Sari la conținut

Accident mortal Satu Mare 03.04.2010


m4v3rick
 Share

Postări Recomandate

Am vrut initial sa citesc TOT inainte de a-mi da cu parerea. NU POT. Pur si simplu tremur de nervi cand aud replicile majoritatii.

 

Incepeti toti sa ziceti: imbecilul de pieton. Handicapata de fata.

 

Acum am si eu dreptul la o replica, ok? Hai sa incep.

 

Omul cu pricina e (a fost) vecinul meu). Maghiar era, un om cumsecade si foarte bun. Ei toti sunt foarte familisti. Mergeam la tanti B (eu zic nenea' si tanti'), si spuneam (cand facea curat la etajul la care stam): "Ce harnica sunteti, tanti B". Ea: Ca toata familia. Nu stiu mai cate intrebari puneam, ea amintea sau introducea in propozitia mea: FAMILIA. La ce oameni erau, nu pot concepe faptul ca a murit! Inchipuiti-va. Stiti ca biserica in viata catolicilor este foarte importanta. Toata lumea e fericita de pasti. Inchipuiti-va oamenii aceia asteptau foarte mult sa mearga la biserica. Problema e ca : Unde a oprit fata (ea a condus masina), nu era trecere de pietoni (si acum veti sari toti pe mine ca de ce nu a mers pe trecere). Distanta dintre trecerile de pietoni e FOARTE mare pentru strada PRINCIPALA a orasului. Iti trebuie 4 minute sa o treci. Nu e foarte mult, spui tu acum, cititorule, ca daca mergea pe trecere nu murea, pierdea 4 minute. Acum, gandeste in felul acesta. Oamenii se grabeau la biserica si omul NU AVEA HABAR ca va muri. Ar mai fi trecut??? Nu.

 

Acum, nu spun ca vina e a pilotului (eu le spun tuturori motociclistilor piloti, ca nu e ca in masina, in fine). E vina amandurora. A lui nenea G. ca a trecut ca Voda prin loboda, si a pilotului ca probabil a mers tare. De ultima mea afirmatie sunt convins. Biserica e foarte aproape de locul acela, si cum a fost inchisa circulatia sa mergem pe drum (asa se face de pasti), am vazut locul impactului, am vazut peretele pasajului insangerat si asfaltul insangerat unde a murit nenea G, si am vazut BALTA de sange unde a murit pilotul. Pur si simplu oribil. Trebuia sa aiba o anume viteza pentru asta, dar NU conteaza.

 

Problema e sa nu judecam oamenii. Initiatorul topicului: fata de ce e HANDICAPATA?? Nu te atac, dar spune-mi si mie: Cum ai reactiona daca TU, daca ti-ai vedea TATAL izbit din plin in fata ochilor?? Daca tatal tau era un om foarte bun? Daca toti au fost niste oameni care pretuiau familia mai mult ca orice? Ce spuneai? Radeai? Ziceai: "Ce prost e tata" ??? Nu. Si de erai om in toata firea, de 30 de ani, plangeai. E TATAL TAU, for God's sake!!!

 

Nu judecati oamenii daca nu ii cunoasteti. Eu personal, m-am mirat ca nenea G. a trecut prin locul ala. Cand mi-a spus mama in dimineata urmatoare ca EL a murit, am ramas (la propriu) incremenit 5 secunde, cu degetul atintit spre locul in care locuieste (am intrebat: nenea G. de alaturi? cu degetul spre apartamentul lui).

 

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace si pe pilot, si pe nenea G. Tarana sa le fie usoara, si urmatoarea etapa a vietii lor (cea de apoi) sa fie una fara accidente.

Mesaj completat

Nu pot da edit.

 

CORECTURA: Nu voiam sa ma adresez initiatorului topicului, scuze, am crezut ca tu ai scris; a scris Verssatu asta.

 

pai daca nenea x se asigura sa treaca temeinic nu murea nici motociclistul si nu baga in spital o fata de 16 ani.Si daca ai 50km/h fie cu masina sau cu motorul,dar daca iti fuge cineva in fata nu mai poti face nimic.E inutil sa incercam sa dam vina pe unul sau pe altul.Daca tot treci strada printr-un loc neprmis macar asigura-te temeinic inainte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@danny1345: unde a oprit fata omului sa-l culeaga? huh? intr-un loc unde oprirea/stationarea/parcarea/traversarea sunt interzise.

 

Nu ma leg de pilot, dar daca o iei asa atunci: Unde a tras de acceleratie pilotul? Intr-un loc unde orice masina/motocicleta/mobra/trasura/struț/pisica are limitare de viteza la 50 km/h.

