Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL BUCURESTI


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Poate au gresit crezand ca drumul este bun. Dar problema e alta: DRUMUL TREBUIA SA FIE BUN; cineva este platit din banii nostri pentru asta; si eu sunt pentru un protest; cu sesizari nu se face nimic, nu fiti naivi

 

Protestati fratilor ! Eu nu mai sunt motociclist din cauza unui accident - un sofer inconstient mi-a taiat calea si am dat frontal in masina lui. Dupa aprox 1 luna de coma, doua luni de spitalizare, 4 operatii am ajuns acasa la familie . Am ramas cu sechele pe viata. Eu sunt cazul fericit si pt asta ii multumesc lui D-zeu pt ca traiesc. Ma bucur ca traiesc ...

Protestati ! Faceti-va cunoscuti ! Trebuie sa stie si Apa Nova si drumarii si soferii ca existati ! Faceti ceva pt voi sa nu ajungeti in astfel de situatii .

D-zeu sa-i odihneasca . Pacat de ei, de varsta lor, de idealurile lor, pacat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@follow the leader - pleaca bah acasa sa dormi!

 

E la primul post si vorbeste din experinta matura a stirilor de la ora 5. Iarta-l, inca nu cunoaste pasiunea moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante!

Am inteles ca se va asfalta groapa respectiva .Daca se face ceva in directia asta (din partea motociclistilor)va rog anuntati-ma pe PM ca intru foarte rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DPDV al unui motociclist spun ca indiferent cine conducea motocicleta este vinovat,mai vinovat este ce-l ce s-a urcat in postura de pasager,,indiferent de sosele,trebuie sa ai grija de tine,esti ffff expus atitor factori care-ti percliteaza viata,mai ales fiind motociclist,(in acest caz-intuneric,experienta,calitatea asfaltului,copaci,stilpi,ciini... See More,pisici,trafic,drum luminat,daca evea motocicleta xenon,viziere albe/negre si viteza)am enumerat citiva factori la care eu m-as fi gindit inainte sa accelerez,era sa uit,+ pasager) strada nu este circuit,esti sigurul care ia decizii,nimeni altcineva,eu,personal sa ma urc pe o motocicleta cu cineva care goneste cu 140,150,170,200 KM/H in oras,inseamna ca mi-am semnat sentinta,asa ceva nu se va intimpla niciodata,personal vb.Nu vreau sa vad,aud remarci,precum-motocicleta este sicriu,moarte curata,ecestea sint prostii,repet,esti singurul care ia decizii,atentie distributiva, sa te bucuri de viata de privilegiul de a fi motociclist de comunitate si de andrenalina si senzatiile care le ofera motocicleta, aveti grija de voi :rose:)

 

Dumnezeu sa-i odihneasca,condoleante famililor si prieten

 

 

Ai gresit topicul, fratioare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ma gandesc ca in alte tari cu apa calda, sansele sa ajungi acasa intreg cand mergi prin oras sunt de n ori mai mari...Ma apuca groaza ca traiesc in Romania.

 

Ce sa facem? ne mutam? sau facem ceva aici sa ne fie bine? poate o campanie mai dura cu EXISTAM ar fi de prisos. dar avem nevoie de bani...pm si de presa si de ...

 

Dumnezeu sa-i ierte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu se ia o atitudine oficiala, cu proteste si alte alea, tot ce s-a spus aici este egal cu zero. Am ajuns ca dupa fiecare iarna sa merg cu 30 la ora in recunoastere pe traseele pe care ma dau, ca sa nu am surprize datile viitoare, si nici atunci nu e sigur. Imi pare imens de rau pentru cei doi tineri, mai ales ca ii si cunosteam, dar au murit inutil, daca cei vinovati de astfel de tragedii o ard in continuare fara sa ii doara la basca. Este doar o chestiune de timp sa ni se arate oricui un canal dezvelit, la drum de seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa bat campii off topic aici, dar sincer nu am mai rezistat:

- cineva spunea ca nu se vad banii platiti de noi ca taxe (in benzina, in impozit, in masini ridicate de diverse firme create special pt imbogatirea unora, etc), pe sosele. Eu as zice ca se vad si dau un singur exemplu: Bugatti Veyron in Romania - Costelush Casuneanu. "Aici sunt banii dumneavoastra!"

