Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL BUCURESTI


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 941
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Protv-ul sunt mult mai ok, mai ales cand e vorba de circumstante care pot incrimina statul. :drink:

 

Cu observatia ca nu consumasera alcool. Este un detaliu foarte important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar .... ma gandesc si eu: e posibil ca o casca sa fie "sarita" (= cu legatura inchisa, la distanta considerabila de victima), daca victima nu a fost decapitata, sau casca nu este pur si simplu, despicata in 2???? Cum Dzeu sa-ti iasa casca de pe cap, legata????

Daca nu e stransa bine? Eu am casti cu reglaj din milimetru in milimetru, daca nu apas destul cand o inchid crezi ca nu poate trece cureaua peste barba?

 

Ceva a fost. Daca nu se stie nu inseamna ca n-a fost nimic. Au evitat un caine? In zona aia nu sunt limitatoare de viteza? Pur si simplu, sansele sa piarda din senin controlul ghidonului si sa mai si intre intr-un stalp sunt ... minime. Mai ales ca soseaua e relativ dreapta. Daca era genul de pilot care pica de cateva ori pe an si tot isi rupea toate oasele inainte de a atinge si un stalp. Faptul ca au murit amandoi desi aveau ceva echipament inseamna ca impactul a fost cat se poate de frontal, nu o simpla acrosare. Si cum s-a discutat deja pe forum, la impact frontal cu un stalp sansele de supravietuire cam dispar dupa 40-50Km/h, indiferent de echipament. D'asta ma si deranjeaza prostia celor din Presa si Politie, 1) acuza de viteza fara nici o masuratoare 2) daca n-ai viteza inseamna ca stai pe loc 3) chiar si cu viteza legala poti muri. Daca se da vina pe "viteza" oricand nu sunt urme de sange pe rotile unui TIR, atunci n-o sa se invete nimic din carnagiul asta de pe strazi. Dar o sa se bage si mai multi bani in radare. Nu, nu e alta discutie, e dovada suprema a cretinitatii capetelor de creta care in numele reducerii accidentelor ingreuneaza traficul mentinand numarul de victime.

 

 

 

Deci e plauzibil faptul ca nu purta casca potrivita. Oricum, dupa dinamica impactului nu cred ca exista vreo casca ce ar fi facut vreo diferenta.

Din replicile de mai sus rezulta clar ca a fost un voblaj, ca masina din fata a vazut in oglinzi ca "i se balangane farul" motociclistului. E posibil sa fi luat o groapa din plin si sa fi intrat in voblaj mergand initial la macar 2 metri de bordura, si sa ajunga sau nu prin canalul ala care in mod normal nu ar trebui sa puna probleme prea mari la o motocicleta enduro-touring. In plus de asta prietenii de la Dac Motors spun ca baiatul a condus si ca nu a consumat alcool deloc.

 

Iar din primul film rezulta clar ca cei de la Antene au inventat chestia cu viteza (filmul cu vitezana mergand cu 250km/h noaptea cand motocicleta impricinata in accidentul asta prinde doar cam 180km/h), politistul parca a spus doar ca e posibil sa fie viteza mai multa decat 60 cat scrie pe tabla de acolo, ca e posibil sa fie de vina si canalul sau poate nu, ca drumul e cam prost, ca mai cerceteaza ei. Filmul ala expunde ca certitudini tot ce politistul enumera ca posibilitati mai putin certitudinea ca drumul e extraordinar de prost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am dat un telefon celor de acasa. Primul lucru pe care a tinut sa mi-l spuna maica-mea a fost: "Stii ca a fost un accident moto cu 2 decedati in Bucuresti ?" - "Nu , de unde sa stiu, peste tot sunt accidente, si aici sunt saptamanal accidente grave."

 

Totusi de curiozitate, am intrat pe forum aici sa vad la accidente ceva detalii.

 

... Am citit tot topicul. Incredibil. Nu-mi vine sa cred. Il cunosteam pe Qaz, din vedere, ca era din Dac. Nu-mi vine sa cred. Pacat de ei ca erau tineri, frumosi si aveau toata viata inainte... pacat de familiile lor, pacat de prietenii lor.

 

Condoleante famillilor celor doi !

Condoleante Dac Motors !

 

Alte cuvinte sunt de prisos. Sa se odihneasca in pace !

 

P.S. dati click pe profilul lui Qaz . Iconita cu "This is the End" si-a ales-o personal , sau e pusa acum , de vreun moderator ?

 

Hmm ... din semnatura lui : "Lost in a dream. Searchin' for a way out." Unfortunately, you found it too early, my friend !

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am trecut pe acolo , pe jos si am vazut baietii de la dac motors cu lumanari si pe jos urmele tragicului accident...cu teama de raspunsul pe care il voi primi am intrebat totusi ce sa intamplat....au murit ! atat a mai putut spune cineva .

nu i-am cumoscut dar aceasta veste m-a socat si inca mai am pielea zbarlita

DUMNEZEU SA II IERTE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mut...

Cu ce-au gresit? 2 oameni perfect normali si f. apreciati de ceilalti...

 

Odihneasca-se amandoi in pace.

