Sari la conținut

Endurocross + turing


lupu' shui
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Stiu, dar n-am avut incotro - initital am vrut sa fie in toamna anului trecut. Intrucit atunci n-a miscat nimeni nimic. am lasat-o pentru 9 mai, dupa cum scrisesem si pe forum. La sedinta de la Risnov am vazut ca erau prinse in calendar o gramada de curse, anuntate mult dupa mine si Deva. Daca o mai aminam iar, insemna sa renunt de tot. Si nu vreau sa renunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu renunta. tu fa cursa cat de bine poti in primul rand (ma refer in special la traseu/trasee), chiar daca vin mai putini in primul an, daca vor fi incantati se va auzi si anul viitor vor veni mai multi.

este pacat ca se suprapune cu alt eveniment dar... calendarul este destul de incarcat si nu ai ce-i face. singurul lucru cu adevart mai nasol din pct meu de vedere este, nu ca se suprapune ci ca sunt pe acelasi format - enduro cross. si atunci cei care vor sa participe la astfel de evenimente se gandesc unde sa mearga, dar si aici se simplifica un pic, daca se dau in campionat este clar, daca nu, probabil isi vor alege locul mai aproape ptr o cheltuiala mai mica, mai ales in perioada asta.

oricum, povesteste un pic despre trasee, cati km, cate categorii (banuiesc ca 2), ce specific: de gaz, mai tehnice, extreme? din cate stiu zona acolo este pe f mult calcar, deci sol dur, stancos. daca zici ca vei face 10-15 km de traseu cu pasaje tehnice, cat se poate de grele (nu ma refer la ceva aberant si evident la extrem) atunci f multi vor fi atrasi, chiar daca, ca si mine nu sunt fani ai enduro-crossului (deja) clasic din romania. din punctul meu de vedere ar trebui sa pastrezi doar distantele de la enduro cross ptr a usura organizarea mai ales pe iarna asta prelungita dar nu si specificul. si daca ai pune ceva poze de pe traseu, cea mai buna reclama.

bafta multa si VREME FRUMOASA

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Prea tehnice nu vor fi traseele, pentru ca, asa cum ziceam in alt post, eu nu ma dau la nivelul vostru - al celor care mergeti la profi, sau extrem. Intrucit, ca si anul trecut la raliu, alerg singur pentru toate cele si nu are cine sa scorneasca pasaje tari, cred ca va fi mai mult de gaz, pentru cei experimentati. Poate ma insel... Diferenta principala va fi la obstacolele artificiale - cel putin asa ma gindesc deocamdata.

Luindu-ma un pic si dupa regulamentul FRM, unde zice ca traseul trebuie sa poata fi parcurs de toti participantii, am preferat sa fie mai lejer, tocmai ca sa se dezmorteasca omul', dupa iarna asta lunga. Datile viitoare om mai vedea.

Ca lungime nu sare de 10-12 km, dar ma mai gindesc, ca stiu niste coboriri dragute, care in sens invers s-ar putea sa fie atractive. Suprafata de rulare, cum ai zis si tu, este cu multa piatra si nu pune probleme nici la ploaie. Sper sa nu avem parte de zapada, ori gheata, in loc de cer senin. Oricum, daca iarna viitoare va fi tot ca asta, ma gindesc serios sa fac Raliul Olteniei - editie de iarna, pentru snowmobile, ca la ce nameti am avut pe aici... Dar sa nu deviez de la topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luindu-ma un pic si dupa regulamentul FRM, unde zice ca traseul trebuie sa poata fi parcurs de toti participantii,

 

nu te lua dupa regulamentul frm, este altceva, si chiar si ala ar trebui "imbunatatit" mai ales ca in romania s-a ridicat destul de mult nivelul in ultimii 2 ani.

si oricum era vb de clasa extrem, dar daca faci o singura clasa.... atunci da, trebuie sa fie mai accesibil, si iarasi, daca te ocupi singur de tot.... te inteleg.

 

multa bafta oricum

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu fac o singura clasa, ca nu mai vine chiar nimeni :wacko: Ziceam ca diferenta principala intre hobby si avansati, va fi la obstacole.

Oricum, sa nu uitati de busole!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ceva noutati legate de zapada din zona? :cheers:

 

Sunt sanse sa se poata merge Ok?

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar acum am ajuns de acolo, dupa o ceata crincena pe drum si fara marcaje... A fost horror pe mobra.

