Jump to content

JOIA MOTO - Moto Thursday

zaelu
 Share

Recommended Posts

* Nu pentru socializare suntem joi la Inter. Cel putin nu eu. Dupa cum ai afla daca te-ai interesa, n-am venit niciodata la cicoul de dupa. Pentru ca n-am timp, ma asteapta copiii acasa, la propriu. Dar la cele doua ture vin, pentru ca scopul lor e si scopul meu: cand ies pe strazi sa-si aduca lumea aminte ca a vazut ieri, alaltaieri niste motociclisti printre benzi. (asta e si pentru Niko)

Ultimul post aici pentru ca nu vreau sa imi aud cum bag eu bete in roate si nu las oamenii cu idei sa se manifeste, criticand si neavand nici o idee mai buna. Nu m-am bagat si nici nu o sa ma bag de-acum incolo.

Doar ca am facut un comentariu rautacios bazat pe faptul ca m-am uitat si eu la pozele alea si am vazut doar fetze necunoscute, ceea ce m-a dus cu gandul ca probabil toti sunt la entuziasmul primelor sezoane de motociclism, a socializarii, toti am trecut prin asta la vremea noastra. M-am uitat apoi un pic si cam de cand au conturi pe aici si am tras concluzia asta. N-am dat la cap, nici nu incerc sa impedic aceasta manifestare.

Nu vad nimic rau in asta. A fost doar o constatare.

Va urez succes in continuare!

Sal! :)

• Replies 3.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sugestia mea este sa gasiti CEVA care sa obtina educatia soferilor. Ce faceti acum... e doar in mintea noastra ca ii educam. Pana nu aveti niste rezultate ale unor cercetari bine facute, puteti sa credeti ce vreti voi. Dar acea cercetare... nu e nici o dorinta macar in mintea organizatorilor. Mai degraba am impresia ca o combateti putin ! :)

Mesaj completat

@ ally - am vrut sa imi exprim parerea despre ce a fost ieri. daca va deranjeaza ce cred altii despre voi... eu imi vad de treaba; am vrut sa va ajut, cred ca o impresie din afara nu va strica.

Man, m-am expimat incomplet: noi vrem sa educam soferii NU prin cine stie ce actiuni organizate si studiate, ci facand joia in grup ceea ce facem fiecare in fiecare zi in mod individual, difeneta de efect fiind facuta de cantitate. NOI NU VREM SA FIM JOIA ALTFEL DECAT SUNTEM IN RESTUL ZILELOR.

Cat despre parerea altora despre mine...personal ma doare fix in cot, fie ei soferi, motociclisti, pietoni, femei bunaciuni, cunoscuti sau necunoscuti. Eu ce fac, fac pentru mine, eu cum sunt, sunt pentru ca asa imi place sa fiu, nu pentru a fi vazut intr-un anume fel. Daca prin felul meu de mers pe mobra las impresie proasta cuiva, indiferent cine e ala, asta e, probabil ca macar e o impresie ADEVARATA, REALA. Nu ma intereseaza ca joia sa pozez in ceva roz, daca in realitate, sase zile pe saptamana sunt altfel.

@Niko: personal n-am avut niciodata ca incepator simtamintele de care zici: n-am fost niciodata la Arc, n-am fost la nicio intrunire d-asta mare, organizata. Singura socializare organizata pe care am si pus-o la cale a fost intalnirea KLE-istilor de anul trecut, si asta din alte motive. A, si marsul de mare prost gust cu finish la Ikea, la care am venit cu Grumpy tocmai pentru a recruta lume cu care sa facem ALTCEVA. Ca nu ne-a iesit decat partial, e alta discutie.

Daca la un moment dat Joia se va transforma intr-o parada de motociclisti model (cnf. standardelor nu-stiu-cui), doi cate doi in coada coloanei de masini pe Magheru, eu sigur voi sta acasa. Pentru ca eu nu sunt asa.

Punct (ca sa zic asa).

