Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL BUCURESTI


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Adam, incearca sa gandesti un pic logic, tu daca ti-ai imprumuta motorul unui amic si el ar avea un accident, nu te-ai simti oarecum vinovat? Nu ti-a pune problema ca daca nu i-ai fi dat capra, poate nu s-ar fi intamplat?!?!?!

Ba da, dar n-as incepe cu injurii si amenintari la niste simple supozitii. Oricine are doi neuroni s-ar gandi "au fost la petrecere, oare au baut?". El trebuia sa dea un raspuns clar ca sa spulbere orice dubiu gen "Nu, n-au baut, eu le-am dat motorul si nu sunt suficient de tampit sa imi las un prieten sa se suie baut pe motorul meu." si discutia se inchidea. Sau macar tacea. Isteria lui in schimb e .... sub orice limita.

 

PS: in decursul zilei de azi am fost rugat de un membru DAC pe un ton foarte amabil sa scot presupunerea aia pentru ca IML-ul va lamuri problema. I-am raspuns ca nu mai pot edita mesajele dupa X minute, sa vorbeasca cu un moderator pentru asta, eu neavand nici o problema cu stergerea. Iar acum vine crizatul si arunca totul in aer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hmm, din partea unuia care exceleaza in asa ceva ar trebui sa insemne ceva nu? Nu.

 

 

Nu e vorba de nici un Gica Contra, a fost o supozitie logica si atat, raspuns dat cuiva care cerea explicatii (nefiind motociclist). Supozitia fiind urmata de niste injurii si amenintari aruncate tocmai de cel care le-a dat motorul celor doua victime. Pe un forum normal asa ceva nu e permis. Uit mereu ca asta nu e un forum normal...

 

 

Conteaza, pentru ca crizatul ala in loc sa ameninte aiurea mai bine explica cum au pierdut cei doi controlul motorului lui. Daca motorul avea probleme la franare/directie, sau pilotul consumase alcool inainte, crizatul are probleme serioase cu legea. Si d'aia se explica de ce sare asa de posterior in sus cand aude "bautura" asociata cu o persoana care are trecut la profil "scriitor betiv". :drink:

Adam, spre deosebire de tine eu ma documentez si nu iau de bune ce (cuvant urat) Âşi nici nu fac supozitii, zici tu logice, pe seama a ceea ce mananca televiziunile, mai ales ca lucrez la antena 3 si stiu ce borhot scoatem pe sticla in fiecare zi. Âşi nici ce avea Qaz in semnatura nu este relevant mai ales ca era un motto ironic. il stiu de ani buni, si tot de atatia ani nu l-am vazut sa puna picatura de alcool in gura inainte sa mearga pe moto, spre deosebire de mine care nu am spus cateodata nu unei sticle de bere. nu au fost putine momentele in care glumeam pe seama lui cand il vedeam ditamai muntele de om in fata unei sticle de suc. Din considerente care tin de decenta fata de un om care e decedat nu o sa dau detalii despre situatia reala pe acest forum. daca vrei detalii reale imi dai PM. dar pana atunci nu mai vorbi ca sa te afli in treaba! Si este o rugaminte! :wink:

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Va rog frumos, in memoria unor prieteni care astazi nu mai sunt printre noi, sa patram discutia in limitele bunului simt !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate motociclismul in romania mai ales a ajuns sa implice riscuri majore.Starea drumurilor,iluminatul precar si conduita impertinenta a majoritatii participantilor la trafic , distruge incet si sigur pasiunea de a ma mai da pe strada.Cred ca ma reprofilez pe enduro si/sau mers doar pe pista.

Nu ii cunosc personal din pacate ,dar pareau oameni de milioane.Puteam sa fiu eu sau tu cel plans azi si ingropat maine.

Sincere condoleante... sa se odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..

Ok, semnatura e o ironie, petrecerea a fost o ironie, accidentul a fost o coincidenta. Iar eu am facut o presupunere. Atat. Nu o afirmatie, nu o aluzie. In loc de "a baut" puteam trece "a facut stop cardiac", "l-a lovit un meteorit" sau "i-a sarit un extraterestru in fata". Supozitia aia a fost trecuta pentru ca pur si simplu nu exista o explicatie logica de ce un motociclist cu experienta se infige intr-un stalp daca nu exista situatia (realista si probabila) a unei denivelari serioase, a unui obstacol, etc. Chiar trebuie sa explic diferenta intre supozitie si afirmatie?

 

PS: Din respect pentru QAZ si cativa membri din clubul DAC, eu consider subiectul incheiat. Nu ma acuzati/citati/intrebati ca nu mai raspund pe topicul asta.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adame, in general, sfatul meu (pe care poti sa-l ignori,bineinteles), e sa te potolesti, chiar daca demersul tau de aflare al adevarului e unul corect.

