Sari la conținut

Pls Help Me :d


ganjabree
 Share

Postări Recomandate

CARE AVETI SAU STITI DE UNDE POT SA FAC ROST DE UN RELEU DE SEMNALIZARE DE 12v, 85c/min, 3.4w cu 3saboti :P PLEASE HELP ME CA SE SUIE TIRURILE PE MINE CA NU AM SEMNAL SI DAU DIN MAINI CA O VRABIE TURBATA PE LA SEMAFOARE CA SA VADA IDIOTII IN CE DIRECTIE O IAU B) post-10792-1150655574_thumb.jpg:D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CARE AVETI SAU STITI DE UNDE POT SA FAC ROST DE UN RELEU DE SEMNALIZARE DE 12v, 85c/min, 3.4w cu 3saboti :cheers: PLEASE HELP ME CA SE SUIE TIRURILE PE MINE CA NU AM SEMNAL SI DAU DIN MAINI CA O VRABIE TURBATA PE LA SEMAFOARE CA SA VADA IDIOTII IN CE DIRECTIE O IAU :cheers: post-10792-1150655574_thumb.jpg:crack: :lol:

Nou cu garantie 27 Dolari

Tel 0724561013 Ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un moped se pot pune semnale ?

daca da.. atunci CUM ?

 

se pot pune... dar trebuie sa realizezi tu toate instalatia... in intrerupator cu 3 pozitii, 4 becuri, firele, si o baterie. bateria va trebui sa o incarci regulat ca nu cred ca ai pe moped alternator... asta va face cam incomod utilizarea semnalizarilor... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti fac rost de LED-uri portocali daca te intereseaza. Pentru mai multe detalii PM. LED-urile poti sa le alimentezi de la o baterie de 4,5v (patrata) si te tine cam 6-7 luni cel putin. O baterie buna de 4,5v Varta este cam 4-5 RON. Poti sa pui LED-urile in ciorchine, cate 7, in fiecare semnal. 2RON LED-ul x 28 de LED-uri = 56RON. La asta se mai adauga costul unui comutator cu trei pozitii, cateva diode, etc. Te duce la o suma, dar la o adica poti sa folosesti un dinam de bicicleta si atunci poti pune o baterie de 12v cu 1-3 amperi, sa o incarci cu dinam-ul cand mergi si poti folosi becuri obisnuite, pe care poti sa le legi direct la 12v. :cheers: Daca esti interesat de LED-uri PM si discutam. Bafta!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! nu mere releu de dacie??

 

nu cred ca merge... pe dacie sunt becuri de 12v si 21 W ... la scutere 12v si 10W (la al meu cel putin...)

s-ar putea sa clipeasca mult prea repede sau prea rar...

dar dak schimbi si becurile, nu vad nici o problema :crack:

 

in legatura cu relee si becuri de semnalizare :)

sa vezi faza... mie mi s-o ars un bec de semnalizare... si am umblat prin tot orasu sa caut... nu gaseam numai de 21w sau 5w (mie imi trebuia de 10w ). ala de 5w era 10 mii si ala de 21w era 15 mii...

pana la urma, cu gandul cum sa fac sa pun bec de 21w[aveam tot felu' de ganduri... ca ii prea mare, ca s-ar arde releul de semnalizare, se suprasolicita firele...or lua foc :P ] (ca mi-am zis ca ala de 5w ii cam mic si s-ar putea sa nu se vada), intru la magazinul dealer Peugeot. Avea bec de 12v si 10w :rolleyes:

zic io dati-mi 3 becuri (sa am si rezerva ca poate li s-o termina si lor si nu mai gasesc pe nicaieri cand imi trebuie). nici o problema ...scoate tanti aia 3 becuri... si cik 150 de mii... am ramas :bounce: 50 de mii un bec pe cand alealalte erau 10 sau 15 mii ??? :crack: :crack:

dar asta este... acum ma gandesc sa schimb instalatia si sa pun becuri de 21w. merita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca merge... pe dacie sunt becuri de 12v si 21 W ... la scutere 12v si 10W (la al meu cel putin...)

