Sari la conținut

Yamaha Mt 03


univet
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
subscriu la parerea generala si spun si eu ca este un motocicleta superba ca si aspect. in ciuda unei motorizari mult mai slabe, as da sv-ul pentru ea

 

 

niciodata nu as da un SV pentru ea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in jur de 4-5 la 100km(cu tobe akrapovic fara filtre, poate cu alea originale mai putin)

 

salut, ai mers cumva la drum mai lung cu pasager? ma intereseaza daca e comfortabila saua pasagerului, nu-mi prea pot da seama uitandu-ma asa la ea.

 

Mi-as lua si eu ceva cu care sa ies la drum mai lung si sa poata sta si prietena confortabil. Lipsa protectiei importriva vantului nu ma deranjeaza prea tare, mergand cu Husabergul care are 115 kile si niciun fel de aerodinamica, sunt obisnuit sa ma bata vantul. Pe la 130 - 140 e deja rodeo :D

Dar mi-ar placea ceva care sa pastreze cat de cat ideea de supermoto, cuplu bun in toate regimurile de turatie, manevrabilitate, dar care sa fie cat de cat confortabil (in special pentru pasager ca eu sunt mai rezistent) Bonus, arata si bine motocicleta :lol:

 

P.S. cei care se iau dupa numarul de cai putere pentru a determina cat de "nervos" e motorul mai au de invatat despre motociclete :lol:

Mesaj completat

off-topic: pentru cei care judeca motorul numai dupa numarul maxim de cai putere pe care ii dezvolta motorul, sa facem o paralela

 

cateva date despre MT-01

 

Putere: 88.90 HP (64.9 kW)) @ 4750 RPM

Cuplu: 150.30 Nm (15.3 kgf-m or 110.9 ft.lbs) @ 3750 RPM

 

si cateva despre Honda Hornet sa zicem

 

Putere: 100.57 HP (73.4 kW)) @ 12000 RPM

Cuplu: 63.50 Nm (6.5 kgf-m or 46.8 ft.lbs) @ 10500 RPM

 

MT 03 are la 4000 de ture cuplu de 2-ori-si-ceva mai mare decat cuplul maxim pe care il scoate Hornetul la 10.000 de ture :()

Insa Hornetul are "100 de cai frateee".

Concluzia: Hornetul este mai nervos decat MT-03! :laugh:

 

p.s. nu imi sariti in cap stiu ca am comparat un motor de 600 cu unul de 1600 cmc , dar ma dispera astia care au doar doua intrebari dupa care catalogheaza o motocicleta:

"Cati cai are?" si "Cat prinde asta frate?!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, ai mers cumva la drum mai lung cu pasager? ma intereseaza daca e comfortabila saua pasagerului, nu-mi prea pot da seama uitandu-ma asa la ea.

 

Mi-as lua si eu ceva cu care sa ies la drum mai lung si sa poata sta si prietena confortabil. Lipsa protectiei importriva vantului nu ma deranjeaza prea tare, mergand cu Husabergul care are 115 kile si niciun fel de aerodinamica, sunt obisnuit sa ma bata vantul. Pe la 130 - 140 e deja rodeo :)

Dar mi-ar placea ceva care sa pastreze cat de cat ideea de supermoto, cuplu bun in toate regimurile de turatie, manevrabilitate, dar care sa fie cat de cat confortabil (in special pentru pasager ca eu sunt mai rezistent) Bonus, arata si bine motocicleta :D

 

P.S. cei care se iau dupa numarul de cai putere pentru a determina cat de "nervos" e motorul mai au de invatat despre motociclete :wink:

Mesaj completat

off-topic: pentru cei care judeca motorul numai dupa numarul maxim de cai putere pe care ii dezvolta motorul, sa facem o paralela

 

cateva date despre MT-01

 

Putere: 88.90 HP (64.9 kW)) @ 4750 RPM

Cuplu: 150.30 Nm (15.3 kgf-m or 110.9 ft.lbs) @ 3750 RPM

 

si cateva despre Honda Hornet sa zicem

 

Putere: 100.57 HP (73.4 kW)) @ 12000 RPM

Cuplu: 63.50 Nm (6.5 kgf-m or 46.8 ft.lbs) @ 10500 RPM

 

MT 03 are la 4000 de ture cuplu de 2-ori-si-ceva mai mare decat cuplul maxim pe care il scoate Hornetul la 10.000 de ture :D)

Insa Hornetul are "100 de cai frateee".

Concluzia: Hornetul este mai nervos decat MT-03! :makeout:

 

p.s. nu imi sariti in cap stiu ca am comparat un motor de 600 cu unul de 1600 cmc , dar ma dispera astia care au doar doua intrebari dupa care catalogheaza o motocicleta:

"Cati cai are?" si "Cat prinde asta frate?!"

pai ce are in ocmun mt 01 cu mt o3? in afara de nume si producator? e clar ca hornetul e mai nervos de cat mt 03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am dat cu mt-03 dar hornetul abia se taraste pana urca in ture. nu zic, are putere dupa ce ajunge la 8-9000 de ture dar asta nu inseamna ca e motor "nervos" in niciun caz. Pana acolo e mielusel :makeout:

 

ma rog, nu vreau sa starnesc o disputa, ideea era doar ca nu te poti lua numai dupa numarul de cai si sa cataloghezi un motor.

 

aducand discutia inapoi la mt-03, inca asteptam parerea proprietarului in legatura cu confortul pasagerului la drum mai lung

Editat de Out of Control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se pare ca nu sunt singurul cu ochii cat cepele dupa mobra asta.. Mi-a placut la nebunie, de cand am vazut-o si de atunci, a inceput pasiunea pt moto. Am vazut si revad, orice video/ poze cu mt-ul. Am citit mult despre aceasta motocicleta si pt mine pare ca are tot ce-i trebuie. Special am mers la smoeb, pt a o incaleca - a fost dragoste :ph34r:). Sper ca in iarna sa reusesc achizitionarea ei, deocamdata thinking about it !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...