Nu-mi explic cum de s-a intamplat accidentul dar nici nu cred ca cineva are un raspuns ok pana nu ne revenim din soc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am trecut pe acolo special si nu am putut sa nu observ ca drumul e atat de prost incat nu prea vad cum ai putea sa mergi in viteza pe acolo, si nu se strica brusc, e varza de la intrare pana la locul evenimentului,care totusi e destul de aproape de denivelareaaia super-nasoala de pe banda a 2-a care daca omul nu stia bine locul (si eu stau in berceni, dar nu prea am mai trecut pe acolo de curand din cauza aglomeratiei si imi ramasese in minte drumul tzipla pe care puteai sa te infigi ca lumea imediat dupa curba aceea dupa autoklass si azi cand am trecut am ramas surprins de cat de varza s-a facut) putea sa o ia exact cand se pregatea sa se "lanseze" si sa-l trimita in voblaj printre cratere pana in stalp. apropos de semnalizarea damburilor alea: sunt pusi din loc in loc boscheti in gurile de canal...

 

dumnezeu sa-i ierte ! daca afla cineva ora la care va fi inmormantata il rog sa posteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taci, [...]. Ai fost langa el cand a baut ? Ei bine, eu am fost langa el toata noaptea, el nu bea decat ocazional oricum pentru ca avea probleme de sanatate, da' probabil ca tu cunosti mai bine. Ajunge cu porcareala asta ieftina ! Putin respect ! Au murit doi oameni nevinovati !

[sters de modearator], era o simpla supozitie bazata pe faptul ca a pierdut controlul inexplicabil, inainte de asta a fost la o petrecere si la profil si-a trecut "Scriitor betiv". Am scris eu ca l-am vazut beat?

 

PS: era cumva motorul tau imprumutat pentru o proba? El avea XV535, ea avea GS500, tu ai TDM 850.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante celor apropiati

 

AS RUGA UN ADMIN SA INCHIDA TOPICUL

 

PREA MULTA DURERE SI POATE PREA MULTE SUPOZITII LASA TII SA SE ODIHNEASCA IN PACE ACOLO UNDE AU AJUNS

 

 

 

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog frumos.. cei care nu i-au cunoscut si posteaza doar de dragul de a posta dandu-si aiurea cu parerea.. nu faceti decat sa amplificati frustrarea si suferinta celor apropiati. si chiar nu are rost..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....Cuvintele nu pot exprima ceea ce simtim in astfel de situatii.

Pentru cine vrea sa aprinda o lumanare, accidentul s-a petrecut vis-a-vis de Renault (cam la jumatatea distantei dintre Mercedes si Tg.Vitan).

Condoleante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la televiziuni ar trebui trimisi putin pe mana CNA-ului.

 

ART. 81

(1) În cazul informării asupra unor accidente, dezastre sau tragedii colective, se va evita accentuarea gratuită a stării de îngrijorare Âşi se vor cita sursele de informare.

- asta cu privire la informatiile conform carora ei ar fi baut.

 

 

ART. 86

(1) În cazul utilizării unor imagini Âşi/sau înregistrări sonore de arhivă în alte emisiuni decât cele având caracter retrospectiv declarat, este obligatorie informarea publicului prin mențiunea „Arhivă”; data filmării sau a înregistrării trebuie precizată dacă este necesară pentru înțelegerea corectă a informației.

- cu privire la filmuletul de pe youtube cu cel care se da cu viteza noaptea, determina intelegerea gresita a informatiilor/imaginilor.

 

http://observator.antena1.ro/social/Motoci...rtala_7028.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU sunt expert in dinamica accidentelor dar un lucru pot spune sigur....nu a fost vorba de viteza.

Eu am patit-o acum ceva timp....ma deplasam cu motorul cu cca 60-70 km/ora ( k100 de 240kg) mi-a taiat un prieten fata in timp ce-l depaseam, am franat 19 m in linie dreapta, a urmat impactul aproape frontal, dupa care motocicleta s-a mai rostogolit de asfalt inca 20 m.

Daca stam sa gandim teoretic, eu m-am oprit dupa 39m in situatia in care am avut si impact....putin probabil ca TDM-ul sa fi avut viteza mai mare si sa opreasca in doar 35 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[sters de modearator], era o simpla supozitie bazata pe faptul ca a pierdut controlul inexplicabil, inainte de asta a fost la o petrecere si la profil si-a trecut "Scriitor betiv". Am scris eu ca l-am vazut beat?

 

PS: era cumva motorul tau imprumutat pentru o proba? El avea XV535, ea avea GS500, tu ai TDM 850.

 

 

Simple supozitii face toata lumea, simple supozitii face si pro-tv-ul care spune ca "s-au consumat" atentie nu, AU consumat ci S-AU consumat bauturi alcolice la petrecere, simple supozitii face si antena 1 care zice ca VITEZA A ZDROBIT , simple supoztiii faci si tu. Este foarte usor sa negi existenta unor oameni pe care nu-ii cunosti, este foarte usor sa tratezi cu "da, a fost viteza, da a fost inconstenta, bla bla bla" cand nu este vorba despre un om cu care ai impartit ultima tigara, un om cu care ai impartiun colt de paine,un om cu care ai imparti 10 lei, un om cu care ai reparat(si injurat) la motoreta, un om pe care l-au iubit multi oameni cu toata inima.

E foarte simplu sa scoti cuvinte din context si sa le adaugi aici doar ca sa mai obtii un post, s-au emis zeci de rugaminti la care as vrea sa adaug, haide-ti sa pastram decenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, incearca sa gandesti un pic logic, tu daca ti-ai imprumuta motorul unui amic si el ar avea un accident, nu te-ai simti oarecum vinovat? Nu ti-a pune problema ca daca nu i-ai fi dat capra, poate nu s-ar fi intamplat?!?!?!

 

Asta cu alcoolul nu o pot crede, Madalina era o persoana anti-alcool si nu consuma licori bahice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...