Jump to content

JOIA MOTO - Moto Thursday

zaelu
 Share

Recommended Posts

Maine traseul 2 va fi prin Berceni si finalizarea la Pe Baricade.

Ne adunam de pe la 18:30 si pina vin toti cei anuntati de pe la munci cei care vom fi deja acolo o sa facem o tura mica... clasica. Plecarea in tura 2 "mare" pe la 19:30.

Din cauza unor schimbari meseriase la privacy sau ceva in genu in Feisbuc, eventul nu a fost trimis decit in interiorul grupului. Saptamina viitoare voi creea eventul din exterior ca sa nu mai fie "inchis".

:cheers:

• Replies 3.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna tuturor. Eu sunt Suzy. :wave:

Am inteles ceva de joia moto, am obosit citind o parte din replicile taioase si n-am inteles mai nimic :) despre ce se intampla joia si unde si cand. :what:

Poate are cineva timp si chef sa-mi spuna pe scurt si sa ma alatur macar din cand in cand.

Multumesc

PS Am fost socata sa vad afirmatii de genul : motorul se cumpara din frustrare (eu credeam ca din pasiune)si asta pe un forum al motociclistilor?! Mi-e cam greu sa cred.... e o confuzie de termeni pe undeva :). Sunt oare frustrata si nu-mi dau seama sau e valabil doar pentru barbati ?

suzy, cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci e sa stai departe de forumu asta :)). cu cat mai putin cu atat mai bine.

gasca, v-am vazut ieri la universitate la rond, eram pe trepte la tnb unde se aduna hipsterii. mi s-a parut ca in bancu' ala cu bradu de craciun, "ati fost putini" :). de indata ce-mi pun la punct mobra o sa ma alatur.

:cheers:

de indata ce-mi pun la punct mobra o sa ma alatur.

Poti veni si cu Zephyr, chiar daca e Kawasaki si merge fara probleme.

Buna tuturor. Eu sunt Suzy.

...

Poate are cineva timp si chef sa-mi spuna pe scurt si sa ma alatur macar din cand in cand.

Multumesc

Salve,

Da... din pacate activitatea pe threadul asta e mai mica sau unoeri "fierbinte" :D... dar inca se mai posteaza cite un info mic. Eu incerc sa postez in fiecare saptamina inainte de eveniment detalii legate de traseu etc.

Activitatea "online" a grupului se gaseste acum pe grupul inchis Joia Moto de pe Facebook... Poti da join daca vrei si intr-un final unul din admini o sa vada mesajele de atentionare de administrare si va da "Add" :)

Exista si pagina Joia Moto la care poti da like... e cam necizelata ea asa ca nu am avut timp.

De asemenea exista si "User" Joia Moto poti da add as friend si vei primi invite la evenimentul saptaminal de la "el".

Datele "de contact" sint mereu aceleasi...

Joia, de la 18:30 la 19:30 (aproximativ ca nu sintem la armata) oamenii se aduna linga hotelul Intercontinental pe trotoarul din dreptul parcarii de taxiuri...

Intre 18:30 si 19:30 se pleaca dintre cei veniti intr-o tura de incalzire mai redusa care de cele mai multe ori inseamna "Universitate-Romana-Victoriei-Romana-Universitate-Unirii-Universitate". Uneori tura mica nu se tine sau alteori este redusa mai mult... ori lipseste bucata spre Victoriei de la Romana ori bucata spre unirii de la Universitate. Pe timpul turei mici cei care intirzie de la servici au timp sa se adune pentru plecarea de la 19:30.

Dupa 19:30 se pleaca intr-o tura mai lunga "cu finalizare" intr-o terasa ceva unde are loc un debriefing schimb de vorbe si alte socializari umane. Traseul turei mari este facut in timpul saptaminii in urma propunerilor/sugestiilor de pe grupul JM pe FB.

De mers se merge in grup oarecum compact dar fara a incurca traficul in mod (rau-)intentionat cu mers in coloana 2 cite 2 sau ocupare "ostentativ-abuziva" a unei benzi intregi de catre o motoreta (vrem sa fie vizibil avantajul mobrei fata de masina in trafic) si se merge printre masini la semafoare (lane spliting) chiar daca pare o fortare a legislatiei... asta facem toti in mod obisnuit in restul zilelor si vrem ca soferii vazind macar odata pe saptamina (unii... cei expusi atunci) un grup mare de motorete trecind printre masini sa adauge la "conditionarea pavloviana" atentionarea ca existam in trafic printre masini si ca la asigurare pentru manevre trebuie sa ia in considerare existenta unui motoretist sau mai multora.

Nu e mult ce facem... mai mult un soi de "zgindareala" micuta saptaminala... dar poate pe unii soferi ii influenteaza in bine... fie sa fie mai atenti, fie sa isi ia mobre. Iar noi participantii pe linga pierderea de benzina... cistigam amici, momente fun si o mica satisfactie ca macar am incercat ceva ce poate... influenteaza microscopic in bine... macar odata, pe cineva.

cam asta e...

uite si un repost la poza locatiei de adunare:

2utqhis.jpg

Edited by zaelu

Maine imparteala fluturasi de paste ...

Cu cat ne strangem mai multi, cu atat terminam mai repede.

Adunarea in fata la Inter incepand cu 18.15

In princpiu trebuie sa acoperim intersectia din fata magazinului Unirea si asta in 10-15 minute top sa nu incurcam circulatia.

Metoda: Imbracati full, cu casti in cap, ne postam in zonele colorate in rosu si "livram" marfa.

Dupa care ne vedem de traseu si de carciuma.

post-25108-0-90942300-1334142488_thumb.png

Fluturasii fatza/verso:

post-25108-0-23783900-1334142653_thumb.jpg

post-25108-0-16132900-1334142658_thumb.jpg

Edited by nervOptik

Baiatu' care era cu camera GoPro.Baga si tu clipurile pe youtube si lasa link aici te rugam.

Luati d'aici, toate imaginie puse pe facebook.

Limited offer, pana diseara la ora 23.00 dupa care voi sterge arhiva de pe server.

LE:

Gata, am sters arhiva de pe server!

Edited by Kosh

Fuck, iar nu pot sa ajung ...

Mult de lucru, ca de obicei... sper insa sa ne vedem Joia viitoare!

Edited by Kosh