Sari la conținut

Star Touring & Riding


bikertibi
 Share

Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa frumoasa, poate cu timpul si eu o sa trec de la dragstar de 1100 la wildstar :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de regala ca si cea dinaintea ei. Sa aveti multe mii de mile de asfalt uscat inainte, Jardel.

Si cine stie, poate facem intr-o buna zi si noi o micro-intrunire a Starurilor din Romania. Stiu ca sunt destule, asa ca de participanti nu am duce lipsa.

Editat de dooku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, poate cu timpul o sa fiim mai curajosi. Poate ne impiedica si criza de bani. Oricum sunt ceva star-uri prin Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Frumos, poate cu timpul o sa fiim mai curajosi. Poate ne impiedica si criza de bani. Oricum sunt ceva star-uri prin Ro.

stie careva ceva de motorul asta? ce fel de "dragstar" este?

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=476504&selpic=1&zoom=1#foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva ceva de motorul asta? ce fel de "dragstar" este?

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=476504&selpic=1&zoom=1#foto

Ahoi! Din cate stiu cred-ca este un Royal Star de 1300, sau poate e wildstar de 1600cc sau poate dragstar de 1100cc classic (se poate sa fi gresit propietarul modelul).

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare stelisti, vin si eu cu o intrebare: Sa zicem ca ma intereseaza sa cumpar in viitorul nu foarte indepartat un motor nou si mi s-a pus pata rau de tot pe un Star. Acuma in europa am vazut ca sunt doar 3 modele :-L xvs950, xvs1300 si xv1900 dar peste ocean au 13 modele... Stiti o modalitate/dealer care aduce pe continentul asta si modelele din state ?

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare stelisti, vin si eu cu o intrebare: Sa zicem ca ma intereseaza sa cumpar in viitorul nu foarte indepartat un motor nou si mi s-a pus pata rau de tot pe un Star. Acuma in europa am vazut ca sunt doar 3 modele :-L xvs950, xvs1300 si xv1900 dar peste ocean au 13 modele... Stiti o modalitate/dealer care aduce pe continentul asta si modelele din state ?

Salut. Ia legatura cu reprezentanta Yamaha, ei pot sa-ti aduca orice model din gama Star. Dar ce model iti doresti si nu gasesti aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot cautat in EU Star Stryker-ul si am ramas cu mai multe intrebari decat aspunsuri. La smaeb am fost la un printisor de la yamaha care nu stiu cat de cunoscator era din moment ce mi-a zis ca "Nu, in europa nu se pot inmatricula modelele de la Star Motorcycles" ( a se intelege Star Raider, Warrior, Stryker etc.) ceea ce e complet bullshit. Personal am vazut un warrior cum se plimba pe drumurile patriei cu numar de RO..

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stryker este de fapt un cadru de Raider cu motor de V-Star de 1300... O combinatie interesanta. Nea Pisica ala de la Yamaha care sustine ca Starurile nu se pot inmatricula in RO, era sau beat sau avea prea multa "iarba" la bord. Si n-ar trebui sa mai lucreze acolo! Si eu am un Star adus din USA, care nu a avut nici o problema la inmatriculare. Iar multe altele zburda vesele pe soselele patriei. Inclusiv un Stratoliner inmatriculat pe Bucuresti, pe care l-am vazut in garajul cuiva cu ceva zile in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Salutare stimati STARuitori calareti de Stele!!!

Din pacate, nu v-ati mai atins de topicul asta de o gramada de timp!!! Nu e pacat? intreb si eu si sper ca nu supar pe nimeni!

De 3 zile sunt posesorul unui superb Midnight Star 1300.

Este suplu, puternic si albastru metal.

Multumesc tuturor colegilor de pe forum pentru informatiile pe care le-am citit si dobanit, pt a-mi alege motorul mult visat.

Desi am inca o Yammy, nu intuiam ca si cruiserul pe care mi-l doream din tinerete va fi tot o Yamaha.

Astept cu un real interes indrumari de la cei care detin moto inrudite, si nu numai, pentru a o ingriji cat mai bine, pentru simt ca o sa fim prieteni ceva ani de acum incolo. Mi-as dori, totodata si ceva sfaturi privind upgrade-uri si imbunatatiri pe care as putea sa i le aduc.

Va salut cu respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare SrgX!