 

In particular:

 

1. Ce scrie el la profil acolo sunt versuri din Cedry2k - "Tot ce am", mai precis

 

"In nici un caz nu ma asteapta un viitor festiv

din moment ce sunt un biet scriitor betiv.

Introspectiv, inofensiv si introvertit

ca un pictor pe trip dar n-am nimic de dovedit"

 

(vezi aici lirici: http://versurionline.info/cedry2k-feat-cab...puya-tot-ce-am/ )

 

Esti suficient de mare incat sa-ti dai seama ca nu orice lirica a unui artist preferat inseamna ca... o si faci. Eu imi pun lirici frecvent in statusuri, daca te-ai lua dupa ele ar insemna sa crezi chestii foarte gresite despre mine.

 

2. Chiar daca era betiv, degeaba era. La ghidon era fata, care nu bea niciodata alcool. O fi baut atunci? Probabil analizele vor arata asta clar. Pana atunci, din respect, nu le intina memoria, pentru ca daca te inseli, te faci rau de tot de cacao. Acorda-le, in momentele astea grele pentru lumea care i-a cunoscut, prezumtia de nevinovatie. Cred ca poti face asta.

 

Una peste alta, accidentul asta ma pune foarte rau pe ganduri pentru ca

 

1. Poti sa fii un tip foarte cumpatat (si cred ca sunt) si sa mori.

2. Poti sa nu ai viteza mare (si cred ca nu aveau) si sa mori.

3. Poti sa ai casca HJC cu dublu D si sa-ti sara din cap (din asta am si inteleg ca din asta avea cel putin unul din ei).

 

Tot din respect pentru ei, ar trebui sa ne abtinem sa amenintam cu aranjatul dintilor sau sa facem lumea imbecila in stanga si-n dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit de la munca dupa 24 de ore de caldura si ma gandeam sa ies cu motorul care are 5 luni d ecand doarme.Dau un click sa vad ce mai fac confratii si ...stupoare!Deja deces in Bucuresti!Arunc un ochi si zic-NU E EA CA AVEA CASCA ARAI SI ALT COSTUM NEGRU SIMPLU.Dar cu stupoare aflu ca este ea si are alt costum si alta casca.Si ca nu mai este.Si ca a sfarsit absurd.Nu imi explic ce s-a intamplat!Nu pot sa cred.Poate ca doar cand o voi vedea ca pleaca de tot dincolo voi crede.Trebuie sa fiu acolo!Cum pot sa ma mai urc pe motorul care inca doarme in garaj cand fosta mea nu mai este?Tu ce ai face?Nu este adevarat,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf!! E Qaz, cel cu gs-ul F de 500 alb/albastru (carenat)??! :drink:

Nu pot sa cred!!!! Pe amandoi ii cunoasteam.

Mi-e rau...

 

Nici mie nu imi vine sa cred cand se duce cineva pe care il cunosc....Desi...ar trebui sa ma obisnuiesc dupa cati cunoscuti mi s-au dus.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adame... tot unu cu logica ar fi inteles ca joaca de-a "supozitiile logice" (de plictiseala si ca ai vazut Sherlock Holmes de curind) in ziua unui accident din care presa vrea sa stoarca si ultimu strop de "show de stiri" nu aduce decit deservicii celor disparuti, familiilor si prietenilor. Daca te-ar fi dus mintea ai fi inteles ca in astfel de circumstante un om implicat in evenimente (da... i-a imprumutat mobra... so what?) are voie sa reactioneze oricum sub presiunea lucrurilor. Inclusiv sa incerce sa lase cit mai putine informatii sa transpara catre o presa care nu vrea decit un show scurt si apoi sa se spele pe maini. Ai fi inteles ca supozitiile rebusistico-Watsoniene sint nefolositoare, ba chiar periculoase.

 

Dar... se pare ca nu te-a dus logica pina aici si acum doar incerci sa dregi busuiocul intrun mod "trist".

 

Din pura intimplare stiu cam ce aveau de gind unii de la una din televiziuni sa faca legat de evenimentul asta nefericit si aparent nu prea le-a iesit cum au vrut. Iar unu ca tine care o arde in supozitii gratuite in ziua evenimentului e mana cereasca pentru ei.

 

Puteai foarte bine sa lasi IML-ul sa se pronunte in legatura cu analizele de laborator... pur si simplu sa lasi sa treaca pe linga. Dar nu... tu crezi ca esti mai cu motz si vrei sa ai satisfactia bolnava ca ai mizat (ca la pariu) pe supozitia aia. Supozitie care este ridicola (indiferent daca se dovedeste surprinzator de adevarata mai tirziu) daca stai sa te gindesti ca erau din orase diferite, erau o fata si un baiat, nu erau amatori de bravade si luasera mobra unui prieten. Mobra nu tricicleta, da?

