Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 322
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 7 months later...

Salut baieti. Am o casca Nolan N 104 la care de la prea multa uzura mi s-a rupt clema de jos de care tragi pentru a o deschide. Aveti idee cum as putea sa o schimb?

Mersi mult.

 

Mergi sau suna la mymoto.ro, ei sunt importatori Nolan si e posibil sa te poata ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Are cineva experiente cu o casca modulara Lazer MH-2? Pretul e undeva la 700 roni (casca aparuta acum 2 ani, din plastic, nu fibra de sticla), mai e un Lazer la 1800 roni, putin cam mult pentru bugetul meu.

 

Cam asa arata casca:

 

http://www.adventure-spec.com/default/lzr-mh2.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Duke nu am gasit la Mymoto, am probat alt model de Caberg sa-mi fac o ider despre calapod si am luat de la Louis Duke 2 in iarna cu 139€. Daca te coafeaza XL o poti proba pe a mea (la Shoei port L, Caberg mi-e bun XL). Cred ca doar grafica diferentiaza Legendul, nu sunt insa 100%.

Ca minus ar fi zgomotul de pe la 80 km/h in sus (nu creste insa atat de tare cum m-as fi asteptat la viteze mai mari, dar e prezent) si niste curent care se simte pe la maxilar, in rest imi place casca.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi-am luat de cateva zile o casca frantuzeasca Astone Rt 800. Inca nu am probat-o, ca-s plecat, eram curios daca mai are cineva asa ceva. Eram chitit pe o casca Ls2, ca am una integrala, dar flip-up urile lor imi zdrobeau urechile. La integralele Ls2, ramanea distanta mare intre ochelarii fumurii si partea de jos.

» Post actualizat in 03 May 2018 16:11

Mi-am luat de cateva zile o casca frantuzeasca Astone Rt 800. Inca nu am probat-o, ca-s plecat, eram curios daca mai are cineva asa ceva. Eram chitit pe o casca Ls2, ca am una integrala, dar flip-up urile lor imi zdrobeau urechile. La integralele Ls2, ramanea distanta mare intre ochelarii fumurii si partea de jos.

Am facut cateva drumuri cu casca asta noua, sunt multumit de ea , se comporta bine, confortabila, nu suiera, se manevreaza usor. Are si ochelari de soare incorporati. Nu-i nici f grea.

A venit in cutie cu niste stickere reflectorizante, cica in Franta e o lege ca daca nu le ai lipite pe casca primesti amenda vre-o 90 de euro. E si o brosura care iti arata unde sa le lipesti ( in ce pozitie).

post-41658-0-57974300-1524690216_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am eu Duke 2. E primul flip, am avut doar Shoei pana acum si am luat-o pt ca sunt ochelarist si o pot pune/scoate fara sa dau jos bicicleta de pe nas. E cam galagioasa si, cand e frig, se simte curent prin zona obrajilor. Altfel nu mi se pare ca se ventileaza grozav, as fi vrut mai mult aer duminica pe A2. Incepe sa vajaie de pe la 80km/h, dar nu creste zgomotul foarte mult cu viteza, si am mers cu ea +200. Sper sa nu am ocazia sa verific cat de bine protejeaza in caz de izba.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi parbriz, 2 casti: Qwest si Neotec (simpla si modulara). Diferenta de 20-30 km/h, poate chiar 40, la zgomot. Plusul evident pt Neotec. Daca la Qwest pe la 120/h incepea sa se faca simtita prezenta zgomotului, la Neotec la 140/h aveam impresia ca merg cu 90-100/h.

 

La Qwest la peste 140/h nu ma mai intelegeam cu pasagerul. La Neotec si la 180/h puteam povesti. Cu zgomot evident, dar puteam distinge ce spune.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Putine impresii in ultima perioada...

Dupa cateva probe cu flip-up cel mai bine mi-a stat pe cap Schuberth XXL, dar pretul e pe masura si are un dezavantaj mare in legatura cu lipsa de pregatire comunicatie cu alti motociclisti. Modulul de comunicatie se instaleaza greu si cu schimbari la casca, e foarte scump...etc

 

Din cei experimentati, ce casca imi recomandati care sa fie pe acelasi calapod cu cea de mai sus, dar sa aiba un pret decent si pregatire comunicatie ?

