Sari la conținut

Asigurarea de accidente obligatorie la orice cursa din ro


atillas
 Share

Postări Recomandate

Am tot discutat despre asigurarea asta de accidente(asigurare pe care orice endurist prevazator ar trebui sa o aiba) si la intalnirea de la rasnov am promis ca ma interesez pe la societatile de asigurari sa vedem cine,cum si cat ofera produsul asta..dupa ce am batut pe la vreo 6 mari societati de asigurare si am primit diverse raspunsuri si solutii am discutat cu un broker de asigurari(astia lucreaza cu toate firmele de asigurari din ro si cauta sa iti ofere cea mai buna solutie ptr ceea ce vrei sa asiguri),omul si-a facut lectiile si a venit cu cea mai buna oferta de pe piata:

post-15042-1268464060_thumb.jpg

 

Asa ca cine doreste mura in gura fara sa mai bata drumul pe la asiguratori poate suna la 0758/780812-Iuliana Bivolaru

 

PS Ionut 73 si Soso care managiti coltul enduristilor,va rog sa nu considerati reclama sau mai stiu ce,este o informatie de interes general chiar daca totusi cred ca merit si eu o bere ptr deranj de la colegii de sport..hai bafta si sa nu avem niciodata nevoie de polite..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Foarte buna informatia, in sfirsit si pretul este ok. Dar cred ca este bine sa stim si conditiile de asigurare - adica in ce situatii te acopera polita asta. Este posibil sa ti se dea excludere, in cazul competitiilor? Ai vazut un model de contract? Se specifica undeva, ca este valabila si pe perioada participarii la un concurs (ne)oficial?

Oamenii astia ofera si o polita pentru organizatori?

Ma apuc s-o sun pe tanti cu pricina. Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intereseaza-te un pic stef. in primul rand vezi conditiile pe care le impune FRM ptr asigurare (Toate Licentele vor fi insotite de asigurari, care despagubesc sportivii in cazul accidentelor generate in antrenamentele si competitiile oficiale de motociclism, avand valorile maxime de despagubire in caz de invaliditate permanenta = 3.000 eur; deces = 3.000 eur; interventii chirurgicale = 1.000 eur; fracturi din accidente = 500 eur; spitalizare = 20 eur/zi 180 zile/an. ) i-am facut eu (da, tot cu Allianz lucrez si eu) lui mark asig si ptr ca nu erau precizate clar toate clauzele ptr interventii, fracturi,spitalizare... nu i-au acceptat asigurarea, a trebuit sa-i fac un act aditional. in fine, acum stiu si la urmatoarele asigurari scriu toate astea pe ele.

plus ca, dar poate ma insel ca nu stiu exact toate conditiile de la protect plus, insa nu cred ca acopera accidentele de la sporturi extreme, curse moto...

parerea mea, cel putin la Allianz, sa solicitati asigurarea de accidente persoane ptr clasa 4 de risc (competitii auto-moto, parasutism, cascadori,....)

iar din cate stiu FRM face asigurarile la astra parca cu vreo 40 euro. nu cred ca ies mai ieftine. cea mai usoara varianta cred ca asta ar fi, si nici nu va mai bateti capul cu ei sa le demonstrati casunt asigurarile ok sau nu, sunt facute la ei si sunt bune. cine doreste insa o asigurare din care sa si inteleaga ceva in cazul unui accident trebuie sa merga pe o suma asigurata in caz de invalidit perm mai mare (macar 10000 euro, parerea mea).

dar... mai intai sa iasa soarele ca daca nu ramanem la accidente de la alunecarea pe zapada in fata blocului.

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cel mai simplu discutati cu persoana in cauza..eu i-am explicat exact ce doresc si asta a fost oferta..voi vorbi cu doamna si revin cu amanunte..am primit si vreo 4 pagini scrise marunt vis-a-vis de oferta asta dar sincer nu am avut timp sa le citesc..promit ca in seara asta ma ocup si spicuiesc exact ce ne intereseaza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu caldura asigurarea facuta la Stefan.

A fost validata de FRM.

