Sari la conținut

Turul Romaniei off road


barbish
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Cum am spus si pe celalalt topic initiat pe o tema asemanatoare:

Daca ajungeti in judetul Timis 99% va ajut eu cu cazare gratis (va ambalati ca sardinele prin sufrageria mea) sau destul de ieftina (30 Ron la hostelul din centrul Timisoarei).

La fel, rezolv de o masa calda, niste scule (mai multe, de fapt), un mecanic, o bere, alea-alea.

Punctele de interes din Timis considerati-le o grija de care va puteti lipsi fara nici cea mai mica emotie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum am spus si pe celalalt topic initiat pe o tema asemanatoare:

Daca ajungeti in judetul Timis 99% va ajut eu cu cazare gratis (va ambalati ca sardinele prin sufrageria mea) sau destul de ieftina (30 Ron la hostelul din centrul Timisoarei).

La fel, rezolv de o masa calda, niste scule (mai multe, de fapt), un mecanic, o bere, alea-alea.

Punctele de interes din Timis considerati-le o grija de care va puteti lipsi fara nici cea mai mica emotie.

Sa traiesti boierule !!!

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbish - 4 saptamani- iulie - august.

ekkemu - 4,5 sapt - sf iunie - iulie

scabron - 3~4 sapt - iulie - august

remu 1 - 3~4 saptamini iulie - august

 

Ma bag si eu ca-mi place cum ginditi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbish - 4 saptamani- iulie - august.

ekkemu - 4,5 sapt - sf iunie - iulie

scabron - 3~4 sapt - iulie - august

remu 1 - 3~4 saptamini iulie - august

 

Ma bag si eu ca-mi place cum ginditi .

Bravo !!!

Tocmai am avut o discutie cu ekkemu pe telefon si deci...lucrurile incep sa se miste, usor, usor.

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci, vinu' fiert, cand si unde?

 

potential inca un supertenerist interesat (inafara de vorbitor si dl. klu). omu in schimb nu prea se da pe forumuri si o ramas sa ii zic io mai multe dupa renumitul vin fiert.

 

partea buna e ca amicul de care zic e destul de priceput in al mecanicii.

 

 

@ dl. raul. banatul ma intereseaza in mod special. am niste drumeaguri pe langa sasca montana de vreau musai sa le bat si pe doua roti. multzamim anticipat pentru suport.

Editat de scabron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

potential inca un supertenerist interesat (inafara de vorbitor si dl. klu). omu in schimb nu prea se da pe forumuri si o ramas sa ii zic io mai multe dupa renumitul vin fiert.

 

partea buna e ca amicul de care zic e destul de priceput in al mecanicii.

 

 

@ dl. raul. banatul ma intereseaza in mod special. am niste drumeaguri pe langa sasca montana de vreau musai sa le bat si pe doua roti. multzamim anticipat pentru suport.

E foarte bine daca intre noi se va afla si o persoana care are habar de mecanica, mai mult decat restul dintre noi.

In legatura cu vinul fiert as vrea sa ne vedem prima data la inceputul lui Martie. Poate nu o sa mai fie de vin fiert atunci, dar cu siguranta poate sa fie de altceva.

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma descurc si eu la mecanica . In rest :

- sunt de acord sa se faca film , album foto , reportaje ,

- trebuie evitate satele cu multi tigani

- trebuie un traseu , dar flexibil

- daca vom reusi sa realizam acest proiect va iesi ceva fain !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Inca mai este loc pe lista :)

 

barbish - 4 saptamani- iulie - august.

ekkemu - 4,5 sapt - sf iunie - iulie

scabron - 3~4 sapt - iulie - august

remu 1 - 3~4 saptamini iulie - august

 

Buna seara colegi de tura. Stiu ca lista de mai sus indica destul de clar inspre iulie sau august ca fiind lunile cand lumea poate sa vina, DAR vreau sa supun atentiei propunerea de a face tura in Septembrie. Iulie in general este ploios, august este cea mai calda (iar la enduro asta o vom simti din plin). Septembrie are multe argumente: nu e asa de cald, de obicei nu ploua, vegetatia incepe sa se coloreze mai fain, iar peisajele sunt mai faine. De obicei la joburi nu e asa de mare bataie pe zile de concediu in sept, asta poate e un argument bun pt unii.

