Jump to content
Sign in to follow this  
droom

Cizme Alpinestars SMX

Recommended Posts

Cine are cizme Alpinestars SMX 4 sau 5 poate sa-mi spuna cum sunt? As vrea sa imi cumpar ceva pentru city riding, mai putin sport, care insa sa imi ofere protectie suficienta pe strada, si cu care sa pot merge la servici. Si-a cumparat cineva comandand de pe net (adica fara proba in magazin)? Se potrivesc masurile sau trebuie o masura mai mare decat cea normala? Exista vreun magazin in Bucuresti unde ar putea fi probate? Cam multe intrebari, stiu. Multumesc.

Dupa parerea mea, seria SMX e standardul in materie de siguranta si confort. SMX 4 nu se mai fabrica de mai bine de un an de zile, asa ca ai grija sa nu platesti vreun pret prea mare pentru modelul asta. 5-ul este noul inclouitor, cu imbunatati la capitolul aerisiri si design. Altfel, pastreaza in mare aceeasi linie, si cam aceleasi protectii din plastic dur pentru tibie, glezna, cupa pentru degete, si slidere. Daca le comanzi de pe net, poti merge cu incredere pe numarul pe care l-ai purta in mod normal (marimile corespund deci).

Multumesc mult. As prefera totusi sa pot proba o pereche, sa nu ma trezesc ca ma incomodeaza la glezna. Nu stie nimeni daca e vreun magazin care vinde in Bucuresti asa ceva?

Incearca in Popesti Leordeni la reprezentanta. Poate gasesti ceva la un pret competitiv deja acolo.

iti vand eu o pereche negre noi noute in cutie cu eticheta pe ele nr 44,pret 120 euro!

iti vand eu o pereche negre noi noute in cutie cu eticheta pe ele nr 44,pret 120 euro!

poti sa-mi dai niste poze pe pm?

da-mi o adresa de mail si ti le pun acolo,sorry de intarziere!

Salut

Am achizitioant o pereche de SMX5 vara trecuta si am mers cu ele, nu prea au stat in dulap. Isi fac treba foarte bine, confortabile - nu m-au chinuit deloc la nici un drum lung.

Cand mergeam si nu era mai mult de 5 grade imi era frig la degete, dar nimic insuportabil.

Pe ploaie nici un fel de problema, dar! am perechea care ii watherproof, sunt si unele care nu sunt, asa ca sa fi atent in cazu in care inca nu ti-ai luat.

Echipamentu de la Alpinestars.. am incredere mare in el, poate ca sunt batut in cap, da baietii aia pana la urma chiar nu fac prostii.

La acelasi pret ai o gama destul de variata din ce sa alegi, ramane la alegerea ta restul.

Bafta

gaseti in popesti leordeni, la elfworkshop aproape toata gama de smx-5 si curand si smx-4 ( din nou la un pret fff bun ) si poti proba. au aproape toate masurile. personal iti recomand alpinestars, eu folosind ceva mai sus in gama, smx plus de la alpinestars.

ELFWORKSHOP, SOS OLTENITEI, NR 10, POPESTI LEORDENI, nr tel 0731 789 854

Am luat acum 5 ani SMX 3. Aveau un dezavantaj ca prinderea sus cu velcro (arici) nu ramane inchisa in timpul mersului oricat de bine ai pune-o. Daca au pastrat acelasi sistem si acum (fara nici o capsa, catarama, curea, etc), nu mi-as mai lua modelul asta. In rest e un produs decent, rezista bine in timp, talpa se uzeaza greu. Sunt cam butucanoase si scartaie. Protectia este buna si in zona gleznei rigiditatea e mare.

Salut , de modelul SMX-Plus ce parere aveti ?

Vreau sa cumpar si eu cizmele acestea , dar mai intai niste pareri :cheers: ...

Problema e la inaltime...respectiv daca ai glezna putin mai groasa (de exemplu cazul meu, multi ani de bicicleta) s-ar putea sa ai surprize si sa ai nevoie de un numar up. Cat despre elfworkshop..no comment. Am vrut sa probez niste alpinestars la ei, n-aveau marimea mea si au zis ca pe comanda nu-mi aduc ca acum "vand din stoc ce au" si ca fac comanda doar cand au nevoie, evident acum nu fiind cazul de asa ceva.

Aha ... eh , eu nu am gamba asa mare ... Am facut si eu canotaj , dar nu cred ca nu-mi intra cizma .. Will see , dar mai intai sa gasesc :cheers: ... Imi plac modelul si am inteles ca sunt bune .. fata de Sidi Vertigo ..

Eu am 1.80 in inaltime ..

Edited by david4you26

Salut !

Nu vreau sa dezgrop diversi cai morti din 2010 :), dar am nevoie de o parere referitor la Alpinestars SMX: se mai lasa, cedeaza putin pe laterala labei piciorului, in zona monturilor ?

Intre asta intrucat eu port la pantof 43 si am fost ieri sa cumpar un 44 Alpinestars SMX, gasit la lichidare.

In primele 5 minute nu am putut nici sa trag fermoarul, atat de stranse erau, dar stand in ele s-au lasat, am tras fermoarul apoape lejer si au devenit confortabile.

Singura problema e ca ma tin putin in laterale, in zona monturilor si sunt curios daca se lasa dupa cateva ore de purtare. Nu e vorba de strans puternic, ci de o "jena" sa-i zicem in zona aia

Multumesc anticipat, ma voi decide daca le iau in functie de parerea voastra.

Edited by Norian

Eu am avut SMX Plus si tot asa, se inchideau destul de greu, dar e relativ normal. Ce nu este normal e sa te jeneze pe undeva, dar cu siguranta se lasa intr-o mica masura.

Ce SMX?