Jump to content
Sign in to follow this  
Dan Popescu

Marsul Sigurantei Motociclistului in Trafic

Recommended Posts

Care vreti fisierul .avi, da-ti un PM si gasim o solutie!

Actiunile de astazi. Toate puse la un loc nu au facut decat sa miste putin opinia publica. La scara mai mare am mai scazut putin din electoratul unor partide. Nimic ingrijorator. Pana la urma alegerile sunt departe iar romanul invata greu si uita repede. Pana la alegeri or sa fie si drumuri fara gropi oa sa mai avem 10 km de sutostrada, pensii mai mari cu 3%, angajati la metrou cu doua sporuri in plus, etc. Toata lumea va fi fericita la alegeri si va fi liniste asa cum vrea Oprescu.

Sunt multe de spus dar mai ganditi si cu creierele voastre si incercati sa nu mai uitati. Cineva pe un alt topic imi spunea sa las politica si sa imi vad de motociclism. Daca el considera ca este ceva in tara asta care nu este legat de politica este habarnist total. Totul este legat de politica. Inclusiv motociclismul.

Daca vrem sa avem ceva rezultate nu trebuie sa ne oprim niciodata din a ne cere drepturile. Intodeauna in preajma alegerilor o sa avem tot ce ne dorim.

Trebuie doar sa nu uitam.

Normal ca ti-a placut. Si mie imi place.

In marsul de acum doi ani cel cu banderolele au fost implicati foarte multi oameni cu initiatiava. S-a muncit enorm la acel eveniment. Au fost doua saptamani in care aproape 20 de oameni nu au dormit. Si ma refer numai la cei din Bucuresti. Nu ii mai pun la socoteala pe cei din ce 20 de orase din toata tara. A fost primul si ultimul miting la nivel national.

Unde sunt cei 20 de oameni care au facut posibil acel Miting? Si-au vazut de treaba lor ca sunt putin cam sensibili la injuraturi si cuvinte jignitoare venite de la presedintele AMR care nu se pricepe el la campanii dar macar stie sa tipe ca la armata.

Eh,deabea acum pot sa zic ca ai pus un post asa cum te stiu eu. Cam asta e. Atata timp cat cei care conduc AMR nu sunt niste persoane in care vom avea incredere nu va veni nimeni sa sprijine. E ca si cum ne-am revolta acum impotriva guvernantilor dar ne-am duce in frunte cu un PDL-ist, ca el a cerut autorizatia pentru miting.

Grumpy, ideea pe care am vrut sa o exprim este ca singura metoda simpla si eficienta este sa-i taxam la alegeri. Dar pentru asta ,asa cum spune si ozzy, nu trebuie sa uitam, nu trebuie sa lasam ca ultimele confruntari televizate sa aiba atata greutate, de parca noi am fi fost lobotomizati pana la confruntarile alea si atunci aflam adevarul din gura lor. Nu trebuia sa votezi cu Iliescu...puteai sa votezi macar Antonescu.

Eu desi multi mi-au inchis gura am vrut doar sa trag semnalul de alarma si sa identificam impotriva cui mergem, cu cine mergem in frunte. Nu s-a vrut.

A merge la lupta impotriva unei gropi inseamna sa nu identifici ca in spatele gropilor alea este coruptia din tara, deci guvernul si caracatita lui.

Vreti sa manifestati impotriva guvernului? Profesorii o fac, dar ei stiu de ce! Si alte categorii sociale or sa o faca, dar o sa stie de ce.

Pentru ca au furat prea mult, nu sunt in stare sa gestioneze criza, sunt la fel de nesimtiti ca intotdeuna. Dar noi nu vrem sa ne ridicam impotriva guvernantilor.

Atunci de ce iesim in strada?

Cati membri are Dac-Motors? Cred ca cel putin 50...eu cred ca nu au fost acolo. Poate tot din cauza AMR-ului si a faptului ca suntem mai dezbinati ca niciodata?.....

Acel burn-out facut de englezi mi se pare superb, nu numai artistic. Cred ca se poate informa si politia ca la un miting de protest se va face asa ceva organizat.

Pentru ca reprezinta o furie, inca mocnita, inainte de masuri mai drastice, dar cine vede intelege ca acel grup ameninta cu altfel de proteste daca nu se va lua nici o hotarare. Dar se vede forta, faptul ca FOARTE MULTI vor asta.

