Sari la conținut

GPS pentru Adventure


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 256
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu ma dau cu montana 650 și îți pot spune asa! Am prinderea cu alimentare prinsa pe ghidon! E super vizibil chiar dacă e soare puternic afara. Singura problema... am schimbat unu pe garanție din cauza ca pierdea sateliții ! e o problema despre care sa discutat și se explica și cum se poate remedia în caz ca nu ai garanție! In rest toate bune. Deja am 28000 km cu al 2 lea și e în stare foarte buna! A și ma dau cu ROAD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca esti multumit de Montana, insa sunt niste diferente substantiale intre un Montana si un Dakota - la ecran in special, la alimentare dar mai ales pret. Inca nu am taria psihica sa dau peste 1000-1500 de lei pe un GPS, fie el chiar rezistent la toate. As putea lua insa un Dakota cu 300-400 de roni, ceea ce e mai confortabil. Butoneaza cineva un Dakota (pe bicla sau pe jos ) si imi poate spune cum se vede ecranul in soare si la umbra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In special cam tot ce e facut pt outdoor se vede bine afara -- dar asta e doar parerea mea. Eu folosesc un gpsmap 62s si pot sa spun ca ziua in amiaza mare ori ca folosesc full brightness la display sau nivel 0 -- e la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am rezolvat dilema existentiala ce m-a macinat vreo saptamana. Pentru ca nu m-am putut convinge in privinta vizibilitatii ecranului de la Dakota, am luat un Etrex 30. L-am test zilele trecute si e utilizabil pe mobra. Se vede pe ecran in orice conditii, noaptea cu lumina, ziua fara iluminare. Gaseste pozitia nu chiar instant, dar semnificativ mai repede decat un Nuvi-ul de l-am avut sau telefonul Xcover 2. Ecranul e c-am mic, insa depinde de cerintele fiecaruia. Nu e pentru cine vrea sau s-a invatat cu toate briz-bri-urile de la Nuvi sau Zumo (lane-assist, o groaza de campuri cu informatii, instructiuni vocale, mp3-player, etc.) E simplu si spun eu eficient ca sa ma scoata din incurcaturi in orasele mari sau pe forestiere. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot dupa un eTrex 30 (sau 20) ma uitam si eu si am tot ezitat. Stiu ca este foarte ok la navigare dupa un track deja creat dar cum se comporta atunci cand il folosesti ca pe un GPS "clasic"?

De exemplu: vreau sa merg in orasul x, strada y nr.z. Stie sa faca singur un traseu in functie de niste parametri de baza (ocolire autostrada, etc)?

Il folosesti cu OSM?

 

Multzam! Si sa-l folosesti cu placere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ruteaza ca un GPS clasic auto si are profil dedicat pentru Automotive, cu posibilitatea de a alege elementele pe care vrei sa le eviti (drumuri neasfaltate, autostrazi, intoarceri, etc). La o ruta pe care navighezi nu poti insa sa dai ocolire (daca e un accident sau ambuteiaj) si nu poti sa adaugi un punct intermediar din mers (sau cel putin nu stiu eu cum). Rutele pot fi insa cu mai multe puncte intermediare in sensul ca iti ceezi pe dispozitiv o ruta (nu track) cu n-spe puncte si iti calculeaza drumul de la unul la altul. Poate cauta si adrese bineinteles, meniul de Where to este foarte asemanator cu un Nuvi. Aici am citit eu destul de multe informatii legat de utilizarea Etrx-ului http://www.aukadia.net/gps/ .

La partea cu navigarea dupa track inca nu pot spune nimic, inca nu l-am utilizat in aceasta directie. Il folosesc si cu OSM si cu CityNavigator Europe. Inca nu pot sa spun care din harti e favorita mea insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cinveva interesat de un Garmin 62s...este ca nou folosit de mine de anul asta din martie pana acum. Am facut in vara 6 tari cu el pe motor fara nici cea mai mica problema

Am harta Romaniei topografica, ofer orice harta celui care doreste.

 

Eu as vrea sa imi iau Garmin 64.

Daca sunteti interesati va rog dati un semn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 10 months later...

Salutare. Azi am primit un Garmin 64 st si am o problema. Cand dau sa ma duca la o destinatie imi spune " Hartile nu au drumuri ce pot fi utilizare la stabilirea rutei in aceasta zona. "

Are activata harta de baza "Worldwide DEM Basemap NR" si "Recreation Map of Europe v4" . Stie cineva ce poate fii? sau nu stiu eu sa il butonez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum la rutare n-ai pierdut nimic, o face jalnic, pe unde vrea el si total anapoda. In schimb detaliile sunt precise si rar am gasit lipsuri.

Aparatul este foarte misto dar nu de mers pe mobra sau masina, doar ca handle.

