Sari la conținut

PREGATIREA FIZICA - DETALII SI OPINII


Postări Recomandate

Am deschis acest topic pentru a obtine de la cei mai experimentati lamuriri cu privire la pregatirea fizica pe care o fac pentru a practica la un nivel cat mai bun motociclismul off road.

Va rog dati cat mai multe detalii cu privire la tipul antrenamentelor practicate, intensitate, durata si rolul acestor antrenamente atat cele "extrasezon" cat si cele facute in sezon.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt experimentat,nici ca endurist , nici ca sportiv.

tot ce pot sa fac e sa iti impartasesc din exercitiile pe care le fac la sala,care cred ca ma vor ajuta pe teren.

in primul rind fac indreptari cu bara.

nu musai cu multe kg,dar multe repetari,pentru enduranta,conditie fizica.cine se da pe coclau,stie ca sunt momente cind,terenul nu iti permite sa stai perfect ca sa iti ridici mobra.personal,cred ca in momentele alea ai nevoie de un spate puternic.

deci,lucrez si muschi spatelui.

lucrez,de asemenea si antebratul de 2 ori pe saptamina.

picioarele,nu mai spun,sint extrem de importante,daca nu cele mai importante la enduro.

deci piciorele:genuflexiuni,presa,gambe.

nu atit greutatea mare,ci numarul mare de repetari.

cardio,cit mai des si cit mai mult.

nu neaparat alergare,cit exercitii ce imita catarartul pe munte,mersul in patru labe.

pina prin aprilie /mai,cind incet ,incet incepe sezonul,sunt sigur ca voi avea alt suflu pe coclau.

si,nu ma duc pe drum pietruit...

sper sa iti fi fost de folos,repet,nu sunt experimentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Nu am experienta dar fac cu niste gantere de 1.5 kg zilnic. Pentru gat ca sa pot tine casca fac intins pe spate. Apas cu ceafa in pamant si dau ganterele peste cap apoi dau ganterele catre abdomen si involuntar ridic capul. La fel pe o ureche apoi pe cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum serios:

 

1. La inceput ca incepator ( endurist de weekend, hobby) se sta incordat pe motor din cauza fricii de accidentare si a dorintei de a tine pasul cu ceilalti. Lipsa de experienta si conditia fizica slaba duc la un consum energetic mare. Deci, antrenamentele in etapa asta trebuie axate pe anduranta (alergari lungi si imbunatatirea tonusului muscular).

2. La categoria intermediara experienta si conditia fizica sunt in aceiasi echipa acum. Este etapa in care antrenamentele cardio sunt suficiente daca nu vrei sa avansezi.

3. La avansati lucrurile devin mai serioase si din punctul meu de vedere trebuie adoptat stilul de viata al unui sportiv de performanta (controlul alimentatiei, controlul timpului de odihna, antrenamente specializate si specifice laturei sportive practicate).

 

Vad ca cei cativa de mai sus recomanda anumite exercitii.

Eu cred ca fiecare trebuie sa adopte stilul propriu de antrenament pentru o conditie fizica in care sa se simta cel mai bine.

Antrenamentul slab cat si supraantrenamentul sunt in egala masura de neproductive.

:disappointed:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis acest topic pentru a obtine de la cei mai experimentati lamuriri cu privire la pregatirea fizica pe care o fac pentru a practica la un nivel cat mai bun motociclismul off road.

Va rog dati cat mai multe detalii cu privire la tipul antrenamentelor practicate, intensitate, durata si rolul acestor antrenamente atat cele "extrasezon" cat si cele facute in sezon.

Multumesc

 

Salut!

 

Antrenamentul meu se adreseaza urmatoarelor puncte:

 

-rezistenta la efort prelungit(gaz)

-forta si explozie(deh, mobra mai si cade)

-capacitate pulmonara

 

In timp am incercat cu:

 

-alergare

-alpinism

-bicicleta

 

Rezultatele cele mai bune le-am obtiut cu judo-ul.

 

3 antrenamente/saptamana cu seniorii de la Clubul Sportiv al Armatei "Steaua"; aici intra sute de flotari saptamanal in particular sau la sala in timpul pauzelor, tractiuni agatat cu degetele de kimono, coreene, randori(lupta), randori la sol si sauna la sfarsit

Cand se incalzeste ies si la alergat pe digul argesului.

 

Ca solicitare fizica si complexitate, depaseste enduro-ul cu mult.

 

 

 

Dragos,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cursurile de inot. Te ajuta sa-ti dezvolti capacitatea pulmonara, toate grupele de muschi si agilitatea.