Edited by speedy.k

Eu deja m-am plictisit de atatea discutii. Sincer. Vrei motociclisti blindati pana in gat? Vrei coloana? Vrei mesaje? Vrei cercetari? Fa tu asa ceva! Fa o Miercuri Motoblindat. Sau o Motocoloana de Luni. Si exemplele pot continua.

Noi nu facem. Astia suntem. Take it or leave it!

Daca mai ai reprosuri la adresa chilotilor lui Zaelu, te rog sa ii spui pe privat. Dupa ce ca a fost singurul care a avut tupeul asta, isi mai ia si castane.

Apreciez sugestiile. Dar nu ne sugera ceva ce am spus CLAR, de la inceput, ca nu o sa facem. Si nu incerca sa ne convingi.

Multumesc

Eu nu vreau draga nimic. Nici coloana, nici mesaje, nici altceva. Nu sunt nici pro, nici contra actiunii voastre. Nu ascund faptul ca nu cred in ea insa, din motive enumerate mai devreme. Am inteles ca nu va intereseaza parerile altora, nu mai scriu.

Motivul pentru care am venit ieri e unul singur: sa aduc un omagiu si un gand la acel baiat care a murit. De-asta am si intrebat pe topic cand se ajunge acolo, nu voiam sa fac parada moto cu grupul....

Despre chiloti: Daca l-as fi vazut pe el( zaelu) singur in trafic, ii dadeam pM. Cand insa da exemplu si altora, e altceva.... tupeul lui se cheama altfel :)

over and out!

Edited by circel

S-a explicat de Zaelu si Ally de mai multe ori, inca de la inceput ca scopul acestei plimbari prin oras este sa-i facem pe soferi sa se obisnuiasca cu noi in trafic in cazurile in care ne tinem banda dar si cand ne strecuram. Ideea e ca nu trebuie sa mergem exemplar sa blocam traficul, mai ales la ora la care ne intalnim, asta le-ar mai lipsi soferilor sa ii mai inghesuie si o coloana de motociclisti. Unii au spus ca sunt si incepatori si ca se merge aiurea si altele...ei uite ca poate si eu as fi vrut sa ma plimb cu mai multi cand am inceput sa merg pe motor, sa invat cum sa te strecori, sa vad cum merge unul mai avansat...dar am invatat the hard way, majoritatea timpului singur.

Si mai e o chestie, incepatorii au ocazia sa mearga si prin oras cu tot ce implica acest stil de condus cat si in afara orasului in coloana organizata.

E imposibil sa nu invete si soferii ceva atata timp cat joie de joie niste unii se strecoara printre ei, e adevarat ia timp acest proces dar incet incet. Ca unii mai poarta doar budigai sau fustite sau costume...iar nu e un lucru rau, chiar atrag atentia in trafic si zic eu e un lucru bun.

@circel - nu zice nimeni ca nu ai voie sa critici, incearca insa sa critici in mod constructiv. ca asa, toti putem arunca cu noroi in altii. e atat de simplu, insa ca sa construiesti ceva pe termen lung, cum avem noi de gand, e mai greu.

nu ai aceiasi opinie, nu crezi ca vor exista efectele pe care le dorim, foarte frumos. nu te obliga nimeni sa le impartasesti.

in alta ordine de idei, mr. lil_debul - te asteptam toti cu nerabdare... si tu...batman, batman.... :)

Bai parca sunteti nebuni...dar de Sascha nu intreaba nimeni ( mai putin Lupu ) ? Nimeni nu l-a invidiat pe Woosh ca a fost tinut in brate de donsoara cu pricina? Lasati discutiile in contradictoriu ca nu se rezolva nimic pe forum; asa face to face parca altfel merge treaba.

ps: eu zic ca sa vii o singura data, cu inca 20 de insi , nou veniti, nu e suficient sa iti faci o parere exacta( dar asta e fix parerea mea). Hai voie buna

Salut,

N-am participat pana acum la JoiaMoto, deci poate nu sunt in masura sa imi dau cu parerea, dar fiind o tara libera, si pentru ca vreau sa cred ca fac parte din aceasta asa-zisa comunitate a motociclistilor, o sa o fac. N-am apucat sa citesc in amanunt ce s-a discutat de ieri pana astazi, dar urmaresc topicul de ceva vreme si din ce am vazut din filmulete/poze, sunt de parere (proprie si personala) ca modul in care se desfasoara plimbarile poate fi imbunatatit pentru ca JoiaMoto sa aibe sanse sa isi atinga scopul - acela de a familiariza conducatorii auto cu existenta motocicletelor in trafic.

