Sari la conținut

Ce Machete De Motociclete Aveti?


Postări Recomandate

Nu, asta ajunge pe la 20 , ZIC EI, dar nu cred nici macar atat.

 

Cele pe benzina ajung si la viteze mai mari.. am gasit doar din afara kit-uri, la 500 E cel mai ieftin.. vedem pe viitor poate ma pricopsesc cu una :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu, asta ajunge pe la 20 , ZIC EI, dar nu cred nici macar atat.

 

Cele pe benzina ajung si la viteze mai mari.. am gasit doar din afara kit-uri, la 500 E cel mai ieftin.. vedem pe viitor poate ma pricopsesc cu una :laugh:

 

500 euro..hmm :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de motoare pe benzina si de 500 de euro...

 

Silviu, in spatele Palatului Copiilor din Bucuresti, exista o mica comunitate "auto" care se joaca vara pe piste special amenajate pentru ei, cu automodele pe benzina, la scara si care prind suta in cateva secunde. Media de varsta a celor care detin astfel de mega / super jucarii este undeva pe la + 30 de ani. Masinutele sunt extrem de periculoase si daca nu esti atent, risti sa te accidentezi destul de grav, dar asta este partea a doua. Certuri intre cei care "le piloteaza" si copiii tampiti dar curiosi de curse, vad des cand mai trec pe acolo. Pe vremuri faceam si eu parte din "cercul de automodelism" de la Palat, si taiam la traforaj anumite modele impuse de indrumator, urmand a fi asamblate de catre cursantii mai mari, la care se adaugau roti si sisteme electronice aduse din Germania comunista (fosta RDG). Periodic, in spatele Palatului Copiilor, erau tot felul de intreceri incluse intr-un minicampionat national, unde participau de regula, cei cu pile solide si cu parinti sus-pusi.

 

Asadar, persoanele care manevreaza masiniutele pe piste "special" facute pentru ei, sunt indreptatiti sa "sara cu gura" la curiosi, eventual sa-i mai altoiasca pe copiii cretini care trec in viteza prin fata machetelor, punandu-i in dificultate pe piloti. In fine...

 

Introducerea fiind facuta, nu vad de ce nu ar costa o astfel de mobra 500 de euro, atata vreme cat o masina radioghidatra care merge cu benzina, are preturi cuprinse intre 1000 si 2500 de euro. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de motoare pe benzina si de 500 de euro...

 

Silviu, in spatele Palatului Copiilor din Bucuresti, exista o mica comunitate "auto" care se joaca vara pe piste special amenajate pentru ei, cu automodele pe benzina, la scara si care prind suta in cateva secunde. Media de varsta a celor care detin astfel de mega / super jucarii este undeva pe la + 30 de ani. Masinutele sunt extrem de periculoase si daca nu esti atent, risti sa te accidentezi destul de grav, dar asta este partea a doua. Certuri intre cei care "le piloteaza" si copiii tampiti dar curiosi de curse, vad des cand mai trec pe acolo. Pe vremuri faceam si eu parte din "cercul de automodelism" de la Palat, si taiam la traforaj anumite modele impuse de indrumator, urmand a fi asamblate de catre cursantii mai mari, la care se adaugau roti si sisteme electronice aduse din Germania comunista (fosta RDG). Periodic, in spatele Palatului Copiilor, erau tot felul de intreceri incluse intr-un minicampionat national, unde participau de regula, cei cu pile solide si cu parinti sus-pusi.

 

Asadar, persoanele care manevreaza masiniutele pe piste "special" facute pentru ei, sunt indreptatiti sa "sara cu gura" la curiosi, eventual sa-i mai altoiasca pe copiii cretini care trec in viteza prin fata machetelor, punandu-i in dificultate pe piloti. In fine...

