Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spune si in titlu, vreau sa imi iau o casca flip-up buna.

Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa, sa aiba spatiu pt echipament de comunicare (sau sa il aiba deja montat), preferabil cu pinlock si ochelari de soare incorporati.

 

Probemele au aparut dupa ce am probat Schubert C3 si Shoei Multitec, si nu sunt pentru capul meu :cheers:

Schubert C2 nu am gasit de probat decat masura 58-59 si eu port 60-61

 

Astept pareri despre Nolan, sau alte marci de care nu prea stiu eu, sau sa imi spuneti unde pot sa probez un Schubert C2 masura 60-61 in Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 322
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am cumparat o casca nexx x 30 la 400 ron de la mymoto tuning.inca nu am circulat cu ea ca am motorul in service, ca sa iti spun cat e de silentioasa .are ochelari, e flip up, are si mandibula fixa. spatiu pt sistem de comunicare nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si in titlu, vreau sa imi iau o casca flip-up buna.

Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa, sa aiba spatiu pt echipament de comunicare (sau sa il aiba deja montat), preferabil cu pinlock si ochelari de soare incorporati.

 

Probemele au aparut dupa ce am probat Schubert C3 si Shoei Multitec, si nu sunt pentru capul meu :)

Schubert C2 nu am gasit de probat decat masura 58-59 si eu port 60-61

 

Astept pareri despre Nolan, sau alte marci de care nu prea stiu eu, sau sa imi spuneti unde pot sa probez un Schubert C2 masura 60-61 in Bucuresti

 

Incearca la United Motors, ei sunt importatorii Schuberth. Intr-un test comparativ intre casti flip-up, de acum cativa ani, dupa Shoei, Schuberth si BMW urmatoarele au fost Nolan si HJC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Unitedmotor am fost si am probat, C3 imi joaca pe cap sau ma strange f tare, C2 mai au doar 58-59 si imi e mic, Multitec, sta bine dar lovesc cu barbia in mandibula castii...

 

La Bavaria gasesc BMW Systemhelm 5 sau 6(dar daca e ca Schubert C3 degeaba) ?

 

La Nolan ma intereseaza zgomotul, preferabil din partea unui posesor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nolan N103 - silentios pentru un flip-up, ochelari inclusi, avantaj ca ai si posibilitatea de a pune direct sisteme intercom, bluetooth, etc. fara a fi nevoie sa te apuci sa decupezi, etc.

Schubert C3 - best-of :) insa si pretul pe masura. Nu are locas de intercom, bluetooth, etc.

Shoei Multitec - doar din auzite/citite, asa cum probabil ai gasit si tu pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand si d2O de la Suomy. I-am facut un "test drive" si mi-a placut! http://www.motorteam.ro/echipamente/lista/9/2/45

Dar concluzia mea, de-a lungul timpului, este ca o casca silentioasa trebuie potrivita si cu motorul, iar pe de alta parte, pe un

naked nici o casca nu e silentioasa. Parerea mea este ca o casca silentioasa este sfantul graal al motociclistior.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Caberg Justissimo GT (<300 Euro). Are ochelari de soare incorporati, are posibilitatea sa-i adaugi si kit bluetooth, se aeriseste foarte bine astfel incat nu se abureste pe ploaie torentiala/umiditate 100% de la 60-70km/h in sus. E destul de silentioasa pana in 130km/h (mai sus nu am cum sa incerc), mai putin cand ai vant puternic din laterala stanga cand iti suiera putin vantul in ghidajele de la manerul de la ochelarii de soare.

De asemenea ar trebui sa mentionez ca are windstopper la barba, ca inchiderea e cu ghiare de otel inox pe piese de magneziu, ca are pinlock si reglaj milimetric la inchiderea curelei.

Si inca e utilizabila dupa 2 ani.

Am uitat sa mentionez ca se poate demonta barba si in 3 minute poti sa o transformi in jet :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre AGV Longway stie cineva ceva ?

longway_daytona_gunmetal_open__5_.jpg

AGV%20Longway.jpg

agv_longway_sil_right.jpg

 

Pretul la United Motors este rezonabil.

Review-uri n-am gasit decat pentru modelul precedent (Miglia) pe webbikeworld.com.

AGV-ul asta chiar imi vine foarte bine pe cap , comparativ cu Schubert (care ma intzeapa si pe mine pe ici pe colo si care mi se pare la fel incomod)

Nu stiu insa nimic despre cat de zgomotoasa este.

