Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Identificat de cineva pe alt forum: PAVEL BURE , iar pe capacul dinauntru . "Pavel Bure, furnizor al casei imperiale"

Din ce vad in poza acul pentru ora nu este cel original. M-ar interesa textul de pe cadran cu marca ceasului si mesajul de pe spate in interiorul carcasei. Poate reușesc sa identific ce model e si sa gasesc mai multe detalii despre el.


» Post actualizat in 30 Nov 2014 17:10

Ceas de buzunar Hebdomas 8 jours cca. 1910
Capace argint
Lipsa geam, fisuri/lovituri pe cadran, balamaua de la capacul frontal rupta. Ace schimbate.
Functional

Hebdomas

tn_2d877874e2af456d3a8c02b855f39d39.jpg tn_3d158a6b626320c3c17caaf1443c4c54.jpg tn_5b2ebd6ca9ac1c232f22898468ff5703.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oricum singurele variante plauzibile dupa mine ar fi ochelarii de sudor sau ochelari folositi in cabinet de radilogie la fluoroscopii. Interesant e de vazut care din cele doua variante corspunde cazului de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un aparat asemanator cu cel Brillant ma jucam cand eram copil dar acum din pacate este pierdut .

Acesta este un tranzistor Japonez , Standard TR 6 in stare de functionare la care mai ascult doar cand se mai intrerupe curentul in urma unui viscol sau alte deranjamente .


» Post actualizat in 02 Dec 2014 16:36

post-29942-0-76103200-1417531668_thumb.jpg

post-29942-0-17505500-1417531677_thumb.jpg

post-29942-0-10028500-1417531684_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian...............Dan a aratat ce a gasit. Nu a insinuat in nici un fel ca "asa ar arata la origini". Hai sa lasam atacurile la "persoana" care nu-si au locul aici.....pentru altii.

Nici eu si nici tu nu avem ceva de castigat sau de pierdut de pe urma unor aluzii pozitive (sau, mai ales, negative ) de pe urma unor astfel de postari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian...............Dan a aratat ce a gasit. Nu a insinuat in nici un fel ca "asa ar arata la origini". Hai sa lasam atacurile la "persoana" care nu-si au locul aici.....pentru altii.

Nici eu si nici tu nu avem ceva de castigat sau de pierdut de pe urma unor aluzii pozitive (sau, mai ales, negative ) de pe urma unor astfel de postari.

 

Ca deobicei te insinuezi dupa korkodush si cauti scapare dupa orice virgula,in loc sa te documentezi inainte de a face o postare pe un forum public si sa accepti cand gresesti.La fel ai lasat si la Dkw o informatie trunchiata si incompleta,dupa care ai dat-o cotita..

E atac la piesa,nu la persoana,ca daca bine imi aduc aminte Dan la recomandarea mea a intrat pe forum,pe vremea cand se cerea asa ceva.Nimic personal.

A scris clar mai sus;"numar vechi moto (gasit ingropat in pamant)" si nu am facut nimic altceva decat sa atrag atentia potentialilor cumparatori/colectionari de numere vechi ca e vorba de o tigaie de jaratec de pus la gura sobei.Sincer sa fiu,mi-ar fi placut sa o cumperi tu si sa defilezi cu tigaia pe aripa c-un 49 BZ LOL desenat si sa te fi vazut atunci daca mai simteai nevoia sa fi avocatul cuiva.

 

De la acel manual de Awo T scanat de mine si pus la vanzare de tine incercand sa obti un profit penibil de la membri din comunitatea din care face parte,nu mai am nimic personal cu tine de impartit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu era pus de vanzare, chiar nu te inteleg....o fi tigaie o fi o bucata de tabla, dar tot scoasa din pamant ramane,plus nu este de fonta, sunt chiar curios si eu cum arata asa ceva pusa la gura sobei, dar din pacate in loc sa lasi explicati mai detalielate ori poze , ironizezi si pari putin complexat si suparat, scuze daca parerea asta ai lasat o unora aici pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu era pus de vanzare, chiar nu te inteleg....o fi tigaie o fi o bucata de tabla, dar tot scoasa din pamant ramane,plus nu este de fonta, sunt chiar curios si eu cum arata asa ceva pusa la gura sobei, dar din pacate in loc sa lasi explicati mai detalielate ori poze , ironizezi si pari putin complexat si suparat, scuze daca parerea asta ai lasat o unora aici pe forum...

 

... sa intelegem ca piesa e chiar un nr. moto iar @for bike s a inselat?

Editat de Ursu Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binoclu WW2

Fara inscriptii

Presupun ca rusesc

 

tn_f52adb2d83f8fd2274732ab535d2cdc8.jpg tn_84dcc4f2be53197748034b71750b4aea.jpg tn_d2e0be65aba89619014fde60411f5b3f.jpg

Sovietic 6x30, copiat dupa Karl Zeiss Jena si fabricat la mai multe uzine - probabil transfer de tehnologie germano-sovietica cu putin timp inainte de "Babarossa" :rolleyes:

Cauta atent inscriptii ca ar trebui sa fie la ocularul stang, Daca incriptiile au fost indepartate mecanic atunci binoclu e de captura, si mai interesant. Daca nu sunt urme de niciun fel am gasit acum pe net poze cu un sovietic 6x30 tot fara nicio urma de gravura.

Cum se vede cu el? Țais?

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...