- sesizarile sunt ca.ca-maca! V-o spun din proprie experienta si o stiti si voi: acum 2 ani (parca), au mai murit 2 copii pe Plevnei, din cauza soselei pline de noroi.Au urmat plangeri, sesizari, musamalizari! Ei au ramas morti! Acum au murit altii. Istoria se repeta. S-a schimbat ceva??? Ii pasa cuiva??? Ati auzit de vreun raspuns/masura luata la o sesizare (facuta in sensul asta)??? Eu nu! Mai mult: cand am avut eu accident din cauza starii nefavorabile a soselei, am platit si amenda pt ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Nu a contat ca mergeam cu 30-40 km/h si ca eram a 6 a persoana care cadea in curba aia, in decurs de o saptamana. Deci, dupa 6 accidente petrecute in acelasi loc, singura masura luata a fost amendarea motociclistilor pt ca nu adapteaza viteza la conditiile de drum.

Imi cer mii de scuze pt interventie si inca o data condoleante familiilor celor 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine topicul acesta ar trebui inchis! Cine are ceva pe suflet pentru cei doi va fi prezent la inmormantare! O adevarata tiganeala tipic romaneasca!(Dau vina pe gene... sau pe lipsa lor)

totusi la ce ora si unde???ca maine suntem si noi acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa bat campii off topic aici, dar sincer nu am mai rezistat:

- cineva spunea ca nu se vad banii platiti de noi ca taxe (in benzina, in impozit, in masini ridicate de diverse firme create special pt imbogatirea unora, etc), pe sosele. Eu as zice ca se vad si dau un singur exemplu: Bugatti Veyron in Romania - Costelush Casuneanu. "Aici sunt banii dumneavoastra!"

- sesizarile sunt cacao-mak! V-o spun din proprie experienta si o stiti si voi: acum 2 ani (parca), au mai murit 2 copii pe Plevnei, din cauza soselei pline de noroi.Au urmat plangeri, sesizari, musamalizari! Ei au ramas morti! Acum au murit altii. Istoria se repeta. S-a schimbat ceva??? Ii pasa cuiva??? Ati auzit de vreun raspuns/masura luata la o sesizare (facuta in sensul asta)??? Eu nu! Mai mult: cand am avut eu accident din cauza starii nefavorabile a soselei, am platit si amenda pt ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Nu a contat ca mergeam cu 30-40 km/h si ca eram a 6 a persoana care cadea in curba aia, in decurs de o saptamana. Deci, dupa 6 accidente petrecute in acelasi loc, singura masura luata a fost amendarea motociclistilor pt ca nu adapteaza viteza la conditiile de drum.

Imi cer mii de scuze pt interventie si inca o data condoleante familiilor celor 2.

 

Bea, de acord pana la un punct, dar daca chiar nu intreprinzi nimic, sa nu te astepti ca drumarii, Apa Nova, Distrigaz sau cine pixul meu mai da cu sapa pe drumurile noastre sa aiba accese subite de constiinta si sa ne amenazeje cate un Amckart la fiecare curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa bat campii off topic aici, dar sincer nu am mai rezistat:

- cineva spunea ca nu se vad banii platiti de noi ca taxe (in benzina, in impozit, in masini ridicate de diverse firme create special pt imbogatirea unora, etc), pe sosele. Eu as zice ca se vad si dau un singur exemplu: Bugatti Veyron in Romania - Costelush Casuneanu. "Aici sunt banii dumneavoastra!"

- sesizarile sunt ca.ca-maca! V-o spun din proprie experienta si o stiti si voi: acum 2 ani (parca), au mai murit 2 copii pe Plevnei, din cauza soselei pline de noroi.Au urmat plangeri, sesizari, musamalizari! Ei au ramas morti! Acum au murit altii. Istoria se repeta. S-a schimbat ceva??? Ii pasa cuiva??? Ati auzit de vreun raspuns/masura luata la o sesizare (facuta in sensul asta)??? Eu nu! Mai mult: cand am avut eu accident din cauza starii nefavorabile a soselei, am platit si amenda pt ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Nu a contat ca mergeam cu 30-40 km/h si ca eram a 6 a persoana care cadea in curba aia, in decurs de o saptamana. Deci, dupa 6 accidente petrecute in acelasi loc, singura masura luata a fost amendarea motociclistilor pt ca nu adapteaza viteza la conditiile de drum.

