Sari la conținut

Sezon 2010


DarkRyder
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Dupa cum am spus acum ceva timp ma voi abtine incepand cu acest an sa VA/LE comentez accidentele in care ATI/AU fost implicati VOI/PRIETENI din motive atat obiective cat si subiective. Va doresc DOAR asfalt uscat si sa aveti grija. Urarea vine din partea mea si, cred sincer, din partea tuturor celor care lucreaza in grupele operative de cercetare si criminalistica. Am ales sa initiez acest topic deoarece in ultimele 3 zile am inceput deja sa "strang" iar copii calare pe multi cai cu 2 roti. Iar astazi pana la ora prezentului au fost DEJA vreo 3 accidente moto in Bucuresti dintre care unul foarte grav.

 

Aveti grija de voi si... sa nu ne intalnim vreodata pe strada :drink:

 

Nightwolf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, domnu. Cu comentatul accidentelor pot sa zic ca te inteleg, ca nu prea ai "cu cine". Da' vazusem pe la "legislatie" de exemplu, posturi interesante, asa ca orice informatie care ne-ar putea fi utila, pune-o cand ai timp p-aici (pe undeva). Si nu pune la suflet tot ce zic "expertii" :drink: .

 

PS: O curiozitate personala: vreo statistica OFICIALA, si publica, privind accidentele pe doua roti din ultimii ani exista? Pe categorii ma refer (judetete/ drum urban sau extraurban/ varsta celor implicati/ cu sau fara permis/ tip motor-moped-scuter/vreme/ ora zilei/etc/etc/etc) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din accidentele de azi (ieri 20.03) s'a intamplat kiar in fazta mea la 2 m de mine... atata timp cat nu s'a deskis un topic pe tema accidentului respectiv prefer sa nu discut ptr ca uneori mi'e jena de noi motociclistii.... asfalt uscat si mergeti cu cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, domnu. Cu comentatul accidentelor pot sa zic ca te inteleg, ca nu prea ai "cu cine". Da' vazusem pe la "legislatie" de exemplu, posturi interesante, asa ca orice informatie care ne-ar putea fi utila, pune-o cand ai timp p-aici (pe undeva). Si nu pune la suflet tot ce zic "expertii" :drink: .

 

 

Corect. Fara sa pun la suflet nici eu, am sa-i scutesc pe "atotstiutorii" copii de 17-18 ani, care conduc mai bine ca unul de 40, de comentariile mele. Au de unde afla ca trebuie permis, ca prostia si fudulia se platesc, fara sa-mi sparg eu plamanii pe aici.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am fost ascultat :wink: ... RIP pentru cei doi din noaptea asta de pe Splai...

Mesaj completat

Salutare, domnu. Cu comentatul accidentelor pot sa zic ca te inteleg, ca nu prea ai "cu cine". Da' vazusem pe la "legislatie" de exemplu, posturi interesante, asa ca orice informatie care ne-ar putea fi utila, pune-o cand ai timp p-aici (pe undeva). Si nu pune la suflet tot ce zic "expertii" :drink: .

 

PS: O curiozitate personala: vreo statistica OFICIALA, si publica, privind accidentele pe doua roti din ultimii ani exista? Pe categorii ma refer (judetete/ drum urban sau extraurban/ varsta celor implicati/ cu sau fara permis/ tip motor-moped-scuter/vreme/ ora zilei/etc/etc/etc) ?

 

Exista da. Se face orar, zilnic, saptamanal, lunar si anual. Am mai discutat asta, trebuie facuta o cerere catre Directia Politiei Rutiere si o sa se transmita. Sunt informatii publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor eu am vazut ieri un motociclist cu un gixer de 1000 pe uverturii cu 150/h minim, nu inteleg cum poti pe o straduta cu magazine, spalatorii de masini, statii de autobuz pe toate partile + 1 singura banda pe sens sa mergi cu asa viteza..., dute frate pe autostrada, dute spre giurgiu ca ieri am trecut pe acolo si e drumu cum era si data trecuta, absolut curat dar nu venii pr strazi dinastea gen moinesti sau uverturii si mergi cu 150... Parca sunt turbati unii...

