Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Aaaa, ok, acum am inteles... o poza (animatie) face cat 1000 de cuvinte :) Multumesc.

 

Am reusit si eu intr-un final sa-mi organizez o parte din monede. Pozele sunt cam slab calitative...

 

Super tare, felicitari.

Am si eu vreo 30 si ceva de exemplare fara dubluri si mai noi si mai vechi. Intr-un timp umblam pe la talcioc duminica special pentru asta, insa pe parcurs am renuntat la idee.

Sunt la nivelul de "incepator", nimic special sau deosebit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stiu ca in fiecare weekend se tine targ in fata la muzeul de istorie al Bucurestiului si mai sunt doua anticariate foarte bune , unul vis a vis de BNR si altul langa restaurantul Excalibur . Eu cam pe aici ma invart cand e sa cumpar ceva. Ultima achizitie a fost o baioneta de Mosin din Razboiul Mondial si un toc de pistol Luger. :)

 

Ar trebui si eu sa imi pun in ordine colectia de numismatica...apropo de asta,de unde ai facut rost de acele clasoare ?

 

Eu cam tot ce am cumparat, am cumparat la preturi mici... nu sunt dispus sa investesc bani in asta :) Cand o sa fiu batran si obosit, probabil o sa o fac, ca nu o sa-mi mai misc fundul din casa... dar acum, altele sunt prioritatile. Deci mersul la magazinele de antichitati nu e o optiune pt mine, preturile acolo sunt uneori mai mari decat valoarea reala. Deci daca prind pe la piata, la tiganii bijutieri, sau prin targ ceva ieftin si frumos, cumpar... daca nu, nu.

Cartonasele si foliile le-am cumparat de la cineva care le face - dl. Iorgu 0726.434.102. 100 de cartonase (cate 10 din fiecare dimensiune) si 5 folii (pe fiecare folie intra 20 de cartonase) au fost 50 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. Chiar aveam nevoie de asa ceva ca sa nu mai stau cu ele vraiste prin casa :)

Eu cam tot ce am cumparat, am cumparat la preturi mici... nu sunt dispus sa investesc bani in asta :) Cand o sa fiu batran si obosit, probabil o sa o fac, ca nu o sa-mi mai misc fundul din casa... dar acum, altele sunt prioritatile. Deci mersul la magazinele de antichitati nu e o optiune pt mine, preturile acolo sunt uneori mai mari decat valoarea reala. Deci daca prind pe la piata, la tiganii bijutieri, sau prin targ ceva ieftin si frumos, cumpar... daca nu, nu.

Cartonasele si foliile le-am cumparat de la cineva care le face - dl. Iorgu 0726.434.102. 100 de cartonase (cate 10 din fiecare dimensiune) si 5 folii (pe fiecare folie intra 20 de cartonase) au fost 50 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai pt ce... si eu am fost in aceeasi situatie, am stat cu ele de atatia ani puse in pliculete de hartie sau pungute. Acum am descoperit ca unele monede (straine) au oxidat cam urat, probabil pt ca au stat in contact cu alte tipuri de metal. O sa le curat si o sa mai iau cateva zeci de cartonase, ca sa le aranjez si pe astea straine.

Cartonasele sunt de marimi diferite si pe cele mai mici nu prea le-am folosit... la fel, nici pe cele mai mari. Aproximeaza ce dimensiuni ai nevoie, ca sa nu iei unele pe care nu le folosesti.


» Post actualizat in 22 Nov 2014 13:28

2 noi achizitii, luate din piata astazi

post-69984-0-83256500-1416662886_thumb.jpg

post-69984-0-77166800-1416662895_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axion si un buretel de vase (doar partea galbena, moale) :) Si Detartrantul functioneaza cand ai depuneri mari, dar trebuie dat cu grija, sa eviti sa atingi moneda in sine, pt ca o afecteaza.

Si bicarbonatul functioneaza, dar e putin mai abraziv. Pasta de dinti ii da luciu, dar la fel face si Axionul. Pt oxizi e suficient Axion.

Exista si solutii specializate, pt fiecare tip de metal, dar nu stiu de unde se cumpara si cat costa... destul, oricum.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu pasta de dinti o stiam si eu de la bunica insa nu am pus-o niciodata in practica considerand ca e doar un mit. Mai stiam de sucul de lamaie sau de otet insa nici pe astea nu le-am testat. O sa incerc metoda cu Axion

Axion si un buretel de vase (doar partea galbena, moale) :) Si Detartrantul functioneaza cand ai depuneri mari, dar trebuie dat cu grija, sa eviti sa atingi moneda in sine, pt ca o afecteaza.

