Sari la conținut

Grija fata de viitorul pasiunii pentru enduro


Postări Recomandate

Am specificat ca : "Nu este vorba de acele intalniri amicale sau de promovare ades intalnite pe scena de enduro romaneasca ci de organizatii din strainatate sau de la noi care fac asta de la o vreme incoace pe o scara din ce in ce mai larga"...

Nu mi se pare normal ca un operator din Polonia, Cehia, Austria, Germania, Olanda etc. sa desfasoare un eveniment "lucrativ" pe teritoriul tarii, fara sa contacteze FRM-ul sau autoritatile locale.

 

(De ce tot ii dau cu FRM-ul ?

Pentru ca FRM a semnat protocolul cu Romsilva pentru evenimentele sportive si turistice, codul silvic limitand accesul doar la traseele turistice marcate.)

 

Credeti ca e in regula ca de munca de lobby a unora, altii sa profite cu seninatate ?

Pe mine personal, nu m-ar deranja munca de lobby depusa in scopuri comune, pentru toata lumea...

Mai dureros este ca taman cei care fac munca aceasta, incaseaza si "bulinele negre" cauzate de altii.

Asta nu mai e "fair-play" si genereaza o alta categorie de tensiuni inutile.

 

Un pachet turistic care are casa, masa si o activitate de entertainment (indiferent ca e vorba de enduro, sau de altceva) nu are treaba cu FRM, cu Romsilva sau cu autoritatile locale atata vreme cat se desfasoara pe drumurile deschise circulatiei publice si respecta codul rutier. Nici competitiile desfasurate pe terenuri private cu acordul proprietarului nu intra in discutie.

 

Probabil ca linia de demarcatie este destul de firava si uneori este greu sa faci distinctie intre unii si altii, dar regulile nu trebuie sa devina "pentru unii muma, pentru altii ciuma".

 

Nu este corect ca un incident X, petrecut in raliul Y, organizat de Z, sa fie pus in carca celor mai la indemana in fata autoritatilor, adica noi. Doar pentru ca pe aia "nu i-a intrebat nimeni de sanatate" cand si-au demarat evenimentul.

 

Cam despre asta ar fi vorba... Asta-i maul cu "clandestinii" ;) (ca daca stiam ce reactii va creea expresia mai bine imi inghiteam limba :) )

 

 

ok,si daca are contact cu FRM,atunci e ok?

ceva de genul : in data de....la mine vor veni un grup de 15 enduristi si........?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e sa nu se ajunga ca noi enduristii de ne plimbam prin tara sa trebuiasca sa dam vreo socoteala doar ca suntem pe motor si pt ca asta trebuie reglementat si controlat de cineva. ce e de respectat trebuie respectat n-ar da bine deloc sa mai inventeze unii cate ceva doar ca sa aiba ei controlul.

vorbesc ca unu pe care nu-l intereseaza competitia sau grupurile organizate si care vrea ca si pana acu sa se plimbe fara sa ceara voie.

 

Pai o sa vina vremea cand nici in Romania nu o sa mai putem sa mergem in padure sau pe munte cu motocicleta, si-atunci eu cred ca e mai bine sa fie toata treaba reglementata decat sa ne trezim peste cativa ani ( destui zic eu) ca nu mai putem face nimic. Si-atunci o sa ne inghesuim toti pe circuitele de motocros.

E o idee, discutam solutii tocmai ca sa ne putem da linistiti cu motoarele fara sa ne intrebe cineva de sanatate. Si-atunci e mai bine sa respectam un set de reguli decat sa se umfle pipota in io stiu cine si sa nu mai putem face enduro in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul Silvic http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul_silvic.php zice-asa:

Art. 54

(1) Accesul public in padure este permis numai in zone amenajate si pe trasee marcate in acest sens.

(2) Accesul public in padure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu exceptia activitatilor sportive, de recreere si turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului padurilor proprietate publica a statului.

