Jump to content
Sign in to follow this  
Dan Popescu

Marsul Sigurantei Motociclistului in Trafic

Recommended Posts

Ideea lui nervoptic e f tare; sub casca scriem "casca" si sub ochii scriem "ochii" ce text mai vreti?

weee

200

miorita

Ai pus-o :cheers:)

Edited by zasto

Domnu' Filosof Mihai.

Promit sa merg mai incet, sa te poti tine si tu cu En-ul dupa noi, cu conditia sa alegi flash-mob-ul in loc de marsul AMR-ului.

Planul este urmatorul. Eu maine ma duc sa fac cateva steaguri negre pe care o sa scriu cu alb diverse mesaje. O sa vin cu ele la parcul Carol sa le impart celor care vor sa vina cu mine.

Dupa ce pleaca mitingul plecam si noi sa ne plimbam prin fata primariei si prin fata ministerului transporturilor.

Nu ne plimbam in grup. mergem individual si trecem de mai multe ori prin fata primariei si a ministerului. Putem sa mergem unii la primarie si unii la minister si invers. Ne plimbam intre cele doua institutii pana ni se termina benzina. Si le fluturam stegurile de doliu sa intelega ca ne omoara.

O sa dau si un comunicat presei ca sa stie lumea ce ne doare.

Nu are nimeni ce sa ne spuna ca nu este interzis sa te plimbi prin fata institutiilor cu steaguri pe motor. Nu am gasit nici o lege care sa interzica asta.

Eu asta o sa fac. Cine e cu mine ma poate suna maine incepand cu ora 10 la numarul de mai jos sa vina sa mai faca steaguri cu mine. Centrul De printat steaguri e la Operata langa magazinul Ferrari.

Ozzy a comandat 5 steaguri, veniti maine la Carol pentru cine mai vrea sa faca drumurile prin fata primariei si min transporturilor. Comunicatul de presa a fost dat. Rugam si fotografi, ca sa avem ce transmite la presa, sa surprinda un cadru cu motocicleta in mers, steagurile si primaria, min transp...speram sa fie si presa, Purghy a zis ca vine si face poze.

Nu poate sa puna toate 5 steagurile pe moto lui, asa ca speram ca se mai baga cineva. E bine sa fie fotografiate de presa si la Carol si apoi si la institutii. Sa speram ca nu ramane cu ele si protesteaza singur de nebun ;)

Cine mai vrea steaguri sau ceva, il gasiti la tel 0728.55.00.44.

Probabil e util ori pasager, ori un loc unde sa poata fi legate de moto...noi am mai mers cu steaguri legate sau in mana la mine si se poate :cheers:

Pozele trebuie sa fie transmise rapid dupa eveniment, ca sa le transmitem presei. Mail pt poze: cosmin.frasineanu@gmail.com

Sustinem si actiunea super a Dacilor /index.php?...00058&st=0#

Nu trageti in intermediar ;)

F buna ideea celor de la dac, seamana cu ce am scris eu mai sus; eu zic sa nu avem mai multe actiuni intr-o zi pt ca oricum nu vom fi prea multi; deci toata lumea la parcul carol si acolo mai vedem

eu voi fi acolo!

:cheers: ;) ;)

I'll be there

Edited by eerie

Mai .. io o sa vin cu masina ... si stabilim acolo ... sunt pt flash

Acum am inteles scopul terminarii marsului la Ikea. De acolo (Ikea/Bricostore etc.) ne putem cumpara cele mai bune instrumente de vopsit pentru randament maxim in campania Dac Motors. :cheers:

Ozzy a comandat 5 steaguri, veniti maine la Carol pentru cine mai vrea sa faca drumurile prin fata primariei si min transporturilor. Comunicatul de presa a fost dat. Rugam si fotografi, ca sa avem ce transmite la presa, sa surprinda un cadru cu motocicleta in mers, steagurile si primaria, min transp...speram sa fie si presa, Purghy a zis ca vine si face poze.

Nu poate sa puna toate 5 steagurile pe moto lui, asa ca speram ca se mai baga cineva. E bine sa fie fotografiate de presa si la Carol si apoi si la institutii. Sa speram ca nu ramane cu ele si protesteaza singur de nebun ;)

Cine mai vrea steaguri sau ceva, il gasiti la tel 0728.55.00.44.