A avut cineva ? A mers cineva cu ea ?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand cauti casca uitete si la greutate. Daca mergi o ora cu ea in cap nu o sa o simti, dar dupa o zi cred ca se schimba treaba. Ce este peste 1600g deja e destul de grea(mai ales daca ai probleme cu coloana in zona gatului).

 

Eu mi-am cumparat un Schuberth C3. Am avut noroc sa imi vina ca turnat. Casca e chiar super buna si a meritat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am probat azi si Suomy D20, se simte un pic greutatea cam mare, si ochelarii interni sunt cam aiurea, imi ramane marginea in raza vizuala si ma incurca :)

 

pana acum Shoei Multitec e cea mai ok, desi la L dau cu barbia in mandibula iar XL joaca un pic pe cap...

 

poate gasesc pana la urma sa probez si un Schubert C2 60-61 (XL cred)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam varza Shark EvoLine-ul original.

Poate incerci evoline 2 (se pare ca au reparat o parte din dude).

 

Evoline (original) suiera destul de tare... se formeaza un curent de aer in dreptul ochilor la pozitie de viteza, plus ca garnitura nu merge de jur imprejurul vizierei. Plus ca e foarte greu de deschis geamul din cauza mecanismului greoi si amplasarii "iesindului" de plastic in partea de sus a vizierei.

 

Pe de alta parte... iar asta e un plus mare: e singura casca flip-up la care am apucat de "urechi" in pozitia deschisa si am incercat sa trag in lateral si nu flencane asa tare. Comparativ Caberg Justissimo si Nolan 103 sunt varza.

 

Incearca Shark EvoLine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut! Poate ma ajutati si pe mine: port ochelari de vedere si este trecut si in permis. Sincer numi permit nici un fel de amenda, nu mai spun de puncte. Astept si eu o recomandare de la cineva care poarta ochelari. Am incercat si casti integrale, dar care imi stau bine pe cap ( cum zice la carte :love: ) nu pot baga ochelarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca un Shoei Multitec, ei se lauda ca au santuri speciale pt ochelari...

 

multumesc tuturor pentru sfaturile date !

din lipsa de timp nu am reusit sa probez, tot ce s-a propus aici, dar vine acum salonu' si le probez pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Caberg Justissimo GT si nu e varza deloc. O am de 2 ani de zile si as schimba-o cu un AGV Longway sau poate un Probiker PRX4 (parca asa se cheama) sa vad si altele cum sint.

 

Justissimo nu are pinlock ci are folie antiaburire pe interior... isi face treaba bine dar nu e pinlock. Modelul pe care il am eu nu este adus din romania ci luat de o cunostinta din UK deci, slabe sanse sa fie vreo "copie" chinezeasca... pentru cine si-ar inchipui.

Nu este ultra silentioasa la viteze mari... peste 140 e bine sa ai dopuri in urechi... mai ales acum ca s-a invechit.

Am dat cu ea de pamint de mai multe ori... odata cind aveam capul in ea... am dat cu capul de un batator de covoare de vreo 2 ori... mii de deschideri/inchideri... nu are nici pe 'req.

 

Are vizor de soare bun... se lasa in jos bine de tot. Are doua chinguarduri (unu de rezerva), nu are breath guard. Are suport de blustutz dar nu se merita. Am montat in el un blustutz adaptat cu casca mare etc si nu se aude la viteza mare... cel mai bun sistem cred ca e ceva in genul asta:

 

http://www.price.ro/preturi_nokia_bh-103_148880.htm

 

Are si rol de doape si rol de blustutz... muzichie... etc. Daca ar avea si active noise canceling ar fi uber.

 

 

Problemele pe care le au flip-up urile dupa parerea mea sint de aerodinamica, zgomot si greutate. partea de safety este discutabila. Eu vreau una cit mai curata fara blizz blizzuri pe exterior care sa suiere la viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu in cautari de un flip-up. Am incercat pana acum:

-Nolan 102/103/90

-Shoei Multitech

-Schubert C2/C3

-HJC (sunt mai multe modele,nu le mai tin minte)

-Shark

-Scorpion

 

