Sari la conținut

Deschidere de sezon - Sarata Monteoru


Postări Recomandate

Duminica 21 martie.

Adunarea are loc in Ilioara. Adunatii sunt: Anca, Marius, Cristi si subsemnatul. Motocicletele pe care am mers sunt, in ordinea prezentarilor de mai sus Yamaha Triker, Honda XR125, BMW R1100GS si Honda NX650Dominator.

Dupa ce ne echipam o luam usor spre benzinarie sa scoatem aerul din rezervoare. De-aici ne grabim spre iesirea din Bucuresti cu intentia de a merge catre Sarata Monteoru. Ne avantam pe DN2 urmand ca la Costesti sa-l parasim spre stanga, nu inainte de a face un popas pentru relaxare moment de care profit pentru a face cateva poze printre care si prima fotografie cu Wolfy (Domi-ul meu).

post-47222-1269894963_thumb.jpgpost-47222-1269895089_thumb.jpg

 

Marius sustine ca ar fi bine sa nu raman ultimul fiind si cel mai putin experimentat din grup si fara sistem de cominicare. Eu nu si nu ca stau la coada sa fac fotografii, sa nu tin pe nimeni dupa mine. Drumul bun spre foarte bun pana la Costesti.

De aici pan ala Sarata Monteoru mai sunt doi pasi. Intre primul si al doilea pas, adica in satul Stalpu, oprim sa luam ceva alimente si o sticla cu apa...sa fie acolo. Le inghesuim pe ici pe colo si da-i bataie catre statiunea tinta. O tintim atat de bine ca trecem prin ea ca prin branza fara a opri continuand spre drumul forestier care ne facuse cu ochiul.

Taman la iesirea din statiune, intr-o curba, imi fuge putin spatele. Mai sa fie, zic...o fi nisip. Dupa nici 10m iar fuge...spatele, evident. Mi-amintesc brusc de cele citite pe forum (e bun si forumul asta se pare) si arunc un ochi din mers la roata. Sparta. Sparta fir-ar ea sa fie.

post-47222-1269895108_thumb.jpg

 

Trag un claxon luuuuung in speranta ca Anca ma va auzi, speranta desarta de altfel intrucat apuc s-o vad cum dispare intr-o curba. Ma dau jos, ma uit la roata ca broasca pe teava ;) , ma foiesc, pun mana pe telefon si sun la cei din fata. Da’ pe cin’ sa sun ca semnalul era in zona aia ca apa-n desert...pe alocuri. Opresc o masina si ii rog, in cazul in care se intalnesc cu prietenii mei, sa-i anunte ca am pana, si ma asez pe marginea drumului in asteptare. N-astept mult ca se intorc. Nu. Nu pertenerii de drumetie ci cei cu masina. Ma anunta ca nu pot urca cu masina mai sus pentru ca este o bariera. Pun iar mana pe telefon si mai fac o incercare. Eeee uite ca dadusera de o oaza de semnal ca suna telefonul. Le spun ce am patit repede sperand sa nu dispara semnalul. Se intorc baietii din drum, ma boscorodesc bine ca m-am incapatanat sa raman ultimul dupa care ne strangem cerc in jurul rotii cu pricina. Incercam o remediere cu un spray de pana dar incercam degeaba caci camera probabil are o gaura mare intrucat metoda nu are niciun efect. Nu ne ramane decat sa cautam o vulcanizare. Intrebam un nene si aflam ca tocmai la ‘national’ gasim vulcanizare, dar ca ne poate ajuta el cu niste petice la rece. Bun asa. Punem motocicleta pe o buturuga, desfacem roata, scoatem camera, gasim gaura, gasim si pricina gaurii...un cui de 4cm. Verbele de mai sus sunt la persoana I plural asa... ca dau bine la povestire caci in realitate eu doar am privit si bagat la cap cum se face o pana si, evident, am facut fotografii :) . A, ba nu, eu am gasit cuiul din cauciuc .

post-47222-1269895199_thumb.jpg

 

Domnul respectiv ne ajuta sa peticim camera si s-a verificam si de alte eventuale gauri. Slava Domnului, nu mai erau. Montam totul la loc, multumim din suflet domnului care ne-a ajutat caci fara el acolo se incheia plimbarica noastra si o luam la deal. Eeee, acum imi dau seama de ce ma boscorodisera colegii. Sa vezi sleauri cu noroi... o frumusete. Si da-i si lupta si tine de Wolfy care nu prea are ghearele ascutite si patina pe noroiul ala de mai mai sa ma dea pe jos. Dupa ceva lupte de-astea gasim o zona tocmai buna de relaxare unde tabaram pe mancarea ce-o luasem din Stalpu. Profit de popas pentru a face cateva poze timp in care trec pe langa noi cativa tipi cu crosuri ce dispar repede din raza vizuala, nu insa si din cea auditiva.