Eu am 1,77 m si 82 de kg. Mie mi se pare ca stau foarte bine pe ea, dar sincer nu am mancat km cu ea, ca am luat-o acum 4 zile si nu am avut timp decat sa o mut dintr-un garaj in altul. De comoditate, imi pare super comoda pozitia pe ea, dar ma edific mai bine la primavara. Singura pe care mi s-a parut mie ca stau mai bine ar fi Vn 900, dar nu mi-o doream. Sper ca si dupa 1 an 2 sa fiu la fel de topit cum sunt acum dupa Star!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet! Doresc tuturor acelasi lucru, dar in special celui care mi-a urat !!! :cheers: !!! Sper sa te aleaga motoreta care iti place tie cel mai mult, ca de fapt, cam asa se intampla. Ea te cumpara pe tine, nu tu pe ea!!!

Bafta maxima!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare stimati STARuitori calareti de Stele!!!

Din pacate, nu v-ati mai atins de topicul asta de o gramada de timp!!! Nu e pacat? intreb si eu si sper ca nu supar pe nimeni!

De 3 zile sunt posesorul unui superb Midnight Star 1300.

Este suplu, puternic si albastru metal.

Multumesc tuturor colegilor de pe forum pentru informatiile pe care le-am citit si dobanit, pt a-mi alege motorul mult visat.

Desi am inca o Yammy, nu intuiam ca si cruiserul pe care mi-l doream din tinerete va fi tot o Yamaha.

Astept cu un real interes indrumari de la cei care detin moto inrudite, si nu numai, pentru a o ingriji cat mai bine, pentru simt ca o sa fim prieteni ceva ani de acum incolo. Mi-as dori, totodata si ceva sfaturi privind upgrade-uri si imbunatatiri pe care as putea sa i le aduc.

Va salut cu respect!

 

Sal,

 

Topicul asta il deschisesem eu acum cativa ani. Intre timp cineva l-a lipit cu alte topicuri si si-a pierdut sensul initial.

 

Am gasit mesajul cu care incepusem eu topicul (vezi mai jos).

Ideea era sa infiintam si in Romania un chapter (sau mai multe) STAR. Eu am fost entuziast la inceput si mi-am dorit foarte tare sa facem asa. Incepusem demersurile impreuna cu Dooku si Adante 05. Intre timp a venit criza, lumea s-a cam bosumflat si printre posesorii de Staruri nu s-au mai gasit doritori sa dea 50 dolari pe an cotizatie catre STAR. Nici pe mine nu ma mai dau banii afara din casa asa ca nici eu n-am mai insistat. Dar visul meu ramane. Daca sunt doritori mi-as dori din toata inima sa ne strangem si sa infiintam un club STAR in Romania. Posesori de Staruri sunt foarte multi, entuziasmul lipseste.

 

 

 

Daca mi-ar fi spus cineva cu cativa ani in urma ca voi fi motociclist as fi spus ca e nebun. Nu ca nu mi-ar fi placut motocicletele dar mi se parea ceva mult prea periculos (mai ales pentru Romania). Cumva, nu stiu cum, pasiunea pentru motociclete a iesit la suprafata din beciul adanc in care o ingropasem impreuna cu multe alte vise din adolescenta. Cum gandul de a avea o motocicleta nu vroia sa dispara, am inceput, incet incet, sa ma documentez, sa ma uit dupa motociclete pe strada, sa fac calcule... Am ajuns eu la concluzia ca... da, vreau cu adevarat o motocicleta si cel mai bine mi s-ar potrivi un cruiser (pentru ca sunt motoare mai putin nervoase si mai potrivite pentru calatorii lungi). Ce sa fie, ce sa fie? Prea mult nu ma pricepeam si nici nu am avut pe cine sa intreb. Am intrat pe forumuri dar tot nu m-am lamurit pe deplin - daca ati observat, fiecare isi lauda motocicleta sa. Pana la urma am stabilit 2 criterii: sa aiba cardan (am zis sa ma scutesc de corvoada de a intretine lantul) si sa fie frumoasa. Dupa gustul meu cea mai frumoasa s-a dovedit Yamaha Dragstar. Pana la urma s-a nimerit sa imi iau Yamaha VStar, care e identica cu Dragstar doar ca e destinata pietei din USA.