s-ar putea sa clipeasca mult prea repede sau prea rar...

dar dak schimbi si becurile, nu vad nici o problema :)

 

in legatura cu relee si becuri de semnalizare :lol:

sa vezi faza... mie mi s-o ars un bec de semnalizare... si am umblat prin tot orasu sa caut... nu gaseam numai de 21w sau 5w (mie imi trebuia de 10w ). ala de 5w era 10 mii si ala de 21w era 15 mii...

pana la urma, cu gandul cum sa fac sa pun bec de 21w[aveam tot felu' de ganduri... ca ii prea mare, ca s-ar arde releul de semnalizare, se suprasolicita firele...or lua foc :lol: ] (ca mi-am zis ca ala de 5w ii cam mic si s-ar putea sa nu se vada), intru la magazinul dealer Peugeot. Avea bec de 12v si 10w :rolleyes:

zic io dati-mi 3 becuri (sa am si rezerva ca poate li s-o termina si lor si nu mai gasesc pe nicaieri cand imi trebuie). nici o problema ...scoate tanti aia 3 becuri... si cik 150 de mii... am ramas :bounce: 50 de mii un bec pe cand alealalte erau 10 sau 15 mii ??? :crack: :)

dar asta este... acum ma gandesc sa schimb instalatia si sa pun becuri de 21w. merita ?

 

Salut. Problema nu cred ca este faptul ca s-ar putea sa se arda releul ci ca o sa fie supra solicitata instalatia electrica, magnetoul si bateria. Ce putere scoate magnetorul de la scuterul tau? Oricum daca pui becuri de 21w or sa se aprinda mai chior asa, lasand la o parte faptul ca daca mergi noaptea cu faza scurta si pui si semnalizarea cu becuri gresite dimensionate (a se citi mult mai mari), nu o sa mai vezi nimic in fata, pentru ca faza scurta se va tranzforma "subit" in ceva la fel de chior precum pozitia. Mai bine pui becuri de 5w, daca cele de 10w ti se par prea scumpe la 5 RON, cu toate ca scuterul tau merge cu benzina fara Pb., nu? Nu cu becuri de 10w. :lol: . Eu consider ca sunt vizibile noaptea de la 200 de m. De la 100 de m chiar se vad bine de tot. Acum fiecare cu pasaricile lui. Sti becurile de 5w sau de 21w sunt mai ieftine pentru ca (unele) sunt facute aici si pentru ca pot fi utilizate in masinile de epoca numite dacii!

 

Mare atentie caci daca magnetoul nu da cat consumi tu, bateria ta nu o sa aiba o viata lunga. Bun o sa zici ca o sa o incarci o data la 2 sapt, daca se descarca nu? Gresit. Bateriile de "masina" nu sunt baterii create pentru o utilizare ciclica, astfel ca dupa 15-20 de cicluri din astea "moare" cu zile, sau fara :P

 

La mine si cred ca la marea majoritate a scuterelor sunt puse becuri de 10w pe semnalizare, din considerentul de a spori vizibilitatea noaptea. Daca era OK sa fie folosite becuri de 5w s-ar fi folosit din acelea. Corect?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :crack:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus doar pt a face o comparatie intre pretul lor... 1 sau 1,5 lei alea de 5w sau 21w pe langa cel de 10w care costa 5 lei...

acum nu ca m-as zgarci io la atatia bani(ca nu schimb un bec pe zi :bounce: )... dar... dak s-ar arde cate un bec pe zi, sigur ca as pune alte becuri :crack: (mai bine mai bag ceva benzina de banii aia :crack: )

 

habar n-am cat scoate alternatoru' de la scuter... cum pot sa vad ? ca n-am aparat deala de masura :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...