Editat de Victor_I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un motociclist cu un gixer de 1000 pe uverturii cu 150/h minim,

 

nu contest ca ala mergea ca dementul dar sunt curios cu ce radar ai masurat.

ca nu cred ca la ochi

Editat de kooksee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor eu am vazut ieri un motociclist cu un gixer de 1000 pe uverturii cu 150/h minim, nu inteleg cum poti pe o straduta cu magazine, spalatorii de masini, statii de autobuz pe toate partile + 1 singura banda pe sens sa mergi cu asa viteza..., dute frate pe autostrada, dute spre giurgiu ca ieri am trecut pe acolo si e drumu cum era si data trecuta, absolut curat dar nu venii pr strazi dinastea gen moinesti sau uverturii si mergi cu 150... Parca sunt turbati unii...

 

N-am niciun dubiu ca alerga ca descreieratu` pe Uverturii. Noi am locuit 3 ani langa Masca, si au fost 2 accidente din care unul foarte grav numai anul trecut. Amintiti-va de saracul care a intrat in blana in Uverturii si a strambat vreo 2 masini, apoi a sfarsit strivit in cabina telefonica.. S-a mai discutat si o sa se mai discute, stradutele astea prezinta un real pericol la viteza mare, daca ai experienta auto-moto iti dai seama ca esti pe teren minat si o lasi mai moale. Uverturii nu e nici macar de 50km/h pe portiunea dintre Masca si Lujerului.. Doar ca unii vor sa scape cat mai repede de lumea celor vii.. Pacat ca atunci cand se duc mai iau si nevinovati cu ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi anu asta incepu cam cu stangu :rose:... si sper ca ce sa intamplat sa fie cu invatatura de minte, ca joaca cu fierul nu e de gluma...

si da, ieri am vazut si eu raisari peste tot.. unde alergau? habar n-am... multi ne zicem in barba "mie nu, nu mi se intampla" dar vedeti cu toti ca atunci cand se intampla, se intampla... chiar si celor mai buni dintre noi..

eu cand urc pe motor, ma gandesc mereu la cei care au platit pretul suprem si cand ma manca palma imi vin in cap figurile celor care au plecat prea devreme..

 

asfalt uscat si un sezon cat mai linistit sa avem..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu contest ca ala mergea ca dementul dar sunt curios cu ce radar ai masurat.

ca nu cred ca la ochi

retina omologata rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal consider ca ar mai trebui asteptata sa treaca inca o luna, pana se mai duce din nisipul asta infect (ramas dupa nisiparile en gros de asta iarna) si pana mai peticesc fasaitii de la drumuri&poduri cateva din craterele aparute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca ar trebui sa mergem pur si simplu civilizat. Noi oricum ajungem mult mai repede la destinatie asa ca nu vad nici un rost in a alerga cu 150 /h sau alt eviteze similare total nepotrivite cu un oras atat de aglomerat , cu strazi asa proaste si haotic in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retina omologata rar

QUOTE (kooksee @ Mar 22 2010, 01:28 AM) *

nu contest ca ala mergea ca dementul dar sunt curios cu ce radar ai masurat.

ca nu cred ca la ochi

 

retina omologata rar

 

 

comic, am masurat si eu cu umilul meu creier la cat de repede a trecut de o portiune de 200m intre intersectia unde vroiam eu sa fac stanga si fata de trecerea de pietoni de unde nu l-am mai vazut in oglinda, dar si portiunea de 200m am estimat-o cu retina omologata deci nu se pune. Hai sa facem misto ca a trecut unu cu 150 pe uverturii, hell haideti sa facem o parada mergem toti si care ajunge la sir in viata e castigator :rose: :rose: :(, pardon my humor ahem

Editat de Victor_I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...