Din ce am vazut pana acum, plimbarile se fac in stil "coloana". Stau si ma intreb, dintre toate accidentele care s-au intamplat pana acum, in cate au fost implicate grupuri de motociclisti care mergeau in coloana ? My point - un grup mare de motociclisti, care merg in coloana, ocupand complet 1-2 benzi este mai mult decat vizibil. Rezultatul - soferii se obisnuiesc cu "grup mare de motociclisti in trafic", nu neaparat cu motociclete in trafic. Cati dintre noi merg zilnic, spre servici sau pana la paine, in grup ?

Si pentru ca ideea postului meu nu era doar sa critic sau sa scot in evidenta ceea ce ar putea fi imbunatatit, o sa prezint si sugestia mea:

- Consider ca grupul mare ar trebui sa fie mai scattered, mai divagat daca vreti, ca intre motociclete sa fie masini, la semafor sa se avanseze usor usor printre masini, dar nu toti, ca atunci cand se pleaca de la semafor grupul sa ramana tot scattered, pentru a-i obisnui pe soferi cu prezenta motocicletelor "printre" ei, nu "langa" ei, ocupand o banda total. Asta nu inseamna ca trebuie sicanati sau incomodati soferii sau mai stiu eu ce alte nebunii.

Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu a mea umila parere si imi cer scuze daca s-a mai propus ceva asemanator.

Din ce am inteles, idea tocmai este sa nu fie o coloana mare.

Formual cred ca este clar, definit, argumentat si atacat. Ce nu e clar la toti este mesajul si daca mesajul ajunge unde trebuie.

Edited by Falkenberg

Cand fac 20-30 km prin oras si daca abia intalnesc 2-3 motociclisti la orice ora m-as afla pe strada normal ca nu se uita prea multi in oglinzi dupa motociclisti, habar nu am de ce va mirati. Este foarte buna strategia aleasa de initiatorii acesttei actiuni. Trebuie mers aleator astfel incat soferii sa vada un numar cat mai mare de motociclisti pe metru patrat fiecare mergand cum poate si stie. Asta DA IMPRESIA DE REALITATE, NU O COLOANA care ar putea da impresia de tovarasi care pleaca undeva incolonati, in grup sau de-o actiune sporadica facuta cu scopul X. Cand o sa vad la fiecare stop opriti macar 2 motociclisti (nu aceeasi) ca sa nu zic 5-10 cum este prin tarile "civilizate" atunci o sa vorbim de motociclism si in Romania. Pana atunci, strategia este FOARTE BUNA.

Si daca zic eu asa, asa este. :)

Spor la treaba.

L.E : Totusi ar fi bine totusi sa se renunte la "echipamente" extravagante, asta logic nu are cum sa dea o impresie de normalitate. Poate fi folosita ca idee in anumite campanii.

Edited by TARKA 2

Salut,

N-am participat pana acum la JoiaMoto, deci poate nu sunt in masura sa imi dau cu parerea, dar fiind o tara libera, si pentru ca vreau sa cred ca fac parte din aceasta asa-zisa comunitate a motociclistilor, o sa o fac. N-am apucat sa citesc in amanunt ce s-a discutat de ieri pana astazi, dar urmaresc topicul de ceva vreme si din ce am vazut din filmulete/poze, sunt de parere (proprie si personala) ca modul in care se desfasoara plimbarile poate fi imbunatatit pentru ca JoiaMoto sa aibe sanse sa isi atinga scopul - acela de a familiariza conducatorii auto cu existenta motocicletelor in trafic.

