Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Daca vrei sa renunti la idea de flip-up, este pe piata varianta de HJC Q1 Carbon, o casca cu multe calitati si foarte comoda la drum. Din pacate Louis nu ditribuie HJC, dar fc-moto da.
Sincer asi vrea un Flip-Up. Mi se pare mai comod. Vrei sa bei apa, sa vorbesti cu cineva, sa fumezi o tigara, sa te racoresti cat de cat cand stai vara la stop, etc.. Dar m-ai facut curios cu aceasta HJC Q1 (5 stele la teste), e mai ieftina ca Schubert C3!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4. Caberg Trip - 5 stele la teste,

- cam zgomotoasa;

- probleme pe timp de ploaie si intra apa in ea;

- unii nu prea sunt multumiti de vizoare, inclusiv cel de soare;

 

Salut. Eu am Caberg Trip pt oras (Schuberth S1 Pro pt drumuri lungi). Este intr-adevar zgomotoasa, vizorul este cam cheap si deranjeaza cel mai mult noaptea...dar cert este ca NU intra apa pe timp de ploaie. Am mers cu ea pe o furtuna in Buc timp de 40 min cat a durat traseul si m-a plouat incontinuu (bin recunosc, inconstient...pana si masinile trageau pe dreapta)...singura portiune uscata era capul

 

LE: luata direct de pe fc-moto, la oferta. Ceva in jurul a 100 eur

Editat de Iantza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer asi vrea un Flip-Up. Mi se pare mai comod. Vrei sa bei apa, sa vorbesti cu cineva, sa fumezi o tigara, sa te racoresti cat de cat cand stai vara la stop, etc.. Dar m-ai facut curios cu aceasta HJC Q1 (5 stele la teste), e mai ieftina ca Schubert C3!

 

HJC au reusit sa ajunga nr 1 si in Europa nu numai in State. Uitate si la ei la modelele "MAX" ( IS, FS, CL) - ca modele flip up.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am Caberg Trip pt oras (Schuberth S1 Pro pt drumuri lungi). Este intr-adevar zgomotoasa, vizorul este cam cheap si deranjeaza cel mai mult noaptea...dar cert este ca NU intra apa pe timp de ploaie. Am mers cu ea pe o furtuna in Buc timp de 40 min cat a durat traseul si m-a plouat incontinuu (bin recunosc, inconstient...pana si masinile trageau pe dreapta)...singura portiune uscata era capul

Deci isi merita banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci isi merita banii?

 

Pentru oras, da. Stiu ca are 5 stele la testele de siguranta, concurand pe segmentul acesta cu castile BMW (care tot de Schuberth sunt produse, btw), Schuberth, dar nu m-as incumeta sa am ocazia sa o testez. Pentru drumuri in afara n-o recomand. Este foarte zgomotoasa la viteze >60, aerisirile nu se inchid. Dupa cum ai vazut merg pe ideea de integrala pentru "afara". Dar, repet, este foarte buna pentru oras, mai ales vara (la 30+)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru oras, da. Stiu ca are 5 stele la testele de siguranta, concurand pe segmentul acesta cu castile BMW (care tot de Schuberth sunt produse, btw), Schuberth, dar nu m-as incumeta sa am ocazia sa o testez. Pentru drumuri in afara n-o recomand. Este foarte zgomotoasa la viteze >60, aerisirile nu se inchid. Dupa cum ai vazut merg pe ideea de integrala pentru "afara". Dar, repet, este foarte buna pentru oras, mai ales vara (la 30+)

Inseamna ca o scot din calculul meu.

Deci raman:

- Nolan N90 - desi e cam grea

- Schubert C3 - e cam scumpa

- Shoei Multitec - a iestit prost la teste (3 stele)

- Shark Evoline - foarte grea (1850g), dar cica ar fi bine echilibrata si nu simti greutatea asa rau (imi place design-ul)

 

Mi-a placut si Shark Openline, desi nici asta nu a iesit grozav la teste (3 stele). Arata bine, pretul e rezonabil 240 euro, cantareste 1550g.

 

 

 

Mesaj completat

Dupa niste teste, facute de Motorrad, Schubert C3 (3 stele la Sharp) a iesit mai bine decat BMW System 5 (care are 5 stele la Sharp): http://gsri.info/forum/board4-general-foru...p-helmet-tests/

Deci cine are dreptate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers o vara cu un hjc cl max (de imprumult, proprietarul a stricat mobra).

in urmatoara vara mi-am cumparat si eu ( shark evoline).

