Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Eu am neotec care are 1610 grame parca si mi se pare grea :) ( obisnuit mai mult cu cea de bicla)

Vorbind de calitate, da, face multi bani, dar nu stiu daca toti. Silentioasa si acopera bine capul. Un sistem de ventilatie in trepte si foarte bine pus la punct.

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 322
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Sunt si eu in cautare de un Flip-up si nu reusesc sa ma decid sub nici o forma. Pana acum cateva zile eram convins ca Shoei Neotec-ul ar face banii dar ca si tine parca nu ii face pe toti. Poti te rog detalia ce anume nu iti place la ea?

 

Mentionez ca ma intereseaza o casca cu ochelari de soare inclusi si care sa aiba mecanismul oriunde in alta parte decat stanga jos (gen Schuberth, Nolan sau care mai au sistemul acolo).

ractic eu am reusit intr-un final sa limitez cautarile la urmatoarele modele:

 

1 - Shoei Neotec

2 - HJC RPHA Evo Max - imi plac ochelarii de soare cu functia de extindere suplimentara

3 - X-Lite 1003

4 - Scorpio EXO910

 

iar 5. ar fi SHOEI GT Air ... sau o casca integrala cu ochelari de soare foarte bine ventilata care sa faca fata in capitala noastra mirifica.

 

 

Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturile voastre/ pareri din partea posesorilor ... Pro si Contra ... as fi recunoscator.

 

Multumesc si o zi buna in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Mentionez ca ma intereseaza o casca cu ochelari de soare inclusi si care sa aiba mecanismul oriunde in alta parte decat stanga jos (gen Schuberth, Nolan sau care mai au sistemul acolo)"

 

Care mecanism ?

La Caberg Duke te-ai uitat? Ieftin si bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu in cautare de un Flip-up si nu reusesc sa ma decid sub nici o forma. Pana acum cateva zile eram convins ca Shoei Neotec-ul ar face banii dar ca si tine parca nu ii face pe toti. Poti te rog detalia ce anume nu iti place la ea?

 

Mentionez ca ma intereseaza o casca cu ochelari de soare inclusi si care sa aiba mecanismul oriunde in alta parte decat stanga jos (gen Schuberth, Nolan sau care mai au sistemul acolo).

ractic eu am reusit intr-un final sa limitez cautarile la urmatoarele modele:

 

Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturile voastre/ pareri din partea posesorilor ... Pro si Contra ... as fi recunoscator.

 

Daca noi ai vreo preconceptie anume, vezi si BMW SystemHelm 6 Evo. Daca te deranjeaza ca scrie BMW, stickerul se da jos usor.

Pro-uri sunt multe, incepand chiar cu pretul; o poti proba la reprezentantele BMW, in caz de eventuale probleme de garantie politica BMW este sa ti-o schimbe (pe loc daca este pe stoc), nu sa stai cateva saptamani fara ea cat o trimit la fabrica si sa ti-o repare, asa cum fac cam toti ceilalti. Aerisirea este excelenta, mecanismul functioneaza foarte usor, la fel si "ochelarii" de soare.

Ca si contra... sunt la al doilea sezon si nu am ce-i reprosa. Fosta casca a fost tot BMW, System 5 care inca este perfect utilizabila si nu are nicio problema dupa 7 sezoane de folosire intensiva, acum o folosesc ca si openface mai mult pt oras (se scoate "mandibula")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca noi ai vreo preconceptie anume, vezi si BMW SystemHelm 6 Evo. Daca te deranjeaza ca scrie BMW, stickerul se da jos usor.

Pro-uri sunt multe, incepand chiar cu pretul; o poti proba la reprezentantele BMW, in caz de eventuale probleme de garantie politica BMW este sa ti-o schimbe (pe loc daca este pe stoc), nu sa stai cateva saptamani fara ea cat o trimit la fabrica si sa ti-o repare, asa cum fac cam toti ceilalti. Aerisirea este excelenta, mecanismul functioneaza foarte usor, la fel si "ochelarii" de soare.