Din ce am vazut pana acum, plimbarile se fac in stil "coloana". Stau si ma intreb, dintre toate accidentele care s-au intamplat pana acum, in cate au fost implicate grupuri de motociclisti care mergeau in coloana ? My point - un grup mare de motociclisti, care merg in coloana, ocupand complet 1-2 benzi este mai mult decat vizibil. Rezultatul - soferii se obisnuiesc cu "grup mare de motociclisti in trafic", nu neaparat cu motociclete in trafic. Cati dintre noi merg zilnic, spre servici sau pana la paine, in grup ?

Si pentru ca ideea postului meu nu era doar sa critic sau sa scot in evidenta ceea ce ar putea fi imbunatatit, o sa prezint si sugestia mea:

- Consider ca grupul mare ar trebui sa fie mai scattered, mai divagat daca vreti, ca intre motociclete sa fie masini, la semafor sa se avanseze usor usor printre masini, dar nu toti, ca atunci cand se pleaca de la semafor grupul sa ramana tot scattered, pentru a-i obisnui pe soferi cu prezenta motocicletelor "printre" ei, nu "langa" ei, ocupand o banda total. Asta nu inseamna ca trebuie sicanati sau incomodati soferii sau mai stiu eu ce alte nebunii.

Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu a mea umila parere si imi cer scuze daca s-a mai propus ceva asemanator.

ce zici tu e ok ...dar daca stai sa imprastii toti motociclistii pe langa masini ... o sa ai ghinionul sa dai de o blonda buzata care se sperie de motociclist in timp ce se rujeaza in oglinda si vb la telefon sa isi rezerve masa la bambu (imagineaza-ti restu)....cel mai bine este un sir organizat sa mearga cu o viteza (nu neaparat legala si spun asta ca toti in bucuresti depasim limita de viteza cu 10-20 km/h) astfel incat sa nu blocam traficu! Atunci o sa ne vada lumea ... fara burnout`uri , wheelie , stoppie etc, fara rev limit si alte giumbuslucuri!

parerea mea!

On : Joia viitoare sunt si eu prezent!

Salut,

Rezultatul - soferii se obisnuiesc cu "grup mare de motociclisti in trafic", nu neaparat cu motociclete in trafic. Cati dintre noi merg zilnic, spre servici sau pana la paine, in grup ?

Bravo, in sfarsit a prins cineva ideea. Exact despre asta vorbeam.

Asadar te asteptam o tura sa vezi cum e. Daca-ti place vei reveni, daca nu, nu.

Asa, si pozele alea multe unde sunt? Si alea de grup? Hm, desi inteleg ca ala nu e grup de Joia Moto, ci de aprins lumanari... (a nu se intelege cine stie ce prostie de aici)

ce zici tu e ok ...dar daca stai sa imprastii toti motociclistii pe langa masini ... o sa ai ghinionul sa dai de o blonda buzata care se sperie de motociclist in timp ce se rujeaza in oglinda si vb la telefon sa isi rezerve masa la bambu (imagineaza-ti restu)....cel mai bine este un sir organizat sa mearga cu o viteza (nu neaparat legala si spun asta ca toti in bucuresti depasim limita de viteza cu 10-20 km/h) astfel incat sa nu blocam traficu! Atunci o sa ne vada lumea ... fara burnout`uri , wheelie , stoppie etc, fara rev limit si alte giumbuslucuri!

parerea mea!

On : Joia viitoare sunt si eu prezent!

Corect. Dar riscul cu blonda ti-l asumi in fiecare zi cand te urci in sa. Si daca te strecori pe langa "blonda" cand ea e pe loc, la semafor, chiar daca se sperie, cel mai rau lucru care se poate intampla e sa se manjeasca cu ruj pe fata :)

Cand imi iau numerele, poate ma alatur si eu "miscarii". Numai bine

Mesaj completat

Bravo, in sfarsit a prins cineva ideea. Exact despre asta vorbeam.

Asadar te asteptam o tura sa vezi cum e. Daca-ti place vei reveni, daca nu, nu.