Probabil e util ori pasager, ori un loc unde sa poata fi legate de moto...noi am mai mers cu steaguri legate sau in mana la mine si se poate :cheers:

Pozele trebuie sa fie transmise rapid dupa eveniment, ca sa le transmitem presei. Mail pt poze: cosmin.frasineanu@gmail.com

Sustinem si actiunea super a Dacilor /index.php?...00058&st=0#

Nu trageti in intermediar ;)

Disponibil pentru a lua pasager cu steag. Ma gandesc ca daca nu tine cineva steagul calumea nu se vede mesajul. Asa ca cel mai bine, probabil, cu pasager. Deci am o sa disponibila in spate.

Azi de dimineata, cand mi-a taiat un taximetrist calea si era sa se urce pe mine, m-am gandit la o chestie... Cele mai multe accidente din vina soferilor sunt pentru ca intorc pe linie continua; pentru ca nu semnalizeaza si ies brusc dintr-o coloana / strada laterala; pentru ca nu acorda prioritate si chiar pentru ca mai trec pe rosu.

Cand mi-a sters ala picioru' de dimineata, prima reactie ar fi fost sa-l intreb de "sanatate", dar apoi m-am gandit ca era mai bine daca aveam sa-i dau un fluturas care sa-i reaminteasca la ce foloseste semnalul si asigurarea, cand schimbi directia de mers, si care ar fi consecintele daca nu faci asta.

Ce ar trebui sa contina acel fluturas:

- Pasaje din OUG / Regulament, care fac referire la semnalizare, depasire, schimbarea directiei de mers si acordarea de prioritate (eventual si un semn, doua) - pentru a le reaminti soferilor (sau chiar invata), regulile de circulatie;

- Consecintele nerespectarii regulilor de circulatie, cu poze foarte explicite de la accidentele rezultate, eventual cu posibile familii indoliate;

- O mica sigla cu "Motociclistii exista in trafic" (sau ceva de genu' asta), si o multumire ca a citit pliantul pana la capat.

Spuneti-mi daca este o idee buna, ca sa stiu daca ma apuc de "proiect" sau nu. :cheers:

Ideal ar fi sa avem fiecare cateva pliante d-astea si sa le impartim idiotilor care mai fac prostii prin trafic.

Pareri, pareri! ;)

Betrice, ideea ta este foarte buna, decat sa-l injuri, tot n-ar pricepe de ce, mai bine ii dai acest fluturas, de care zici, si-i spui respectuos ca gresala lui poate costa vieti, dandu-i exemple si cu fotografii de la accidente tragice, eventual cu link-uri de filmulete din campaniile "Atentie si la motociclistii din trafic"

S-auzim numa' de bine!

Betrice, ideea ta este foarte buna, decat sa-l injuri, tot n-ar pricepe de ce, mai bine ii dai acest fluturas, de care zici, si-i spui respectuos ca gresala lui poate costa vieti, dandu-i exemple si cu fotografii de la accidente tragice, eventual cu link-uri de filmulete din campaniile "Atentie si la motociclistii din trafic"

S-auzim numa' de bine!

Asta daca scapi, fireste...

...

Vezi PM!

Stai ca eu n-am prins ora. La cat maine la parcul Carol?

Si unde mai precis? La intrarea de la fantana?

Idee: n-ar merge si niste A4-uri prinse pe parbriz/topcase daca nu sunt destule steaguri?

Repet, pentru cei „intarziati” :cheers:

Marsul Sigurantei Motociclsitului in Trafic

organizator: Asociatia Motociclsitilor din Romania

data si ora: sambata, 27 martie 2010, incepere adunare roa 9.15, plecare mars ora 9.30

punct de adunare: Parcarea din fata Parcului Carol, Bucuresti

traseu: Parcul Carol, bulevardul Maresesti (catre fostul restaurant Budapesta), stanga pe bdul. Dimitrie Cantemir (catre Piata Unirii), Piata Unirii, Piata Universitatii, Piata Romana, Piata Victoriei, Piata Aviatorilor, Piata Charles de Gaules, Arcul de Triumf, Piata Presei libere (fosta Casa Scanteii), Fantana Miorita, DN.1, cu oprire in parcarea IKEA si defluire individuala.

conditii participare:

- sunt primite la mars motociclete (nu scutere) cu toate in regula: numar, tobe normale, etc.

