Sari la conținut

Cursa Scutere 50cc Pe Circuitul Amkart


mau
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am uitat sa precizez ca are toba sport :cheers: , dar este de 50cc totusi...

 

daca ai o toba care a modificat reprizele de acceleratie ale scuterului ... nu ai voie sa participi ... vino totusi cu scuteru ... shi va fi verificat de mecanici ... care o sa isi dea cu parerea mai avizat decat o pot face eu de pe net.

 

nu uitati ... ne intalnim toti seara pe 26.06 in regie la club 21 sa discutam ultimele detalii si sa vedem scuterele care sunt in discutie daca pot participa sau nu. Pt cei din provincie ... ne vom vedea direct la circuit pe 01.07 ... o sa va anunt ora si toate celelalte detalii pe 28.06.2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost pe circuit vo 6 scuteristi ... cu toate tipurile de scutere posibile sa vedem diferentele ... si sa stabilim detaliile finale ref la cursa. Pe langa ca a fost mare distractie, sa hotarat asa :

 

- premiul intai devine o toba gianelli oferita de importatorul pe romania ... reprezentat prin ciprian (bajatu cu servisu de scutere). Premiul 2 placute de frana ferodo pt tot scuterul, premiul 3 placute de frana doar pt fata(sau spate)

- cursa va avea 12 ture (8 erau prea putine)

- avand in vedere ca pe linia dreapta nu sunt diferente majore intre scutere, se accepta shi cele cu tobe schimbate ... dar nu au voie cei cu capacitatea cilindrica marita sau cu role schimbate.

- este foarte probabil ca data de desfasurare sa fie amanata cu o saptamana avand in vedere ca domni la constanta s-au decis brusc sa puna intalneala de la mare la moomentul cursei noastre ... mai ramane de discutat si pana pe 26.06.2006 cand ne intalnim toti in regie in club21, o sa stabilim sigur.

- fiecare participant va semna o hartie cum ca participa pe propria raspundere si intelege riscurile la care se expune ... PS asta nu va scuteste de echipament :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vin si eu ca spectator ca race nici vorba :P , asta daca obtin si eu mai multe detalii pe unde este circuitul, care-i treaba cu intrarea, ora, etc

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vin si eu ca spectator ca race nici vorba :P , asta daca obtin si eu mai multe detalii pe unde este circuitul, care-i treaba cu intrarea, ora, etc

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

 

circuitul este la capatul vestitului cartier pipera ... faci dreapta la bariera pe centura care duce la mare ... shi dupa 100 m ... pe partea stanga in spatele unei benzinari lukoil ... este circuitul ... daca dai cautare pe site ... sigur gasesti si vo harta.

 

Ref la ora si data ... incerc sa mentin data .... in ciuda intalnirii de la mare ... shi este posibil sa facem si calificarile si cursa in aceiasi zi duminica 02.07.2006 .... shi sa ramana doar anternamentele pt cine este interesat sambata. Cursa se va tine in principiu seara ... dupa 18, ca sa fie mai racoare si mai multi spectatori.

Stabilim totul exact luni 26.06 ... cand ne intalnim toti in club 21 regie ... ora 20.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circuitul este la capatul vestitului cartier pipera ... faci dreapta la bariera pe centura care duce la mare ... shi dupa 100 m ... pe partea stanga in spatele unei benzinari lukoil ... este circuitul ... daca dai cautare pe site ... sigur gasesti si vo harta.

 

Ref la ora si data ... incerc sa mentin data .... in ciuda intalnirii de la mare ... shi este posibil sa facem si calificarile si cursa in aceiasi zi duminica 02.07.2006 .... shi sa ramana doar anternamentele pt cine este interesat sambata. Cursa se va tine in principiu seara ... dupa 18, ca sa fie mai racoare si mai multi spectatori.

Stabilim totul exact luni 26.06 ... cand ne intalnim toti in club 21 regie ... ora 20.00

 

 

Multumesc pentru lamuriri

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin shi eu cu ludixul daca se amana cu o saptamana!

sambata seara sunt la o nunta shi duminica nu o sa fiu in stare de nimic

 

 

intrebare: ciprian lucrezi duminica sera dupa cursa, ca in caz de doamne fereshte imi trebuie scuterul luni dimineatza!!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dmw Ludixul de la ciprian cu motoru spart este al tau.

