Sari la conținut

1 iunie 2006 - Asta E... Se Mai Intampla!


b41pav
 Share

Postări Recomandate

31/05/2006 in jurul orei 00 vin de la un bowling cu prietenii pe cheiul garlei dinspre unirii! La pasaj la marasesti prind verde... vad din stanga o masina pe pod ca incetineste (iau mana din gaz preventiv) si o las sa curga, iar masina (dacie 1310 alba) trece PE ROSU.. nosalant :ok: .

pentru cine nu cunoaste podul de la intrarea in pasajul marasesti, barele de langa trotoar sunt destul de innalte.. iar de-a lungul apei (intre apa si gard sunt pomi) deci sunt convins ca omul nu a facut-o intentionat pentru ca eu nu i-am vazut decat plafonul cand era pe pod, deci cam greu sa ma vada el pe mine avand in vedere inaltimea scaunului de dacie comparativ cu un motor!

:) treaba s-a intamplat la cativa metrii in fata mea si abea am abucat sa ating franele...m-am izbit cu roata din fata in usa sa din spate (60~70km/h), am lovit plafonul (m-a aruncat de pe motor) cu soldul drept (ce vanataie am...) lucru care m-a favut sa ma intorc in aer pentru ca am simtit ca am dat cu casca de masina (si chiar cand sa zic au) a venit reuniunea cu asfaltul ( :crack: ahhh ce dur a fost) mai departe stiti poveste.. ambulanta ..spital,..alcolemie ( 0.00 :cheers: ). ce e frumos este ca atunci cand a venit politia (asta o stiu de la prietenii mai care au venit sa ia motorul)el o sustinea pe a lui ca el atrecut pe verde iar politistul l-a intrebat de unde venea... iar tipul a raspuns dintr-o suflare "de pe chei din sens opus", dupa care si-a muscat limba si pun pariu ca s-a albit de ciuda pentru ca daca venea din sens opus atunci eram amandoi pe verde dar facand stanga semaforul de pe pod era rosu...

acum am totusi niste intrebari:

dc ne-a luat permisele la amandoi si ne-a invitat la udristei luni?

RCA-ul plateste motorul integral (are cateva luni motorul si 2400 km)?

am citit si celelate posturi asemanator cu al meu si am vazut ca au fost acctionati in justitie.. se merita 3 ani de procese?

 

Vreau sa-i multumesc unui motociclist care a oprit , pe nume Andrei si a ramas cu mine pana a venit salvarea si m-a tinut de vorba ca... la putin timp dupa accident.. intins pe spate pe asfalt... ma luase un somn de nu stiam dc!!!

 

Stiti ce am invatat dine asta, pe pielea mea:

 

a nu se confunda culoarea verde a semaforului cu prioritatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, bine ca ai scapat cu bine si mai poti sa tastezi, asta chiar ma bucura. :ok:

 

Bravo ca ai avut prezenta de spirit si nu te-ai pierdut, putea sa fie mult mai tragic finalul la cascadoria asta. :cheers:

 

Da RCAul iti va despagubi motocicleta in proportie de 80% si vei ramane tu cu fierul.

 

 

Insanatosire grabnica si sa ne vedem in trefic cu motoarele cat mai curand. :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate si noroc in justitie. Procesele sunt un fel de comedii macabre... sunt de ras. sunt avocati care iau onorariu de la tine si taxa de tacere de la adversar... eu am lucrat in bransa. incearca sa o rezolvi fara proces.

 

 

Am observat ca sunt foarte multi automobilisti care trec pe rosu (vad trei-patru pe zi si nu merg mult!): unii forteaza semaforul, altii trec pe rosu plin. Din pacate, sunt foarte multi care nu se asigura! trec pe rosu plin si nu le pasa. E grav!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care te-a luat salvarea de la locul accidentului s-a considerat ca accidentul a fost cu victima si pana la terminarea investigatiilor e probabil sa circulati amandoi cu dovada.