- motociclsitii poarta obligatoriu casca, si de preferat echipament individual de protectie, etc.

- sunt strict interzise manevrele acrobatice de conducere: mers pe o roata, drifft-uri, alte cascadorii, etc.

- sunt strict interzise zgomotele excesive, turarile nejustificate de motor, raterurile, tobele modificate, etc

- sunt permise purtarea si/sau abordarea oricaror insemne private, de club, de grup, de federatie, de sindicat, etc. cu conditia respectarii legii privind obscenitatea sau continutul mesajului.

- sunt obligatorii respectarea indicatiilor organizatorilor (vor purta banderola) si a echipajelor de insotire ale Politiei, Brigada Antiterorista si a Jandarmeriei

- dupa ajungerea in parcarea IKEA, motociclistii sunt rugati sa degajeze zona in ordine, pe rand, sau sa degajeze catre zona comerciala din apropiere, dupa preferinta, individual sau in grupuri mici.

indicatii mars:

- marsul se desfasoara pe o singura banda de circulatie, in coloana de cate 2 (doi) motociclsiti in paralel, la viteza impusa de masina de deschidere a Politiei

Cele 200 tricouri (multumim sponsorului) au fost imprimate, au fost ridicate si va stau la dispozitie.

Vor fi impartite in ordinea sosirii si cererii. Rugamintea este sa fie folisite la Marsul SIgurantei Motociclistului in Trafic, apoi, dupa defluirea de la IKEA, nu mai trebuiesc date inapoi, raman celor care le-au primit, putand fi folisite in continuare ......dupa preferinta.........la .......actiuni.......de tipul...........cu repectarea............legal.

Cine este nelinistit ca nu mai prinde tricouri maine, va putea sa-l ridice in seara asta de la sediul AMR.

vezi www.amoro.ro pentru adresa si telefoane. Voi fi acolo intre 19.00-19.30.

Apoi merg sa pun fluturasi pe masinile de langa Parcul Carol.

Am la mine 0725.818.769

Colegii de flash-mob.

Am promisiunea din partea unui reporer realitatea tv ca ne va urmarii pe tot parcursul flash-ului si va face un reportaj pentru asta.

Ramane sa stabilim la ora 9 acolo ultimele detalii cu ei. Pana acum singura conditie pe care am pus-o a fost ca in reportaj sa nu ne apara numerele de inmatricolare... asa, preventiv.

Cred ca ar fi bine sa discutam cu ei sa vedem cum vor sa prezinte reportajul.

Obiectivele acestui eveniment sunt:

1. Constientizarea tuturor participantilor la trafic asupra pericolelor reprezentate de neatentia la volan si de nerespectarea legilor circulatiei;

2. Constientizarea pietonilor asupra riscurilor la care se supun in cazul traversarilor neregulamentare;

3. Atragerea atentiei copiilor asupra importantei respectarii legilor circulatiei ca si pieton sau biciclist;

4. Importantei echiparii motocicletelor numai cu sisteme de evacuare a gazelor arse omologate cu respectarea nivelului de zgomot conform normelor in vigoare;

Nu vreau sa fiu gica contra, dar ce legatura are punctul 4 cu prefectura?Cu alte cuvinte care este "Importantei echiparii motocicletelor numai cu sisteme de evacuare a gazelor arse omologate cu respectarea nivelului de zgomot conform normelor in vigoare''????

Deci cei cu tobe sport nu au ce cauta,sa vina doar baietii cuminti?

Deci cei cu tobe sport nu au ce cauta,sa vina doar baietii cuminti?

Eventual doar fetele cuminti, care nu injura si nu consuma alcool, nu fac sex decat protejat si isi fac cruce cand trec pe linga biserici.

sissybikers

Obiectivele acestui eveniment sunt:

1. Constientizarea tuturor participantilor la trafic asupra pericolelor reprezentate de neatentia la volan si de nerespectarea legilor circulatiei;

2. Constientizarea pietonilor asupra riscurilor la care se supun in cazul traversarilor neregulamentare;

3. Atragerea atentiei copiilor asupra importantei respectarii legilor circulatiei ca si pieton sau biciclist;

4. Importantei echiparii motocicletelor numai cu sisteme de evacuare a gazelor arse omologate cu respectarea nivelului de zgomot conform normelor in vigoare;

R.I.P.