 

Ciprian scuzama ca nu am venit sa i-au alea,initial am plecat la tine de acasa ma la cativa km m-am impiedicat de o sina de tramvai :cheers:

 

o fost spart B) acu e ca nou!!! :P

 

 

da cu shina ce ai avut???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap ne mai vedem si uichendul asta ... duminica seara ... sa mai dam o tura sa mai punem la punct ceva detalii ref cursa ...

 

PS - nu uitati intalnirea tuturor participantilor luni 26.06.2006 in regie club 21 ora 20.00

 

PS2 - au voie si cei cu tobe tunate ... pt ca top spidul nu conteza pe acest circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conteaza la acceleratzie!!! :lol: :cheers: :cheers:

shansele nu mai sunt egale!!! :crack: :crack: :laugh:

 

oricum toate scuterele vor fi verificate de mecanicul nostru ciprian ... shi din ce am testat pana acum pe circuit ... este ok si cu toba skimbata. oricum sansele nu pot fi egale 100% pt ca scuterele sunt diferite, caucioacelel la fel ... suspensiile ... eu doar incerc sa egalizez la maxim sansele si sa avem si cat mai multi concurenti

 

duminica asta ne vedem dupa ora 18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ultima sesiune de antrenamente io am fost plecat din oras cu ceva treburi ... iar baieti care s-au strans ... din fericire interesul se mentine crescut ... erau vo 10 ... nu au prea reusit sa se dea pe datorita etapei de karting balcanica ... care a cam ocupat circuitul tot uikendul.

 

S-a stabilit aseara : cursa se amana cu o saptamana ... respectiv 08.07.20006 antrenamente seara dupa ora 18 (nu sunt obligatorii)

09.07.2006 calificari si cursa ... toata lumea care va participa sa fie prezenta incepand cu ora 17.

 

Datorita multelor solicitari din partea celor cu scutere tunate se vor organiza 2 curse : una pt scutere de 50 cc nepreparate si una open la care au acces orice fel de alte scutere. Pt a limita keltuielile cu inchirierea circuitului si ambulantei cursa se va tine in acelasi timp ... respectiv vom alerga toti ... iar la final vor fi 2 podiumuri de premiere.

Se mentine regula echipamentului complet .... si intentionam dupa aceasta cursa sa stabilim un loc de intalnire saptamanal pt scuteristi ... dupa modelul intalnirii de la arc a motociclistilor. S-a propus ziua de luni ... dupa ora 19 (lunea fiind o zi nashpa ... sa avem un motiv de bucurie) ... asteptam propuneri de locuri de intalnire (exclus arcul de triumf - sa nu stricam o traditie ... sau vo zona ultracentrala)

 

PS - toti cei care au dat mesaje private au fost inscrisi...

 

mau

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ultima sesiune de antrenamente io am fost plecat din oras cu ceva treburi ... iar baieti care s-au strans ... din fericire interesul se mentine crescut ... erau vo 10 ... nu au prea reusit sa se dea pe datorita etapei de karting balcanica ... care a cam ocupat circuitul tot uikendul.

 

S-a stabilit aseara : cursa se amana cu o saptamana ... respectiv 08.07.20006 antrenamente seara dupa ora 18 (nu sunt obligatorii)

09.07.2006 calificari si cursa ... toata lumea care va participa sa fie prezenta incepand cu ora 17.

 

Datorita multelor solicitari din partea celor cu scutere tunate se vor organiza 2 curse : una pt scutere de 50 cc nepreparate si una open la care au acces orice fel de alte scutere. Pt a limita keltuielile cu inchirierea circuitului si ambulantei cursa se va tine in acelasi timp ... respectiv vom alerga toti ... iar la final vor fi 2 podiumuri de premiere.

Se mentine regula echipamentului complet .... si intentionam dupa aceasta cursa sa stabilim un loc de intalnire saptamanal pt scuteristi ... dupa modelul intalnirii de la arc a motociclistilor. S-a propus ziua de luni ... dupa ora 19 (lunea fiind o zi nashpa ... sa avem un motiv de bucurie) ... asteptam propuneri de locuri de intalnire (exclus arcul de triumf - sa nu stricam o traditie ... sau vo zona ultracentrala)

 

PS - toti cei care au dat mesaje private au fost inscrisi...

