Jump to content

JOIA MOTO - Moto Thursday

Recommended Posts

Iti fileaza lampa machomenule?

Ce treaba are ce zici tu, cu ce zic eu? Sau ai vrut doar sa imi arati cat de taran poti fi? :D

Te flatexi. Aia a fost asa...soft. Pot fi mult mai taran. Nu ma provoca...

• Replies 3.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da mai omule, inteleg ... dar Joia Moto nu inseamna sa mergem in coloana ... Inseamna doar sa mergem la fel ca si cum am fi singuri, numai ca suntem multi. Locul intre benzi e acelasi.

Pai...da dar...parerea mea e cam riscant ca 30 de insi sa mearga impreuna ca si cum ar fi singuri...zic eu. No offense! A fost doar un sfat/o idee si atat.

Pai...da dar...parerea mea e cam riscant ca 30 de insi sa mearga impreuna ca si cum ar fi singuri...zic eu. No offense! A fost doar un sfat/o idee si atat.

Man, atata timp cat exista loc intre masini, si atata timp cat nu suntem maimute constipate, stim sa ne protejam unii pe altii de orice pericol care poate fi prevazut.

E o chestiune de bun simt, ca suntem 3 sau 30, e acelasi lucru, spatiu intre mobre fata/spate ... loc intre benzi ... pe unde se poate, pe unde nu, nu ... ce crezi ca noi n-am rams prinsi prin coloane ? Am ramas ... Multumim soferilor care vireaza 5-10 cm sa ne faca loc, multumim celor care raman un pic in spate ca sa putem sa iesim dintre benzi, etc ... E mai mult decat ceea ce vezi tu scris aici pe topicul asta. E o alta lume, e lumea fizica, in care te intelegi cu ceilalti din priviri.

E usor de spus ca n-avem atitudine corespunzatoare, ca facem rau si nu bine, ca ne phootem intre noi sau altceva.

Din punctul meu de vedere, oamenii care vin la joie sunt oameni de calitate, oameni care aleg sa-si consume benzina intr-un scop moto general si pentru socializare, in loc sa o arda chill in parcare cu sticla de 2 litri de cola.

Inafara de 2-3 exemple de incompatibilitate (supapa junior, beatrice, si care o mai fi) nu a existat cineva care sa fi venit la joie si sa nu se fi simtit bine sau util.

Edited by nervOptik

Ce critici punctuale ati adus voi astia care va tot dati pe topicul asta de o saptamana incoace?

S-au terminat scandalurile pe celelalte topicuri si v-ati mutat pe JM.

Singura sugestie pertinenta si de luat in calcul (mai greu de aplicat) a venit de la Enduro.

In rest numai balacareala.

Ce incercati sa ne spuneti?

Inteleg doar ca la JM se merge haotic, ca ne adunam sa socializam, sa facem orgii, ca vin incepatori multi, ca suntem un pericol de imagine pentru "comunitatea moto din Rromania" (ce o vrea sa insemne si asta), ca sunt cativa motociclisti care nu s-au simtit bine alaturi de noi si cam atat.

Stiu ca si in JM sunt persoane carora le place scandalul asa ca tot inainte.

Era mult mai bine daca faceati scandalul la inceputul sezonului sa atrageti atentia asupra acestei actiuni.

JM nu-i o adunare de sfinti care merg numai legal. Nu cred ca s-a pretins asta niciodata. Fiecare o face pe barba lui. Nu mergem in coloana pentru ca atunci cand suntem singuri nu stam pe banda in spatele masinilor.

JM nu-i o parada moto.

E o alta lume, e lumea fizica, in care te intelegi cu ceilalti din priviri.
Asta cu intelesul din priviri s=a mai practicat. :D

E recomandabil sa te uiti atent in ochii celuilalt ca sa tii minte ce culoare aveau ochii lui. :D

ÂŞoferul dubei s-a uitat exact în ochii mei Âşi eu am accelerat, pentru că am considerat că ne-am înțeles din priviri. Sigur că n-am mai semnalizat, dar pe urmă Âşoferul respectiv n-a mai vrut să recunoască că s-a uitat la mine. Dar eu pot să vă spun că are ochii albaÂştri.
http://www.cugetliber.ro/1315256400/articol/104193/perle-ale-soferilor-implicati-in-accidente/

Am vazut pe youtube niste filmulete cu plimbarile baietilor. Mi se par de bun simt, as veni si eu. Restul... comentarii de omorat plictiseala, deh e greu sa mimezi munca la birou!