Primiti si din astia mici, sub 25 de ani cu motoare de incepatori ? :D

As fi venit si ieri, dar mi-am pierdut buletinul in drum spre politie, cand ma duceam sa imi iau numarul de inmatriculare si acum sunt pe bara pana pe 3 august cand mi se elibereaza cel nou.

:) Respect

Am vazut ieri ceva bucati GS500, deci nu asta e problema. Dar ar fi bine sa ai un pic de experienta totusi, sa nu ne impiedicam in trafic :)

N-am decat vreo 8-9000 de km de anul trecut pana acum, proportionati cam 70% in Bucuresti, restu pe afara, deci sper sa nu incomodez pe nimeni :)

Edited by Derek

Clar :)

Am sarit la concluzii cand ai zis 'motor de incepatori' si 'mers la polite pentru nr de inmatriculare'. Scuze.

Edited by Falkenberg

Primiti si din astia mici, sub 25 de ani cu motoare de incepatori ? :)

:) Respect

Primim, man, pe oricine vrea sa vina pentru Joia Moto. Bineinteles ca nu-i putem impiedica nici pe altii... ca doar nu e o actiune organizata, e ceva asa...o plimbare impreuna fara nicio regula si fara nicio noima ca punere in pagina...

Costumele de ieri au fost o ocazie speciala, si le recomand si eu motojoitzarilor sa renunte la ele de-acum incolo. Ideea generala, care a fost foarte frumos enuntata de Derek, este sa fim cat mai multi IN TRAFIC, nu IN COLOANA!! Ideea e sa-i deranjam (prin simpla prezenta, nu prin claxoane, motoare turate et caetera), sa fie stupefiati ca se strecoara unu' prin stanga, unu prin dreapta, altu' prin stanga, inca doi prin dreapta, si mai sunt cativa in spate..

Cu ASTA trebuie soferii sa se obisnuiasca.. Cu prezenta motociclistilor in trafic, cu asiguratul la schimbarea benzilor, cu pozitionatul la semafor pe mijlocul benzii (indiferent cat de ilegal o fi ca noi sa ne strecuram printre masini in coloana stationata la semafor).

Daca de costumele alea or fi ras, sau si-or fi facut cruce, e treaba lor. Dar macar vor ramane in minte (si vb de costume, pentru ca motociclistii dezbracati nu vor face impresie, decat daca nu mai exista urma de textila pe ei).. Va asigur ca multi s-au dus acasa si le-au povestit rudelor/prietenilor despre motociclistii aia circari, si va asigur ca mi-e indiferent tonul pe care l-au folosit, atata vreme cat sunt absolut sigur ca au mentionat si ca "ba, da' multi erau!!"

Insa, repet, treaba cu costumele nu trebuie repetata, pentru ca nu o vor intelege (doar o vor remarca). Daca vrei sa inteleaga mesajul, confectionati un suport care sa fie prins in spate gen rucsacel, sa fie cu 50-100cm mai sus decat casca riderului, si facut astfel incat sa nu incomodeze la intors capul, si in varful lui (ideal sa fie in forma de trapez, cu baza mare deasupra - deci in VARFURILE lui) sa fie puse ceva lumini (a se evita rosu/albastru) functionale. Atunci ar intelege mai multi ca e un apel la atentie. Treaba asta nu necesita mai mult de 2-3 bete, 2 lumini, cateva fire, si niscai baterii..

Mesaj completat

Addendum:

Soferul "de rand" nu intelege nimic dintr-o coloana de motociclisti, si in mod sigur nu-i va ramane intiparita in minte.. Si nu va asocia asta cu ideea de "motociclisti in trafic". Cel mult se va gandi pentru o secunda "ce frumos sunt incolonati!" </ironie>

Aseara m-a sunat un coleg de munca ce a vazut motojoitzarii (dupa ce ma tirasem eu din randurile lor), si a zis ca a fost impresionat.. Primo, datorita faptului ca erau multi, si secundo datorita faptului ca se tot strecurau pe langa el. Mi-a zis ca a mers cu oarescare frica pana acasa, oarecum paranoic, tot timpul uitandu-se in oglinzi. ASTA e scopul motojoitzarilor!