Ca si contra... sunt la al doilea sezon si nu am ce-i reprosa. Fosta casca a fost tot BMW, System 5 care inca este perfect utilizabila si nu are nicio problema dupa 7 sezoane de folosire intensiva, acum o folosesc ca si openface mai mult pt oras (se scoate "mandibula")

 

Poate in Austria sau in alta tara se aplica politica cu schimbatul castii. La AB nu exista asa ceva. Am dus o casca inapoi de 3 ori in timpul garantiei si mi-au dat .... I-am rugat sa o trimita la fabrica si nu au facut-o, au incercat sa o repare ei. Pana la urma tot eu am gasit defectul si l-am remediat cu toata garantia "marelui" BMW.

 

Pe de alta parte, cu exceptia problemei etanseitatii vizieriei cu chederul (problema care cica s-ar fi rezolvat la Evo), in partea de sus, casca mi se pare foarte confortabila si merita luata in considerare daca permite bugetul.

Editat de S3RJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cam place tot, mai putin pretul :P si as pune un minus micut pe interior. Acel material se scamoseaza repede, daca e sa bagi manusile , in scurt timp se cam strica.

X-lite-ul parca are un material mai rezistent la uzura .

Ca si confort e ok.

La viteze peste 100km/h daca o tii pe ochelari si viziera ridicata, cam tremura imaginea.

Ar mai fi vopseaua, este frumoasa, dar pacatoasa ( se vad repede zgarieturile si se zgarie repede, chiar si cu unghia daca apesi putin) la cele mate

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Ma cam bate gandu` sa-mi iau o casca noua si nu prea stiu ce sa aleg.

Acum am un Airoh Matisse, pe care o tot folosesc de vreo 3 ani.Din pacate a devenit (sau am inceput eu sa observ mai bine) tot mai zgomotoasa, suiera prin toate incheieturile. Sunt ochelarist, deci doar flip-up intra in discutie.

Ce imi puteti recomanda, de preferat testat de voi?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=27835712&Currency=EUR

http://www.fc-moto.de/Marushin-M401-Flip-Up-Black

http://www.fc-moto.de/GIVI-X14-Shift-Flip-Up-Helmet

http://www.fc-moto.de/Shark-Evoline/en

http://www.fc-moto.de/Shark-Openline/en

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ochelarist, deci doar flip-up intra in discutie.

Ce imi puteti recomanda, de preferat testat de voi?

Salut - ca fapt divers si eu sunt ochelarist . Prima mea casca intr'adevar a fost un flip up - Nolan N90 , dar apoi am folosit un Shark Speed-R si acum am un Laser Kestrel Full Carbon . Ambele integrale se preteaza si purtatorilor de ochelari, asa ca sintagma ochelarist = exclusiv flip-up nu prea e 100% corecta.

Daca te tine bugetul si vrei musai flip-up il recomand un Laser Monaco Full Carbon dar tre sa scoti banu gros.

Din ce ai insirat tu mai sus.. personal pe mine Marushinul m'ar incanta pe undeva iar Evoline'ul (prima versiune) l'as evita (versiunea a 2'a este mult mai ok)

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

intreb posesorii

ce diferente sunt intre caberg konda si caberg duke . precizez ca nu am probat niciuna,.

parca as renunta la V2R-ul care-l port acum ( ma cam oftic ca nu mai pot sa-l schimb trecand ceva timp de la achizitie ) si as lua un flip.

 

as ramane fidel marcii caberg.

 

multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un Airoh SV55 de vreo 6 ani... Acum vreo 2-3 ani ma trezii ca as vrea o viziera de rezerva, ca nu se stie... dar deja nu se mai fabricau. Nu stiu de unde as putea lua. E foarte buna si sunt in continuare f multumit de ea.

Din cele enumerate mai sus tot la Marushin M401 ma oprii si eu...dar uite niste scoruri...

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/sharp-helmet-rating-system.htm

iar in dreptul ei sunt doar 2 puncte...cu unul mai mult decat minim. Celelalte Marushin integrale sunt si usoare si au si punctaj mai bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut. parerea mea este ca dacă vrei un flip-up e bine să investesti un minim 1000lei să zicem ... flip-up urile sunt un pic mai pretentioase. dacă sunt de proasta calitate sunt galagioase, suiera, intra aer prin ele, te trage curentul ... etc. nu cred ca îți dorești să ajungi la destinatie cu ochii unflati de curent și sinusurile blocate ....

eu am un Nolan N104 ... am dat 850 pe ea. Redus de la 1200 la vremea respectiva. Am avut o prostie noname înainte ... diferența de la cer la pamant.