 

parca sa zic ca hjc-ul este mai silentios la viteze mari, fata de shark. daca casca flip up o cumperi pt oras, nu e un criteriu.

 

dupa o vara cu flip up va zic sincer NU MAI VREI INTEGRALA in oras sau la fataila (30-100km).

 

 

atata timp cat casca flip up nu se foloseste la drum lung...tb sa fie cat mai practica.

 

toate flip up-le au un dezavantaj major fata de shark evoline, si anume: nu poti sa mergi cu mandibula ridicata la viteze de peste 60-70 din cauza aerodinamicii, sau mai bine zis a "neaerodinamicii" :angryfire:

 

shark evoline --E EVOLUAT- adica poti sa mergi si cu 140 cu mandibula ridicata.

 

singurul defect , a mai zis cineva, este viziera care se ridica greu (dar te obisnuiesti ;)

 

cand vrei sa ridici mandibula ai 2 operatiuni:

1. ridici viziera

2. mandibula.

dar e simplu odata obisnuit.

 

oricuim, ca sa fiu sincer, nu mi-as lua evolin-ul la un drum de 500km. ;) da pentru oras si fataiala e beeeton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mandibula ridicata fatzaiala intre semafoare e misto, dar te cam risti. integrala strans de obraji la 40 de grade iar e nasol... nu ar fi mai buna o casca de cross pentru drumuri scurte pe caldura, in aglomeratie?

intreb si eu ca un necunoscator ce sunt. avantaj major ar fi aerisirea buna fara a renunta la protectie...dezavantaj cred ca vajaie ca dracu dupa 50-60 la ora. deci ai si limitator de viteza :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mandibula ridicata fatzaiala intre semafoare e misto, dar te cam risti. integrala strans de obraji la 40 de grade iar e nasol... nu ar fi mai buna o casca de cross pentru drumuri scurte pe caldura, in aglomeratie?

intreb si eu ca un necunoscator ce sunt. avantaj major ar fi aerisirea buna fara a renunta la protectie...dezavantaj cred ca vajaie ca dracu dupa 50-60 la ora. deci ai si limitator de viteza :angryfire:

Casca de cross am. Pentru oras ce sa zic, ar merge. Pentru afara, vajaie si la viteze medii (80-100km/h) iar cozorocul devine oarecum deranjant. Peste 100km, deja te chinui sa-ti capul intr-o anumita pozitie.

Mie imi trebuie pentru un chopper. Pentru ca tin la siguranta, nu imi voi lua nici open-face nici model nazi, iar cu aia de cross arat aiurea. Vreau o casca pentru oras si exterior dar viteze pana in 110km/ora si nu voi merge cu partea mobila ridicata decat la viteze mici 20-30km/h sau cand stau pe loc

 

Mesaj completat

eu am mers o vara cu un hjc cl max (de imprumult, proprietarul a stricat mobra).

in urmatoara vara mi-am cumparat si eu ( shark evoline).

Spune-mi te rog, nu era prea grea (1950g)? Nu ai avut probleme din cauza greutatii? Ce model era, Evoline, Evoline Absolute, Evoline Series 2?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................. si nu voi merge cu partea mobila ridicata decat la viteze mici 20-30km/h sau cand stau pe loc

 

:angryfire: ..nu te cred .

daca o sa cumperi evoline, pun pariu cu tine ca o sa mergi si in exterior cu mandibula ridicata.

 

Mesaj completat

Spune-mi te rog, nu era prea grea (1950g)? Nu ai avut probleme din cauza greutatii? Ce model era, Evoline, Evoline Absolute, Evoline Series 2?

 

shark evoline

am luat-o anul trecut in iarna. eu n'as da casca asta pt altceva (vb de casca de oras si fataila)

 

greutatea nu se simte. povestile cu (+/-) g nu se pun, sunt tampenii, chiar nu conteaza ;)

 

castile flip-up sunt ca si tigarile, creaza dependenta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................. si nu voi merge cu partea mobila ridicata decat la viteze mici 20-30km/h sau cand stau pe loc

:angryfire: ..nu te cred .

daca o sa cumperi evoline, pun pariu cu tine ca o sa mergi si in exterior cu mandibula ridicata.

Poate ai dreptate. Eu pana acum am facut enduro si am fost blindat pana in dinti. Cu toate astea tot mi-am rupt un os la un moment dat. Asa ca sunt oarecum stresat cu partea de protectie.