Dar sa va spun de zapada: inca nu am putut sa ies in creasta principala, deci cine vine cu motoare mari va trebui sa ramina jos, sau sa incerce buclele de endurocross. Deocamdata asa sta treaba, vom vedea ce se mai topeste in saptaminile ramase. Miine incerc sa pu si ceva poze, ca nu ma simt in stare acum.

 

P.S.: Parca tu ziceai ca nu poti ajunge. S-a schimbat ceva in program?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In week-endul ce tocmai a trecut am gasit de lucru si pentru aceia dintre voi mai avansati in sportul acesta, asa incit sper sa fiti multumiti de ceea ce veti gasi pe traseu.

Pe unele urcari si coboriri solul este mai friabil, deci trebuie un pic de grija. De asemenea, suvoaiele de apa au mai sapat si adincit denivelarile, ceea ce poate fi atractiv, pentru unii :)

Promisesem sa pun si ceva poze, pentru cei ce doresc sa-si faca o idee (aproximativa) despre zona. Chiar daca nu se vede bine inclinatia unei pante, sau alte chestii de genul asta, si n-a fost vreme ideala pentru poze, iata ce a iesit - acolo unde terenul a permis acest lucru:

Mesaj completat

 

 

Pacat daca nu mai este un astfel de cabinet... Pentru Alexandria, cel mai apropiat cabinet de medicina sportiva este, probabil, in Bucuresti, ca nici la Giurgiu nu stiu daca o mai fi vreunul. Sau puteti incerca la o policlinica obisnuita - tot este mai bine decit nimic...

post-14141-1269984885_thumb.jpg

post-14141-1269984904_thumb.jpg

post-14141-1269984981_thumb.jpg

post-14141-1269985068_thumb.jpg

post-14141-1269985130_thumb.jpg

post-14141-1269985204_thumb.jpg

post-14141-1269985219_thumb.jpg

post-14141-1269985431_thumb.jpg

post-14141-1269985498_thumb.jpg

post-14141-1269986706_thumb.jpg

post-14141-1269986999_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am ajuns acasa de la CEC si dupa 20 de minute de cearta intrea angajate s-a convenit ca nu se pot pune bani in contul unei persoane juridice de catre o persoana fizica(decat daca are o delegatie).

Ar fi trebuit sa puneti un cont de card persoana fizica deschis la orice banca in afara de incompetentii astia de la CEC, si banii se trimiteau in 1-2 minute.

Asa cei care voiau sa se inscrie mai devreme si sa plateasca 100 lei, vor trebui sa plateasca 150

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca-i aa, iseamna ca tanti aia de la CEC este chiar timpa... Anul trecut, pentru raliu, au pus oamenii bani in contul clubului, fara probleme. Mai fa o incercare si, daca nu merge, facem altfel. Stai linistit, ca nu-ti luam taxa marita - ai semnalat intentia in termen :lol:

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fac nicio incercare intrucat la final nu ne-am despartit deloc in conditii amiabile :lol:

Trimite-mi un numar de card si va punem azi banutii, mai vin cu un prieten

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Minorii pot participa, daca, in afara de actele din regulament, au si acordul scris al ambilor parinti, sau al tutorilor legali, inregistrat la notar.

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma s-a inscris vre'unul la motoare mari? cum va fi pana la urma , cu ghid? nu te supara ca pun intrebari poate sacaitoare , dar tb sa stiu si eu ,nu-mi convine sa vin pana acolo sa platesc 150 sa ma plimbe un ghid(n-am nmk cu el), ma pot plimba singur. De 150 fac ceva kilometri. Si nici sa alerg de unul singur, ar semana cu un play back :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dupa cum am spus pe 29.III, inca nu era luata zapada, ca sa poti iesi in creasta. O sa vad in week-end ce s-a mai intimplat, dupa ploile de saptamina asta, dar mai sint doua saptamini in care se pot intimpla destule cu zona inalta. N-avem ce face - pe zapada si pe vreme nu ne putem supara...

Deocamdata sint inscrise doar EXC-uri. Astept si CRF-uri, WR-uri, dar si "vacute" :lol:

Sa stii ca intrebarile nu sint siciitoare, ci doar raspunsurile pot fi nemultumitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ok, scuzati ratacirea de limbaj.

Traseul pentru Motoarele Mari, care nu ar prea putea sa intre decit pe forestiere, ajunge si la 2000.

Mesaj completat

Sa aveti vreme buna de Pasti, ca sa va bucurati cum se cuvine de sarbatoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...