Multa Bafta si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o si eu o data cu faza cu dovada..

am avut un accident acum 2 ani la piata charles de gaule, eu veneam dinspre televiziune pe verde si o dacie din sensul giratoriu (acolo unde e nasturele ala) tot pe verde (da, acele semafoare sunt verde in acelasi timp!!) si ala trebuia sa-mi dea prioritate de dreapta.. eu nu l-am vazut, el nu m-a vazut => coliziune (din fericire la viteza f mica)

 

a venit politia, a facut masuratori, ne-a luat carnetele, am circulat cu dovada .. la un mom dat am fost chemat la politie si m-au intrebat daca vreau sa-l dau in judecata.. am zis nu ca nu voiam sa ma complic.. si am tot circulat cu dovada cateva luni de zile.. pana la un mom dat am primit o hartie .. m-am dus la politie, mi-au dat carnetul si au zis ca e culpa comuna si fiecare isi rezolva singur daunele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verdele e pt oameni corecti :cheers: Ai grija sa citesti k lumea declaratiile si concluziile Politiei, sa nu o dea la intors cumva. Apoi arde-l sa iti recuperezi motorul 100%.

 

Bafta si sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti intreg ;)

 

Pe la semaforul ala trec destul de des in drum spre casa/serviciu, si evit pe cat posibil sa plec primul de la semafor. Trecutul pe rosu pare sa fie sport local acolo. Am fost nevoit sa franez destul de brusc, atat cu moto cat si cu masina.

 

Cu asigurarile, RCA te despagubeste fie la valoarea daunelor, fie la valoarea motocicletei, depinde care e mai mica. Valoarea motocicletei se calculeaza ca fiind valoarea de nou la care se aplica un procent de depreciere. Daca motocicleta e relativ veche, procentul ajunge si la 75%. Nu stiu cat e la moto mai noi. Bafta, oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija sa citesti k lumea declaratiile si concluziile Politiei, sa nu o dea la intors cumva.

Bafta si sanatate

 

;) ATENTIA MARE!!!

 

Si recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti ok!

Vi se da dovada pana la terminarea investigatiilor si la stabilirea vinovatului.

Daca ai ajuns la spital cu salvarea si ai fost luat in evidenta medicala, accidentul se considera cu victima, politia este anuntata si se trece la cercetari.

Ar fi bine sa-ti scoti un certificat medico-legal, in caz ca vrei sa-l dai in judecata pe cel cu masina.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti intreg dar am o intrebare, ca fan declarat al claxonului. De ce, daca ai putut reduce viteza preventiv, nu ai si claxonat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cel ma prost om...NU TREC NICIODATA PE ROSU nici cu mashina nici cu motoru (pe jos trec ;) )

Cosider ca ce a facut ala este acelashi lucru cu un omor cu premeditare.

Eu ashi da inchisoare pe viatza pt unu care omoara un om trecand pe roshu, bine k ai scapat!

Sunt subiectiv pt k era sa ma spulbere doi idiotzi odata singur shi alta data cu pasagera amandoi au venit cu viteza in jur de 80-90 pe roshu plin! nu galben sau ceva...era tarziu in ambele cazuri dar nu se poate admite ahsa ceva da'o draq, cel mai elementar mod de a evita accidentu' e sa stai pe roshu k trec altzii atunci nu !?Sau eshti la vanatoare?? shi'i ashteptzi cand shti sigur k vin ?!

Ar trebui omorat oricum ! 'tu'l in gura de "meseriashi" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta man! sa ne tii la curent cu ancheta..si rupe-l la bot!! oricum poti sa-l dai in judecata..nu-ti trebuie neaparat avocat..poti sa te reprezinti si singur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida. Da-l incolo de motor, mai sunt multe de unde l-ai luat, bine ca nu a fost mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi si incurajari... Echipamentul si -a facut treaba... am avut tot in afara de pantaloni si manusi... si cu toate astea sunt ok ( ma simt de parca m-a batut un tip solid sistematic toata noaptea). Claxonul nu a fost folosit pentru ca nu m-a dus capul (deh... sunt doar incepator) dar pe viitor am de gand sa-l folosesc obsesiv ;) .

 

Luni la ora 18 am reuniune la Udristei cu soferul daciei si domnii politisti. pentru un joc de tabinet! Am sa postez cam cum e treaba cu politia... macar sa fim pregatiri pentru viitor! Vorbim luni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare grija la RCA, sa nu cumva sa faci tampenia sa ceri banii inainte. Pentru ca ei iti vor calcula in favoarea lor si desigur iti vor da mult mai putin decat ai nevoie. Asa ca mai bine le ceri jumate din bani, o bagi in service si apoi vii cu factura la ei.

Te descurci tu acolo, dar sa nu iei banii inainte, crede-ma stiu din experienta. Mi-am furat-o o data, nu mai fac data viitoare, sper sa nu vina o data viitoare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...