Imi place punctul 1.

Sper ca toata lumea este constienta ca se adreseaza si (daca nu in mod special) motociclistilor. Parerea mea...

Eu sincer as organiza o intalnire/mars special pentru atentionarea motociclistilor asupra pericolelor la care se expun singuri prin "manevrele" specifice. si aici nu ma refer neaparat la mers pe o roata sau alte cascadorii (cine face asta in oras deja este "beyond") ci la depasiri din scurt, viteza excesiva, depasirea coloanelor pe banda continua, sau pe langa trotuar etc...

Sa ne pazim de noi!

Keep SAFE!!!

:cheers:

Repet, pentru cei „intarziati” :cheers:

Marsul Sigurantei Motociclsitului in Trafic

organizator: Asociatia Motociclsitilor din Romania

data si ora: sambata, 27 martie 2010, incepere adunare roa 9.15, plecare mars ora 9.30

punct de adunare: Parcarea din fata Parcului Carol, Bucuresti

traseu: Parcul Carol, bulevardul Maresesti (catre fostul restaurant Budapesta), stanga pe bdul. Dimitrie Cantemir (catre Piata Unirii), Piata Unirii, Piata Universitatii, Piata Romana, Piata Victoriei, Piata Aviatorilor, Piata Charles de Gaules, Arcul de Triumf, Piata Presei libere (fosta Casa Scanteii), Fantana Miorita, DN.1, cu oprire in parcarea IKEA si defluire individuala.

conditii participare:

- sunt primite la mars motociclete (nu scutere) cu toate in regula: numar, tobe normale, etc.

- motociclsitii poarta obligatoriu casca, si de preferat echipament individual de protectie, etc.

- sunt strict interzise manevrele acrobatice de conducere: mers pe o roata, drifft-uri, alte cascadorii, etc.

- sunt strict interzise zgomotele excesive, turarile nejustificate de motor, raterurile, tobele modificate, etc

- sunt permise purtarea si/sau abordarea oricaror insemne private, de club, de grup, de federatie, de sindicat, etc. cu conditia respectarii legii privind obscenitatea sau continutul mesajului.

- sunt obligatorii respectarea indicatiilor organizatorilor (vor purta banderola) si a echipajelor de insotire ale Politiei, Brigada Antiterorista si a Jandarmeriei

- dupa ajungerea in parcarea IKEA, motociclistii sunt rugati sa degajeze zona in ordine, pe rand, sau sa degajeze catre zona comerciala din apropiere, dupa preferinta, individual sau in grupuri mici.

indicatii mars:

- marsul se desfasoara pe o singura banda de circulatie, in coloana de cate 2 (doi) motociclsiti in paralel, la viteza impusa de masina de deschidere a Politiei

Da' scuterele ce are, ca eu am numar, asigurare, echipament (mai putin genunchiere pe scuter), etc...

Adica daca motocicleta mi-e cam stricata stau acasa?

O sa vin , ca sa fim mai multi. Sicer , parearea mea ? O sa particip la un mare mars de frecangeala (masturbare). Nu-i zic cum se numeste in limbaj popular , ca probabil scriptu' nu o permite , al dreacu PHP. Avem voie sa tragem pirt in timpul marsului , sau trebuie cerere la primarie ?

Mesaj completat

Chiar , scutere de ce nu ? Maxi scutere , mini scutere , au 2 roti , sint mai multi ca motoristii si sint oameni care mor la fel. Ce e asta frate , impresii de fitzobikeri ???

Da' scuterele ce are, ca eu am numar, asigurare, echipament (mai putin genunchiere pe scuter), etc...

Adica daca motocicleta mi-e cam stricata stau acasa?

"GEL-osule", tu n-ai voie. :cheers:

Acu, pe bune, asa-i mereu specificatia alora care dau autorizatia. Da' nu-mi aduc aminte sa fi stat vreunu dintre ei (politie/jandarmerie) sa faca selectie.