îți recomand sincer review-urile de la Revzilla. Vezi pe youtube. eu după ele m-am luat și nu am regretat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Aloha, colegi motociclisti!

Tot indecis in alegerea castii sunt si eu, dar asta numai pentru ca de ceva vreme m-am hotarat sa imi las barba si cu actuala casca nu prea pot folosi butonul fara sa ma trag de par.

 

Aveti idee de vreo casca flip care sa nu aiba butonul la barbie, eventual sa fie undeva la exterior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Nolan n104evo urla de la100 in sus. Ieri i-am dat 130 si apoi m-am oprit in prima farmacie si mi-am luat dopuri de urechi.. Insa n-am termen de comparatie, sa spun daca urla mai tare decat altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Dupa o vizita la shop4Moto (fostul Scorpio A-Z) si niste probe/discutii si teste (multzam Mihai!) am devenit mandra posesoare a unei casti HJC RPHA MAX EVO. Singurul lucru care ma scoate din minti la casca asta si singurul lucru pe care l-as schimba este pozitionarea butonului pentru ochelarii de soare. Care e motz in varful castii. Groaznic!

Dar da, as recomanda-o si da, mi se pare o casca foarte faina! Dupa ~10.000 km cam astea ar fi gandurile referitoare la casca:

Pro
- campul vizual foarte mare
- buretzeii din interior detasabili si foarte comozi
- usoara pentru o casca flip-up
- masuri mici (eu port 52-53 cm si marimea XS imi vine foarte bine)
- pret relativ mic pentru o casca flip-up
- pinlock inclus in pret
- finisaje foarte ok
- micutza si ingusta (nu arat ca si cum as avea o galeata in cap)
- ochelari de soare inclusi
- loc special pentru a monta speaker-ele de la intercom, loc pentru microfon)
- viziera se detaseaza foarte usor si e foarte simplu de pus la loc
- viziera are o treapa care poate ramane deschisa inainte de a se inchide complet (foarte utila pe canicula) + sistem de blocare

Contra
- mecanismul pentru ochelarii de soare este plasat pe casca, sus (dificil de manevrat: de ex. daca intru intr-un tunel pe autostrada si e complet benza si vreau sa ridic ochelarii de soare trebuie sa ridic mana pana suuuuuuuuuus pe casca)
- destul de zgomotoasa de la 70 km/h in sus

Chestii care ma enerveaza pe mine
- cand dau jos mandibula se sifoneaza chin guard-ul si trebuie sa il aranjez - vezi poza post-70554-0-98274800-1473930794_thumb.jpg(daca nu il aranjez imi intra vant pe sub casca)
- fara pinlock casca se abureste, dar din fericire casca vine din dotare si cu pinlock...asa ca, problem solved!
- nu are sistem de prindere Double-D

 

 

Cand a trebuit sa-mi schimb casca, dupa ce am aplicat criteriile de selectie am redus optiunile la doua variante: HJC RPHA MAX EVO sau Schuberth C3 Pro. Criteriile de selectie au fost:

- flip-up
- masura mica (52-53 cm)
- ochelari de soare
- sa pot monta intercom-ul (sa aiba loc microfonul si speakerele fara a ma incomda)
- greutatea cat mai mica
- sa nu fie nevoie sa-mi vand un rinichi pentru a putea cumpara casca

Avand in vedere ca HJC-ul indeplinea toate criteriile, spre deosebire de Schuberth, care la ultimele doua nu prea se incadra, am mers pe varianta HJC.

 

post-70554-0-11523900-1473930791_thumb.jpgpost-70554-0-88965600-1473930791_thumb.jpgpost-70554-0-32385400-1473930792_thumb.jpgpost-70554-0-77854200-1473930792_thumb.jpgpost-70554-0-50858000-1473930793_thumb.jpgpost-70554-0-91250100-1473930793_thumb.jpg

post-70554-0-38680200-1473930794_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceputul lui octombrie, la Intermot Köln se va lansa noul Schuberth C4 (pret de la 649€).

 

Asadar, cine intentioneaza sa-si casca noua, poate vrea sa mai astepte. Sau, cine isi mai ia C3 Pro, macar sa-l caute cu minim 15% reducere, asa cum ar fi normal pentru un model care nu mai este de actualitate.

 

post-9546-0-53987800-1474448038_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...