 

@ gixxer: Era pasaj, n-avea voie sa treaca pe acolo intr-adevar, dar n-a vazut motocicleta din cauza urcusului. Prost loc si-a gasit fata sa-l cheme, nu o acuz, insa sunt convins ca a fost nasol de tot sa aiba constiinta incarcata de faptul ca si-a chemat tatal la moarte.

 

Nu mai are sens sa ne contrazicem pe tema asta, intr-adevar. Eu termin din acest punct cu orice post de contrazicere/cearta. Au murit amandoi oricum.

Editat de danny1345
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completez:

Nimeni nu vrea sa moara nici cand soseste momentul, a fost o intamplare nefericita si atata tot, poate ca asa a vrut Dumnezeu, anumite intamplari din viata nu le poti ocolii, acum ce sa facem sa lasam mobrele ca este periculos, de cand o cumparam stim ca este periculos, apropo am vazut o casca aruncata pe jos pe acolo, inseamna ca a fost nelegata, asta inseamna EDUCATIE MOTO ZERO,(nu va suparati pe mine dar asa este) uni motociclisti spun prea repede despre ei ca stiu si nu stiu nimic, habar nu au cate roti are motocicleta si gonesc haotic pe asfalt, poate nu este cazul baiatului. Eu personal in 2 km produc 5 accidente si toate din vina celuilalt daca vreu, asta este principala cauza a accidentelor moto , uitam ca suntem calare pe bolizi care cu foarte putin timp in urma rulau pe piste speciale pilotate de oameni foarte bine antrenati, in scurt timp ajung pe strada pe mana lu x care cic stie el domle!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe soselele noastre nu se mai tine cont de nimic. Nu se mai respecta nici o regula. Masini stationate pe tot trotuarul cu nesimtire si pietonii merg pe langa rigola prin balti. Masini oprite pe si in fata trecerilor de pietoni. Depasiri in curba fara vizibilitate, pe linie continua. Mai sunt gramezi de situatii si le stiti cu totii. De data asta pe domnul G familist si om de treaba, l-a omorat fata soferita desteapta si imprudenta lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nenea x se asigura sa treaca temeinic nu murea nici motociclistul si nu baga in spital o fata de 16 ani.Si daca ai 50km/h fie cu masina sau cu motorul,dar daca iti fuge cineva in fata nu mai poti face nimic.E inutil sa incercam sa dam vina pe unul sau pe altul.Daca tot treci strada printr-un loc neprmis macar asigura-te temeinic inainte .

amice esti idiot. daca avea 50 si schita macar o frana de motor deja impactu erea la fo 30 la ora. cam ca si un impact pieton bicla, deci nu se termina cu rip.

viteza de 50 e un concept bine fundamentat, nu e inventat de romanasi cu creer unicelular ci de unii mult mai destepti.

jaba va amagiti astia ce ii dati in goarna cu peste 100, in stilu asta nu prindeti nici varsta de 30 de ani intregi darmite sa ajungeti sa va cunoasteti copiii.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Nu stiu....vad foarte des scrisa pseudo zicala "Nu viteza ucide ci prostia", sau cam asa ceva.

Este pentru prima data cand sunt pus sa ma gandesc la Ayrton Sena ca la un prost... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip la amandoi ! din pacate amandoi aveau partea lor de vina ! El se pare ca avea in jur de 100 km, iar pietonul era tampit...oricum nu aveau cum sa se vada din cauza ca zona funcioneaza ca si o adancitura in asfalt...

subscriu ce a zis albastru.vertical . Are dreptate , fiecare trebuie sa ne pazim !

Editat de kidutzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de fata la un accident la Autogara Rahova , imediat dupa trecere , spre iesirea din oras. O vaca a sarit direct in fata unui ciopar , care cred ca avea maxim 50 la ora. Acolo nu ai unde sa ii dai , cine stie , cunoaste. Omu' era pe banda 1 , un tip matur , ceva genu' 45-50 de ani. Mai legal ca ala nu a mers nimeni , niciodata. A dat-o pe vaca cu capu' de asfalt , a umplut-o de singe. Asa ca viteza asta nu-i chiar asa , cum crede lumea. Bou' ala , care traversa ca un somnambul , a primit ce merita. Pacat de motociclist si pasagera.

Am vrut sa lovesc putin in AlbastruVertical , am vazut ca vorbeste de viteza , are Viroaga ... Si ala tot ciopar avea , la Autogara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O astfel de drama are intodeauna mai multe cauze:

1.Fata pietonului opreste nu numai ilegal dar si total prosteste si implicit obligandusi tatal sa treaca printrun loc unde este expus pericolului de accident!