 

Legat de Shark Evoline imi place mult cum arata si sincer, majoritatea review-urilor pe care le-am citit pana acum au fost pozitive. Daca nu ar fi fost problema cu greutatea asi fi stiut deja ce casca o sa-mi iau. Mai am o dilema totusi, pe unele site-uri, pentru Evoline Series 2 Abolute apare greutatea de 1400g (vezi site-ul asta de exemplu, sau asta, sau asta). Din pacate pe site-ul oficial nu am gasit greutatea castii. Pe www.webbikeworld.com pentru Shark Evoline Series 2 greutatea este de 1948g.

Oare unde pot incerca un Shark Evoline (bineinteles marimea potrivita pentru mine, adica M)?

Oare pentru 100 euro in plus sa nu-mi iau mai bine Schubert C3? Apropo unde pot incerca un Schubert C3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe masura ce citesc review-uri despre Shark Evoline, imi dau seama ca asta e casca pe care o caut. Toata lumea e multumita si o considera perfecta pentru oras si plimbari la viteze rezonabile. Exact ce imi trebuie mie. Din punctul meu de vedere arata mult mai bine decat Schubert C3.

 

 

Mesaj completat

N-am reusit sa editez cum trebuie postul, asa ca mai incerc odata.

 

Shark Evoline 2 Absolute arata mult mai bine decat Schubert C3.

post-31967-1291968320_thumb.jpgpost-31967-1291968332_thumb.jpgpost-31967-1291968341_thumb.jpgpost-31967-1291968346_thumb.jpg

 

Schubert C3:

post-31967-1291968483_thumb.jpgpost-31967-1291968492_thumb.jpg

 

 

Pana si Nolan N90 e mai faina ca Schubert C3:

post-31967-1291968943_thumb.jpgpost-31967-1291968957_thumb.jpgpost-31967-1291968966_thumb.jpg

 

Shoei Multitec, si asta mi se pare mai faina decat Schuberth:

post-31967-1291969172_thumb.jpg post-31967-1291969181_thumb.jpg post-31967-1291969194_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Aseara m-am hotarat sa merg la Budapesta. Mi-am notat cateva magazine moto care vindeau Shark, i-am contactat pe email sa vad daca au modelul si marimea si azi dimineata am plecat. Pe la 10:00 (ora lor) eram la un magazin/reprezentanta Honda. Majoritatea castilor erau Shark si am gasit modelul Evoline Series 2 mult cautat.

 

Prima surpriza a fost marimea. Cand mi-am masurat chelia a rezultat 57cm, deci marimea M. Din pacate nu se potrivea. Am incercat S. Nici asta nu statea cum trebuie. Mi se parea chiar larga si parca imi fluturau urechile inauntru. Incerc XS si vad ca asta e prea mica.

A doua surpriza a fost dimensiunea castii. E enorma si nu ma refer la greutate ci la gabarit. Eu am 1,70m si 73kg. Cu Evoline pe cap aratam mai rau ca Axinte din Vacanta Mare. Parca aveam un lighean pe cap. Pur si simplu m-a pufnit rasul cand m-am uitat in oglinda. Aratam caraghios.

Am incercat si un Shoei Multitec. Asta parca statea un pic mai bine pe cap, dar senzatia cu urechile era la fel. M-am uitat in oglinda .... enorma. Nu la fel de enorma ca Shark-ul, dar parea imensa si asta.

Cu parere de rau, am plecat la alt magazin care vindea Nolan, X-Lite si Schuberth. Am incercat fiecare marca si am vazut clar diferenta. Marcile astea 3 se mulau mai bine pe capul meu decat Shark si Shoei. Nolan parca ma strangea la urechi iar Schubert C3 statea perfect.

 

In concluzie mi-am luat Schubert C3. Cu ea pe cap arat ok. Chiar si Nolan N90 si Schubert C2 pareau imense. C3 arata altfel. e mai mica, mai usoara ochelarii de soare coboara pana la nivelul potrivit, cureaua se incheie usor. Pot sa spun ca mi-a placut cel mai mult in comparatie cu toate celelalte desi plecasem cu alte idei la cumparaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit.... :angryfire:

 

apropo, pt ca si eu sufar dupa un flip up, ce preturi aveau la Schuberth la Budapesta? Stiu ca nu dupa asta te_ai uitat, dar ai vazut cumva si C3 Lady edition?