 

Deci? Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu "grumpy" am facut cu el turul Romaniei asta vara, ma rog eu am fost cu masina , dar el iti poate da mai multe detalii mai ales ca el calareste tot un f650. Traseul nostru a fost ceva de genul : Bucuresti - Buzau - Odobesti - Focsani - Barlad - Vaslui - Iasi - Botosani - Suceava - Putna - Tg Neamt - Piatra Neamt - Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Borsec - Vatra Dornei - Viseul de Sus - Sighetul Marmatiei - Sapanta - Baia Mare - Bistrita Nasaud - Cluj - Oradea - (mic ocol) Budapesta - Arad - Timisoara - Recas - Hunedoara - Sarmisegetuza - Alba Iulia - Sibiu - Ramnicul Valcea - Bucuresti. A durat vreo 14 sau 16 zile nu tin minte exact, cazare la cort si pensiuni. A fost o experienta de neuitat, superbe locuri, dar cu masina e cam nasol mi-am cam ftut suspensiile.

 

Multa bafta si drum bun la vara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ekkemule sa vedem ce zice si @barbish . Ideea e buna , mai ales ca urmarim sa evitam noroaiele ce pot apare in urma ploilor puternice . Trebuie sa vedem si prognoza meteo pe lunile respective . Anul trecut am incasat ploi la fiecare excursie pe care am facut-o , de ma exasperase .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rationamentu cu septembrie e ok mai putin un aspect. ziua incepe sa fie mai mica. si nu stiu altii cum sunt, da pe mine ma cam seaca sa campez pe intuneric

 

Da, ai dreptate aici, insa situatia nu e asa de rea. Adica vom avea intre 12 si 13 ore de lumina. Crezi ca rezistam sa mergem mai mult? Pe la 7 rasare soarele si pe la 19 apune. Daca ne trezim la 7 si plecam la 9 (2 ore pt mancat, strans dimineata sunt generoase, putem sa fim mai rapizi de atat) iar la 18 (pe lumina) campam, asta inseamna aprox 9 ore de mers. Din astea si daca mergem numa 7 si restul sunt pauze/poze, etc, eu tot zic ca e destul (adica destul de obositor). Seara oricum facem foc, mancam, prajim, stam la povesti, etc.

 

Orele le-am luat de aici:

http://www.timeanddate.com/worldclock/astr...l=-11&day=1

 

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate aici, insa situatia nu e asa de rea. Adica vom avea intre 12 si 13 ore de lumina. Crezi ca rezistam sa mergem mai mult? Pe la 7 rasare soarele si pe la 19 apune. Daca ne trezim la 7 si plecam la 9 (2 ore pt mancat, strans dimineata sunt generoase, putem sa fim mai rapizi de atat) iar la 18 (pe lumina) campam, asta inseamna aprox 9 ore de mers. Din astea si daca mergem numa 7 si restul sunt pauze/poze, etc, eu tot zic ca e destul (adica destul de obositor). Seara oricum facem foc, mancam, prajim, stam la povesti, etc.

 

Orele le-am luat de aici:

http://www.timeanddate.com/worldclock/astr...l=-11&day=1

 

 

Adi

Eu zic ca e ok si in Septembrie atata timp cand incepem tura la inceputul lunii. Daca intarziem cu data de incepere am putea avea ceva probleme cu vremea spre final. Nu trebuie sa fie neaparat asa, dar din pacate se pare ca e destul de greu sa avem de acum o previziune meteo cat mai aproape de realitate. Putem sa aflam asta, sa zicem cu o luna inainte dar nu mai devreme de atat, parerea mea.

In legatura cu timpu efectiv de deplasare, campare, gratare :) si...... restul suntem ok si in Septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, clar la inceput!

Pai daca ar fi sa luam saptamanile intregi, prima saptamana din Sept incepe de fapt in 30 August, care e luni, si noi probabil ca o sa incepem intr-o Sambata (ma gandesc ca cei care isi iau concediu atunci le incepe de fapt :) ). Ma rog, ideea e ca putem incepe in ultima sapt din August chiar, si atunci ar trebui sa ne incadram destul de ok si dpdv al vremii (meteo) si dpdv al lungimii zilei.

 

Scabron, remu, ce ziceti, ati putea asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepind cu 10 septembrie ar fi bine ? Oricum calendarul care il folosim e decalat cu 14 zile fata de cel vechi si corect . Deci pe 14 septembrie e de fapt 1 septembrie .

E foarte greu sa stabilim de pe acum data de 10 Septembrie, dar ma tem ca, cu cat impingem mai mult data de incepere cu atat riscam sa intampinam tot felul de probleme legate de vreme. Inca o data spun, ca nu este neaparat sa fie asa, dar cresc sansele.

