Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va mai apucati de dezgropat blindatele alea? Acum vine zapada si.......s-a mai dus un an. Doar nu le lasati la "fezandat".

Sunt interesat de aceasta actiune.:unsure:

Salve!Nu cred ca mai dureaza mult.Ori noi,ori nemtii!Nu vreau sa imbarlig pe nimeni, dar garantez ca daca ar fi 8-10.000 de euro scot cel putin un Panzer din mlastina.Cel mai misto ar fi ca in aceasta afacere sa fie implicati 20-30 de oameni.Acesti oameni reprezinta o forta,iar in Romania inca mai conteaza prima impresie..Legea 182 spune ca obiectul gasit poate fi evaluat de experti agreati de Ministerul Culturii sau de alti experti,daca e sa vorbim de bani obtinuti din vanzare(desi se poate castiga din expunere,inchiriere,fotografii,filme cu ursul).Iar pretul unui panzeras e maricel,daca il imparti in 20-30 de felii acestea sunt imense.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Nu cred ca mai dureaza mult.Ori noi,ori nemtii!Nu vreau sa imbarlig pe nimeni, dar garantez ca daca ar fi 8-10.000 de euro scot cel putin un Panzer din mlastina.Cel mai misto ar fi ca in aceasta afacere sa fie implicati 20-30 de oameni.Acesti oameni reprezinta o forta,iar in Romania inca mai conteaza prima impresie..Legea 182 spune ca obiectul gasit poate fi evaluat de experti agreati de Ministerul Culturii sau de alti experti,daca e sa vorbim de bani obtinuti din vanzare(desi se poate castiga din expunere,inchiriere,fotografii,filme cu ursul).Iar pretul unui panzeras e maricel,daca il imparti in 20-30 de felii acestea sunt imense.Numai bine!

 

 

Daca se stie cu aproximatie locatia, cu un detector de metale se poate afla exact locul si....:banana: ne apucam de sapat.

In ce constau cheltuielile de 8000 - 10000 euro ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot veni vorba de vechituri, uite ce am gasit la un bun prieten in colectie! Este vorba despre o tavita (farfurioara sau tipsie metalica) pe care apar chipurile persoanelor din familia regala a tarii si doua pahare din cristal cu chipul regelui Carol II. Omul le-a mostenit de la tatal sau care a lucrat pentru familia regala si apoi la Monetaria Statului Roman. Cred ca daca i se ofera un pret bun, le vinde. Contact telefon 0721966404 Emil Pirvulescu. :cheers:

post-2215-0-73602800-1317317244_thumb.jpg

post-2215-0-48128100-1317317270_thumb.jpg

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seamana cu DKW F8

stiu un sasiu pt acest motor.daca e interesat cineva de un DKW F8 ,are aproaper toate piesele.inclusiv motor cutie ....

pt ca am primit multe PM-uri in legatura cu dkw f8,am facut niste poze.daca vrea cineva poze si nr de contact, sa imi trimite adresa de email.proprietaru mai detine un cadillac fleetwood brougham v8 (complect,nefntional) si un ford mercury v6 automat( problema cu cutia automata)

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are prin "ograda" o valiza veche cu coltare, catarame, etc ?unsure.gif

Salve!Cu ceva timp in urma cineva de pe acest forum dorea o valizuca in care sa puna biletele de la nunta.Uitasem de ea!Pare ca era folosita la transportat becuri.Pun si o poza cu o cutie metlica marisoara din ww2.Sau poate te intereseaza alte nazbatii din ww2(casti,canistre,baionete,cutii masca,cutii munitie,tuburi obuz,roti tun,tanc,senile,ventilatoare blindat,rezervor blindat...).Chiar vreau sa mai dau din fiare,biletele fiindu-mi necesare pentru achizitionarea unui detector puternic.Numai bine!

 

Daca se stie cu aproximatie locatia, cu un detector de metale se poate afla exact locul si....:banana: ne apucam de sapat.

In ce constau cheltuielile de 8000 - 10000 euro ?

Salve!In primul rand eu cred ca trebuie un contract cu o casa de avocatura.Mai trebuiesc bani pentru utilaje.S-ar putea sa trebuiasca sa fie cumparat pamantul cu pricina.Se poate sa fie nevoie de vreo sponsorizare la vreo primarie,pentru a lungi termenul de 72 de ore(legea 182).Putem sa ne facem un O.N.G sau altceva.Se poate intampla sa nu se cheltuiasca suma asta.Stiu ca pare nebunie,dar garantez ca in maximum 2 luni de la demarare apar rezultate serioase.M-am mai consultat cu niste motociclisti de pe forum si ,se pare,cel mai potrivit ar fi un detector de 4500 euro,cu bataie la 12 m,ca sa fim siguri.Restul e un fleac,zau daca nu.M-as bucura sa fim mai multi,nu va fie teama,avem ce imparti,prada e imensa.Si,mai e ceva.Pentru prima data,niste barbati curajosi incearca sa faca ceva deosebit. Inafara de a tarai niste amarate de motociclete dintr-o parte in alta nu vad nimic pe aici.Sa zicem ca maine gasesc un Zundapp(chiar banuiesc unde e unul de 600 ) .Iau pe el cativa bani,n-am rezolvat nimic,sincer va spun.Solutia e aici,numai sa ne apucam de treaba.Cu atat mai bine daca suntem 50 de oameni,nimic nu ne va sta in cale.E o chestie de onoare ,prieteni.Hai sa facem un clan al cautatorilor de blindate din ww2(si nu numai blindate).Pe net sunt rusi,ucrainieni,care scot obuze cu lopata,cu sticla de vodka langa ei.N-au teama de moarte.Si noi?Numai bine!

