Jump to content

JOIA MOTO - Moto Thursday

Recommended Posts

• Replies 3.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

PS3: Nu conteaza cum au venit costumati , ci ca au venit :D

Adica m-am obosit sa ma costumez degeaba? :)

Cat despre prezentari.. dracii mei, deja v'am uitat!! (cu 1-2 exceptii, sh'anume p'aia de-i stiam deja).. Asta sa fie baiu! Noi sa fim sanatosi!! :)

Yaha!! asteptati-ma.. :)

te-astept sa vii,

sa te intorci la mine,

numai aici,

iti va fii cel mai bine :P

Dude, nu lasa tinuta mea de azi sa te insele: sunt cat se poate de hetero!! :D

In plus, esti urat.. :)

:)

Don'shoara cu mobreta galbena a aflat care e buba?

Nu pot decat pentru ca sa ma bucur pentru prezenta in numar record la Joia Moto de saptamana aceasta. Vreau sa va multumesc tuturor pentru participare si pentru critici sugestii, laude s.a.m.d. Incepe sa semene cu ce au visat cei care au inceput acest "curent". E adevarat, avem minusuri dar plusurile noastre sunt mai mari (numai daca zic Zaelu si nu mai are rost sa enumar si alte chestii):)

Invatam din experienta. Treaba cu organizarea este un pic cam dificila mai ales ca nu prea avem experienta in asa ceva si noi ne-am dorit sa nu impunem reguli, deoarece "militam" pentru individualitate si nu pentru "imaginea motociclismului". Noi vrem sa fim vazuti in trafic, asa cum suntem noi si nu asa cum scrie in cartile de etica. Deoarece printre noi exista si motociclisti care merg in slapi (stiu e un cliseu, dar asa intelegeti ce vreau sa zic), cu tobe goale si orice se condamna din tastatura pe acest forum, nu vrem sa ascundem treaba asta si pe astia incercam sa-i facem vazuti in trafic. Astia suntem, cu astia defilam.

E adevarat, mai avem mult de muncit si, in primul rand, trebuie sa muncim la educarea noastra, a motociclistilor. Trebuie sa ne organizam traseul si asezarea pe benzi, modul de deplasare si alte cateva detalii foarte importante.

Inca o data, vreau sa va multumesc pentru felul exemplar in care v-ati comportat ieri si pentru numarul mare de motociclisti care au (ati) participat. In 3 luni sa ajungem de la 5 motociclisti la 35, eu zic ca e ceva. Aradule, pazea ca te ajungem din urma! :)

Ma inclin cu respect,

Grumpy

Confirm ce a zis Grumpy... bine... mai putin partea cu zaelu :P...

Pentru mine a fost o surpriza asa de mare ieri ca am gasit +30 de mobre la "Joie" ca mi-a cazut parul de pe 80% din corp... chiar si hainele in majoritate au sarit in rucsac :D .

Va asteptam si la urmatoarele plimbareli la Joia Moto.

Legat de organizare...

Recomandari (nu reguli ca suna "contrar spiritului :))

Capul de formatie de regula e desemnat la plecare "pe tura". Capul de formatie e ales dintre cei care au mai facut traseul, dintre cei care mentin formatia mai degraba decit o rasfira, capul de formatie are proprietati de "spargere" a coloanelor de masini cind e cazul (aka toba baritonala in ture joase :) )

Este recomandat sa nu depasiti capul de formatie decit daca va asumati responsabilitatea.

Capul de formatie merge incet uneori pentru a aduna formatia

Capul de formatie nu forteaza semafoarele ci mai degraba "le prinde" pe rosu... pentru ca este o oportunitate de a mai aduna formatia.

Incercati sa va mentineti cit mai constanta pozitia relativa din formatie... adica retineti cine e in fata si in spate si incercati sa ramineti in acelasi loc... pe cit posibil.

Nu lasati spatii mari intre voi si cel din fata... dar mentineti distanta safe.

Spatele pazeste fata.

Zig-zag!

Un singur sir printre masini... pe cit posibil... daca nu se poate din varii motive, ochii cit sarmaua la soferii prea binevoitori in a face loc numai uneia dintre coloanele de mobre!!!!

Incercati sa nu sprintati pentru ca:

-Puteti surprinde un confrate pregatit de vreo manevra de asezare in coloana.

-Supra solicitati "situation awareness-ul" celor care sint incepatori/noi la joia moto...

-Puteti atrage alti "nabadaiosi" in mici liniute care produc apoi haos... mobrele participante la Joie nu sint de un singur tip si cu caracteristici similare ca la alte manifestari.

Edited by zaelu
Confirm ce a zis Grumpy... bine... mai putin partea cu zaelu :P...

Pentru mine a fost o surpriza asa de mare ieri ca am gasit +30 de mobre la "Joie" ca mi-a cazut parul de pe 80% din corp... chiar si hainele in majoritate au sarit in rucsac :D .

Va asteptam si la urmatoarele plimbareli la Joia Moto.

Legat de organizare...