Editat de roscatica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit.... :angryfire:

 

apropo, pt ca si eu sufar dupa un flip up, ce preturi aveau la Schuberth la Budapesta? Stiu ca nu dupa asta te_ai uitat, dar ai vazut cumva si C3 Lady edition?

Magazinul de unde am cumparat este asta: http://www.euromotor.hu/ Am vazut Schubert C3 Lady Edition culoarea alba. La etaj aveau o incapere (nu foarte mare, doar cu casti). Pe un perete aveau expuse Nolan si X-Lite iar pe celalalt Schubert. Daca nu ma insel mai erau vreo 2 modele Lady Edition. Pretul a fost de 470 euro cu un discount de 11% oferit de sarbatori.

 

Magazinul cu casti Shark este asta (poate aveti nevoie vreodata): http://www.szallerbeckmotor.hu iar castile le gasiti aici: http://www.szallerbeckmotor.hu/shark-sisak...r2-carbon-sisak E de fapt o reprezentanta Honda. La parter sunt motociclete iar la etaj echipamente.

 

Am mai vazut un magazin care avea casti Shark: http://www.fokt.hu/ plus alte echipamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ti-am spus ca C3 este ceea ce-ti doresti,dar tu nu Batman,Batman!

S-o porti cu placere si fara evenimente!

:angryfire:

Da, mi-ati zis. In cazul meu, pana nu o tin in mana, pana nu o incerc si mai ales pana nu am verificat si alte variante ca sa-mi foloseasca pentru comparatie nu ma pot decide. Acum macar sunt convins ca am ales ce mi se potrivea mai bine.

In plus am mai invatat cate ceva:

- Cand iti cumperi casca nu e suficient sa stii marimea. Casca trebuie sa se potriveasca si cu forma capului;

- Chiar daca masori circumferinta capului, s-ar putea marimea pe care o alegi sa nu fie ok;

 

Shark arata mai fain in poze dar cu ea pe cap aratam groaznic.

Schubert C3 e mai usoara, dar daca ai chef sa mergi mult timp cu partea din fata ridicata, e mai incomoda decat Shark Evoline. La Shark dupa ce ridici partea din fata si o muti la spate, casca se echilibreaza.

 

In final m-am ales cu un Schubert C3. Acum, ca am cumparat-o mi se pare chiar frumusica. Ma declar multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ca tot am discutat pro si contra casti aici, tin in mod expres sa ma laud: Proaspat posesoare de Schuberth C3, asortata la culoarea motocicletei (e bine sa fie si ziua ta din cand in cand ;) )

Greutatea doar cu 10g mai mare decat fostul HJC, adica 1560g la marimea S, dar mult mai bine distribuita, la proba se simte foarte ok pe cap. Asteptam drumuri mai uscate si vremuri mai calde ca sa o testam la drum. Sper sa fie silentioasa si dupa cum sta pe cap, sa nu intre deloc curentul pe sub ea, ca sa nu mai capat dureri de cap dupa plimbari in spatele unora care isi pun tevi goale in loc de tobe....

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Se pare ca toata lumea care si-a luat C3 e cel putin multumita de casca.

Intradevar e scumpa, dar cand mergi in magazin diferenta de pret se vede. Pe internet te poti uita la foarte multe prezentari si teste, dar adevarul se vede doar cand o ai in mana.

Povestea mea:

Anul trecut pe vremea asta si eu vroiam o casca flip up dupa 10000km cu o casca de enduro(Airoh S4). Am citit cred ca cel putin jumatate din materialele ce se gaseau atunci despre C3, Shoei Multitech si Nolan N103. In toate se vorbea despre cat de buna e C3, ca e acceptabil Multitech'ul si ca e greu Nolan'ul.

 

Momentul adevarului(si norocul meu) a venit intr-o dimineata de decembrie in Viena, cand intr-un magazin Louis am avut sansa sa vad castile in realitate. Prima oara am testat Schuberth'ul: foarte comoda, material fin pe interior, statea foarte bine pe cap(prea bine chiar fiindca ma strangea putin si a durat cam o luna pana sa format dupa capul meu), vizorul de soare pozitionat perfect, garnitura de la viziera izola foarte bine...

Apoi am testat Shoei'ul: greutate si forma asemanatoare cu C3'ul, materialul de pe interior nu era la fel de fin, dar casca statea bine pe cap. Ce nu mi-a placut a fost lipsa vizorului de soare.