 

In cazul padurilor de stat, administratorul e Romsilva, iar Romsilva isi da acordul pentru activitatile sportive si turistice prin protocolul cu FRM, dar asta presupune respectarea celor cuprinse in acest protocol (vezi attachment-ul)

 

Atata vreme cat cineva nu este ilegal sau ilicit, nu e nici clandestin.

post-54565-1266497697_thumb.jpg

post-54565-1266497712_thumb.jpg

post-54565-1266497725_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea organizatorilor de "prietenesti", concursuri in toata puterea cuvantului sa nu ne mai ascundem dupa deget, au inteles beneficiile apartenentei la frm si suportul pe care acestia il vor oferi. costurile nu sunt deloc astronomice, chiar modeste as putea spune. aderarea la frm va aduce unele schimbari, centralizari ale informatiilor despre rideri care vor ajuta organizatorul la o jurizare corecta.

au existat intotdeauna freerideri si trackrideri, sunt doua specii diferite dar se joaca pe acelasi teren de care trebuie sa avem grija si unii si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatia Altitudine este din Arad, nu stiu ce legatura are cu jud. Caras Severin, ei sunt cei care arunca bombe in presa, ies pe munte de doua ori pe an si se cred mari ecologisti. Probabil ca li s-au promis niste bani in urma unor proiecte ale investitorilor din zona, dar din pacate pentru ei nu o sa-i primeasca.

Natura 2000 e prezenta in foarte multe zone din Romania dar multa lume nici n-a auzit de Natura 2000.

Acum sa fim sinceri orice asociatie poate sa primeasca in custodie administrarea unu astfel de sit cu conditia sa nu cumva sa ceara bani sau fonduri.( ceva de genu ti-al dau tie dar sa nu-mi ceri bani).

Referitor la Tarcu in conditiile economice actuale, lipsa unu plan de management (pt ca nu au asa ceva) si administrarea acestui areal de catre o asociatie ecologica ''de apartament'' care n-au nici cea mai vaga idee ce inseamna muntele, enduro se v-a mai face pe Tarcu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ONG-urile ecologiste sunt un fel de cluburi si, ca orice club trebuie sa faca si ei ceva sa aiba o activitate ca sa socializeze si ei ca e greu sa gasesti vegetarieni, emo si alte capete in nori . Au si ei o opinie denaturata de obicei, pt ca e normal sa le fie teama de ceea ce nu inteleg, iar presa ii mai asculta pt ca, inca motociclistul e privit ca un fel de ‘robocop’ si e un subiect interesant. Insa, parerea lor e la fel de importanta ca si a noastra deci, legea a declarat rezervatii iar acolo se pot face spirale in tihna.

aceeasi problema o avem si noi in brasov cu piara craiului(defapt cu toate rezervatiile)...mare rezervatie dar padurile sunt nimicite de jur imprejur. acolo ar trebui domnii sa actioneze daca iubesc asa mult padurea. sa se stranga cu mic cu mare si sa se lege de copacii care urmeaza ai fi taiati. dar e mei greu sa te pui cu interesele politice decat cu niste motociclisti care in general si ei iubesc natura, singurul rau pe care-l fac este ca-i deranjaza pe sensibilii domni

 

poate gasiti ca e o idee buna sa postam poze cu paduri devastate in zone sau in paroprierea zonelor protejate sa le aratam unde ar trebui actionat pt ca, daca distrugi ecosistemul din jurul rezervatiei si rezervatia va fi distrusa (ploi maai putine ,schimbari de temperatura, alunecari de teren etc)

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte buna ideea cu pozele. Postati poze cat mai multe si compromitatoare cu detaliile despre locatie, data, Ianinte si dupa etcpost-3863-1267899633_thumb.jpg

 

De exemplu in poza atasata acum doi ani acolo era padure i toata regula. Poza este facuta undeva in mijlocul padurii unde nici naiba u cred ca trece sa verifice. De aceea este vorba aceea ,, Se fura ca-n codru''. Se fura vere de nici nu va da-ti seama si ei se iau de noi ca vai de ce mai deranjam noi. Poate chiar le suntem de folos ca mai nuntam noi defrisari sau evenetuali hoti. Sau sa ne faca trasee si noua.

 

Cum spuneam Poz poze si iar poze

Editat de freemoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idee excelenta.. sa stiti ca incepand cu acest sezon o sa postez poze cu paduri devastate din zona unde ma dau eu, Ceea ce ma intriga cel mai mult este ca principali vinovati sunt cei ce taie masiv padurile (la noi cel putin camioane intregi cu cherestea iau drumul ungariei) si branconieri...( desi ei sunt indivizi care distrug fauna si flora) dar ei vad adevaratii vinovati in noi, care la sfarsit de saptamana ne dam cu motoarele.. ciudat nu??? Trebuie sa fie si niste tapi ispasitori pentru ce se intampla cu padurile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...