post-27549-0-86328800-1318404648_thumb.jpg

post-27549-0-80241700-1318404679_thumb.jpg

post-27549-0-80646200-1318404701_thumb.jpg

post-27549-0-57211600-1318404723_thumb.jpg

post-27549-0-14861900-1318404804_thumb.jpg

post-27549-0-28405900-1318404826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ati baut tulburel... Puneti mana la munca nu la Âşanse de moarte doar sa scoate-ti niste banuti

 

 

de ce domne, nu ai vrea sa participi la descoperirea unui tanc

eu unu as vrea sa particip la asa ceva, si cred ca multi ar vrea, asa ca spuneti care vreti sa participati

 

in alta ordine de idei am un prieten care detine un detector de metale pana la 2 metri

sper sa il dezgropi cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va intereseaza pe vreunul dati-mi un Pm si va spun mai exact locatia din Timisoara.

Nu are motor si este intr-o stare destul de avansata de uzura, habar nu am ce marca/model este, dar stiam de topicul vostru si am zis sa ii fac niste poze cu telefonul.

post-53825-0-88121200-1318627858_thumb.jpgpost-53825-0-56130300-1318627859_thumb.jpgpost-53825-0-21224100-1318627860_thumb.jpgpost-53825-0-11303800-1318627861_thumb.jpgpost-53825-0-85709900-1318627861_thumb.jpg

Editat de zero_motoshop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ati baut tulburel... Puneti mana la munca nu la Âşanse de moarte doar sa scoate-ti niste banuti

Eu am impresia ca nu il cunosti pe simson_simson..... (de fapt sunt sigur ca nu-l cunosti)

 

Salve!Cu ceva timp in urma cineva de pe acest forum dorea o valizuca in care sa puna biletele de la nunta.Uitasem de ea!Pare ca era folosita la transportat becuri.Pun si o poza cu o cutie metlica marisoara din ww2.Sau poate te intereseaza alte nazbatii din ww2(casti,canistre,baionete,cutii masca,cutii munitie,tuburi obuz,roti tun,tanc,senile,ventilatoare blindat,rezervor blindat...).Chiar vreau sa mai dau din fiare,biletele fiindu-mi necesare pentru achizitionarea unui detector puternic.Numai bine!

 

 

Salve!In primul rand eu cred ca trebuie un contract cu o casa de avocatura.Mai trebuiesc bani pentru utilaje.S-ar putea sa trebuiasca sa fie cumparat pamantul cu pricina.Se poate sa fie nevoie de vreo sponsorizare la vreo primarie,pentru a lungi termenul de 72 de ore(legea 182).Putem sa ne facem un O.N.G sau altceva.Se poate intampla sa nu se cheltuiasca suma asta.Stiu ca pare nebunie,dar garantez ca in maximum 2 luni de la demarare apar rezultate serioase.M-am mai consultat cu niste motociclisti de pe forum si ,se pare,cel mai potrivit ar fi un detector de 4500 euro,cu bataie la 12 m,ca sa fim siguri.Restul e un fleac,zau daca nu.M-as bucura sa fim mai multi,nu va fie teama,avem ce imparti,prada e imensa.Si,mai e ceva.Pentru prima data,niste barbati curajosi incearca sa faca ceva deosebit. Inafara de a tarai niste amarate de motociclete dintr-o parte in alta nu vad nimic pe aici.Sa zicem ca maine gasesc un Zundapp(chiar banuiesc unde e unul de 600 ) .Iau pe el cativa bani,n-am rezolvat nimic,sincer va spun.Solutia e aici,numai sa ne apucam de treaba.Cu atat mai bine daca suntem 50 de oameni,nimic nu ne va sta in cale.E o chestie de onoare ,prieteni.Hai sa facem un clan al cautatorilor de blindate din ww2(si nu numai blindate).Pe net sunt rusi,ucrainieni,care scot obuze cu lopata,cu sticla de vodka langa ei.N-au teama de moarte.Si noi?Numai bine!

 

Un "sus-pus, oficial" angajat al Muzeului National imi spunea acum ceva vreme : "tot ce gasesti sub 15 cm de pamant (oriunde pe teritoriul Roamniei) sub suprafata vizibila apartine statului (poti spune ca l-ai gasit in podul casei bunicilor - chestie care nu prea e valabila in cazul a 60 de tone de fier..... restul il poti revendica). Cum legea din Romania este INTOTDEAUNA INTERPRETABILA....... totul se poate rezolva. Eu vorbesc doar... , nu-mi permit sa "intru in hora" dar cateva vorbe/date cred ca sunt bine-venite. Sper , cat de curand , sa vad "un fier" care ne-a "cotropit" tara ca va ramane la noi intre hotare, romanesti..........SUCCES DORESC TOTI CELOR CARE VOR AVEA VOINTA/RESURSE !!!

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista cautand cu gugle pe net povestea unui tanc Sherman fara turela pe care l-a scos Muzeul Militar (armata) dintr-un mal prabusit al Prutului. S-au chinuit ceva.

Sigur sunt inca fiare intregi unde a fost spart frontul, sunt si multe bilete de castigat doar ca in afara de aspectele legale mai sunt si probleme logistice.

Tanc cu tanc se scoate :grinbandit:

Eu va urez succes in ceea ce faceti si participam si eu fizic daca nu eram departe si timpul imi permitea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...