Am vazut pe youtube niste filmulete cu plimbarile baietilor. Mi se par de bun simt, as veni si eu. Restul... comentarii de omorat plictiseala, deh e greu sa mimezi munca la birou!

esti o clona!!!:grinbandit: de unde ai aparut si tu??!?!? cine suteti si cate conturi aveti de gansa sa va faceti? :bounce:

hai...sho pe el ca are 3 posturi si poate cu el ajngeti l000 + posturi

Aia fricosi "alearga" doar pe circuit. Pe strada ies de 3-4 ori pe an. :D

vezi ca nu te pricepi :)) cursele nu se tin doar pe circuit :P

Am citit cateva posturi p-aici, mai mult printre randuri pt ca este o enorma polemica si o mare labareala din partea unora, in primul rand tin sa mentionez ca sunt incepator am permisul de 2 ani de zile (vreo 15.000 km) asta o spun doar pt a nu fi invitat la vreo tura de circuit de vreun motociclist cu state vechi pt a imi arata el mie care e mai smecher pe doua roti... pe baietii de la JM i-am cunoscut prin primavara asta cred, si mi-a placut foarte mult ideea si scopul pe care il au, acela de-a acomoda soferii cu prezenta motociclistilor in trafic, si da poate nu se merge asa organizat in trafic, ca in toata tara asta de altfel, si poate nu sunt toate cum ar trebuii sa fie, sau cum le-ar place unora... dar ei spre diferenta de unii care vorbesc mult si nu fac nimica ei totusi incearca... si pt asta tot respectul

reactie soferita la ultima JM la care am fost: lasa geamul jos la semafor si ma intreaba "Dar ce sa intamplat de ati iesit asa multi in trafic... a murit cineva?" - deci tineti-o tot asa ca au inceput sa simta prezenta motociclistilor in trafic macar joia dupa-amiaza :)

acuma na, oi fi mai meserias dac strangi din buci in viraj sau daca impingi motoreta pana la limita aderentei cauciucurilo si o mai scapi din cand in cand (mi se intampla de cateva ori pe zi la concurs, nu pe strada)

iti propun o treaba, iti dau eu o alta motoreta si un rand de echipament si ne urmarim joia moto din exterior, dupa care nu discutam in particular despre ce se intampla ci aici pe forum. TE TINE???

ASTEPT RASPUNS NEGRESIT!!!!!

@ zaelu: deci, nu mi-ai raspuns la intrebare... ce sa intelegem din treaba asta? :unsure:

Nu-l cunosc pe Zaelu, ba chiar ne-am altoit virtual pe aici, dar ideea cu Joia Moto chiar a fost una foarte buna si am spus-o inca de la inceput. Este o idee buna, poate ca ar mai trebui putin slefuita, dar ramane o idee buna.

bun post ;)

@ zaelu: deci, nu mi-ai raspuns la intrebare... ce sa intelegem din treaba asta? :unsure:

nu-mi argumentez ideile prin pariuri... a pune pariu pe care stropeste cu pipi mai departe pe o idee inseamna a da in vileag ca nu ai argumente... parerea mea.

pariu? ce pariu? io am inteles ca omu te provoca sa mergeti in spatele joii moto si apoi sa va expuneti reciproc observatiile... de unde si pana unde concurs de stropit cu pipi? :unsure:

jumba, mai formuleaza o data propunerea, ca poate oi fi eu mai greu de cap si am priceput altceva...

pariu? ce pariu? io am inteles ca omu te provoca sa mergeti in spatele joii moto si apoi sa va expuneti reciproc observatiile... de unde si pana unde concurs de stropit cu pipi? :unsure:

jumba, mai formuleaza o data propunerea, ca poate oi fi eu mai greu de cap si am priceput altceva...

Curios ... eu n-am inteles asta ...

Eu am inteles ca-i da alta motoreta si un rand de echipament si urmaresc joia moto din exterior. Iar daca cumva, printr-o absoluta intamplare, e legata treaba de fraza de mai sus, cea in care in mod sarcastic o arde cu indemnarea, atunci e un pariu in care nea stulewa, in loc sa combata ideea joia moto, vrea sa combata un om din joia moto.