2.Pietonul trece clar pe unde nu trebuie si plateste pretul maxim!

3.Motociclistul probabil a mers peste viteza legala si automat s-a expus unui impact cu neprevazutul direct proportional cu viteza de deplasare!A platit un pret prea mare pentru un moment de adrenalina si hormoni!

4.Fata nu are saraca nici o vina!La 16 ani habar nu ai ce este viata,pericolul sau moartea!Doar ai auzit de ele si sunt niste cuvinte pentru tine!

Sansele ca sa te intalnesti cu un pieton sub un pasaj sunt infime iar sa te lovesti de el sunt si mai mici.Cand se intampla asa ceva este mult hazard si fatalitate!

Nu are rost sa fim ipocriti,cu totii o ardem mai tare decat viteza legala in pasaje sau zone unde nu sunt strazi laterale!Pentru cateva secunde sau zeci de secunde nu mai avem grija bizonilor care ies de pe strazile laterale si automat acceleram!

Problema cu pasajele nu este neaparat viteza ci vizibilitatea si mai ales vizualizarea !Cand intri intr-un pasaj ai nevoie de 1-2 secunde sa te obisnuiesti cu luminozitatea mai scazuta si apoi trebuie sa vezi ce se intampla in pasaj(masini oprite din diverse motive,gropi sau alte elemente neprevazute,inclusiv pieton )!Dupa ce ai vizualizat si totul este ok poti sa dai drumul la cai!

Cine respecta aceste mici reguli nescrise are toate sansele sa iasa viu si sanatos din orice pasaj indiferent ca a mers cu 50-80-100(nu includ vitezele de circuit)!

@Albastru V- jignirile nu sunt argumente !Asta una la mana si doi la mana am o intrebare pentru tine:Tu cand treci prin tunel sau pasaj mergi intotdeauna legal!Un raspuns sincer ar demonstra ca jignirile aduse au fost doar o scapare la adresa unui om pe care cred ca nici nu-l cunosti!

 

Dumnezeu sa-i odihneasca atat pe fratele motociclit cat si pe cetateanul neatent!Iar fetei multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice esti idiot. daca avea 50 si schita macar o frana de motor deja impactu erea la fo 30 la ora. cam ca si un impact pieton bicla, deci nu se termina cu rip.

viteza de 50 e un concept bine fundamentat, nu e inventat de romanasi cu creer unicelular ci de unii mult mai destepti.

jaba va amagiti astia ce ii dati in goarna cu peste 100, in stilu asta nu prindeti nici varsta de 30 de ani intregi darmite sa ajungeti sa va cunoasteti copiii.

 

Aproape corect, cu un amanunt, Albastrule. Pune-ti creierul pluricelular la treaba si verifica adevarul celor spuse de mine:

 

Cand te pocnesti nu se ia in considerare viteza, ci si masa "care are viteza". Carevasazica, conteaza impulsul transmis.

 

30 km / h (viteza bicla) x 100 kg (masa bicla + masa ciclist) != 30 km/h (viteza moto) x 300 (masa moto + masa motociclist).

 

Ca sa ai acelasi damage, tre' sa intri c-o bicla intr-un batran cam cu vreo 90 km/h. Am simplificat si am aproximat la maxim totul, fara sa iau in calcul forme, materiale de constructie (mai degraba intri cu parti moi, adica cu tine, cand mergi cu bicla, decat cu parti dure, adica motorul, intr-un impact cu un corp uman) etc.

 

In rest sunt de acord cu tine, uneori, cu exceptia stilului idiot in care-ti argumentezi ideea fixa (dar buna), ca ar trebui sa o lasam mai moale cu motopartzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre movaliule orizontal!

daca iti iei un pumn in moaca cu vreo 25 la ora si dai cu dovleacu de asfalt ce sanse ai sa crapi?

norocul nostru ca tu te dai "legal"si nu o sa omori pe nimeni!nici macar pe tine! mai incearca pina la urma ai sa reusesti.

on. pacat de tineretea lor! am fost aproape de a o comite cu un pieton care traversa prin FATA autobuzului!abia l am evitat si rulam cu viteza astronomica de 60-75 km /h!

il vezi in fata ta si dumnezeu cu mila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Albastru V- jignirile nu sunt argumente !Asta una la mana si doi la mana am o intrebare pentru tine:Tu cand treci prin tunel sau pasaj mergi intotdeauna legal!Un raspuns sincer ar demonstra ca jignirile aduse au fost doar o scapare la adresa unui om pe care cred ca nici nu-l cunosti!

da mai eu cu mobra merg sub viteza legala. penca mobra nu e ca masina. chiar daca poate merge la fel de repede ca masina in caz de ceva neasteptat pe mobra esti tu cu epiderma nu ca in masina tu cu centura, airbagu si tabla. deci pe mobra in caz de ceva najpa esti varsat pe asfalt. de aia nu merg cu viteza cu care poate motoru sa mearga penca epiderma mea nu e asa tare ca tabla si airbagu. comprendes?