Sa trecem de perioada asta de iarna, sa incepem sa ne intalnim si vedem ce si cum...., vazand si facand vorba aia.

Pana atunci ne mai jucam pe aici pe net. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Este primul post pe care il pun pe acest forum si in primul rand vreau sa salut toti motociclistii de aici.

 

Scurta prezentare: 26 de ani, programator, BMW F650 Funduro, incepator.

 

De ceva timp imi tot bat prietenii la cap cu "vestitul" tur al Romaniei pe care il am in cap de cativa ani, de aceea am citit cu interes tot ce a fost scris aici pe subiectul asta. Cred ca ideea e foarte buna inclusiv partea cu filmarea care aparea si ea pe undeva prin visul meu, numai atunci cand exageram foarte mult :rolleyes:, si mi-as dori mult sa particip si eu numai ca am cateva doleante pe care am sa le mentionez aici:

 

1. Sunt incepator. Motorul am reusit sa il achizitionez , in sfarsit, la sfarsitul sezonului trecut si nu am apucat sa merg foarte mult. Probabil ca pana se va face plecarea o sa ma mai experimentez atat cat sa nu fiu o povara pentru ceilalti participanti dar in nici un caz nu voi fi un profesionist si din cate am vazut/citit aici cam asta se cauta.

 

2. Motocicleta are cauciucuri noi, zic eu destul de bune, dar nu stiu daca se preteaza numai la drumuri pe coclauri. Asta cred ca se poate rezolva daca ne intalnim la o bere (NA) cu motoarele. Tot aici zic eu ca daca aveti de gand sa fie off-road usor, adica pe drumuri de tara si nu prin paduri si araturi nu cred ca e obligatoriu crampoane de tractor cum am vazut prin poze ... dar repet eu sunt incepator ...

 

3. Perioada e destul de lunga. Intradevar e nevoie de mult timp ca sa faci asa ceva dar 1 luna mi se pare cam mult pentru mine, 2 saptamani cred ca as putea sa va insotesc si eu.

 

4. O estimare a costurilor ar fii foarte utila.

 

 

Cu stima,

 

Kozmo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Kozmo.

 

Cauciucurile cu cat vor fi mai de offroad, cu atat iti va fi mai usor pe orice suprafata in afara de asfalt. Inclusiv pe macadam, cu niste cauciucuri cu crampoane e mai stabila si mai usor de controlat motocicleta si sansele sa derapezi mai mici. Evident ca se poate merge cu orice cauciucuri, insa ... nu la fel. Ideea e ca in acele 10% din situatii cand vom da de noroaie, sau chestii mai delicate, cu un cauciuc adecvat poti trece fara nici o pb, iar cu un altul poti sa stai juma de ora sa impingi la motor.

 

Oricum, pana in Sept mai este destul timp, e important sa te dai cat de mult pana atunci si incearca sa mergi si pe offroad atat cat poti sa inveti sa controlezi motocicleta, sa vezi ce inseamna sa-ti fuga spatele, sa vezi ce se intampla daca pui frana pe fatza in curba, etc. Iar daca esti pe pamant sau iarba, impactul cu terra e mai prietenos decat pe asfalt :rolleyes:

 

Spor

Adi

 

P.S.: Deci cum ramane cu data? Inceputul lui Sept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Este primul post pe care il pun pe acest forum si in primul rand vreau sa salut toti motociclistii de aici.

 

Scurta prezentare: 26 de ani, programator, BMW F650 Funduro, incepator.

 

De ceva timp imi tot bat prietenii la cap cu "vestitul" tur al Romaniei pe care il am in cap de cativa ani, de aceea am citit cu interes tot ce a fost scris aici pe subiectul asta. Cred ca ideea e foarte buna inclusiv partea cu filmarea care aparea si ea pe undeva prin visul meu, numai atunci cand exageram foarte mult :rolleyes:, si mi-as dori mult sa particip si eu numai ca am cateva doleante pe care am sa le mentionez aici:

 

1. Sunt incepator. Motorul am reusit sa il achizitionez , in sfarsit, la sfarsitul sezonului trecut si nu am apucat sa merg foarte mult. Probabil ca pana se va face plecarea o sa ma mai experimentez atat cat sa nu fiu o povara pentru ceilalti participanti dar in nici un caz nu voi fi un profesionist si din cate am vazut/citit aici cam asta se cauta.