 

Introducerea fiind facuta, nu vad de ce nu ar costa o astfel de mobra 500 de euro, atata vreme cat o masina radioghidatra care merge cu benzina, are preturi cuprinse intre 1000 si 2500 de euro. :blink:

 

Nah, bine..acum fiecare cu ce vrea, ce are :o

 

 

--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 14:44 -------------

Nah, bine..acum fiecare cu ce vrea, ce are :(

 

Revin cu intrebarea : NU ARE NIMENI MACHETE DE VANZARE?? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cutia unei firma care produce machete (Maisto, din cate imi aduc aminte), scrie ca ar produce 82 sau 92 de modele. Eu nu am vazut in magazine decat maxim 5 modele... (produse de acea firma) si ca sa fiu on topic, cele mai ieftine costa undeva pe la 11-12 RON. :blink: Nu stiu cine zicea... (parca tu) ca are 40 de modele... Sigur le ai pe toate ? Sau vrei sa le cumperi mai ieftin de la forumisti ? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cutia unei firma care produce machete (Maisto, din cate imi aduc aminte), scrie ca ar produce 82 sau 92 de modele. Eu nu am vazut in magazine decat maxim 5 modele... (produse de acea firma) si ca sa fiu on topic, cele mai ieftine costa undeva pe la 11-12 RON. :laugh: Nu stiu cine zicea... (parca tu) ca are 40 de modele... Sigur le ai pe toate ? Sau vrei sa le cumperi mai ieftin de la forumisti ? :o

 

Am multe maisto,nu stiam ca au o limita de productie.. Cele mai multe pe care le am sunt de la maisto, din 42 cate am de la ei sunt majoritatea. Eu cumpar dupa ce am stabilit un pret, poate sa fie mai mult ca cel am machetelor din magazine..mai ales pt modelele care nu se gasesc sau care chiar le vreau. Nu neaparat s-ar zice ca vreau sa iau de la forumisti mai ieftin..nu. Daca cineva are de dat, negociem chiar daca dau mai mult decat ar costa ele in magazin. Asta e..daca nu se gasesc :blink: Machetele maisto sunt pana in 15 ron,e adevarat..depinde de unde sunt luate acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt ale mele:

 

Hayabusa GSX 1300 R - 1:12 - Maisto

Honda 600 CBR RR - 1:18 - Burago

Kawasaki Ninja ZX-7R - 1:18 - Maisto

O Aprilia - 1:18 - Maisto

Ducati de curse - 1:12 - NewRay

Kawasaki Ninja ZX-9R - 1:12 - NewRay

 

Inca nu le`am scos din cutie ca sincer imi pare rau.

 

Plus ca mai am si un Renault ( Dacie 1300).Poza data viitoare!

 

post-30879-1201001217_thumb.jpg

Editat de storfette
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am multe maisto,nu stiam ca au o limita de productie.. Cele mai multe pe care le am sunt de la maisto, din 42 cate am de la ei sunt majoritatea. Eu cumpar dupa ce am stabilit un pret, poate sa fie mai mult ca cel am machetelor din magazine..mai ales pt modelele care nu se gasesc sau care chiar le vreau. Nu neaparat s-ar zice ca vreau sa iau de la forumisti mai ieftin..nu. Daca cineva are de dat, negociem chiar daca dau mai mult decat ar costa ele in magazin. Asta e..daca nu se gasesc :( Machetele maisto sunt pana in 15 ron,e adevarat..depinde de unde sunt luate acum...

:o Maisto nu sunt pana in 15ron,de ex eu pe gixxer am dat 28ron priceput?

Ps:atat era pretu' ei :laugh: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Maisto nu sunt pana in 15ron,de ex eu pe gixxer am dat 28ron priceput?

Ps:atat era pretu' ei :o :blink:

 

Da fratie..si eu am dat pe alea de curse de la 20 pana la 25 de lei..dar zic asa, astea normale,nemodificate..o medie a lor, fiind de 15 ron zic eu.

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 16:50 -------------

Da fratie..si eu am dat pe alea de curse de la 20 pana la 25 de lei..dar zic asa, astea normale,nemodificate..o medie a lor, fiind de 15 ron zic eu.

 

aa..si eu ma refeream la modelele la scara 1:18. Mi-e greu sa cred ca una la scara 1:18 de la Maisto,te-a costat 28 ron...pe deasupra nefiind una de curse..cam greu de crezut.