A treia casca a fost Nolan N103: am luat-o in mana si nu m-am mai sinchisit sa o probez. Am sesizat imediat greutatea destul de mare comparativ cu celalalte 2 casti si volumul mult mai mare. In plus, nici interiorul nu era grozav fiind sub cel al Multitech'ului.

Am luat C3'ul cu gandul ca recompensa se va vedea si pretul va ramane uitat.

 

Acum, dupa 3000km, pot zice ca sunt multumit de ea. Nu a imbatranit deloc desi a vazut atat soare puternic cat si niste ploi zdravene.

Singurul defect de care sufera e din cauza mea: am mers cu ea deschisa pe offroad si ghinionul a facut sa ma stropeasca o masina cu apa cu noroi fix pe viziera de soare. Rezultatul consta in faptul ca stratul antiaburire s-a cam stricat si nu mai este la fel de neted...dar functioneaza.

Casca e foarte silentioasa atata timp cat nu sta in curentul de aer influentat de catre parbriz. Din pacate, Transalpul meu are un parbriz mic care creaza niste turbulente la nivelul superior al casti si care face sa fie putin zgomotoasa casca. Daca ma ridic in picioare la 100km/h zgomotul dispare automat si e liniste.

Nici greutatea nu e o problema, iar marimea ei imi place. Prietena mea poarta un Nolan N84(integral) si desi e marimea XS e mai voluminos decat C3'ul meu care e M.

 

Parerea mea e ca e o casca foarte buna, dar costa prea mult. Oricum, o recomand celor ce doresc o casca de calitate.

 

PS:nu stiu cati oameni cu un fizic normal nu simt o diferenta intre o casca de aproape 2kg si una cu cel putin 300g mai usoara. Mai ales daca o porti 8 ore intr-o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bmw system 6, pot sa o recomand. am avut si system 4, apoi s5. pe cea s5 o mai am. fiecare in parte la momentul respectiv a fost ok. acum sunt multumit cu s6. are ochelar de soare, sta f bine pe cap si nu ma apasa pe urechi, asta era problema cu alte casti pe care le-am mai incercat. ce am observat la asta noua e ca la spate e ceva mai scurta, iti simti capul mai mobil dar pe frig/ploaie esti ceva mai expus la ceafa. am mai incercat diverse altele dar astea de la bmw mi s-au parut cel mai bine lucrate iar ergonomic, cel putin pe capatana mea su mers mai bine decat schubert. nolan strict ca lucratura mi s-au parut foarte proaste. de altele nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bmw system 6, pot sa o recomand. am avut si system 4, apoi s5. pe cea s5 o mai am. fiecare in parte la momentul respectiv a fost ok. acum sunt multumit cu s6. are ochelar de soare, sta f bine pe cap si nu ma apasa pe urechi, asta era problema cu alte casti pe care le-am mai incercat. ce am observat la asta noua e ca la spate e ceva mai scurta, iti simti capul mai mobil dar pe frig/ploaie esti ceva mai expus la ceafa. am mai incercat diverse altele dar astea de la bmw mi s-au parut cel mai bine lucrate iar ergonomic, cel putin pe capatana mea su mers mai bine decat schubert. nolan strict ca lucratura mi s-au parut foarte proaste. de altele nu stiu.

 

Nu am avut sansa sa incerc system'ul de la BMW, dar fiind facute de Schuberth nu cred ca sunt pe departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma gandeam la Caberg Konda:http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/caberg-konda/review.htm

Mai am un Shark s800 care e prea mare pentru inaltimea mea (170) si arat ca darth vader. Sunt curios daca stie cineva cat de mare e Konda, ca in review nu scrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la Caberg Konda:http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/caberg-konda/review.htm

 

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?...;discontinued=1

 

Justissimo si Sintesi vad ca au 4 stele si sunt din aceeasi categorie mai multe nu stiu despre ele!

 

Eu am Lazer Paname GL si sunt multumit de ea(cu toate ca are 1800g si se spune ca este cam grea ).Dar fiind prima casca nu am termen de comparatie cu altele.

Oricum astept Lazer Monaco care sunt mai usoare si se zice ca au si viziera fotocromica(tranzition)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor...chiar nimeni nu are Airoh Cezannee...?

Vreau si eu o parere cat de mica pe acest model, ca de stiu ca airoh-urile vajaie... se stie!

De aratat arata bine dar in rest...? :laugh:

 

ms :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...