Sari la conținut

care sunt cele mai fiabile ss de 600cm


minel
 Share

Postări Recomandate

SS fiabil? daca iti iei SS ,ti-l iei ca are 120-130 cai intr-un motor de 600cmc. Adica e fortat, e dus la potential apropiat de maxim. Daca vorbesti de motocicleta fiabila, vorbesti de BMW.

 

Duse la maxim sunt alea din GP. Motorul pe care ti-l vinde japonezu sa mergi cu el pe strada este adus in niste parametrii care sa asigure o durata de viata suficient de lunga.

 

Orice motor inclusiv Ducati Kawasaki etc. nu au nici o problema de fiabilitate daca de la bun inceput sunt intretinute si exploatate conform specificatiilor producatorului.

 

Am avut si motoare noi si SH. Ce am avut nou nu mi s-a stricat niciodata ani de zile. Ce am luat SH - numai probleme. Asta e singura regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici n-am zis ca sunt comparatiile facute de Dumnezeu; si evident la unele categorii (cum ar fi Fun-factor) conteaza tocmai subiectivismul si impresiile celor care au, sau care au testat, respectivele motociclete.

 

Sunteti fani Kawa motors sau ce? :cheers: Sunt curios cu care parte din comparatia in cauza nu sunteti de acord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dani31: tocmai de aceea am spus "apropiat de maxim"

 

Iar in legatura cu graficul ala pus de metoxil.....ce-i cu gluma aia,baieti? la performante HONDA CBR 600RR 2003-2006 este o gluma de vitezana.

 

Chestia asta o sustin si in fata la sediul HONDA. O sa spuneti ca-s fan Kawa si ca detin un 2005 care apare in test, si sunt partinitor, dar e o diferenta imensa intre cele doua. Cine a mers pe ambele ,stie ce vorbesc.

In 2005 Kawasaki 636 a fost declarata master bike.(cea mai rapida pe circuit, 10 din 15 piloti au scos cel mai bun timp pe pista)

Daca vorbim de fiabilitate ,clar Honda e pe primul loc, mi se pare si normal de alftel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general cred ca sunt destul de apropiate (marcile japoneze cel putin)...

 

Cam asta ar fi comparatia bikez.com, pentru modelele din 2005, vs CBR600RR. Se pare ca Ninja e un pic mai departe dupa ce zic baietii... :cheers:

 

Graficul ala este o gluma proasta. Probabil ca voturile de acolo sunt date in pricipal de curiosi de tastatura,de genul celui care a deschis acest topic.

 

 

cu toate ca nu este un 600, consider Ducati 848 mai fiabil decat un 600 japonez...

 

Pai de ce il consideri mai fiabil? Mai fiabil cum, in ce sens ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Graficul ala este o gluma proasta. Probabil ca voturile de acolo sunt date in pricipal de curiosi de tastatura,de genul celui care a deschis acest topic.

 

 

 

 

Pai de ce il consideri mai fiabil? Mai fiabil cum, in ce sens ?

 

Eu ma miram de 848 in locul legendei de 748. Am fost contrazis.

 

De curiozitate de unde stii ca 848 e fiabil (aparand in 2009) ? Din brosura ? Cred ca acolo toate sunt fiabile... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

848 a aparut in 2007 :( Am vorbit cu cativa proprietari din afara si nici unu nu s-a plans de vreo problema, ba chiar au comparat cu 600 japonez si pe alocuri 750 si au spus ca nu se pot compara, superior la toate nivelele 848, inclusiv fiabilitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai fiabile ss-uri sunt cele care merg cel mai repede si au demaraj cat mai bun.Ele nu ajung sa se strice din cauza " batranetii" ci de cele mai multe ori din cauza vre-unui stalp sau zid parcat neregulamentar pe partea necarosabila.

Mesaj completat

SS fiabil? daca iti iei SS ,ti-l iei ca are 120-130 cai intr-un motor de 600cmc. Adica e fortat, e dus la potential apropiat de maxim. Daca vorbesti de motocicleta fiabila, vorbesti de BMW.

 

 

bmw fiabil :()) ca fac basmele spuse de bunica din uom. bmw performant da , fiabil doar cand sta in vitrina.Ia-ti un bmw nou si mai vorbim.Iti recomand r gs-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai fiabile ss-uri sunt cele care merg cel mai repede si au demaraj cat mai bun.Ele nu ajung sa se strice din cauza " batranetii" ci de cele mai multe ori din cauza vre-unui stalp sau zid parcat neregulamentar pe partea necarosabila.

Mesaj completat

 

 

 

bmw fiabil :()) ca fac basmele spuse de bunica din uom. bmw performant da , fiabil doar cand sta in vitrina.Ia-ti un bmw nou si mai vorbim.Iti recomand r gs-urile.

 

eu vorbesc prin cifre, tu din basme. Fa-ti singur demonstratie :

 

Cauta pe mobile.de motociclete peste 130 000 km. Vei avea:

 

BMW

Yamaha

BMW

HONDA

BMW

BMW

Kawasaki

BMW

Yamaha

Honda

BMW

BMW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer acum, cati dintre voi aveti de gand sa tineti un ss de 600 130k km? marea majoritate de aici vede clasa 600 doar ca tranzitie catre 1l. so what's the point of the question? daca era "cel mai fiabil sport-tourer, sau tourer", intelegeam. vreau sa-l vad pe ala care sa zica ca el a facut cu o sg motocicleta SS 130k km. fie ea si de 1l.

