Sari la conținut

Inca o revista moto inchisa ?


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

@freedom

Sa inteleg ca in afara de corectiile de rigoare esti de acord cu ceea ce spune?

Sau te simti lezat si din cauza asta intervii pe un text poate incorect ca formulare dar corect ca idee?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@l.u.v.

 

In opinia mea, ca idee

tipul sustine:

 

Esti pitic si cocosat, ai paduchi,

xenoanele tale se scutura in doua zile, alarmele sunt nashpa, ard alternatoru'

iar toate motocicletele din rromanica sunt o tzeapa pe bani multzi.

 

Esti de acord ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@freedom

Discutam de altceva, dar ai sarit gardu'-n alta gradina..

Daca tot m-ai intrebat sa-ti raspund:paduchi sunt..da..multi si lati.

Despre celelalte nici eu nu puteam spune mai frumos!

Bine ca exista.

Ideea este alta..in trei ani ai 135 pareri aruncate care-ncotro.

Nu spun ca-s toate aiureli ca presupun ca te urzici.

Gandesc ca daca te-ai abtine n-ar plange nimeni dupa ele :huh:

Sa fii "liber" si iubit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@freedom

Discutam de altceva, dar ai sarit gardu'-n alta gradina... Daca tot m-ai intrebat, sa-ti raspund...

 

Nu te-am intrebat nimic. Am dat un exemplu in context.

Dupa cum ai remarcat, un observator obiectiv intervine cu argumente numai cand situatia o impune.

In rest... e un site liber si fiecare se exprima cum poate...

Spor la negustorie ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Freedom,

 

Iti multumesc pt corectiile gramaticale. Mi-ai amintit de tovarasa invatatoare din clasele primare. :huh: Poate ca trebuia sa mentionez ca sunt inginer.

De ce sa nu comparam "Univers Moto" cu "Moto Life"? Nu au oare acelasi target, acelasi domeniu de activitate?! Cred ca atunci cand vom avea cel putin 5 reviste moto cu difuzare natioanla, vom putea vorbi de calitate a jurnalismului moto.

"Nu avem nevoie de incultura"... Recunosc ca este o exprimare nefericita, dar nu pot sa nu observ apetenta majoritatii romanilor pt (nu am pus punct, nu suntem totusi pe poezie.ro) spectacolul ieftin si de prost gust. Nevoile si gusturile oamenilor se pot educa.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ 'Willy' :

 

trebuia sa mentionez ca sunt inginer.

...Nu te ingrijora... S-au mai vazut si alte cazuri...

 

vom putea vorbi de calitate cand vom avea cel putin 5 reviste moto.

...Dupa principiul comunist "calitate prin cantitate"...

 

observ apetenta majoritatii romanilor pt spectacolul ieftin si de prost gust.

...Asa e ! Ceilalti prefera "Univers Moto"...

 

Nevoile si gusturile oamenilor se pot educa.

...QED !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Freedom,

 

Iti multumesc pt corectiile gramaticale. Mi-ai amintit de tovarasa invatatoare din clasele primare. :P Poate ca trebuia sa mentionez ca sunt inginer.

De ce sa nu comparam "Univers Moto" cu "Moto Life"? Nu au oare acelasi target, acelasi domeniu de activitate?! Cred ca atunci cand vom avea cel putin 5 reviste moto cu difuzare natioanla, vom putea vorbi de calitate a jurnalismului moto.

"Nu avem nevoie de incultura"... Recunosc ca este o exprimare nefericita, dar nu pot sa nu observ apetenta majoritatii romanilor pt (nu am pus punct, nu suntem totusi pe poezie.ro) spectacolul ieftin si de prost gust. Nevoile si gusturile oamenilor se pot educa.

:)

 

nu-ti face griji, ti-ai transmis foarte bine mesajul (corect in opinia mea). din experienta mea cine cauta lipsuri in exprimare inseamna ca nu prea poate combate argumentele :blink:

Mesaj completat

@ 'Willy' :

 

vom putea vorbi de calitate cand vom avea cel putin 5 reviste moto.

...Dupa principiul comunist "calitate prin cantitate"...

 

 

cred ca omul se referea la principiul capitalist "calitate prin concurenta" :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva vede o concurenta reala intre internet si print...

1. Dupa ce am plecat de la ML am incercat sa suplinesc lipsa informatiilor din printul moto (intern si extern la care aveam acces) cu informatii de pe internet. NU e acelasi lucru. Se vede de la o posta diferenta intre materialul scris de un editor profesionist si cel redactat de un amator care colaboreaza cu un site. Cel putin deocamdata nu sunt multe publicatii online (in limbi pe care sa le cunosc) care sa rivalizeze cu Motociclismo (aia de la ei sau aia de la noi) cu Superbike sau TWO. Explicatia e simpla (in viziunea mea): de la un site se asteapta un numar de articole si de aceea timpul in care se face (testare, documentare, editare) un articol este mult redus fata de timpul pe care il aloca un editor de la o revista printata. Mai mult, ideea ca totul poate fi modificat ulterior duce la aparitia unor informatii mai putin filtrate (care in fapt nu vor fi corectate ulterior sau pana vor fi corectate vor fi deja preluate de alte site-uri). Apoi, mai e un aspect: versiunile online ale revistelor de prestigiu au articloe "periate" si scurtate deoarece se doreste protejarea exclusivitatii. E foarte greu sa iti protejezi "dreptul intelectual" de aceea e mai safe sa nu dai in eter tot ce ai. Astfel iti pastrezi superioritatea fata de concurenta.

 

2. Incercati sa cititi versiunea originala (in engleza) a unui test de Alan Cathcart. pun pariu ca 50% dintre vorbitorii de engleza cu atestat nu vor intelege nici macar ideea de baza daramite multele artificii ligvistice (omul scrie intr-o engleza britanica traditionala incat ai nevoie sa treci de 10 ori o fraza pana sa o intelegi, daca reusesti pana la urma - tot respectul pt Marian Bucataru). Ideea e ca poti cunoste o liba dar s-ar putea sa nu intelegi ce vrea sa comunice autorul cu adevarat.

 

3. problema testelor facute de romani in Romania este dupa mine supraevaluata. important este nu atat sa mergi cu motorul prin romania cat sa te raportezi ca informatie la nevoile motociclistului roman. Motocicleta merge la fel si pe asfaltul de la ei ca si pe cel de la noi. Daca vrei sa stii cum se comporta R1 pe drumuri proaste... nu tre sa citesti o revista ci trebuie sa te lasi de motociclism. In rest, piatra cubica au si italienii, gropi au si britanicii, drumuri de munte sunt (aproape) peste tot in Europa, iar in ceea ce priveste aglomeratia... s-avem pardon. Ca nu am vazut un test cu Beta M4 sau Yamaha Tricker (sau alte motorete numa' bune pt Bucuresti) e cu totul alta poveste, dar nu cred ca asta ar fi salvat UM sau ML. Spaniolilor nu le e rusine cu motoare de 250, romanilor da si asta spune multe.

 

am si eu o curiozitate:

dintre cei care sustin superioritatea internetului asupra printului, cati citesc cu adevarat ARTICOLE moto de pe internet?

 

sau e mai degraba "vechea" meteahna a omului modern, aceea ca le stie pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...