Imi cer mii de scuze pt interventie si inca o data condoleante familiilor celor 2.

Trist dar adevarat.

 

RIP celor 2 :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ma gandesc ca in alte tari cu apa calda, sansele sa ajungi acasa intreg cand mergi prin oras sunt de n ori mai mari...Ma apuca groaza ca traiesc in Romania.

 

Ce sa facem? ne mutam? sau facem ceva aici sa ne fie bine? poate o campanie mai dura cu EXISTAM ar fi de prisos. dar avem nevoie de bani...pm si de presa si de ...

 

Dumnezeu sa-i ierte !

Poti sa faci cate campanii vrei daca dupa ce pleci de la mars motociclistii fac campanie antimotociclisti prin comportament in trafic. si asta poate vedea oricine.

Nu mai devreme decat sambata, doi motociclisti cu bmw-uri sport au venit pe 1 mai de la victoriei si apoi dreapta la turda spre arc. Cel din spate a luat toate stopurile pe rosu, printre masini a trecut si pe unde era cazu sa treaca si pe unde nu era intr-un echilibru atat de instabil incat aproape inchideam ochii in spatele lui numai sa nu-l vad cand o sa ia oglinzile oamenilor care trageau de volan ingroziti la vederea mersului serpuit, pentru ca in final, victorios, pe culoarul liber de la arc la piata presei....sa-i dea in goarna..uitand sa miste in prealabil incheietura maini drepte ptr a putea roti mansonul cum trebuie incat am avut inpresia ca se uita la roata din fata sa numere spitzele la cat de aplecat pe-o parte era in dorinta lui de a scoate timp bun pe circuitul Pta Victoriei - Pta Presei Libere.

Asta vad oamenii.....zilnic..continuu. In marsurile motociclistilor nu crede nimeni, atat ca nu vor sa fie acuzati ca incalca drepturile motociclistilor si primaria aproba organizarea, Ciocan se plictiseste vb cu cate o purtatoare de cuvant care spune raspicat la TV ca motociclistilor le place viteza (ca sa nu zica cineva ca ne ascundem dupa deget) si asha mai trece o actiune ptr care se cotcodaceste pe acest forum aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa bat campii off topic aici, dar sincer nu am mai rezistat:

- cineva spunea ca nu se vad banii platiti de noi ca taxe (in benzina, in impozit, in masini ridicate de diverse firme create special pt imbogatirea unora, etc), pe sosele. Eu as zice ca se vad si dau un singur exemplu: Bugatti Veyron in Romania - Costelush Casuneanu. "Aici sunt banii dumneavoastra!"

 

nu te supara, stii cumva portiunile de drum pe care le`a asfaltat firma tatalui lui costelus? vb ....

 

 

 

Groaznic accident, pe mine m`a sunat mama sa ma intrebe daca am auzit de el si m`a rugat sa nu ma mai urc pe moto. Nu i`am cunoscut pe niciunul din ei, dar sunt f impresionata de voi, prietenii lor care aveti numai cuvinte bune pt ei. Oricine isi poate da seama ca au fost doi oameni minunati, care au lasat goluri mari in urma lor. Voi sunteti singurii care pot face ceva! Nu`i lasati, protestati! Sunteti multi si sunteti indurerati! Nu e cinstit sa scape mereu vinovatii! Maine poate sa fie altcineva... alt prieten, alta persoana minunata. Adunati`va! Faceti ceva :rose:

 

Multa putere familiilor si prietenilor! Sa le fie tarana usoara celor doi. Sunt sigura ca n`or fie uitati niciodata :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Preakuviosul: pai dupa logica asta, daca se intampla nefericirea (preferabil altora, ca deh), dam cu RIP pe forumuri si ne vedem de treaba noastra, ca ne place viteza, ne mananca undeva si asta e viata. De ce guitzam ca lipsesc capace de canal? Trebuia sa ne asteptam. E vina noastra ca nu ne holbam jos la drum in loc sa ne uitam inainte. Nu?