 

 

...cu placere

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Recunosc ca nu am citit paginile anterioare, drept urmare e posibil sa fifost deja discutata problema mea. Dar imi incerc totusi norocul...

Am un GPSmap62Csx, cumparat SH, pe care nu reusesc sa-l conectez la calculator, pentru a putea incarca, respectiv descarca track-uri pe el. Hartile le-am putut pune, folosind memory cardul direct in calculator. Dar cu track-urile se pare ca nu functioneaza la fel. Cel putin eu pana acum nu am reusit. Pe calculator am Windows 10. Ce imi recomandati?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se conecteaza, probabil e defect. Windows iti vede GPS-ul? Poti deschide fisierele din memoria GPS-ului?

 

Pentru descarcat/incarcat poti folosi Garmin BaseCamp.

» Post actualizat in 28 Nov 2015 18:58

 

Stie cineva sa foloseasca si o harta?

Da. Ce fel de harta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un GPSmap62Csx, cumparat SH, pe care nu reusesc sa-l conectez la calculator, pentru a putea incarca, respectiv descarca track-uri pe el.

 

Salut, daca nu il vede calculatorul, incearca sa schimbi cateva cabluri usb. Garminul este pretentios la cablurile de conectare. Cauta unele groase. In plus, incearca in toate usb-urile de la calculator. Uneori anumite drivere intra in conflict pe un port usb si nu se mai recunosc anumite dispozitive.

» Post actualizat in 28 Nov 2015 20:01

Salutare. Azi am primit un Garmin 64 st si am o problema. Cand dau sa ma duca la o destinatie imi spune " Hartile nu au drumuri ce pot fi utilizare la stabilirea rutei in aceasta zona. "

Are activata harta de baza "Worldwide DEM Basemap NR" si "Recreation Map of Europe v4" . Stie cineva ce poate fii? sau nu stiu eu sa il butonez?

 

Salut, cumpara harta ROAD de la rqa.ro si o sa iti mearga si rutarea foarte bine. Dar, inainte sa cumperi harta, asigura-te ca ai factura de achizitie (adica sa faci dovada ca esti proprietarul de drept) ca altfel nu iti vor trimite codul de activare. Recomand sa ii suni inainte, sa fii sigur ca nu ai astfel de probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare,

 

Sunt in cautare de un gps pt offroad, poteci, culmi, platouri, pentru o utilizare exclusiva moto, deci care sa aibe harti si semnal sufiecient acolo unde poate ajunge o motocicleta de enduro in ROMANIA.

 

Am nevoie de acest GPS pt a-l folosi drept plan B in cazul in care socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ la o plimbare pe offroad SAU cand mi se pune pata sa o iau de-a dreptul pe unde vad cu ochii, si ma abat un pic de la poteca principala.

 

As vrea sa fie ceva user firendly, sa nu stau cu 2 perechi de ochelari sa il setez

Din cautarile mele pe net am observat ca majoritatea necesita harti de cumparat. Exista si ceva cu RO? Am vazut mai multe descrieri gen European TOPO maps, etc, dar nu stiu cat de multa atentie s-a acordat Romaniei, de aceea un feedback de la un utilizator m-ar ajuta foarte mult.

Observ ca GARMIN este puternic pe piata cu diverse modele:

http://www.gpscity.com/compare/oreg650t&mont680t&64s a folosit cineva aceste modele? Daca da, cum este interfata, semnalul, hartile ?

 

Preturile nu variaza foarte mult observ.

Nu as dori sa fac un compromis mai bine platesc odata si plang odata decat sa experimentez aiurea. asa ca as avea nevoie de un sfat din partea voastra bazat pe experienta voastra, sunt deschis evident si catre alte optiuni mai ieftine daca exista si merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru offroad iti recomand de la Garmin, acest model: https://www.rqa.ro/produs.php?id=520&subcat_id=8&cat_id=13

 

Singurul minus este pretul mare. Altfel, este rezistent la apa, sta bine pe ghidon, se vede foarte bine in bataia soarelui, rezista la vibratii si, daca ai si doua randuri de acumulatori cu tine (AA) nu iti faci griji ca se descarca.

Ar trebui sa ii iei harta Road sau, daca te descurci cu hartile topo dedicate off, le poti pune in el si merge. Harta Road este si harta topo. Eu nu ma pricep cu cele topo.

Sta foarte bine pe semnal GPS. Foloseste atat satelitii europeni cat si pe cei rusesti.

Setarile sunt mai greoaie putin si nu prea intuitive dar, te descurci dupa putina chinuiala.

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai primit deja o recomandare buna! GPSMap 62 sau 64 -- oricare model, si ca si harti foloseste OpenstreetMap

 

Eu merg cu setup ul asta de 3 ani atat on cat si off. Pe asfalt merge bine -- in off e fantastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...