Sari la conținut

6 iunie 2006 - Sa Ma Ia Pe Sus Nu Altceva


doggy
 Share

Postări Recomandate

Stateam cu motorul de vreo jumatate de minut cu semnalizarea in functiune pe o preselectare de stanga acordand prioritate celor ce veneau din fata.

In dreapta mea doua benzi mari si late de mers inainte.

Un dement cu un Audi trece in mare viteza la cativa milimetri de mine de era sa ma faca zdrente, si se duce bomba inainte !

 

Se pare ca in majoritatea cazurilor viata motociclistului roman este mare prilej de distractie pentru tot felul de oligofreni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea... sau , da, mai rar ce-i drept, si asta de cand tot citesc pe aici. Altceva spuneam, de fapt, ca regula asiguratului in cazul asta e valabila si pentru motociclisti, chiar daca suntem pe un forum moto ... ;)

 

 

Cum vine asta..."nu prea..sau mai rar" Pai cred ca e obligatoriu sa o faci, zic si eu. Toti trebuie sa ne asiguram de multe ori si bine, chestia cu nu prea sau mai rar...da in neglijenta si nu e loc de asa ceva pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOMNU RADU sa stiti ca nu am vrut sa va aduc nici o jignire la adresa dumneavoastra, cat despre carnet, sa stiti ca am din ocombrie 2005 A1. Si io n-am d unde sa stiu ce varsta are fiecare ca doar nu ma uit la profilu fiecaruia inainte sa raspund.Ar trebui?

 

P.S. Ati spus ca o sa va luati motor.Atunci veti vedea cum e sa simiti moartea in ceafa si sa va vedeti toata viata in fata ochilor, stiind ca nu ati gresit cu nimica. MULTUMESC ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta micu al nostru pe stanga, ca vroia sa ia curba la stanga. Cel putin asa am retinut eu.

 

Din cate stiu eu, in acest caz berbecu' ala cu masina trebuia sa il depaseasca prin dreapta, mai ales ca era motoreta, si soto avea loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 6.VI.2006 mergeam pe mihai viteazul(brasov) si veneam dinspre str.Plevnei. Vraiam sa intru pe strada Rovine asa ca trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza) si cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat si era (cuvant urat) tot pe el.Da sa ma vedeti pe mine cum eram,pt ca am crezut ca io sant de vina asa ca pot sa zic ca am vazut moartea cu ochii si m-am convins singur ca NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! :banana:

Pacasac, n-a zis ca era pe stanga sau pe dreapta. Oricum, eu vorbeam si de partea ingrosata. Daca era masina in partea dreapta, inseamna ca soferul a facut corect ce-a facut, adica a depasit prin dreapta. Sau a venit de pe contrasens, desi nu cred, caz in care manzul e vinovat.

 

Asadar, astept mai multe lamuriri, am vaga senzatie ca a "uitat" sa ne spuna vreo cateva detalii. Acu' nu m-ar deranja prea tare, dar daca nu invata nimic din ce s-a intamplat, e nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 6.VI.2006 mergeam pe mihai viteazul(brasov) si veneam dinspre str.Plevnei. Vraiam sa intru pe strada Rovine asa ca trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza) si cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat si era (cuvant urat) tot pe el.Da sa ma vedeti pe mine cum eram,pt ca am crezut ca io sant de vina asa ca pot sa zic ca am vazut moartea cu ochii si m-am convins singur ca NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! :banana:

 

 

Ce m-a invatat pe mine instructorul prima data la scoala de soferi si ce scrie si in manual :

Cand vrei sa schimbi directia, adu-ti aminte de AS - Asigurare - Semnalizare.

K degeaba semnalizezi dak nu te asiguri. Unghiul mort ce faci cu el??? Sau ala care vine tare din spate si tu ii tai fatza??? Isi face unul roaba din 1900 toamna pe seama ta, cu toate k putea sa evite.

 

In mod normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza????? :banana:

In caz k nu ai observat, lumea mai vorbeste la telefon, se mai uita dupa gagici, mai cauta pe bancheta din spate ceva, se mai saruta cu gagica (amandoi fiind pe scaunul soferului :banana: ) cand conduce.

Asa k, dak nu casti ochii belesti pul@ . Deci casca-i bine k niciodata nu stii de unde-ti vine surpriza.