 

imi cer scuze ca i-am zis asa lu vitezonu ala idiot. e o sintagma din caragiale pe care o uzitez frecvent. am uitat sa pun ghilimelele. n-o fo ceva personal.

vizavi de exemplu cu baba si cioparu cel putin cioparistu o scapat. asa ca viteza, eterna viteza ramane factoru cheie. jaba o dati la intors.

imi pare rau de astia cu vitezonce ca nu-si dau nici o sansa sa prinda varsta de 30 de ani intregi si necarpiti. iar blestemu asta nu e aruncat de mine asupra lor ci de maica noastra statistica impreuna cu legile fizicii. pacat de voi ca n-o sa va cunoasteti copiii. iar din pacate totu incepe in clipa in care ati dat avansu pt vitezana.

aia nu e pt mers pe drum public, alea e bestii pt dat pe circuit. cine nu pricepe asta o sa sufere la greu.

si acu hai dati-o paia cu "esti frustrat ca tu n-ai bani de vitezana" etc... sau paia cu "noi ne luam vitezoi sa ne dam cu 50-90". in treapta 1-2. vai de palaria voastra.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice... daca intra unul cu motorul sau masina cu 50 de km la ora fara sa franeze in cineva are sanse mari sa moara.eu la asta am facut referire.Impact fara franare.

 

PS;crash testele cu masini se fac la 50 de km/h...

 

 

imi cer scuze pentru ca discutia a degenerat.aici eu pun punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa ne certam aici pe forum oricum chiar si cei de la fata locului vorbesc contradictoriu.Parerea mea e ca principala vinovata este chiar fata pietonului,cine cunoaste locul stie ca acolo e interzisa oprirea si e foarte periculos sa opresti acolo,dar daca motociclistul venea asa de tare nici fata n-a vazut ca vine?(cred ca chiar ea a strigat hai tati !cineva mi-a spus ca inainte de accident l-a vazut pe baiat plimbindu-se cu fata pe motor in zona aia dar nicidecum nu mergea cu viteza mare.RIP FAMILIILOR INDURERATE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am avut un mic accident, o tipă mi-a ieÂşit în față Âşi eu am Âşterpelit-o cu carena laterală stângă Âşi suportul de scăriță care a fost rupt. În urma impactul m-am dezechilibrat puțin dar nu am căzut .

La secția de poliție cucoana aia a început să facă scandal Âşi să spună că aveam viteza. Eu aveam maxim 30km/h lucru dovedit prin faptul că nici nu am căzut. Agentul de poliție i-a spus clar cucoanei că nu are de unde să Âştie cu ce viteză circulam pentru că nu a fost nici un radar acolo Âşi nici urme pe asfalt nu existau.

De unde or deduce ei viteza nu Âştiu ...

 

 

Se cheama mentalul colectiv, nu ai ce sa faci!!

 

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai eu cu mobra merg sub viteza legala. penca mobra nu e ca masina. chiar daca poate merge la fel de repede ca masina in caz de ceva neasteptat pe mobra esti tu cu epiderma nu ca in masina tu cu centura, airbagu si tabla. deci pe mobra in caz de ceva najpa esti varsat pe asfalt. de aia nu merg cu viteza cu care poate motoru sa mearga penca epiderma mea nu e asa tare ca tabla si airbagu. comprendes?

 

imi cer scuze ca i-am zis asa lu vitezonu ala idiot. e o sintagma din caragiale pe care o uzitez frecvent. am uitat sa pun ghilimelele. n-o fo ceva personal.

vizavi de exemplu cu baba si cioparu cel putin cioparistu o scapat. asa ca viteza, eterna viteza ramane factoru cheie. jaba o dati la intors.

imi pare rau de astia cu vitezonce ca nu-si dau nici o sansa sa prinda varsta de 30 de ani intregi si necarpiti. iar blestemu asta nu e aruncat de mine asupra lor ci de maica noastra statistica impreuna cu legile fizicii. pacat de voi ca n-o sa va cunoasteti copiii. iar din pacate totu incepe in clipa in care ati dat avansu pt vitezana.

aia nu e pt mers pe drum public, alea e bestii pt dat pe circuit. cine nu pricepe asta o sa sufere la greu.

si acu hai dati-o paia cu "esti frustrat ca tu n-ai bani de vitezana" etc... sau paia cu "noi ne luam vitezoi sa ne dam cu 50-90". in treapta 1-2. vai de palaria voastra.