 

mau

 

Roger that mau! In legatura cu locul de intalnire, intr-adevar ar fi bine sa nu fie ultra-central. Cateva idei: la podul de peste lacul IOR, la Obor in parcare, sau pe trotuar, in fata la Mc. Dolnnalds, cu toate ca or sa ne sara mosii in cap, la Izvor (Rondul de la Pache, unde este fantana, Pe Pache Protopopescu intre intersectia cu Mosilor si cea cu Traian), intersectia Splaiul Unirii cu Mihai Bravu, chiar pe cheiul Dambovitei, inspre Big Berceni, intersectia Splaiul Unirii cu Calea Vacaresti, tot pe cheiul Dambovitei, daca stiti unde este targul de motociclete de la Vitan, duminica, la una din intrarile in parcul Herastrau, in piata Constitutiei (cu toate ca este ultra-central), la Ozana, cum mergi de la Dristor spre A2, pe Theodor Paladdy sau cum se mai cheama acum, pe unde este liceul C.D. Nenitescu (sau Chimie, nr. 5), pe Colentina la AVION, intersectia cu D-na Ghica, la Circ in parcare, Oltenitei colt cu Vacaresti, in apropierea serelor pe undeva, In rondul din jurul stadionului Lia Manoliu, ... momentan nu mai am idei, daca va convine vreunul din aceste locuri, da-ti si voi de stire, daca nu mai veniti cu idei ca sa stabilim alt loc :cheers: Bafta

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o ora m-am intors de la circuit unde am facut o testare a timpilor cu transpondere montate pe scuter, si am stabilit ca in principiu sa le montam pe toate sub shaua scuterului prinse cu power tape.

Multumesc pe aceasta cale lui Gugu, sheful de la Amkart care a inteles nu numai sa nu ia pielea de pe noi ba chiar aproape sa ne faca cadou aceasta cursa, avand in vedere ca acum daca te duci cu scuterul si te dai 10 min costa 150.000, iar cursa va tine ocupat circuitul cel putin 2 ore. Astfel cheltuielile finale cu inchirierea circuitului si a ambulantei (de la BGS) in functie de numarul de participanti vor fi de :

- 350.000 lei vechi de persoana (daca vom fi peste 20 de piloti inscrisi)

- 400.000 lei vechi de persoana (daca vom fi intre 15 - 20 de piloti inscrisi)

- 450.000 lei vechi de persoana (daca vom fi sub 15 piloti inscrisi)

 

Pana acum am 16 solicitari pentru inscriere. O sa rog toti pilotii interesati sa ma contacteze in perioada 03-05.07.2006 - atunci in functie de numarul celor inscrisi prin mesaje pe site sau sms se va stabili taxa de participare - zice eu vom fi sigur peste 20 de piloti; sa ne intalnim, sa semnati fiecare o hartie cu luarea la cunostinta a regulamentului curse+achitarea taxei de participare+sa vedem scuterul si sa stabilim la ce clasa va prticipa : 50cc sau open. Pentru cei din provincie care vor 100% sa participe o sa ii rog sa ma contacteze telefonic la 0744.301.833 pana in 05.07.2006 si sa imi confirme participarea urmand sa semneze si sa achite taxa in ziua cursei sau shi mai bine sa roage un prieten din Bucuresti sa ii reprezinte si sa ii inscrie la cursa.

 

 

Programul desfasurari cursei va fi dupa modelul campionatului mondial de karting astfel :

 

Sambata 8.07

 

10.00-10.15 sesiune antrenament

10.30-10-45 sesiune antrenament

 

Duminica 09.07

18.00-18.10 warm up

18.20-18.30 sesiune calificari

18.40-18.55 Pre finala 10 ture

19.20-19.40 Finala 14 ture

19.50 festivitate de premiere

 

 

Vor fi 2 clase : 50cc si open care vor alerga impreuna, iar la sfarsit se va face clasamentul separat pe fiecare clasa :

la 50cc - doar scutere nemodificate

la open - orice fel de alt scuter

 

Fiecare scuter va avea montat un transponder. Echipamentul obligatoriu. Starea tehnica si estetica a scuterelor trebuie sa fie ireprosabila, cu atat mai mult cu cat o sa fie prezenta si cel putin o televiziune si un reporter de o revista de profil auto-moto din tzara.

 

PS - am facut topic separat cu arbitri de traseu, rog tot piloti sa isi ia pe sus prietenii sa se inscrie, pt ca avem nevoie de ei neaparat. Ma voi intalni cu ei separat la circuit si vom face un training cu explicarea atributiilor fiecaruia si semnificatiei steagurilor cu care vor intra pe traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...