E drept ca se dilueaza mesajul cind doar unu-doi sint echipati de carnaval. Ideea a fost ca aceste "echipamente" deosebite sa fie folosite din cind in cind pentru a spori tot din cind in cind "picantul" din doza pe care o administram Joia. Daca am fi fost ieri 30 de mobristi in chiloti garantat efectul ar fi fost foarte aproape de cel al unei manifestatii de 30 de mobristi complet in fundul gol.

Cel putin va trebui sa rarim evenimentele cu "tematica" de carnaval. Si ca sa nu se denatureze ideea si ca s ale putem pregati mai bine. sa zicem odata la 2 luni.

Si o mica nota... Ideea de a nu merge ca la parada pe doua rinduri, de a nu avea regulament impus cu forta, etc a fost expusa inca din primele pagini si de la primele Joi-uri Moto :) ... ca sa nu se inteleaga cumva ca abia acum cineva ar fi pus punctul pe I... i... pardon. Zic asta pentru ca mi se pare nitel "ciudat" ca acum 3 pagini s-a discutat in contradictoriu despre felul asta de a merge si acum ne trezim ca cineva care nu a aprticipat niciodata enunta cum ar fi mai bine... adica... exact cum s-a discutat de la inceput... e ca si cum ne-am invirti in jurul cozii doboriti de amnezie :)

Edited by zaelu

@circel: "Aseara m-a sunat un coleg de munca ce a vazut motojoitzarii (dupa ce ma tirasem eu din randurile lor), si a zis ca a fost impresionat.. Primo, datorita faptului ca erau multi, si secundo datorita faptului ca se tot strecurau pe langa el. Mi-a zis ca a mers cu oarescare frica pana acasa, oarecum paranoic, tot timpul uitandu-se in oglinzi. ASTA e scopul motojoitzarilor!"

Iata si barometrul de care spuneai.

Daca toti colegii nostri ne-ar suna si ne-ar spune asta (pe langa ca am ramane fara baterie la telefon in 1 ora) ar fi mai safe pentru toti. Chiar si pentru cei care carcotesc.

Eu am mentionat ca am urmarit topic-ul, nu neaparat studiat in amanunt, iar afirmatiile mele erau bazate pe inregistrarile video aflate pe youtube (

). N-am zis ca modul in care s-a procedat pana acum e gresit, sau ca eu detin adevarul absolut (doamne fereste). Pur si simplu, din ce-am vazut, stilul mi s-a parut mai apropiat de "coloana" decat de cel de care mentionam eu, care, repet, MIE mi se pare care ar ajuta la producerea efectului scontat. Imi cer scuze inca odata daca am jignit pe cineva, am creat o impresie gresita sau am vorbit in necunostinta de cauza.

In cazul in care modalitatea pe care am descris-o eu este deja folosita de cei care au participat pana acum la Joia Moto, atunci postul meu nu-si are rost, imi cer scuze pentru asta si "Thumbs Up!" :)

Dupa ce imi rezolv situatia cu mobra, ma voi alatura voua.

Edited by Derek

@zaelu: nu suntem bre colegi. ba chiar unu' lucreaza intr-un capat al Bucurestiului si celalalt in alt capat al Bucurestiului. Eu am citat ce a scris el.

@derek: nu me deranjeaza sugestiile tale sau a oricarui al om/user. deranjeaza doar ca am spus de la inceput cine suntem si ce vrem si lumea vrea sa ne schimbe. sa ne spuna ca nu suntem buni si/sau suficient de motociclisti. ca n-avem experienta, ca... uita, din pacate ca multi nu au experienta. asta nu e o rusine, pentru ca asta nu o primesti o data cu carnetul... plus ca, unii vor ceva, altii vor opusul acelui lucru. nu putem multumi pe toata lumea. pe tine insa, presimt ca te multumeam la cum am mers ieri :)