Dar noi nu avem de ce, de unde sa vina furia? Sa ma infurii impotriva unei gropi?

M-am acam plictisit de tema asta asa ca am sa concluzionez: Atata timp cat AMR-ul e dus pe copca, cat timp macar astia de pe forum nu vor avea o problema reala si in care sa credem cu totii, nu se vor face decat actiuni din astea razlete.

Si cum ziceai si tu, Ozzy, aia 20 s-or fi saturat...s-or fi scarbit, pentru ca ei stiu ISTORIE! :)

Edited by Niko

banuiesc ca este o gluma....chiar nu ta duce capul ca trebuie scris asa ceva cand ceri ceva de la autoritati?

sau e doar o dovada de neintelegere a fenomenului?

Chiar nu m'a dus capul, dar ma duce la alte cuvinte: penibili (mars de constientizare cand toata lumea e plecata din Bucuresti), inconstienti (tipul cu bebeul in atas), ipocriti ( AMR legat de evacuari) si lista de cuvinte poate continua, dar ma opresc aici.

Schimbati va rog numele numele AMR in AUMR, u-ul sa vina de la unor...

Mesaj completat

Eh,deabea acum pot sa zic ca ai pus un post asa cum te stiu eu. Cam asta e. Atata timp cat cei care conduc AMR nu sunt niste persoane in care vom avea incredere nu va veni nimeni sa sprijine. E ca si cum ne-am revolta acum impotriva guvernantilor dar ne-am duce in frunte cu un PDL-ist, ca el a cerut autorizatia pentru miting.

Grumpy, ideea pe care am vrut sa o exprim este ca singura metoda simpla si eficienta este sa-i taxam la alegeri. Dar pentru asta ,asa cum spune si ozzy, nu trebuie sa uitam, nu trebuie sa lasam ca ultimele confruntari televizate sa aiba atata greutate, de parca noi am fi fost lobotomizati pana la confruntarile alea si atunci aflam adevarul din gura lor. Nu trebuia sa votezi cu Iliescu...puteai sa votezi macar Antonescu.

Eu desi multi mi-au inchis gura am vrut doar sa trag semnalul de alarma si sa identificam impotriva cui mergem, cu cine mergem in frunte. Nu s-a vrut.

A merge la lupta impotriva unei gropi inseamna sa nu identifici ca in spatele gropilor alea este coruptia din tara, deci guvernul si caracatita lui.

Vreti sa manifestati impotriva guvernului? Profesorii o fac, dar ei stiu de ce! Si alte categorii sociale or sa o faca, dar o sa stie de ce.

Pentru ca au furat prea mult, nu sunt in stare sa gestioneze criza, sunt la fel de nesimtiti ca intotdeuna. Dar noi nu vrem sa ne ridicam impotriva guvernantilor.

Atunci de ce iesim in strada?

Cati membri are Dac-Motors? Cred ca cel putin 50...eu cred ca nu au fost acolo. Poate tot din cauza AMR-ului si a faptului ca suntem mai dezbinati ca niciodata?.....

Acel burn-out facut de englezi mi se pare superb, nu numai artistic. Cred ca se poate informa si politia ca la un miting de protest se va face asa ceva organizat.

Pentru ca reprezinta o furie, inca mocnita, inainte de masuri mai drastice, dar cine vede intelege ca acel grup ameninta cu altfel de proteste daca nu se va lua nici o hotarare. Dar se vede forta, faptul ca FOARTE MULTI vor asta.

Dar noi nu avem de ce, de unde sa vina furia? Sa ma infurii impotriva unei gropi?

M-am acam plictisit de tema asta asa ca am sa concluzionez: Atata timp cat AMR-ul e dus pe copca, cat timp macar astia de pe forum nu vor avea o problema reala si in care sa credem cu totii, nu se vor face decat actiuni din astea razlete.

Si cum ziceai si tu, Ozzy, aia 20 s-or fi saturat...s-or fi scarbit, pentru ca ei stiu ISTORIE! :)

'r'ar a dracu' politica!