Mare dreptate ai!!Inotul e cel mai bun antrenament pt enduro

Mesaj completat

Mare dreptate ai!!Inotul e cel mai bun antrenament pt enduro

As mai adauga mersul pe birna sau pe marginea acoperisului la bloc pt echilibristica :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin la clasa "impiedicati " la care activez eu cu succes ,ma descurc cu 7 km. alergati aproape zilnic la serviciu ,plus alte maruntisuri la sala.

Deci o alergare de anduranta ,eu zic ca e suficient la clasa hobby.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersul pe pietre de riu si in general pe bolovani implica preluarea unor socuri mari in brate iar virarea in aceste conditii devine dificila .

exclusiv pentru acest aspect mi se pare important exercitiul gen " lovitura boxerului " efectuat la scripete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inotul e bun doar pt inot si pt sanatate. Nu se combina cu nici un alt sport. Fie de anduranta, fie de forta. Inotul sleieste, suge... Alergarea, sala usoara alimentatia si programul de odihna sunt bune pt enduro.

 

On topic: eu nu fac nimic si rezultatele se vad. In sens negativ, bineinteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor,de mai bine de un an trag tare sa revin la normal cu kilele si va spun cea mai buna metoda de antrenament ptr sezon ar fi urmatoarea:la 2 zile cate o ora de cardio intens,adica MERS RAPID pe banda 20-30 min si steper cat te tine plamanul(minim 30 min)..seara bag 6-8 reprize de cate 50 de abdomene si la servici ma joc cu un inel de guma ptr intarirea incheieturilor..in fiecare weekend liber iesire in padure minim 15 km si sper ca la prima iesire (banuiesc ca la deva) o sa vedeti diferenta..va recomand cu caldura stilul asta de antrenament,nimic exagerat,cardio la greu,renuntati complet seara la cina,eventual o supa sau o portie mare de iaurt..ne vedem.. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultatele cele mai bune le-am obtiut cu judo-ul.

 

Deci asta era ...

Acum se explica de ce merg asa de repede urmatorii "inculpati" - Mani, Tara, Laci, Babes, Marci Zsilvester, Raduta -> desi nu par, sunt judoka deghizati in enduristi :lol: Si BruceLee era mic si slab ca astia! :disappointed:

 

Eu sunt supraponderal si obosit si nu pot sa dau sfaturi de-astea. Dar cred ca la sportul asta tebuie o combinatie de forta, rezistenta la efort si flexibilitate (pentru trante). Acu, e treaba fiecaruia cum reuseste sa se antreneze.

Pe site-ul lui Despres vedeti in sectiunea video cam cum se antreneaza omul http://www.cyrildespres.com/home_en.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inotul e bun doar pt inot si pt sanatate. Nu se combina cu nici un alt sport. Fie de anduranta, fie de forta. Inotul sleieste, suge... Alergarea, sala usoara alimentatia si programul de odihna sunt bune pt enduro.

 

On topic: eu nu fac nimic si rezultatele se vad. In sens negativ, bineinteles.

[/quo

 

nu inteleg ce suge si sleieste,la inot ma relaxez si la sala ma antrenez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideal,cred,ar fi sa spuneti fiecare cum va antrenati ,nu cum vreti sa va antrenati sau cum visati sa va antrenati.

 

 

Mesaj completat

domnilor,de mai bine de un an trag tare sa revin la normal cu kilele si va spun cea mai buna metoda de antrenament ptr sezon ar fi urmatoarea:la 2 zile cate o ora de cardio intens,adica MERS RAPID pe banda 20-30 min si steper cat te tine plamanul(minim 30 min)..seara bag 6-8 reprize de cate 50 de abdomene si la servici ma joc cu un inel de guma ptr intarirea incheieturilor..in fiecare weekend liber iesire in padure minim 15 km si sper ca la prima iesire (banuiesc ca la deva) o sa vedeti diferenta..va recomand cu caldura stilul asta de antrenament,nimic exagerat,cardio la greu,renuntati complet seara la cina,eventual o supa sau o portie mare de iaurt..ne vedem.. :disappointed:

 

 

incearca si stairs master.

eu bag stepper si dupa ,stair master.

alergarea pe linga stair master mi se pare joaca.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti treaba e simpla.... aceeasi problema o am si eu si l-am intrebat pe cel mai in masura sa imi zica ce si cum,:POP Florian si o zis k pt enduro ca sa fii in forma ter sa poti face urm lucruri:

-30 de tractiuni la bara evident k dintr-o bucata :lol:

-30 de genoflexiuni intr-un picior

-70 de genoflexiuni cu jumatate din greutatea corpului in 2 minute

 

can poti face toate lucrurile astea u r ready to drive........

asta e pt un niv mediu daca vrei profi u gotta do a lot more

 

spor la treaba baieti....... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...