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmormantarea lui qaz va avea loc maine, incepand cu ora 13:00 in satul lui natal: Chirnogi - Calarasi.

 

 

Drumul spre Chirnogi este pe dn4 Bucuresti-Oltenita iesirea de la Piata Sudului ! La intrare in Oltenita se face dreapta pe langa un parculet...se trece podul si tot inainte la 20 km se afla comuna Chirnogi!

 

 

Coondoleante!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei si prietenilor in primul rand!

 

Eu inca nu am aflat cauzele exacte ale accidentului, dar oricum ar fi, indiferent cine ar fi de vina, e un lucru extrem de tragic, stiu cum e sa pierzi pe cineva(chiar foarte bine), vara trecuta mi-a murit un var in accident de masina si nu era el vinovat... Ideea e ca tara asta, orasul asta ar trebui sa nu ne mai oblige sa fim extrem de atenti, de parca am iesi pe un camp minat sau pe camp la razboi, noi bineinteles ca trebuie sau ar trebui sa fim extrem de atenti la toti posibili factori. Nu stiu statisticile, cred ca nici nu sunt, cati motociclisti merg cu adevarat corect sau preventiv, dar nu intleg cum se intmpla lucrurile astea si cum sunt motociclisti care nu au avut in zeci de ani accidente grave si altii care pier mult inaintea timpului lor. Nu stiu ce e de facut si ce s-ar putea face pentru a preveni astfel de accidente oribile. DAR ar trebui facut ceva...

 

Nu stiu exact ce am vrut sa spun cu acest post, dar pur si simplu am simtit nevoia sa spun ceva, sper sa nu fi suparat pe nimeni.

 

Se se odihneasca fericiti si in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul spre Chirnogi este pe dn4 Bucuresti-Oltenita iesirea de la Piata Sudului ! La intrare in Oltenita se face dreapta pe langa un parculet...se trece podul si tot inainte la 20 km se afla comuna Chirnogi!

 

 

Coondoleante!

 

 

bucuresti-chirnogi

 

post-4148-1269267038_thumb.jpg

 

 

 

detaliu oltenita

 

post-4148-1269267061_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca.Or fi rulat si ei pe dreapta sa scape de gropi si benzile transversale ,si au nimerit in marginea de capac metalic sau chiar in santuletul dintre metal si marginea taieturii in asfalt,fiind suficient sa le provoace un voblaj ,bordura si restul.Dupa ce ca ,pe majoritatea iesirilor spre centura iti bagi degetele in ochi din cauza intunericului,te mai asteapta si capcane ,ca sa fie treaba completa.Ceva ma face sa cred ca totusi canalul ala e cauza.Ca au piscat frana ff aproape de el sau nu ,nu pot crede ca poti pierde controlul asa ,din senin.Daca nu sunt urme de franare ,sigur din acel punct a inceput problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Preakuviosul: pai dupa logica asta, daca se intampla nefericirea (preferabil altora, ca deh), dam cu RIP pe forumuri si ne vedem de treaba noastra, ca ne place viteza, ne mananca undeva si asta e viata. De ce guitzam ca lipsesc capace de canal? Trebuia sa ne asteptam. E vina noastra ca nu ne holbam jos la drum in loc sa ne uitam inainte. Nu?

Carturare....opiniile tale mi s-au parut pertinente mereu. Hai sa nu aducem argumente pro si contra pe aici. De preferat nefericirea sa nu se intample nimanui.

Iti spun doar ca imprejurarile accidentului nu sunt prea clare si poate e bine sa raman asha, ca niste casti legate nu sar din cap la cazatura de la 60/h, ca probabilitatea sa moara 2 oameni efectiv zdrobiti la accident la 60/h e extrem de mica si ca ai putea sa fii convins ca orice motocicleta condusa de o persoana de 50 de kg cu pasager de 120 nu are in accelerare control pe roata din fata, deci pe directie.

Ptr restu..topic separat sau PM daca ai ceva personal sa-mi spui

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...