 

2. Motocicleta are cauciucuri noi, zic eu destul de bune, dar nu stiu daca se preteaza numai la drumuri pe coclauri. Asta cred ca se poate rezolva daca ne intalnim la o bere (NA) cu motoarele. Tot aici zic eu ca daca aveti de gand sa fie off-road usor, adica pe drumuri de tara si nu prin paduri si araturi nu cred ca e obligatoriu crampoane de tractor cum am vazut prin poze ... dar repet eu sunt incepator ...

 

3. Perioada e destul de lunga. Intradevar e nevoie de mult timp ca sa faci asa ceva dar 1 luna mi se pare cam mult pentru mine, 2 saptamani cred ca as putea sa va insotesc si eu.

 

4. O estimare a costurilor ar fii foarte utila.

 

 

Cu stima,

 

Kozmo

 

Salut si bine ai venit

 

Dupa cum am spus la inceputul acestui topic nici eu nu sunt foarte experimentat asa ca nu trebuie sa-ti faci o problema din treaba asta. Este adevarat ca trebuie sa avem cu noi si motociclisti cu experienta care sa conduca turul, din punctul asta de vedere. O sa adaptam traseul de asa natura incat sa nu ne rupem capul pe acolo, dar sa respectam regula de baza, adica fara asfalt. Eu imi doresc sa facem un tur pe care sa-l poata face orice motociclist care sa nu aibe veleitati de sportiv. Partea cu filmatul o sa fie adaptata in functie de participanti la tura. O sa dezvolt subiectul in momentul in care ne intalnim fata in fata.

Tot ce discutam acum legat de perioada, ca si timp de desfasurare, este o estimare facuta de mine dar fara o baza concreta ca sa zic asa. Daca realizam impreuna ca nu o putem face in 4 saptamani pentru ca nu este posibil pentru marea majoritate, o sa alegem un traseu in care sa poata fi facut in mai putin timp, majoritatea hotaraste.

O estimare a costurilor aproape de adevar, putem face in momentul in care alegem traseul si o sa stim cam cati km o sa parcurgem. Dupa aceia punem totul pe hartie si vedem unde ne duce toata povestea asta si ce soluti gasim ca sa nu trebuiasca sa cheltuim mai mult decat face.

Cum se face vremea buna de calarit cred ca ar trebui sa ne vedem la fata, toti cei care sunt interesati de tura asta.

Pana atunci toate cele bune

Mesaj completat

Salut Kozmo.

 

Cauciucurile cu cat vor fi mai de offroad, cu atat iti va fi mai usor pe orice suprafata in afara de asfalt. Inclusiv pe macadam, cu niste cauciucuri cu crampoane e mai stabila si mai usor de controlat motocicleta si sansele sa derapezi mai mici. Evident ca se poate merge cu orice cauciucuri, insa ... nu la fel. Ideea e ca in acele 10% din situatii cand vom da de noroaie, sau chestii mai delicate, cu un cauciuc adecvat poti trece fara nici o pb, iar cu un altul poti sa stai juma de ora sa impingi la motor.

 

Oricum, pana in Sept mai este destul timp, e important sa te dai cat de mult pana atunci si incearca sa mergi si pe offroad atat cat poti sa inveti sa controlezi motocicleta, sa vezi ce inseamna sa-ti fuga spatele, sa vezi ce se intampla daca pui frana pe fatza in curba, etc. Iar daca esti pe pamant sau iarba, impactul cu terra e mai prietenos decat pe asfalt :(

 

Spor

Adi

 

P.S.: Deci cum ramane cu data? Inceputul lui Sept?

 

Din punctul meu de vedere in acest moment Septembrie este ok. In orice caz cred ca stabilirea datei de desfasurare al turei o sa fie cea mai complicata treaba. Mai e timp pana atunci dar cred ca ar fi bine sa luam o hotarare in acest moment cu data de incepere, pentru ca toti cei interesati sa poata sa-si aranjeze treburile de asa natura.

Eu sunt mai flexibil din punctul asta de vedere, asa ca va rog pe voi sa puneti aici pe net, data la care credeti ca putem incepe tura, din punctul vostru de vedere.

Hai sa reactualizam lista inca o data si o sa incep eu chiar acum :

 

barbish - septembrie (oricand) - 4 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Septembrie ar fii OK si pentru mine, dar deocamdata sunt retinut.

Daca experienta mea off-road evolueaza satisfacator in sezonul asta, ma bag si eu, pana atunci .... :rolleyes:

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...