 

propun ca tema pentru urmatorul topic: care ss are roata spate mai rotunda, ce ss de 600 are oglinzile mai aerodinamice, care firma produce cele mai rezistente capace de benzina, si bineinteles, sondaj de opinie "cati au 600 si cati au 1000+? (wannabes vs motociclisti adevarati)"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vorbesc prin cifre, tu din basme. Fa-ti singur demonstratie :

 

Cauta pe mobile.de motociclete peste 130 000 km. Vei avea:

 

BMW

Yamaha

BMW

HONDA

BMW

BMW

Kawasaki

BMW

Yamaha

Honda

BMW

BMW

 

 

 

Aici nu te contrazic.Or avea cei mai multi km .Dar fiabilitatea consta in numarul de kilometri ?? sau in banii pe care ii bagi ca sa ajungi la km respectivi? O motocicleta fiabila este o motocicleta la care schimbi consumabilele si nimic mai mult.Nu la care iti pica "te miri ce" si mereu "altceva" si ti se spune " problema ta e unica , nu am mai intalnit asa ceva la modelu respectiv".. etc . Bmw a dat-o in bara rau cu fiabilitatea motocicletelor in ultimii ani , ca sa nu mai zic de autoturisme.Nu spun asta pt ca as avea ceva cu bmw , imi plac foarte mult , am detinut , sunt performante ( si prin performant nu ma refer numai la top speed cum fac altii), dar numai sunt fiabile. Kilometri multi fac, e normal , pt ca profilul posesorului de bmw este unul cu multi bani si kilometri .Cele bune. Sper sa primesti un bmw de ziua ta . Ceva fiabil.. 1200 gs , e90 , e 70 .. si vorbim dupa de fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu te contrazic.Or avea cei mai multi km .Dar fiabilitatea consta in numarul de kilometri ?? sau in banii pe care ii bagi ca sa ajungi la km respectivi? O motocicleta fiabila este o motocicleta la care schimbi consumabilele si nimic mai mult.Nu la care iti pica "te miri ce" si mereu "altceva" si ti se spune " problema ta e unica , nu am mai intalnit asa ceva la modelu respectiv".. etc . Bmw a dat-o in bara rau cu fiabilitatea motocicletelor in ultimii ani , ca sa nu mai zic de autoturisme.Nu spun asta pt ca as avea ceva cu bmw , imi plac foarte mult , am detinut , sunt performante ( si prin performant nu ma refer numai la top speed cum fac altii), dar numai sunt fiabile. Kilometri multi fac, e normal , pt ca profilul posesorului de bmw este unul cu multi bani si kilometri .Cele bune. Sper sa primesti un bmw de ziua ta . Ceva fiabil.. 1200 gs , e90 , e 70 .. si vorbim dupa de fiabilitate.

 

Daca fiabilitatea nu consta in numarul de kilometrii,eu imi vand motoru' si ma fac parasutist. Tu spui ca mai conteaza si banii pe care-i bagi in ele. Conteaza, dar intr-un supersport poti baga oricati bani ai vrea(exclus schimbare motor,etc) ca nu duce 150 000 km. Vad ca ai un XX ,poate de-aia esti asa revoltat, ca nu a amintit nimeni de el.

 

De unde ai dedus tu ca imi place BMW? si ca mi-as dori unul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai io sunt de vina ca Honda a montat segmenti gresiti? Erau mai mici si se cracanau mai mult pe piston si fanta era mare. => Uleiu zburda pe acolo.

 

Am vazut o coada de 20 motoare cu aceeasi problema dar nu au facut Recall oficial. Scarbe. Le-am promis ca nu am sa mai cumpar honda vreodata.

 

Au incercat sa ma convinga sa dau blogul jos,.. dar cand le-am cerut 25.000$ taxa nu au vrut lol ( ma asteptam defapt ).

 

http://baiazid-cbr1000rr.blogspot.com/

 

Eu recunosc ca TOATE modele din primul an au recalls, dar macar sa recunoasca si sa nu ma plimbe cu biscuitele.

 

 

Nici astia din RO nu recunosc nimic, zic ca i-s minciuni. S-au facut de ris 100%. Mai intra cite un adormit si zice ca-s cazuri izolate. Sincer si eu credeam la fel, pina l-am vazut personal pe un prieten care a iesit cu 1000rr-ul cu bataie la motor, 2500km. Honda a schimbat si pistoanele si arborele, nu numai segmentii.

Mesaj completat

Problema la topicul asta e simpla: moto sa zicem din 2002, 8 ani, ar avea cu siguranta peste 50 000km, ceasul arata poate 25k, posibilul cumparator stie ca e trecuta de 50k dar ar vrea sa afle daca e fiabila. Cam asta e problema, nu are bani de una mai noua si trebuie sa se multumeasca cu una mai veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Hondele sunt cele mai fiabile. Asta e tot ce contează.

 

ignoranta pura ... fara suparare

 

noile modele sunt toate destul de fiabile, sa afirmi ca una e mai fiabila decat alta ..e doar o dovada de mare mare prostie

a facut cineva statistici? cate honde ..suzi si alea s'au vandut ? cate au ajuns la service? de ce au ajuns la service? se putea evita dezastrul?

 

da tata ..honda e honda...vorba prostului ..

 

honda chiar nu as include'o printre cele mai fiabile, cunosc cativa baieti care alearga pe ele si probleme au cam avut destule .. Jagi stie si el destule :laugh:

 

indiferent de marca ..daca ii faci skimbul de ulei la timp ..rodajul cum trebuie ..nu prea ai probleme

 

spre ex: stiu un r6 07 care a facut 3 sezoane de curse fara nici o interventie la motor ..si in final a cedat

ca sa ma explic mai clar ..vorbim de minim 40 zile de curse pe an ..timp de 3 ani

poti sa spui ca nu e fiabil??

 

discutiile de genul sunt pe cat se poate de inutile ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...