Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Pare a fi Carpati-ul C1. Nu-l lasa acolo, daca nu-l vrei tu, scoate-l la lumina si vinde-l cuiva care si-l doreste, sa nu ajunga la fier vechi.

pai laslua

» Post actualizat in 05 Nov 2015 13:23

pai laslua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu sunt de vanzare, fac parte din coletctia mea, da au si teci, una singura e 'modificata' in sensul ca este ascutita profesional, pumnalul solingen scout boy este ani '50 .prima e baioneta suedeza. 3 germane(bym,mundlos,wkc),zb.akm si pumnalul , in ce sens zici ca sunt modificate??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare! Eu sunt mai tanar si nu am prins vremurile alea, dar sunt curios daca au existat vreodata tonomate cu viniluri in barurile romanesti (precum celebrul Bar Melody di B.D.). Si daca au existat astfel de tonomate, ce s-a ales de ele? Ati vazut prin vreun targ de vechituri asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arau peste tot acu 40 ani.Sunau bine.Nu stiu ce sa ales de ele si nici pe la vechituri nu am vazut.Nici in romanica nici la jermanica.oricum daca sunt la vanzare pe anunturi au niste preturi de -ti cade parul de pe picioare.Mii sau zeci de mii de iuro.

Editat de bunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Eu sunt mai tanar si nu am prins vremurile alea, dar sunt curios daca au existat vreodata tonomate cu viniluri in barurile romanesti (precum celebrul Bar Melody di B.D.). Si daca au existat astfel de tonomate, ce s-a ales de ele? Ati vazut prin vreun targ de vechituri asa ceva?

Salutare! In tineretele mele, prin anii '70, am prins un tonomat in functiune in cofetaria TOSCA din Bucuresti, aflata vis-a-vis de Facultatea de Drept. Evident functiona cu discuri de vinil, erau insirate la rand, unul langa altul intr-un fel de vitrina de la partea superioara a tonomatului. Puteai sa-l actionezi cu monede de 1 leu sau de 3 lei, alegand astfel una sau trei melodii. Am avut ocazia sa-l vad si desfacut, pe cand i se facea o reparatie, sau revizie. Avea inauntru o "padure" de relee si niste sisteme mecanice deosebite.

Habar nu am ce s-o fi ales de aceste tonomate, nici eu nu am mai vazut vreunul prin consignatii sau magazine de antichitati. Oricum, unul in functiune trebuie sa coste o gramada de bani.

» Post actualizat in 10 Feb 2016 16:33

Arau peste tot acu 40 ani.Sunau bine.Nu stiu ce sa ales de ele si nici pe la vechituri nu am vazut.Nici in romanica nici la jermanica.oricum daca sunt la vanzare pe anunturi au niste preturi de -ti cade parul de pe picioare.Mii sau zeci de mii de iuro.

Pai daca tot a pomenit Bunu de Jermanica, iaca din colectia personala un joc mecanic foarte popular prin barurile din Deutschland ( a se intelege RFG ), cam tot din vremurile cand tonomatele incantau urechile cu muzica Phonolog-ului si altii din generatia lor, adica anii '60 - '70. In poza nr.4 este interiorul jocului, are o mecanica destul de sofisticata, insa e mic copil pe langa mecanica unui tonomat. Ultimele doua poze reprezinta comparatorul de monede ( pfenningi ). Functiona pe baza a trei criterii de comparatie: diametru, greutate si magnetism. Mi-au trecut multe prin maini...

post-37232-0-96945200-1455121508_thumb.jpg

post-37232-0-01248000-1455121526_thumb.jpg

post-37232-0-00086800-1455121540_thumb.jpg

post-37232-0-65976000-1455121588_thumb.jpg

post-37232-0-50485900-1455121611_thumb.jpg

post-37232-0-33572500-1455121628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

post-15630-0-64395600-1458667634_thumb.jpgIn amintirea vremilor demult apuse am inceput sa cumpar cate un.....magnetofon.

Primul din stanga este un Grundig TK 42 an 1965,cu tuburi,stereo inregistrare si redare stereo pe un alt amplificator.Cel din mijloc este primul Grundig steroe si cu redare pe amplificatoare proprii.O bijuterie din anul 1968 ,Grundig TK 46.Cel din dreapta este o alta bijuterie de Grundig din anii 70.Grundig TK 320 Stereo HI-FI.Acesta are aceeasi mecanica ,ca si 42 si 46,are aceeasi parte de preamplifcare pe tuburi ca si celelalte doua dar are amplificatorul de putere pe tranzistori.