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 16:52 -------------

Astea sunt ale mele:

 

Hayabusa GSX 1300 R - 1:12 - Maisto

Honda 600 CBR RR - 1:18 - Burago

Kawasaki Ninja ZX-7R - 1:18 - Maisto

O Aprilia - 1:18 - Maisto

Ducati de curse - 1:12 - NewRay

Kawasaki Ninja ZX-9R - 1:12 - NewRay

 

Inca nu le`am scos din cutie ca sincer imi pare rau.

 

Plus ca mai am si un Renault ( Dacie 1300).Poza data viitoare!

 

post-30879-1201001217_thumb.jpg

 

 

Scoate-le bai nenica din cutie..ce fel de colectionar esti..parerea mea :laugh:

Editat de Silviu_Co
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu...poate ca omu este adept al DNRFB (do not remove from box), si cei mai multi colectionari(aici ma refer la cei adevarati, nu la cei care au cateva machete) asa le tin - in cutiile originale

 

Man, nu te supara pe mine, dar eu, de cand ma stiu, nu am vazut colectionari care sa le tina in cutie. Cel putin unchoiul meu care pleca foarte des pe afara pe timpul lui Ceausescu, avea "tone" de machete, atat auto cat si moto... si exact, le tinea prin casa... prin biblioteca sau pe unde apuca, dar nu in cutie, altfel cred ca ar fi trebuit sa inchirieze un depozit or something...

 

P.S. Jegosu' dreaq... Una n-a vrut sa-mi dea si mie la acea vreme... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu te supara pe mine, dar eu, de cand ma stiu, nu am vazut colectionari care sa le tina in cutie. Cel putin unchoiul meu care pleca foarte des pe afara pe timpul lui Ceausescu, avea "tone" de machete, atat auto cat si moto... si exact, le tinea prin casa... prin biblioteca sau pe unde apuca, dar nu in cutie, altfel cred ca ar fi trebuit sa inchirieze un depozit or something...

 

P.S. Jegosu' dreaq... Una n-a vrut sa-mi dea si mie la acea vreme... :o

 

E adevarat ca sunt si colectionari care le tin asa, dar in cazul lui nu cred ca vorbim de un mare si adevarat colectionar..are cateva, be serious :laugh: . In fine, fiecare le tine cu vrea, dar vba lu' Catalin, ar trebui un spatiu mult mai mare...iar revenind la colectionarii adevarati care le tineau in cutiile originale, nu stiu ce au asa original si de ''tinut'' cutiile astea de la machetele actuale... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da fratie..si eu am dat pe alea de curse de la 20 pana la 25 de lei..dar zic asa, astea normale,nemodificate..o medie a lor, fiind de 15 ron zic eu.

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 16:50 -------------</small><br/>

 

aa..si eu ma refeream la modelele la scara 1:18. Mi-e greu sa cred ca una la scara 1:18 de la Maisto,te-a costat 28 ron...pe deasupra nefiind una de curse..cam greu de crezut.

 

 

man,crezi nu crezi eu atat am dat pe ea si o sa mai dau :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Machetele Maisto 1:18 sunt de la 10 ron pana la 35-40 de ron

Modele simple care se gasesc pe piata romaneasca, daca intri la ei pe site gasesti mult mai multe modele

 

Asa o fi..eu vorbesc din ce stiu,din ce am vazut, adica cea mai scumpa din ,cate stiu eu, e 25 ron. scara 1:18.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un virago cadou de la o mandra...

am avut un indian de lemn da' l-am dat mai departe(batea spre kitsch)

vreau un yz 250 (cros) macheta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un mag de jucarii intr-un orasel aproape de Maastricht (nu retin numele)....Honda este Max Biaggi :friends:

Cred ca se gasesc si la Louis sau POLO, fimiu mi-a zis ca a vazut in Wurzburg (la POLO sau Louis) aceeasi Honda nr 3 Max Biaggi, tot scara 1:12, la 13 euro ( eu am dat 20 pe bucata) :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...