Link magazin in Bucuresti pe PM va rog.


» Post actualizat in 31 Oct 2018 18:05

Cumparat Schuberth C3 Silver si merita toti banii. Marimea scrisa pe cutie este REALA. Scrie 60-61 si imi vine perfect. Am 61 circumferinta.

Silentioasa chiar si la 180 km/h cu Harley (care e un motor galagios)

Ventilatie buna, f bine etansata la viziera, am stat maxim 140 minute cu ea pe cap si m-am simtit excelent. Nu are joc si nici nu ma strange.

Ochelari ok, pinlock la fel, prindere buna si desfacere usoara la barbie, este una din cele mai usoare la categoria flip-up entry level.

 

Restul castilor probate nu corespund nici macar la marimi, darmite la teste si incercari dure...

Nu am probat ARAI dar cred ca Schuberth este Mercedesul castilor, chiar si la variante entry-level.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Admin

Avand ochelari de curand va trebui sa trec pe un flip up. Variantele ar fi Schuberth S3 Pro sau S4 (aprox.400 E), Shoei Neotec II (600 E) si eventual Nolan N100-5 (320e). Preturile sunt luate ca info de pe Louis.

Merita cei 200 euro in plus pt.Shoei? Despre Schuberth stiu, de Nolan ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu vreau sa schimb casca în curând și ma uitam la C4 sau Neotec 2. Ar fi prima casca flip-up și mai de top pe care o cumpăr și am tot urmărit păreri. Ambele sunt lăudate la mai multe capitole, Neotec-ul puțin mai mult decât C4 la partea de silențiozitate din ce mi-am dat seama. Nu știu dacă chiar merita 200€ în plus, nu cred ca este diferența asa mare la zgomotul din cască. Urmează sa probez și Shoei-ul.

Despre Nolan N100-5 știu ca este mai user friendly pentru cei care folosesc ochelari de vedere, mă refer la bureții laterali.

Ai probat vreuna? La United M aveau doar mărimea S la Schubert acum o luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Scriu in paralel si pe topicul Shoei, am tras recent pe cap N 100-5 si Neotec II, cand inchideai mandibula Nolan facea un zgomot ca niste jaluzele de lemn de la o casa veche, Shoei calca silentios. Asta statea si o idee mai bine pe forma capului meu. Am probat in trecut si S3 Pro. Din pacate nu am probat niciuna in mers, ceea ce este cu adevarat relevant. Insa Neotec mi-a fost recomandata cu caldura, in sensul ca este peste Schuberth si merita 200 in plus cu prisosinta. Adevarul este ca iei asa ceva si te tine 10 ani, nu arunci banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De probat în mers cred ca este mai greu, poate dacă găsești la vreun amic. 

Nu știu dacă ma lasă inima sa dau 600, parca m-aș mai gândi. Vedem dacă o sa mă impresioneze când o voi proba. Chiar dacă nu am reușit sa pun Schuberth-ul pe cap, mi s-a părut de o calitate net superioară, comparat cu ce am mai pipăit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut vreo 3 Shoei integrale, toate pe care le-am probat imi vin turnate pe cap. Nolan am probat și, oricum aș da-o, nu se așează, sunt între mărimi, clar sunt pt forme diferite ale capului. Tot din motive biciclistice am trecut la flip up, însă una ieftină - Caberg. Hărmălaia din interior e mare și intră niște aer pe la fălci :rusinica:, în rest n-am ce-i reproșa.

Stai liniștit, nu te va ține 10 ani Shoei, i se macină buretele mai repede. Așa au sfârșit ale mele + una a soției utilizată destul de puțin și altfel impecabilă. Dar tot la Shoei aspir, până la urmă probabil voi sparge pușculița.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi, tu vorbesti de C3 Pro, C4? Nu S.

 

Am C3 simplu, luata SH, stare bunicica; desi nu este perfecta, este mult mai silentioasa ca HJC IS17 cu care o pot compara direct. Altceva nu am probat. 

 

Daca crezi ca te ajuta testul unei casti mai veche fata de ce vrei, si nu perfecta, atunci te pot ajuta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...