Toate trei arata superb si merg fara cusur.Este o adevarata incantare sa le asculti.post-15630-0-34707400-1458668197_thumb.jpg

 

Aici am alte trei magnetofoane din anii 60 si 70.Se remarca Sonetul Duo.Un magnetofon cehesc din 1960,pe doua piste cu tuburi electronice.Este printre primele magnetofoane vazute de mine acum mai bine de 55ani.

Celelalte doua sunt Philips N 4415 si Saba TG 664.Deja acestea sunt din anii 70 fiind dotate cu capete long life si cu circuite integrate,Philipsul are trei motoare.Alta incantare toate mergand perfect.

post-15630-0-09486900-1458668604_thumb.jpg

Infine categoria usoara.Magnetofoane portabile.Primul din stanga este un Uher 4200 Stereo HI-Fi.O nebunie de magnetofon din anii 70 cu 4 viteze,alimentare pe baterii sau la 220 v.Cel din mijloc este un Uher 4000 ,mono dar cu eceeasi mecanica cu primul.Cel din dreapta este Saniq,o jucarie de o simplitate iesita din comun care a functionat perfect ca si reportofon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se supere iesenii.Si pe la Targu Mures se faceau niste TEKACINELE.


» Post actualizat in 03 Apr 2016 18:18

O noua achizitie.Afacerea deceniului.Am fost la targ si o femeie avea pe un ziar niste casete video si cateva audio.M-a frapat curatenie casetelor audio.

Cat fac astea audio mamaie? Doua la leu.Mai sa fie.Deci 50 bani bucata?Da.Ce mai turavura,am luat cu 20 lei 16 casete video perfecte si 16 casete audio inregistrate de fabrica nevazute de casetofon.Muzica anilor 70-80.Si stai acasa si savureaza.Nu am intrat inca in alea video sa vad ce-i pe acolo da alea audio m-au cucerit definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa nu se supere iesenii.Si pe la Targu Mures se faceau niste TEKACINELE.

» Post actualizat in 03 Apr 2016 18:18

O noua achizitie.Afacerea deceniului.Am fost la targ si o femeie avea pe un ziar niste casete video si cateva audio.M-a frapat curatenie casetelor audio.

Cat fac astea audio mamaie? Doua la leu.Mai sa fie.Deci 50 bani bucata?Da.Ce mai turavura,am luat cu 20 lei 16 casete video perfecte si 16 casete audio inregistrate de fabrica nevazute de casetofon.Muzica anilor 70-80.Si stai acasa si savureaza.Nu am intrat inca in alea video sa vad ce-i pe acolo da alea audio m-au cucerit definitiv.

Eheee, nenea Bunu, la casetele video ar fi bine sa fi singur cel putin la prima vizionare... ar putea fi ceva surprize autentice pe acolo...

Vizionare placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

A poposit in colectia,studioul si inima mea cu toate cele 50 kg ale sale Maria Sa Tascam msr-16.Un magnetofon profesional cu 16 canale ,role pe 27 cm.viteza 19 si 38,compresor-expandor si multe facilitati pentru profesionisti.Perfecta si placuta stare de functionare.

El e.......post-15630-0-76045900-1467388387_thumb.jpg

 

Si ca sa nu se simta singur i-am adus si un prieten.Si asta profesional .De prin 1970.Revox A 77.

 

Adicatalea el......post-15630-0-57367900-1467388559_thumb.jpg

 

Philipsul N 7150 este prea proaspat si prea modern ca sa poata intra la vechituri dar aricum este o incantare si el............post-15630-0-94454800-1467388748_thumb.jpgpost-15630-0-94454800-1467388748_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cu vreo 30 de ani in urma pe cind incepusem sa schiez, "lumea buna" de la oras, ma privea ca pe dinozaur cu schiurile si betele mele, mostenite.

Schiurile nu le-am mai gasit dar au ramas aceste rozete prin podul casei la bunici.

post-33671-0-98561400-1471178861_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...