Nolan m-a dezamagit un picut. E o casca buna (zic testele) insa mie calitatea lucrarii nu m-a dat pe spate. Shoei Multitech mi s-a parut cea mai usoara insa nu mi se potriveste bine.Cred ca mi-ar trebui ceva intre L si XL. HJC au fost bune insa stiu din proprie experienta ca linerul se uzeaza rapid,in rest,ramane aceeasi casca relativ ok . Shark arata cool (ca si Scorpion) insa nu-mi place linerul deloc. Schubert ramane miezul,mi-a placut insa nu-mi plac culorile la Schubert. Trebuie sa vaz undeva toate schemele de culori si eventual un pret de pana in 500 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nolan am atins si eu la Kronaumoto si instant m-a izbit senzatia de "chinezarie turceasca". Foarte proaste materialele iar marginea de jos a castii putea fi foarte bine brodata cu lame de ras... nu ar fi fost mare diferenta.

 

Uite ca am si eu un motiv sa merg la SMAEB... ca pina acum ma duceam doar sa casc gura. sa vedem ce flipup-uri sint pe acolo.

 

Budd, dar o revopsire ar fi asa un capat de tara? O culoare mata cred ca poate fi data de oricine cu un suflici... doar sa desfaci casca frumos si sa o dai cu smirghel si eventual spritzkit de la amicu Electric :wacko:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Eu am Shoei Multitech si nu sunt asa multumit de ea...o am de 3 ani si mi se pare foarte galagioasa, e curent ca la metrou incepand cu 120 km/h iar interiorul nu este detasabil...Doar firma e de ea, din punctul meu de vedere nu face banii.

Ca si sfat, incearca Scorpion, vezi poate au open face ei...i-am luat prietenei mele Scorpion EXO 750...o casca fenomenala la 139euro Louis...acum astept o reducere sa-mi iau si eu tot Scorpion...nu stiu cum se comporta in timp, dar ca si calitate a materialelor este mult peste Multitech-ul meu, nu mai spun de sistemele Air flux si alte alea (vezi youtube prezentare Scorpion)

Sper ca am fost de ajutor sii spor la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si in titlu, vreau sa imi iau o casca flip-up buna.

Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa, sa aiba spatiu pt echipament de comunicare (sau sa il aiba deja montat), preferabil cu pinlock si ochelari de soare incorporati.

 

Probemele au aparut dupa ce am probat Schubert C3 si Shoei Multitec, si nu sunt pentru capul meu :wacko:

Schubert C2 nu am gasit de probat decat masura 58-59 si eu port 60-61

 

Astept pareri despre Nolan, sau alte marci de care nu prea stiu eu, sau sa imi spuneti unde pot sa probez un Schubert C2 masura 60-61 in Bucuresti

 

incearca la C3 sa schimbi interiorul cu o marime mai mare sau mai mica. la louis se practica si metoda asta, la noi nu stiu dc o face cineva.

eu sunt ochelarist si am un C1 :laugh: de vreo 2 ani shi mai bine, si inca sunt multumit de el. e el mai latareatz dar e ok. inca nu a cedat nimik la el, iar garnitura de la viziera inca isi face treaba foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C3-ul se potriveste de minune cu forma dovleacului meu insa nu se potriveste cu portofelul meu...cel putin nu acum.

Vreau ceva la maxim 1000-1100 Ron.

Ma tenteaza si Scorpion exo 900 flip-up dar ma cam ingrijoreaza faptul ca se scoare relativ usit mandibula pentru a putea fi transformat in open face.

Oare cat de usor sare daca da vaca mea cu mine de pamant??? Asta e dilema!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Budd, dar o revopsire ar fi asa un capat de tara?

Iti zic ca e imposibil sa nu gasesc ceva pana la urma.Am vazut un C3 negru mat (469 EUR) exact marimea mea.Da' acum n-am bani pentru ca vreau topcase. Plus ca desfac mobra si imi trebuie piese de schimb.Plus ca mai este casa de la Podu Olt... plm, o gramada de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Nolan N103 - silentios pentru un flip-up, ochelari inclusi, avantaj ca ai si posibilitatea de a pune direct sisteme intercom, bluetooth, etc. fara a fi nevoie sa te apuci sa decupezi, etc.

Schubert C3 - best-of :peace: insa si pretul pe masura. Nu are locas de intercom, bluetooth, etc.

Shoei Multitec - doar din auzite/citite, asa cum probabil ai gasit si tu pe net.

Am si eu si prietena mea N103 - si sunt un fel de rahat cu apa rece! Amandoi avem probleme cu ele, si sincer nu merita aia 300 de eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...