Recomandari (nu reguli ca suna "contrar spiritului :))

Capul de formatie de regula e desemnat la plecare "pe tura". Capul de formatie e ales dintre cei care au mai facut traseul, dintre cei care mentin formatia mai degraba decit o rasfira, capul de formatie are proprietati de "spargere" a coloanelor de masini cind e cazul (aka toba baritonala in ture joase :) )

Este recomandat sa nu depasiti capul de formatie decit daca va asumati responsabilitatea.

Capul de formatie merge incet uneori pentru a aduna formatia

Capul de formatie nu forteaza semafoarele ci mai degraba "le prinde" pe rosu... pentru ca este o oportunitate de a mai aduna formatia.

Incercati sa va mentineti cit mai constanta pozitia relativa din formatie... adica retineti cine e in fata si in spate si incercatis a ramineti in acelasi loc... pe cit posibil.

Nu lasati spatii mari intre voi si cel din fata... dar mentineti distanta safe.

Spatele pazeste fata.

Zig-zag

Un singur sir printre masini... pe cit posibil... daca nu se poate din varii motive, ochii cit sarmaua la soferii prea binevoitori in a face loc numai uneia dintre coloanele de mobre!!!!

dece sa te bagi printre masini? cand poti sa stai pe banda din mijloc doi cate 2 ca la scoala, un experimentat si un incepator, astfel incat daca se rupe coloana sa fie intotdeauna cineva care sa preia controlul.mai sunt si chopere care nu trec printre masini. trebuie stabilita viteza si nu se fac depasiri. e un plus de imagine pe o singura banda 30 de motoare. ar trebui sa fie o regula. unde nu s reguli e haos. PUNCT.

Inca o data, vreau sa va multumesc pentru felul exemplar in care v-ati comportat ieri si pentru numarul mare de motociclisti care au (ati) participat. In 3 luni sa ajungem de la 5 motociclisti la 35, eu zic ca e ceva. Aradule, pazea ca te ajungem din urma! :)

Ma inclin cu respect,

Grumpy

...mai aveti un pic pana atunci :P cred ca 63 a fost nr record la noi,..

chiar va provoc sa ne invingeti,.. :D daca un oras atat de mic fata de Bucuresti a reusit un nr asa frumos, voi nu va strangeti chiar 200???! :)

De ce printre masini? Pentru ca tu, eu, el, ea asa mergem prin Bucuresti. Cand esti pe cont propriu, nu mergi in coloana. De ce nu coloana? Pentru ca e destul de lunga si nu avem Politie cu noi sa ne pazeasca fundul si pentru ca se rupe coloana imediat, plus ca nu poti merge prin Bucuresti in coloana, fara sa faci 2 ore de la Inter la Inter cu trecere prin Victoriei si Unirii...

Pentru ca obiectivul Joii Moto e sa-i obisnuiasca pe soferi, in stil Pavlovian, sa se uite in oglinzi ca, poate, trece Zaelu in tutu sau chiloti... :)

Din pacate, cu cat creste numarul "membrilor" dintr-o comunitate, cu atat mai mult se scindeaza. De aici si oful celor mai vechi in acest "sport": nu mai e (n.a. motociclismul) ce-a fost odata...

Sper sa ajungem la performanta de a face 2 grupuri cu plecare din 2 locuri diferite (colturi opuse ale orasului), care sa se intalneasca in acelasi loc.

Edited by grumpy

ca si zaelu, si eu confirm spusele tovarasului grumpy.

eu zic k in timp ne vom organiza mai bine.

afara de capul de formatie, cum zicea si grumpy ieri, ar trebui sa stea cineva la mijloc pentru cazurile in care grupul se sparge in doua si atunci cel din mijoc conduce al doilea grup si ar mai trebui sa existe un mobrist care sa stea la urma sa nu se piarda vreunul de grup.

de asemeni , am auzit ieri pareri referitoare la cele doua ture, si anume se propuneau trasee diferite (tura 1 diferita de tura 2).

la asta, dragii mei, astept propuneri si vedem cum facem trasee.

in rest, sper sa va fi placut joia moto la fel de mult cum mi-a placut mie. :)

Vlad, nu stiu daca ai fost ieri... sau in alta zi ca sa vezi care e treaba. da-mi voie sa iti punctez niste chestii:

- Noi nu mergem ca la scoala. Noi nu mergem ca la scoala cind nu sintem la joie... asa ca nu mergem ca la scoala nici la joie. e drept ca in anumite situatii coloana pe doua rinduri se auto impune si nu e nevoie de regula pentru ea.

- Ne bagam printre masini pentru ca asa fac motociclistii cind merg singuri. Vizibilitatea in trafic este motivul pentru care Joia Moto a fost initiata si este impotriva obiectivului sa ne manifestam altfel... aka... sa ne plimbam pe maidan eventual.

-de regula avem un uber Harley Davidson de 300 de kile cap de coloana!! Daca intelegi ideea... :)

Nu mai scrie punct cu litere mari decit daca chiar ai terminat de discutat cu interloocutorii si le-ai intors spatele. este semn de lipsa de respect al polemicii si semn ca le stii dinainte... cum ti-am zis mai sus...

- de asemenea... nu ma da quote la un post lung... daca toti ar face asa s-ar crea un super cluttering si abia se citeste ce scrie fiecare la raspuns... 2 rinduri dupa o pagina de quote.