Mane, nu poti sa faci barnauturi la minister, cand lumea nu se baga la astfel de actiuni ca sa nu strice imaginea motociclismului romanesc. Atata timp cat juma' de forum a zis ca face, ca drege, ca la Victoriei ne rupem de coloana, ca nu ne mai rupem la Victoriei de coloana ci ca nu mai plecam in mars si mergem la Minister si, in parcul Carol erau mai multi motopolitisti decat forumisti, ce vrei sa se faca? Eu zic ca 30 de actiuni razlete cu steaguri de protest la fiecare actiune, face mai mult decat o actiune cu 30 de motociclisti. Oricum, actiunile de ieri i-au ajutat pe motociclisti si daca, cu acel steag purtat prin oras, am astupat o groapa, am salvat sanatatea/viata unui motociclist, atunci eu pot dormi linistit la noapte. P.S. As fi votat Antonescu. Din pacate asta nu este maresal...

Ozzy, de ce nu faci tu o alta asociatie non-profit in care sa iti pui ideile in practica. Ai parte de tot suportul meu, si nu numai.

Ozzy, de ce nu faci tu o alta asociatie non-profit in care sa iti pui ideile in practica. Ai parte de tot suportul meu, si nu numai.

De suportat il suporta multi, cred ca de mina de lucru cam duce lipsa.

Edited by ser79ban

Guest CristiBoroi
Mai puneti poze sa vedem si noi cine a fost p-acolo!Pare destul de intima intalnirea voastra! :)

Ai dreptate! ;)

In plus de asta, eu cred ca numai adevaratii baicari stau acasa si rad de ceilalti ca au iesit pe strada in numar mic la diferite actiuni. Chiar si asa usor sterile cum au fost faptele de zilele trecute.

Insa asta e diferenta dintre click pe butonul de Login pe forum pentru datul din taste, si pusul mainii pe spray-ul de vopsea etc.

Romanian classic.

Il rog pe tipul ala cu Trike-ul sa intrebe inainte sa isi insuseasca lucrurile altora. Steagul ala era facut din banii mei pentru actiunea mea si sunt foarte deranjat sa mi se foloseasca ideile, banii si munca pentru actiunile altora.

Si crezi ca il mai vezi.....? Nu e mai simplu sa il ia pe gratis...mi se pare un lucru imoral ...mai ales facut intre noi...

Si nu esti singurul care strigi dupa el....ca isi insuseste niste....

Edited by yamarose

De suportat il suporta multi, cred ca de mina de lucru cam duce lipsa.

Tocmai asta spuneam, nu numai suportul moral :)

Ai dreptate! :)

In plus de asta, eu cred ca numai adevaratii baicari stau acasa si rad de ceilalti ca au iesit pe strada in numar mic la diferite actiuni. Chiar si asa usor sterile cum au fost faptele de zilele trecute.

Insa asta e diferenta dintre click pe butonul de Login pe forum pentru datul din taste, si pusul mainii pe spray-ul de vopsea etc.

Romanian classic.

Moshule, daca tu crezi ca ai putza mai mare, ai participat la mai multe actiuni, esti mai dedicat motociclismului, esti mai motociclist decat mine care recunosc deschis ca sunt un fitzobker, foarte bine! Du-te,participa, organizeaza, fii curajos, vopseste gropi, fii violent, da foc, fa ce vrei! Doar cand deschizi gura la TV nu spune ca reprezinti pe toti care se mai dau si ei din cand in cand pe 2 roti!

Moshule, daca tu crezi ca ai putza mai mare, ai participat la mai multe actiuni, esti mai dedicat motociclismului, esti mai motociclist decat mine care recunosc deschis ca sunt un fitzobker, foarte bine! Du-te,participa, organizeaza, fii curajos, vopseste gropi, fii violent, da foc, fa ce vrei! Doar cand deschizi gura la TV nu spune ca reprezinti pe toti care se mai dau si ei din cand in cand pe 2 roti!

Niko, si tu ar trebui sa o lasi mai moale cu comentatul. Lasa-i sa faca. Fiecare cu metodele lui si implicarea lui. Nu cred ca-i convine cuiva sa se pise cineva pe munca lui, buna sau rea. De astia se produc usor, aia cu facutul is mai rari.