 

Daca pina la urma cineva din DAC da de tine si te coafeaza nitel sa stii ca descarcarea aia de sentimente ai provocat-o direct si gratuit... asta asa ca supozitie logica a mea...

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa postez desi sufar enorm! Am pierdut doi oameni de o calitate rar intalnita si nu spun asta in ideea ca"despre morti numai de bine".

Pe Mada nu o stiam foarte bine, dar am auzit doar lucruri bune la adresa ei. Pe Qaz insa l-am cunoscut mult mai bine... Cuvintele acum sunt de prisos!

Sa aiba parte de odihna eterna! Sincere regrete si condoleante familiilor!

@Adam. Nu mai arunca acuzatii aiurea, nu esti interesant...Mai bine abtinete, nu faci decat s aranesti niste suflete gata macelarite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

basca e de treaba.... abia a inceput sezonul si doi dintre noi s-au dus...

RIP QAZ, RIP Madalina!

Cat despre cum s-a intamplat.... Nightwolf cred ca e cam singurul care ne poate spune mai multe, atunci cand va putea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam-Mada nu consuma alcool-ai dadea dureri de cap groaznice.Daca o facea era de genul o gura sau pentru degustat si sa fim seriosi ca nu ajungi la asa ceva din degustat.Si nu mergea pasager de ceva timp.Eu nu am convins-o si am ceva experienta.SA-si fii incarcat propriile reguli?Daca da,acest lucru au costat-o viata!Si pe pasager sau pilot-dupa caz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din respect pentru aceste doua suflete disparute dintre noi, din respectul pe care ar trebui sa ni`l purtam fiecare doar prin prisma faptului ca suntem oameni in primu rand si motociclisti in al doilea rand va rog sa lasati certurile, balacareala si alte TZIGANELI de genu deoparte. Spuneti o rugaciune aprindeti o lumanare si pastrati o clipa de liniste. Ganditi de doua ori inainte de a afirma ceva si nu mai dati cu presupusul...

 

 

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Scuze ca intervin dar in acest filmulet la secunda 54'' in momentul cand se fac masuratorile se vede clar pe banda stanga o denivelare f urata care poate sa faca ma multe victime, acea denivelare(probabil ciment) este acolo de f mult timp, cine nu o stie poate sa cada urat.

Dumnezeu sa-i odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint inca socat...chiar acum 2 zile am vorbit cu ea pe yahoo...

 

=============================

ace20male: e misto asa nu e aglomerat la tine

promterica: si ca vad peste cresa, gradi, scoala

promterica: chiar ma face sa zambesc

promterica: imi place mult copilaria mea si tot ce vad

promterica: cum se agita de la mic la mare

promterica: cum se face liniste noaptea

ace20male: da si eu cind trec prin zona aia imi aduc aminte de copilarie

ace20male: de scoala

promterica: vara cum aud manele

promterica: cum le aud pe fufele de la liceu ca se injura

promterica: sunt chestii de care mi-e dor

ace20male: da si mie de copilarie

promterica: ei cum se dau mari ca fac ca dreg si daca te iei de ei fug

ace20male: si fac 29 de ani maine... imbatranesc

promterica: sunt chestii la care nu stiu cand o sa renunt...

promterica: eu chiar ma bucur pt fiecare zi

promterica: eu voi face 30

promterica: in toamna

promterica: am in plan sa fac un party dar nu am cu ce asa ca sa ajung acolo si mai vad eu

promterica: dar la 30 ma simt mai tanara si mai implinita ca la 25

promterica: parca merg inapoi

promterica: si azi m-am imbracat ca o liceanca pt ca asa ma simt

promterica: nimeni nu-mi da nici macar 25

ace20male: misto

promterica: rad pt ca ma simt bine

promterica: asa ca nu fi suparat, e normal sa treaca timpu, important e ce faci in acest timp pt tine

ace20male: asa e

===================================

in fiecare zi imi trimitea emailuri cu glume ..chestii interesante...

si astazi ma uitam pe emailurile de la Madalina si intr-unul din ele era o stire de la antena 1 despre o imbulzeala la un supemarket..si am dat sa vad stirea ....si in dreapta era o stire despre niste motociclisti facuti zob....si am dat sa vad stirea....am ramas socat...era chiar Madalina...colega mea de generala....

Odihneste-te in Pace Mada....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, din partea unuia care exceleaza in asa ceva ar trebui sa insemne ceva nu? Nu.