Si bicarbonatul functioneaza, dar e putin mai abraziv. Pasta de dinti ii da luciu, dar la fel face si Axionul. Pt oxizi e suficient Axion.

Exista si solutii specializate, pt fiecare tip de metal, dar nu stiu de unde se cumpara si cat costa... destul, oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu pasta de dinti o stiam si eu de la bunica insa nu am pus-o niciodata in practica considerand ca e doar un mit. Mai stiam de sucul de lamaie sau de otet insa nici pe astea nu le-am testat. O sa incerc metoda cu Axion

 

Sa stii ca pasta de dinti chiar functioneaza. Nu stiu in ce masura pe o moneda veche, care eventual este si oxidata, dar argintul cel putin il curata foarte bine si ii da si stralucire.

Cu pasta de dinti imi curat lanturile de argint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am încercat si eu de curiozitate si vad ca merge destul de bine.

 

 

Sa stii ca pasta de dinti chiar functioneaza. Nu stiu in ce masura pe o moneda veche, care eventual este si oxidata, dar argintul cel putin il curata foarte bine si ii da si stralucire.

Cu pasta de dinti imi curat lanturile de argint.

Foarte faina. S-o stapanesti sănătos :)

 

Pusculita, da, marca "Fichet", se pare ca ~1900-1930

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Inca unul, mostenire din familie:

 

Ceas rusesc de buzunar.
An de fabricatie - necunoscut.
Inscriptie in lb. rusa pe capacul interior.
Acul orelor pare a nu fi al lui
Lipsa ac secunde
Lipsa geam
Capace din argint
Functional

Ceas_de_buzunar

tn_78776e8e6878d1bd062abe6d909f69fd.jpg tn_3e5068cc7e06f60cdb440249c2ad00e5.jpg tn_47cf9901718dccc32f8cdeacb6619aba.jpg tn_53d05f1c6267e4597633913e72e97b9e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad in poza acul pentru ora nu este cel original. M-ar interesa textul de pe cadran cu marca ceasului si mesajul de pe spate in interiorul carcasei. Poate reușesc sa identific ce model e si sa gasesc mai multe detalii despre el.

 

Multumesc.Inca unul, mostenire din familie: Ceas rusesc de buzunar.An de fabricatie - necunoscut.Inscriptie in lb. rusa pe capacul interior.Acul orelor pare a nu fi al luiLipsa ac secundeLipsa geamCapace din argintFunctionalCeas_de_buzunartn_78776e8e6878d1bd062abe6d909f69fd.jpg tn_3e5068cc7e06f60cdb440249c2ad00e5.jpg tn_47cf9901718dccc32f8cdeacb6619aba.jpg tn_53d05f1c6267e4597633913e72e97b9e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa fac poza mai detaliata cu textul de pe cadran, nu pot sa-l transcriu, e cu caractere chirilice. Am marit o zona din poza, pana fac alta.

jj8b5z.jpg

Textul din spate... e cu caractere de scris de mana, incerc dar nu stiu daca pot face fotografie mai clara din cauza luciului

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta o fi vechitura?

e un primus sovietic pe benzina, cumparat in 1990 a ars vreo 5 litri de benzina

acum vreo 15 ani l-am folosit ultima oara

este careva interesat de el?

attachicon.gif2014-11-29 11.15.43.jpgattachicon.gif2014-11-29 11.16.01.jpg

attachicon.gif2014-11-29 11.16.26.jpgattachicon.gif2014-11-29 11.16.44.jpg

Foarte misto asta, sunt interesat! Care's conditiile?

 

Va rog sa comunicati prin PM pentru tranzactii rostul topicului nu se vrea in primul rand de vanzari.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o vechitura de-a mea, nu mai stiu daca am mai pus poze... gasit in fata blocului, in pamant. Plumb complet, seamana f mult cu un minie bullet, dar e cam mare si nu are striatii. Singura perioada pe care o pot asocia cu asa ceva in zona asta e revolutia lui Tudor Vladimirescu, care a fost cu vreo 15 ani mai devreme de inventarea glontului minie.

post-69984-0-18044100-1417268990_thumb.jpg

post-69984-0-99640300-1417268995_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...