Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 minute, l.u.v a spus:

C3Pro sau C4. Imi face insa cu ochiul Neotec, dupa atatia ani de Schuberth as schimba brandul. Mersi pentru oferta!

Luigi, eu am neotec 1.

Este geniala casca. INteriorul, ca intrebai, se poate inlocui integral, si la 1 si la 2.

Comoda, vine la fix, silentioasa, nu intra apa, per ansamblu, se vede calitatea.

C3,C3pro am probat. MARE GRIJA, fa un test, tine pe cap una 10 15 min. E stiut-cauta pe net, ca multi au probleme cu ele datorita formei, te pisca la tample, de te ia naiba. Pe mine m-a luat cu dureri de cap, deci pas.

Mai ai HJC RPHA 90, care e faina, nu e de neglijat, zic sa te uiti la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 322
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Schuberth neaparat C4 PRO, nu C4. Prima varianta avea probleme grave (nu se inchidea bine aerisirea din bot, se aburea fiindca nu foloseau Pinlock, ci un gunoi de lentila, etc) pe care le-au remediat pe modelul nou (Pro).

 

Vezi mai jos test intre C4 si Neotec 2 (baietu zice ca-i mai silentioasa Shoei):

 

Si aici un comparativ intre C4 Pro si Neotec 2:

 

Din ce vad in filmele astea doua:

Schubert C4 Pro: interior mai "plush", design mai slim, unghi mai mare de vizibiliate sus-jos

Shoei Neotec 2: constructie mai solida, mecanism mai complex de inchidere a vizorului (better seal), ventilatie mai buna

Pret identic, greutate fix la fel (1650g pe marimea M). Exista si niste diferente intre sistemele de intercom compatbilite cu cele 2 casti (cele built-in) care sunt detaliate in video-ul de mai sus (ambele Sena, da unul are range mai mare ca celalalt - nu mai stiu exact care).

p.s.: C4 pro vine cu difuzoare si microfon preinstalate, tre sa mai adaugi doar modulu de intercom cu bateria si esti ready to go.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intercomul de la Shoei este peste Schuberth. Daca nu ma insel Shoei - Sena 20s vs Schuberth - 10U.

Referitor la diferente C4 vs C4Pro, in afara de problema pinlock-ului, ar mai fi mecanismul de inchidere pentru ventilatia din fata si capacul de la cele doua module (bateria si intercomul, cica se slabeau).  Am mai observat ca nu toti se plang de aceste hibe. 

Astea sunt pareri "adunate" de pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulian, a venit turnat shoei. Eu am comparat cu schuberth, sincer, mi se pare peste shoei ul. Ce nu imi place e ca vine cu controlul ochelarilor de soare pe lateral-jos, vs neotec 1, unde era mai sus. Adica nu poti pune un intercom generic, prins pe exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca la Louis sunt 45 E, nu stiu daca sunrt chiar asa scumpi, comparativ cu cat dai pe casca. Nu stiu daca ne referim la acelasi lucru.

Mai devreme am vazut ca Motorteam urmeaza sa aduca Schunerth C4 Pro/C4 Pro Carbon incepand din Martie si Shoei Neotec 2 cu garafica noua, probabil tot de atunci.

 

Intrebare despre Neotec 2. Am observat ca vine in plus (fata de versiunea anterioara) cu niste bureti care urmeaza conturul formei gatului/obrajilor, pentru a reduce zgomotul. Cu toate ca este open face, vara, daca o porti in oras in trafic, nu o sa faci sauna in zona aceea? Adica da, pare perfect logic sa faci asta pentru zgomot, dar sa ai materialul ala la "gusa"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, iulianserban a spus:

Intrebare despre Neotec 2. Am observat ca vine in plus (fata de versiunea anterioara) cu niste bureti care urmeaza conturul formei gatului/obrajilor, pentru a reduce zgomotul. Cu toate ca este open face, vara, daca o porti in oras in trafic, nu o sa faci sauna in zona aceea? Adica da, pare perfect logic sa faci asta pentru zgomot, dar sa ai materialul ala la "gusa"?

 

Nu. Chiar daca e purtata cu cagula asa cum port eu, este foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, iulianserban a spus:

Vad ca la Louis sunt 45 E, nu stiu daca sunrt chiar asa scumpi, comparativ cu cat dai pe casca. Nu stiu daca ne referim la acelasi lucru.

Mai devreme am vazut ca Motorteam urmeaza sa aduca Schunerth C4 Pro/C4 Pro Carbon incepand din Martie si Shoei Neotec 2 cu garafica noua, probabil tot de atunci.

 

Intrebare despre Neotec 2. Am observat ca vine in plus (fata de versiunea anterioara) cu niste bureti care urmeaza conturul formei gatului/obrajilor, pentru a reduce zgomotul. Cu toate ca este open face, vara, daca o porti in oras in trafic, nu o sa faci sauna in zona aceea? Adica da, pare perfect logic sa faci asta pentru zgomot, dar sa ai materialul ala la "gusa"?

tu zici doar de cheek pads? nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, doar cheek pads, pe marimi: cu 35 mm vine standard, avand posibilitatea sa ii schimbi cu  31 si 39 mm.  Asta la o cautare rapida.

Daca schimbi tot interiorul cred ca urca pretul serios. In schimb daca sa zicem ai casca noua si dupa putin timp nu te simti confortabil poti sa ii schimbi doar cheek pads. Cred ca asta este rolul lor.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iulianserban: nu vad rostul de a schimba tot interiorul la o casca noua, daca ai probleme cu center pad-ul (in sensul ca te strange), mai mult ca sigur ar trebui sa iei o marime mai mare la casca (sau sa treci pe alta forma, de la alt producator). Eu am schimbat cheek pads la GT-Air de la 35mm la 31mm si rezultatul nu e chiar wow (raportat la aproape 300 ron cat am platit cu tot cu transport)...adica se simte un usor "relief" in zona obrajilor, dar ar fi fost frumos ca aceasta adjustabilitate sa vina standard, gen cum e la Arai, sa poti "coji" layere din spuma interiorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Admin

Am pe mana de la un coleg un Neotec II.

Astazi am facut o tura mai lunga cu ea si pot spune ca mi-a facut o impresie deosebita. Fata de Schubert S2 pe care il am este diferenta mare, mult mai silentioasa. Interior confortabil, se inchide mandibula usor, viziera etanseaza perfect, aerisiri bune.

Este clar, Neotec II va fi urmatoarea casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunt pe cale sa achizitionez o casca Neotec II care are instalat sistemul de comunicatie dedicat Sena SRL. Pana intru in posesia cutiei  - casca este SH, dar intr-o stare excelenta - vreau sa intreb cum se incarca intercomul? Pot folosi un incarcator de telefon sau merge prin USB?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

hai sa readuc la viata topicul. Vreau sa cumpar o casca cu flip-up pentru pasagera pana in 10 foi. Nu am avut niciodata una, nu sunt la curent cu ele si nici nu stiu ce sa aleg/ unde sa gasesc in bucuresti pentru proba. Ceva recomandari de unde sa incep? Gasesc ceva okiesh pentru o pasagera pentru un gs pentru mers in concedii sau fluiera ca toti dracii in banii astia?

luati in considerare ca este exclus din start mersul cu cagula sau dopuri. Daca nu gasesc ceva in banii astia, care ar fi urmatoarea varianta? Sau  ma uit clasic pe o casca normala 

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...