Mi se pare mie ca motociclismul trebuia sa se termine la generatia de piloti emblema alde cesar, niko si stulewa ... :scratch: sau poate gresesc ...

Edited by nervOptik

Desteptul invata din greslile altora, prostul nu invata nici din ale lui. E o vorba extrem de cunoscuta.

Incapatanarea este si ea buna, dar e demna de o cauza mai buna.

Exista, se pare, si o specie de incepatori care le stiu mult mai bine pe ale lor si al caror teren de plimbare este centrul orasului. Nu este broblem. Este fochin democrasy :D

Pariurile sunt si ele provocari distractive cand sunt facute intre baieti... Jumba n-a nimerit-o cu pariul, ca n-a gasit baieti in grupul care sustine vocal joia moto. Atitudinea este una defensiva, necaracteristica motociclistilor cu ouale tari. Ma rog... asta e viata.

Mi se pare mie ca motociclismul trebuia sa se termine la generatia de piloti emblema alde cesar, niko si stulewa ... :scratch: sau poate gresesc ...

Vad eu Zambilico ca te mananca...ai 2 cartonase galbene, iarna ii lunga si eu ma plictisesc mereu, tu chiar vrei sa ne jucam toata iarna? :laugh:

Vad eu Zambilico ca te mananca...ai 2 cartonase galbene, iarna ii lunga si eu ma plictisesc mereu, tu chiar vrei sa ne jucam toata iarna? :laugh:

Middle age crisis ... huh :scratch:

Niko si Cesar, eu va sugerez sa va potoliti, ca a aparut si Grumpy, smardoiu grupului de la JM. :unsure:

Treaba voastra.

"Daca lumea ar fi condusa de femei,nu ar mai fi razboaie...doar niste tari invidioase care nu-si vorbesc intre ele".

Imi inchipui ce sedinte online au facut fetele de la joia moto si cum au hotarat sa nu mai scrie pe propriul lor topic in speranta ca vor fi lasate in pace.Lumea moto romaneasca e bulversata.Oare ce vor face miile de motociclisti romani acum cand le lipseste "singura actiune care promoveaza motociclismul"?

una zic io, alta rastalmaciti voi... NU E VORBA DE NICI UN PARIU, SUNTETI CU CAPU???? era doar o propunere pentru inbunatatirea acestei actiuni, nu stiu daca Zaelu sau altcineva isi etaleaza cunostintele si talentul sportiv pe strada, problema lor. eu unul nu o fac pentru ca mi se pare o tampenie, nu ai pic de siguranta si se pot intampal accidente urate daca mergi macar la jumatate din cum se merge la curse.

Cum ar fi sa ma apuc sa fac jaloane printr participantii la JM, eventual sa scot vreo doi mai slabi de inger in decor, sa bag piciorul in fata rotii pe viraj ca sa nu ai loc sa treci ori sa te inping de bascula ca sa pierzi spatele si sa te duci taras prin intersectie... ATI INNEBUNIT FRATE???? Ce treaba am eu sa fac asa ceva????

tot ce am vrut a fost o discutie civilizata si constructiva despre acest fenomen, bun in esenta lui,pe care l-am privit din exterior si ale carui margini cred ca mai trebuiesc polizate! CE-I ASA DE GREU???

L-am ales pe Zaelu pentru ca este unul din initiatorii acestei miscari si m-a combatut relativ argumentat de fiecare data.

ps: daca aveti chef de pariuri sunt deschis orcarei provocari, acuma la ss s-ar putea sa iau bataie ca nu ma pricep prea bine la sectiunea dirt... e deschisa poarta :)

vreau sa cred ca aceasta discutie este constructiva si duce la cresterea fenomenului si nu vorbim asa, doar sa mai postam ceva...

Guest MosRahao

tot ce am vrut a fost o discutie civilizata si constructiva despre acest fenomen, bun in esenta lui, ale carui margini cred ca mai trebuiesc polizate! CE-I ASA DE GREU???

vreau sa cred ca aceasta discutie este constructiva si nu vorbim asa, doar sa mai postam ceva...

bravo! exact din aceleasi motive am scris si eu opinia mea, ca participant. nu pentru hartza am scris. am incetat insa sa-mi dezvolt parerea. pentru ca oamenii de la joia moto - cei care au reactionat aici - se pare ca au senzatia consolidata ca stiu ei mai bine...

urez bafta. si fara evenimente... rutiere.