Daca motociclistii se implicau acu vreo 2 ani in actiuni (nu in AMR) si ajutau, numele de Asociatia Motociclistilor era potrivit. Cum majoritatea, inclusiv vreo 2-3 (sa nu zic 6) din fondatori au preferat sa frece menta si sa astepte sa faca AMR ceva si ei doar sa comenteze ca AMR nu-i reprezinta, binenteles ca acuma AMR nu poate sa vorbeasca in numele tuturor motociclistilor. Hai sa trecem peste cuiul asta si cind e sa se stringa lume pentru o actiune pentru binele motociclistilor (gropi, strazi, donare de singe, circuit moto,....) sa venim cu idei mai bune decit cele expuse pina atunci nu doar cu critici, mai ales cind nici noi nu stim cum e mai bine sa se faca.

Edited by ser79ban

Tocmai ce am vazut si eu reportajul pe Antena 3.

Dupa ce prezinta actiunea de ieri si mesajul acesteia, dupa ce anexeaza si mesajul de sustinere din partea politiei, "promterista" spune:

"Conducatorul scuterului mergea cu viteza foarte mare iar la intrarea in Pasajul Unirea a pierdut controlul asupra ghidonului si s-a izbit de parapetii de protectie."

Si uite asa, printr-o singura fraza, a facut muci tot mesajul nostru si eforturile de ieri. Scurt. :)

Vine apoi, domnu' politist care spune: " Aici a pierdut controlul ghidonului si se pare ca s-a lovit de un parapet survenind decesul acestuia."

Se pare ca tanarul, nu a decedat, ci parapetu'. ;)

Vreo 130-150 zic si eu ca am fost, destul de putini, a fost si cam dimineata, oricum si cei cu moto si cei 4-5 scuteristi mi s au parut genul pasionat de moto nu de fitele in legatura cu fenomenul.

Cred ca solutia e sa fie un mars din asta pe saptamana, chiar si cu 100 de moto numai, decat 1 pe an cu 500. Asa îi obligam sa ne vada si poate i agasam suficient sa se si miste!

DRIVE SAFE!

si cine alearga sa rezolve toate problemele? ca nu se rezolva pur si simplu doar infiintand ONG-ul!

Cred ca solutia e sa fie un mars din asta pe saptamana, chiar si cu 100 de moto numai, decat 1 pe an cu 500.

Pai Joia Moto asta o sa faca (sper).

De agasat ii agesezi cu sesizari.

Pai Joia Moto asta o sa faca (sper).

De agasat ii agesezi cu sesizari.

Mai mult despre JOIA MOTO?

Penibil - asta e cuvantul.

Urmaresc topicul de ceva vreme.

Am fost foarte bucuros sa vad ca se intreprinde ceva ad-hoc si fara reguli, fara parade, fara "organizat, esalonat, 2 cate doi de manuta pas de cadenta", fara "poze cu maimuuuuuuuuuuuuta". As fi participat fara sa clipesc la o actiune propusa de Ozzy+Speedy.K.

Penibil cum s-a bagat Dan Popescu cu actiunea Asociatiei Mosilor-atevisti din Romania peste Ozzy, exceptional cum a facut rost de aprobare imediat ce s-au pus bazele unei actiuni independete.

Am participat cu foarte mare placere la marsul de acum 2 ani, aia intr-adevar manifestare moto...a paralizat intreg orasul. de ce nu s-a putut face acelasi lucru acum?

Pt ca din AMR au plecat toti oamenii capabili, pt ca acum 2 ani s-au implicat si cluburile moto care acum de scarba nici nu vor sa auda de AMR.

Acum 2 ani nu conta ca ai tobele sparte, nu contau multe lucruri, conta IMPACTUL si atunci chiar a fost IMPACT...s-a vorbit ore intregi la TV despre asta.

AMR nu ma reprezinta deloc, si nu ma va reprezenta atat timp cat facotrul de decizie din Asociatia Motociclistilor din Romania pune cateva sute de km pe ceasu' mobrei si restul anului il sade-n conserva.

AMR daca vrea membrii cotizanti trebuie sa-i castige.

cam atat:

pe viitor, puteti conta pe mine ca participant la o actiune atat timp cat voi fi tratat ca motociclist, om, si nu vita la defilare pt a intari statiscile.

PS: Ozzy, nu ne cunoastem bine...doar am dat noroc intr-o noapte pe marginea drumului vara trecuta inspre Veliko dar vreau sa te felicit pentru ca ai plecat din AMR. Serios!

E linkul spart cumva, ca mie nu imi merge?

Cred ca si l-a sters omu ca incepusera ramanasii nostri sa-si bage, sa-si scoata, sa blesteme si sa injure. Ieri mergea.