Dupa ce am participat la vre-o 3 intalniri moto in Romania (dintre care "faimoasul" tarc de vite de langa Brasov) am crezut ca o sa fiu un motociclist solitar pentru tot restul vietii. Din fericire pentru mine am fost si la Faak am See si am vazut o cu totul si cu totul alta lume. Nu stiu daca in Romania va exista vre-odata asa ceva. Dar asta e alta discutie. Am adus vorba despre Faak am See pentru ca acolo foarte multi purtau un fel de uniforma - o vesta de piele, in fata plina de insigne (de pe la intalnirile moto la care participasera) iar pe spate o sigla mare cu Harley Davidson. Nu sigla in sine mi-a atras atentia (evenimentul era organizat/sponsorizat de catre Harley Davidson asa ca era plin de Harley peste tot) ci ce scria dedesubt - chapter cutare, chapter cutare; am retinut cel putin 15 tari diferite. Fusese Campionatul European de fotbal dar m-am gandit ca nu are legatura cu asta pentru ca vasusem si Canada sau Australia printre chaptere. Cand am ajuns acasa m-am documentat ce inseamna HOG, ce inseamna chapter si mi s-a parut o idee buna si frumoasa. M-am gandit ca daca Harley are o astfel de organizatie atunci poate au si ceilalti producatori ceva asemanator.
Pentru Yamaha am gasit - Star Touring & Riding. Nu este o organizatie la fel de mare si de puternica precum HOG si nici nu este la fel de activa in Europa. Este inca la inceput (s-a infiintat in 1996) dar cred ca va creste repede pentru ca sunt multi posesori si iubitori ai Star.
Deja exista ST&R chapter in Bulgaria, Serbia iar in Ungaria sunt chiar 6!!! (ca sa vorbesc doar de vecini).
In Romania... pauza.

Eu m-am inscris in ST&R dar nu stiu daca mai sunt si alti membri din Romania. Posesori de motociclete Star stiu ca sunt multi dar probabil ca fiecare isi vede de treaba lui, cum am facut si eu pana acum dealtfel. Ar fi frumos sa ne strangem mai multi si, de ce nu, sa infiintam si in Romania un chapter (din ce am inteles eu organizatia mama ajuta infiintarea unui nou chapter cu tot ceea ce este necesar - tot ce tine de organizare si chiar finantare pentru start up).

Nu prea am eu talent de activist si nu sunt genul care trage de oameni. Daca nu o sa fie nici un reply la postul meu o sa o las balta. Daca se vor gasi insa cativa "nebuni" atunci promit ca voi dedica timp si suflet cat pot de mult si poate facem ceva si in Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu tb sa imi readuci in atentie postul asta, pt ca l/am citit deja si am achiesat la gandurile tale privind acest demers. Este laudabil, dar e greu, pt ca entiziasmul zboara f. repede, din pacate. Iti spun sincer nu e musai de bani... pt ca 50 de eur pe an e f. putin, dar mai greu e sa strangi oameni inimosi si dedicati unei cauze!!!

Mai mult decat motoritul in sine, este dorinta de a impartasi idei, sentimente si pasiuni comune. Ridingul, pana la urma, este A way of living.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ahoi!

E plin de Bolt.... Nu prea ma omor dupa modelul asta!

 

Nici eu.

 

Chestia e ca e ultimul model lansat. Mai mult, l-au facut ca pe un concurent direct al Iron-ului (probabil unul din cele mai populare modele HD). Asa ca nu l-au pus pur si simplu la vanzare in showroom-uri ci au facut o gramada de evenimente, printre care si concursuri de custom build avand ca platforma un Bolt. Si nah, daca tot s-au ales cu atatea customuri au zis sa le promoveze si in calendar.

Unele creatii sunt chiar reusite. De exemplu, mie imi place foarte mult bobber-ul din luna februarie. Chiar arata bine. Nu mi-ar displace nici Boltul din octombrie - ala military theme.

 

Cel mai mult imi place motocicleta lunii august - roadlinerul arata fantastic, o adevarata bestie. Si aici e de discutat. Acum vad ca e la moda roata fata exagerat de mare. Am impresia ca Arlen Ness a creat moda asta. Mie personal nu imi plac exagerarile. Dar in cazuri particulare, cum e roadlinerul ala, arata bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Da e concurentul direct a lui Sporster, mai nou intra ai Scout de la Indian in bătălie. E bine ca e concurență, asa creste si inoveaza lumea....

Dintre toate Vstarul US VET mă încântă!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...