Partea buna este ca beneficiezi de despagubiri indiferent de situatia/locul in care te accidentezi ( sper totusi sa nu ajung sa probez :wacko: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca intamplator lucrez in asigurari, va atrag atentia (si mai ales tie Atillas, stiam ca esti avocat sau jurist) ca o asigurare este un contract, care valideaza doar in ANUMITE conditii. Uzual, sporturile extreme (aici intra si motociclismul) indiferent daca sunt practicate in cadrul unui concurs oganizat sau la nivel de hobby, sunt activitati ce se regasesc pe lista excluderilor la asigurarile de viata si/sau de accident. legat de limitele de acoprire, parerea mea este ca cele descrise de stefanbz ca find minime impuse de FRM, cred ca sunt cam mici, as recomanda valori undeva intre dublu si triplu. pentru cei care au de gand sa mearga la mai multe curse in 2010, cred ca e mai bine sa ii faca o polita pe 1 an , nu doar pe o cursa.

eventuale alte intrebari le astept pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca intamplator lucrez in asigurari, va atrag atentia (si mai ales tie Atillas, stiam ca esti avocat sau jurist) ca o asigurare este un contract, care valideaza doar in ANUMITE conditii. Uzual, sporturile extreme (aici intra si motociclismul) indiferent daca sunt practicate in cadrul unui concurs oganizat sau la nivel de hobby, sunt activitati ce se regasesc pe lista excluderilor la asigurarile de viata si/sau de accident. legat de limitele de acoprire, parerea mea este ca cele descrise de stefanbz ca find minime impuse de FRM, cred ca sunt cam mici, as recomanda valori undeva intre dublu si triplu. pentru cei care au de gand sa mearga la mai multe curse in 2010, cred ca e mai bine sa ii faca o polita pe 1 an , nu doar pe o cursa.

eventuale alte intrebari le astept pe PM.

stiu sorine dar sunt mult prea ocupat la servici si obosit dupa ca sa citesc contractele..am rediscutat cu brokerul si omul isi face lectiile din nou..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
ii asteptam la corectura :)

Buna baieti

Am primit o oferta buna de la carpatica asig suna asa:

 

 

deces 13000

 

invaliditate permanenta 26000

 

interventii chirurgicale 100

 

spitalizare 86

 

prima de asig anuala 78.89 RON

 

prima de asig lunara 7.89 RON

 

 

Cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna baieti

Am primit o oferta buna de la carpatica asig suna asa:

 

 

deces 13000

 

invaliditate permanenta 26000

 

interventii chirurgicale 100

 

spitalizare 86

 

prima de asig anuala 78.89 RON

 

prima de asig lunara 7.89 RON

 

 

Cum vi se pare?

Mi se pare, de fapt stiu sigur ca de la cei de la Carpatica nu o sa vedeti vreun banut in caz de incident. Dati un search rapid pe net si o sa intelegeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intereseaza-te un pic stef. in primul rand vezi conditiile pe care le impune FRM ptr asigurare (Toate Licentele vor fi insotite de asigurari, care despagubesc sportivii in cazul accidentelor generate in antrenamentele si competitiile oficiale de motociclism, avand valorile maxime de despagubire in caz de invaliditate permanenta = 3.000 eur; deces = 3.000 eur; interventii chirurgicale = 1.000 eur; fracturi din accidente = 500 eur; spitalizare = 20 eur/zi 180 zile/an. ) i-am facut eu (da, tot cu Allianz lucrez si eu) lui mark asig si ptr ca nu erau precizate clar toate clauzele ptr interventii, fracturi,spitalizare... nu i-au acceptat asigurarea, a trebuit sa-i fac un act aditional. in fine, acum stiu si la urmatoarele asigurari scriu toate astea pe ele.

plus ca, dar poate ma insel ca nu stiu exact toate conditiile de la protect plus, insa nu cred ca acopera accidentele de la sporturi extreme, curse moto...

parerea mea, cel putin la Allianz, sa solicitati asigurarea de accidente persoane ptr clasa 4 de risc (competitii auto-moto, parasutism, cascadori,....)

iar din cate stiu FRM face asigurarile la astra parca cu vreo 40 euro. nu cred ca ies mai ieftine. cea mai usoara varianta cred ca asta ar fi, si nici nu va mai bateti capul cu ei sa le demonstrati casunt asigurarile ok sau nu, sunt facute la ei si sunt bune. cine doreste insa o asigurare din care sa si inteleaga ceva in cazul unui accident trebuie sa merga pe o suma asigurata in caz de invalidit perm mai mare (macar 10000 euro, parerea mea).

dar... mai intai sa iasa soarele ca daca nu ramanem la accidente de la alunecarea pe zapada in fata blocului.

stefan

revin dupa aprox 2 luni de negocieri..am reusit sa obtinem EXACT aceleasi termeni oferiti de astra federatiei moto(special aceeasi firma sa nu aiba federalii ce comenta),cu singura specificatie ca sunt mai ieftine,asa ca 1 luna costa 10 euro si 6 luni 30 euro,asigurarea acopera plafoanele impuse de federatie, polita fiind facuta exact dupa specificatiile noastre...cine doreste dati-mi pe PM un mesaj si va ajut ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...