:D :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MARCH, eu eram pe partea stanga a benzii.Am semnalizat,am franat, si cand sa iau curba,m-am trezit cu ala langa picioru meu.Eu cred ca venea tare din spate si nu era atent si clar ca n-a vazut ca fac la stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza)

 

Nu este adevarat, imi pare rau. Potrivit Codului Rutier, daca un sofer vede semnalul are obligatia sa MENTINA viteza: nu sa accelereze si in nici un caz sa reduca. E intrebare la permis...

 

Asa ca la presupunerea asta e cam vina ta... Nu poti sa obligi pe nimeni sa franeze ca vrei tu sa faci stanga/dreapta... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza)

 

Nu este adevarat, imi pare rau. Potrivit Codului Rutier, daca un sofer vede semnalul are obligatia sa MENTINA viteza: nu sa accelereze si in nici un caz sa reduca. E intrebare la permis...

 

Asa ca la presupunerea asta e cam vina ta... Nu poti sa obligi pe nimeni sa franeze ca vrei tu sa faci stanga/dreapta... :banana:

Am impresia ca faci o confuzie. Articolul despre care vorbesti banuiesc ca face referire la momentul in care observi ca cineva doreste sa te depaseasca, nu la virajul la stanga. Ar fi culmea sa mentii viteza cand, pe o strada cu o singura banda pe sens, cineva semnalizeaza stanga in fata ta.

 

doggy, data viitoare sa te asiguri mai temeinic. Chiar daca e vina celuilalt, de suferit tot tu suferi. Si decat sa stai pe pat de spital, mai bine te uiti de 10 ori si virezi o singura data. Si-o sa-ti zic ce repet fiecaruia: idioti, neatenti, smecheri etc. au existat, exista si vor exista intotdeauna. Tu trebuie sa ai grija ca, atunci cand te intersectezi cu ei, sa nu iesi sifonat. Nu poti sa-i educi pe toti si e de-ajuns odata sa se greseasca si tu sa fii neatent. Iti doresc sa n-ai parte de accidente niciodata.

Editat de March
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ioana Suzuki: in acelasi timp, conducatorul masinii avea obligatia sa circule legal si la limita evitarii oricarui pericol. Ceea ce a si facut... intr-un tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa mai adaug un sfat pe care il primesti la scoala in Canada. Cand virezi la stanga, de pe banda din stanga, motocicleta trebuie sa se afle in partea dreapta a benzii, in asa fel incat sa poti ocupa cat mai mult din banda (are si avantajul ca-ti ofere cea mai larga raza de viraj). Legal nu ai obligatia sa te asiguri ca cineva te depaseste pe contrasens, dar cand te gandesti la oasele tale, la banii pe care ii dai la reparatii si la timpul pierdut fara motocicleta iti dai seama ca merita sa te uiti in oglinzi si daca poti sa intorci si capul. De asemenea cand franezi e necesar sa te uiti in oglinzi. Daca franezi violent te expui pericolului de a fi lovit din spate de cineva care circula prea aproape. Poate pare ciudat, dar daca ai pe unul care sta foarte aproape de spatele tau e bine sa lasi distanta mai mare in fata ca sa nu trebuiasca sa franezi puternic.

In cazul in care esti oprit la stop si vrei sa faci un viraj pe o strada laterala motocicleta trebuie sa fie asezata pe stanga benzii daca faci la dreapta si pe dreapta benzii daca faci la stanga, in unghi, in asa fel incat sa ocupe cat mai mult din banda si sa ofere o suprafata cat mai mare vizibila. Din cand in cand e bine de verificat ce-i in spate ca sa eviti eventuala lovitura a neatentilor/nebunilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Concluzia din cam toate posturile e ca trebuia sa te asiguri oricum la schimbarea directiei. Si daca ne mai aducem aminte si de obligatia ca semnalizarea sa se faca de la 50 de metri de locul unde se va produce schimbarea directiei, atunci vine si intrebarea: ai semnalizat din timp astfel incat cei din spatele tau sa aiba timpul necesar pentru a reactiona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog nu mai scrie decat despre accidente(doamne fereste)ca se supara Vrajitorul din Oz-vezi comentariul acestuia NR. 10 -de la B-62 BIP:3. Asta e sectiunea de accidente, nu vad accidentul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...