu si-a pierdut astazi viata si in fiecare saptamina aud de cel putin un accident mortal. Ceva trebuie facut. Parerea mea este ca nu putem sa invatam toti soferii sa se uite dupa motociclisti pentru ca nu avem cum. Ginditi-va ca orice tzaran care lucreaza pe cimp are o dacie si conduce. Nu are ala de unde sa stie ce putere are o motocicleta si cam cum se poate merge cu ea. Singura solutie pe care o am este ca noi, motociclistii, sa ne pazim. Pentru ca la urma urmei, orice conservist ar fi de vina, tot motociclistii mor . Da sint motociclist de multi ani. Da am spart si eu o gramada de oglinzi la masinile care mi-au luat fatza sau s-au bagat in fatza. Da am dat picioare in aripi/portiere acelora care nu ma respectau in trafic si se bagau la 20 cm linga mine dindu-ma la o parte de pe banda. Am crezut ca ii invatz minte, dar la urma urmei tot eu riscam cel mai mult si era sa ma dau pe jos facind chestiile astea.

 

Vreau sa mai simt acel sentiment minunat de mers cu motocicleta si vreau sa il mai simt pt mult timp de acum incolo, asa ca eu am facut alegerea: voi merge mult mai usor si voi avea si mai multa grija. Problema ramine cu restul. Voi ce veti face?

RIP Cristi . Sper ca esti intr-un loc mult mai bun... :cheers:

 

Imi pare sincer rau pentru prietenul tau. Nu cred ca prea multe cuvinte isi au rostul acum. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...