 

Nu esti frustrat ca n-ai bani de vitezana esti frustrat pentru ca stii ca nu ai fi in stare sa controlezi una, sa vezi ca si cu una din asta se poate merge normal, ca nu sunt facute pentru circuit asa cum chopper-ele nu sunt facute pentru a fi expuse in showroom-uri si atat. Dar iti trebuie ceva maturitate in gandire sa-ti dai seama ca nu motorul ci omul face accidentul, fie ca e vorba de motociclist, pieton, conducator auto etc.

Pana una alta sunt sigur ca o sa dainuiasca mult timp stereotipurile clasice (chopper = satana / ss = rachetu' kamikaze). Daca am incerca sa vedem intr-o lumina obiectiva ce si cum si sa mai si invatam ceva din greselile/ghinioanele altora in loc sa ne certam intre noi ca orbii in offtopic-uri nesfarsite am face si noi macar un minim progres atat in mod individual cat si colectiv.

 

R.I.P. motociclistului, soarta a fost nedreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am incerca sa vedem intr-o lumina obiectiva ce si cum si sa mai si invatam ceva din greselile/ghinioanele altora in loc sa ne certam intre noi ca orbii in offtopic-uri nesfarsite am face si noi macar un minim progres atat in mod individual cat si colectiv.

 

obiectiv vorbind, ne convine sau nu

intr-un accident sunt intotdeauna doi vinovati.

oricum o invarti tot asa iese. daca unul din cei implicati era mai vigilent (preventiv) tragedia se evita.

 

 

celelalte cazuri ( cu un singur vinovat ) sunt extrem de rare si confirma regula.

 

 

invata cineva din ce am spus sau se trece mai departe considerand ca stie el mai bine?

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma enerveaza un singur lucru: modul in care e scris articolul, parca ar fi fost vina motociclistului.

 

"In timp ce un tanar si prietena sa se bucurau de o iesire pe motocicleta, un idiot se gandeste ca ar fi bine sa parcheze in mijlocul strazii, iar alt idiot(sau acelasi) s-a gandit ca o fi bine sa treaca strada fara sa beleasca un pic ochii".

Editat de Ubuntu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un accident sunt intotdeauna doi vinovati.

 

de fapt sunt 3 vinovati : pietonu, pilotu si fata care a parcat aiurea si l-a chemat pe pietonu (ca Eva cu maru)

 

nasol.. d-zeu sa i odihneasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai faceti oamenii idioti, mai. Nu mai judecati oamenii. Voi chiar credeti ca pietonul a fost ATAT de imbecil incat sa nu se asigure un pic??? NU ERA PE TRECERE!! STA IN FIREA OMULUI SA TE ASIGURI. S-a asigurat, insa jurnalistii sunt cu gura mare. S-a asigurat, insa nu suficient de bine. Chestia asta e in instinctul de AUTOCONSERVARE. Toata lumea are asa ceva. Cand vrea unu sa-ti dea cu lopata in cap, ce faci? Sari cu capul in lopata sa dea mai tare? Jesus Christ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Dar iti trebuie ceva maturitate in gandire sa-ti dai seama ca nu motorul ci omul face accidentul, fie ca e vorba de motociclist, pieton, conducator auto etc.

 

In momentul in care un SS atinge suta in treapta 2 (sau chiar 1 daca nu ti mila de el) este evident ca oricat de cerebral ai fi nu-ti raman prea multe sanse sa atingi targetu de care vorbea omuletzu albastru.

Asa cum nu poti ramane in erectie fara sa faci nimic in fatza unei "bunaciuni" care-ti face cu ochiu .

Sau tu ti-ai luat speed sa te masturbezi cu 50-90 la ora?

Asadar nu omu face accidentu in cazul SS-urilor ci legile fizicii cum iarasi bine zicea omuletzu albastru.

Mesaj completat

Pe mine ma enerveaza un singur lucru: modul in care e scris articolul, parca ar fi fost vina motociclistului.

 

Exact asa si e. Vina lui o fost. Ca i-ar fi sarit catzel, capra, pieton sau gura de canal el o fo vinovat. Daca avea viteza decenta hai sa nu zic legala apuca sa faca ceva, asa cred ca nici "holly shit!" n-o apucat sa zica in ultimu sau gand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...