Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chiar vă rugăm. Acum cât mai ține iarna să mai vedem ce au oamenii prin poponeatați, ca de când o da căldura ne-om întâlni pe șosele.

 

Acum am vazut ce motor misto ai.Bravo nene.De silver vorbesc.Baga si tu o poza.Ce-s alea poponeatati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut ce motor misto ai.Bravo nene.De silver vorbesc.Baga si tu o poza.Ce-s alea poponeatati?

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Să mor de știu ce a vrut să însemne poponeatăți. Probabi vroia să fie proprietăți, dar m-a încurcat tastatura.

 

Știu că motorul meu e vechi, dar nici vechitură nu pot să-l numesc, că arată și funcționează bine. Poză am pus la topicul cu Hondele anilo 80.

 

Deci așteptăm poze cu fiarele dumneavoastră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Să mor de știu ce a vrut să însemne poponeatăți. Probabi vroia să fie proprietăți, dar m-a încurcat tastatura.

 

"Cenzura" automată a acestui forum modifică unele cuvinte care încep cu literele c_u_r.

Dacă scrii cuvântul "c u r", îl consideră un cuvânt urât și-l modifică în poponeață.

Dacă scrii "c u r ț i", în reply apare poponeatăți, etc.

 

Dacă vrei să zici cuiva "Du-te-n c u r u l meu", pe forum va apare "Du-te-n poponeata meu".

 

De aceea ca să păcălim sistemul, cuvintele de genul acesta trebuie scrise ori cu spații între litere, ori în sens invers cum ar fi spre exemplu:

Du-te-n ruc-ul meu!, ceea ce sună destul de românește, iar userul căruia i se adresează expresia va înțelege în mod sigur despre ce este vorba.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scos din pamant dupa aproximativ 400 de ani :

 

Cred ca dupa aproximativ 550 de ani. Este un "polearm" s-au "poleaxe" , tipic pentru secolul 15. O lama secure specializata de lupta din cele cateva zeci de tipuri specializate similare. Initial a fost montata probabil pe un maner de stejar cu sectiune patrata de aprox 2,20 m cu doua platbande laterale lungi prinse cu nituri pana pe la jumatatea manerului , ceva in stilul pozei de mai jos. Unde ai gasit-o daca nu sunt prea curios ?

post-7907-0-04581000-1329734550_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cenzura" automată a acestui forum modifică unele cuvinte care încep cu literele c_u_r.

Dacă scrii cuvântul "c u r", îl consideră un cuvânt urât și-l modifică în poponeață.

Dacă scrii "c u r ț i", în reply apare poponeatăți, etc.

 

Dacă vrei să zici cuiva "Du-te-n c u r u l meu", pe forum va apare "Du-te-n poponeata meu".

 

De aceea ca să păcălim sistemul, cuvintele de genul acesta trebuie scrise ori cu spații între litere, ori în sens invers cum ar fi spre exemplu:

Du-te-n ruc-ul meu!, ceea ce sună destul de românește, iar userul căruia i se adresează expresia va înțelege în mod sigur despre ce este vorba.

 

Mă gândeam cum naiba am reușit să inventez un nou cuvânt. Încercam să înțeleg ce am scris, dar de fiecare dată îmi dădea cu virgulă. Mulțumesc pentru lămurire.

 

Și acum să lăsăm vechiturile să vorbească.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Să mor de știu ce a vrut să însemne poponeatăți. Probabi vroia să fie proprietăți, dar m-a încurcat tastatura.

 

Știu că motorul meu e vechi, dar nici vechitură nu pot să-l numesc, că arată și funcționează bine. Poză am pus la topicul cu Hondele anilo 80.

 

Deci așteptăm poze cu fiarele dumneavoastră.

 

Nu stiu unde este topicul cu pricina.Asta e.Deci la vechituri cu ce vrei sa incep?Cu ce zici tu cu aia incep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde este topicul cu pricina.Asta e.Deci la vechituri cu ce vrei sa incep?Cu ce zici tu cu aia incep.

 

Aici este: /index.php?/topic/296106-hondele-anilor-80/page__st__30. Acesta este răspunsul dumneavoastră iar cu o pagină în urmă sunt și poze cu motorul meu.

 

Puteți începe cu echipament militar, decorații militare, cam tot ce ține de perioada monarhistă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dupa aproximativ 550 de ani. Este un "polearm" s-au "poleaxe" , tipic pentru secolul 15. O lama secure specializata de lupta din cele cateva zeci de tipuri specializate similare. Initial a fost montata probabil pe un maner de stejar cu sectiune patrata de aprox 2,20 m cu doua platbande laterale lungi prinse cu nituri pana pe la jumatatea manerului , ceva in stilul pozei de mai jos. Unde ai gasit-o daca nu sunt prea curios ?

 

La 1 metru sub mormintele unui fost cimitir a fost gasit. Proprietarul unei case a escavat locul pentru a-si face subsol. In locul unde are casa a fost cimitir - dat in folosinta acum aproximativ 400 de ani si desfiintat acum vreo 200 de ani. L-a cam mancat in c_r sa cheme Politia cand a gasit schelete de om in pamant si uite asa a trebuit sa sisteze toata munca la constructie pentru vreo 3 saptamani (timp in care IML si Muzeul Judetean si-a facut treaba). Nu vrei sa sti cate declaratii a avut de dat pe la Politie.

 

Asta e povestea "polearm"-ului.

 

Taisurile sunt intr-o stare foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde este topicul cu pricina.Asta e.Deci la vechituri cu ce vrei sa incep?Cu ce zici tu cu aia incep.

 

Hai ca am vazut unde e.Ce ti-e si cu ramolismentul asta.Da ,frumoasa scula.Am mai scris despre ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una casca nemteasca ww2,vopsita electrostatic

una casca elvetiana ww1 cu interiorul in stare perfecta si vopsea originala

una baioneta k98

una busola ww2 nemteasca perfect functionala

 

frumoase articole chiar imi place pacat ca baioneta are un defect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din cele mai placute topicuri, au ruginile astea poezia lor.

Mi-au trecut prin mana doar cateva chestii, si acum imi pare rau ca nu le-am pastrat, eram copil

- un pinten de pe vremea habsburgilor poate, ca avea banutul inscriptionat in germana. Asta l-am donat muzeului scolii din sat, nu l-am mai vazut ever.

- O medalie de cupru, probabil interbelica(sau mai noua) cu Decebal si Traian pe o parte, si nu mai stiu ce pe cealalta, si cu incriptia "Am fost suntem si vom fi" - nu i-am gasit poza nici macar pe net.

 

Asa, urmaresc mai departe topicul cu interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrea cineva sa vanda ceva vechituri din timpul razboiului, in special tancuri,tunuri,trenuri,masini ,moto obuze, arme etc. bucati sau intregi.va pun in contact cu o persoana care este interesat.

Editat de cristi74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...