post-47222-1269895262_thumb.jpgpost-47222-1269895293_thumb.jpg

Stam ce stam dar trebuie sa mai si plecam asa ca ne strangem lucrurile si ne continuam drumul. Noroi. Noroi. Noroi. Sleauri pline de noroi pe care le ocolim printre copacii de pe margini, acolo unde desisul nu-i prea mare, sau trecem direct prin ele cand putem.

post-47222-1269895318_thumb.jpg

Ajungem la o rascruce unde facem dreapta caci asa intuiam ca ar fi drumu desi cel din stanga era mult mai curat si accesibil. La cateva sute de metri alta rascruce unde drumurile se strica foarte rau. Marius propune sa ne intoarcem la prima rascruce si sa o luam pe celalalt drum crezand ca acela e cel bun.

post-47222-1269895449_thumb.jpgpost-47222-1269895465_thumb.jpgpost-47222-1269895476_thumb.jpg

 

Il urmam, mai trecem de niste noroaie unde, oricat ma ferisem sa calc direct in namol, n-am cum altfel decat sa bag tot bocancul in noroi in incercarea de a tine motorul in pozitie verticala. Mai avansam putin si hop! Drumul se surpa si trebuie sa facem cale intoarsa. Mai bag o data picioarele in noroi, ma fortez din nou sa nu cad si ajungem iar la bifurcatia unde drumurile se stricau continuind pe drumul care parea a fi cel bun, bun in sensul ca ne ducea unde vroiam sa ajungem. Dupa nici 200m se dovedeste ca drumul bun era chiar bun, adica nu mai avea nici noroaiele alea din care ma asteptam sa vad iesind bivoli.

post-47222-1269895506_thumb.jpgpost-47222-1269895531_thumb.jpg

Continuarea e chiar placuta, printr-o padure ce incepea sa dea semne de primavara coborand pana satul Tisau.

post-47222-1269895539_thumb.jpgpost-47222-1269895555_thumb.jpgpost-47222-1269895565_thumb.jpg

De aici facem stanga si apoi dreapta spre Poiana Pinului.

Un popas binemeritat la Poiana Pinului pentru aprovizionare cu apa si adaugat cateva imagini pe cardul aparatului din dotare

post-47222-1269895589_thumb.jpgpost-47222-1269895601_thumb.jpgpost-47222-1269895621_thumb.jpgpost-47222-1269895677_thumb.jpg

dupa care ‘imbarcarea’ si da-i spre tabara de sculptura Magura. Trecem de ea si de Manastirea Ciolanu pe drumul serpuit si nisipos ce iese in DN10 Buzau-Nehoiu.

post-47222-1269895695_thumb.jpg

DN10 asta parca nu ar fi in Romania. Ne bucuram de asfaltul lui superb, prilej cu care mai fac cateva poze din mers, pana la Cislau unde facem stanga spre Valeni de Munte.

post-47222-1269895723_thumb.jpg

Apropos. Daca ajungeti prin preajma asigurati-va ca aveti plinul facut caci mi s-a parut o zona populata de indivizi dubiosi (a se citi tigani).

De aici traseul a fost de noapte pe ruta Valeni de Munte-Ploiesti-Bucuresti.

Cam asta a fost scurta plimbarica de inceput de sezon (daca nu pun la socoteala o iesire pana la Giurgiu cu ceva timp mai nainte.

Iata si harta

post-47222-1269895741_thumb.jpg

Multumesc pentru rabdarea de a citi, si va invit sa vedeti mai multe fotografii pe site-ul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo copii! la mai mare :)

 

ps: pe situl tau cred ca ai vrut sa scrii "itinerar" , asa-i ? ;)

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru plimbare, foarte frumos povestita! Multe urari de bine protagonistilor si un :) posesorului de BMW. Cum s-a descurcat cu el in noroaie? ;)

 

Multumim frumos pentru urari si voua aceleasi ganduri bune.

Iti este cunoscut BMW-ul? :D

E foarte incantat de el. Nu iti poti imagina cat a asteptat vremea frumoasa pentru un drum mai lung si prin noroios.

 

Toate cele bune.

Anca P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...