 

 

Nu e vorba de nici un Gica Contra, a fost o supozitie logica si atat, raspuns dat cuiva care cerea explicatii (nefiind motociclist). Supozitia fiind urmata de niste injurii si amenintari aruncate tocmai de cel care le-a dat motorul celor doua victime. Pe un forum normal asa ceva nu e permis. Uit mereu ca asta nu e un forum normal...

 

 

Conteaza, pentru ca crizatul ala in loc sa ameninte aiurea mai bine explica cum au pierdut cei doi controlul motorului lui. Daca motorul avea probleme la franare/directie, sau pilotul consumase alcool inainte, crizatul are probleme serioase cu legea. Si d'aia se explica de ce sare asa de posterior in sus cand aude "bautura" asociata cu o persoana care are trecut la profil "scriitor betiv". :drink:

Se vede ca n-ai pierdut niciodata un prieten... Incearca sa-ti "incatusezi" partea aia din tine ce se crede un mic Sherlock Holmes pentru ca nu faci nimic altceva decat sa-ti faci dusmani oamenii care chiar sufera si sunt deja cu nervii la pamant ... Chiar crezi ca este necesar sa ranesti atatia oameni doar pentru ati satisface curiozitatea ?... Stai linistit ca nu esti singurul care o are...dar noi, restul, stim sa respectam suferinta unor oameni ce tocmai si-au pierdut un prieten bun ...

Scuze pentru oftopic...dar asa am patit si noi, cei din Timisoara Bikers, atunci cand ne-a murit asta vara Matasosu' nostru...si crede-ma, Adame...doare al dracu' de rau !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu una am facut o sesizare la CNA cu privire la cele 2 reportaje in baza mai multor articole de lege. Sa speram ca macar atat mai putem face, m-am saturat ca mereu orice s-ar intampla sa fim pusi intr-o lumina proasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QAZ a fost ... este greu sa scriu la trecut ... a fost un om deosebit, "un urias" de o blandete si un calm iesit din comun, nu l-am vazut niciodata nervos si nu l-am auzit niciodata ridicand vocea, un prieten cu care orice discutie era o placere. UN PRIETEN BUN, era imposibil sa-i porti ranchiuna penru ca, prin modul in care discuta si se comporta, degaja o bunatate si un calm care te facea sa nu numai sa-l respecti dar si sa incerci sa fi ca el. Modul prin care se detasa de tensiunile cotidianului asta teribil in care ne afundam cu totii m-a facut sa realizez ce om deosebit a fost.

 

Adio prietene, ma voi ruga la Dumnezeu pentru sufletul tau ... pastreaza-ne un loc pentru fiecare ... in cativa zeci de ani vom reunii tot clubul dincolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :P ... pacat sa mori din aceste cauze...si de obicei militieni spun: "nu a adaptat viteza la conditiile de drum" :drink: ...pai nu ar fi mai bine daca ar face drumurile mai bune sau gropile sa fie macar semnalizate cumva ca sa poata fi observate si evitate... dar nu, motociclistul trebuie sa fie de vina ca nu stie sa adapteze viteza la conditile mizere din tara :wink: da da motociclistii sunt mereu niste teribilisti care merg cu viteza :D(sunt sigur ca asta e din pacate parerea multora care au vazut stirea)...dar si modul de prezentare influenteaza lumea :D

Editat de GPRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist... Foarte trist... Condoleante familiilor si prietenilor. Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!

 

P.S. Acum o saptamana era sa mor si eu, dupa ce am luat o gropa cu mashina la 80 de km/h pe un drum pe care se circul in mod normal cu 90-120. Linie dreapta, asfalt perfect... Groapa era de 2 metrii lungime pe toata latzimea benzii de trafic, si de 20-30 de cm adancime, pentru ca am atins cu burta mashinii de asfalt. Mi s-au facut zob jantele de pe partea dreapta a masinii, in sensul real al cuvantului, si nu erau jante de obor, ci jante de curse Mercedes AMG... Am pierdut controlul mashinii, m-am invartit de doua ori si m-am oprit langa un TIR care redusese viteza pentru a evita alta groapa. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca eram cu motocicleta... Avetzi grija de voi, motociclismul a devenit cu adevarat sport extrem de la aparitia gropilor.

Cat despre tipul care comenteaza aiurea la adresa celor doi, il sfatuiesc sa nu mai posteze nimik pe topicul acesta... Nu face decat sa ne enerveze si mai tare si sa inrautatzeasca situatzia in care este deja... Si daca ai ceva de comentat la adresa mea, te rog sa o faci pe P.M. sau in fatza daca ai curaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...