Sari la conținut

Accident 8.04.2010 - Fantana Miorita Bucuresti


Daniel.O
 Share

Postări Recomandate

Accident 8.04.2010 - Fantana Miorita Bucuresti

Astazi in jurul orei 13:00

 

Daca stie cineva vre-un detaliu despre cum s-a intamplat .... la prima vedere cel cu autoturismul cred ca a vrut sa schimbe directia de mers , nu s-a asigurat iar mobristul l-a luat in plin fix pe lateral.

 

Avea dureri ceva la picior, sper sa nu fie rupt nimic.

 

post-41784-1270725256_thumb.jpgpost-41784-1270725250_thumb.jpgpost-41784-1270725244_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa... chiar NU imi doream sa vad un alt topic cu accident. Am si spus-o intr-un alt topic, ca astazi fiindca e frumos afara vor iesi motociclistii la plimbare si am si zis mare grija ca sunt multi dobitoci in trafic. Acum intru si vad acest accident. Stau si ma intreb: oare trece o zi de-asta cu soare fara sa se intemple niciun accident?

Ce ma bucura este faptul ca motociclistul este ok, dupa cate se vede si in imagini, de unde rezulta ca viteza nu a avut fiindca altfel iesea urat. Si motorul pare destul de ok.

Trebuie sa schimbam salutul: "asfalt uscat" se pare ca nu e de ajuns atata timp cat il impartim cu neatentii din masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Se pare ca masina a vrut sa intoarca la fantana miorita, motociclistul venea pe banda 3 (cagiva) , masina nu l-a observat.. sau a crezut ca are timp.

 

Din pacate glezna dreapta a motociclistului avea ori fisura ori fractura.. nu arata prea bine.

 

Sa ne fereasca Dumnezeu de d-astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasol... desi accidente (chiar mortale) am vazut in ultimele zile si in alte judete/orase, tipul asta de accidente precum cel din acest topic este intalnit cel mai frecvent in Bucuresti. Parca-s turbati soferii astia. Ala iese pe contrasens din benzinarie si il loveste pe un baiat cu maxi-scuterul (a se vedea topicul), asta face stanga in fata motociclistului, alta dobitoaca ii iese in fata lu' Radu Pietreanu si exemplele pot continua. Astia nu se uita in oglinzi decat daca in oglinda se reflecta ceva care sa ii atraga atentia (Tir, autobuz, avion, submarin) ca altfel nici nu isi arunca ochii spre oglinda.

 

Offf... imi vine sa urlu, dar urlu degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar automobilistii care sunt si motociclisti cand se asigura iau in calcul motociclisti. Cei care sunt doar automobilisti daca se asigura iau in calcul "sa nu vina ceva". Acel ceva nu este asimilat cu un far si doua roti, este asimilat cu ceva mai mare decat el sau cel putin egal asa incat sa trezeasca interesul si totodata grija pentru propria piele.

Editat de tassadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar automobilistii care sunt si motociclisti cand se asigura iau in calcul motociclisti. Cei care sunt doar automobilisti daca se asigura iau in calcul "sa nu vina ceva". Acel ceva nu este asimilat cu un far si doua roti, este asimilat cu ceva mai mare decat el sau cel putin egal asa incat sa trezeasca interesul si totodata grija pentru propria piele.

 

 

 

:huh: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE MARE la Fantana Miorita. In ultimii ani au fost o groaza de accidente acolo, masini si, in special motociclete. Acm cateva zile am vazut un Sandero rasturnat, cu suspensiile in sus, tot acolo. Numai eu era sa o fur de cateva ori. Se razgandesc conservarii in ultimul moment si trag de volan, sau se grabesc sa intre in trafic de pe lateral. Era mai bine cu delimitarile pe mijloc. Intorceai la Presei sau pe pasaj, dar macar nu erau probleme.

Deci, mare atentie in zona aia!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fiecare intersectie trec de pe o banda pe alta, ma asigur ca cineva nu poate sa faca viraj peste mine, ma asigur ca nu are unde sa se duca... loool este groaznic :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numai pe forumul acesta sunt vreo 10 accidente in locul ala. No offence, dar sa te tavalesti la fantana este ca si cum te-ar lua radarul pe Kiseleff...

Nu trebuie sa mergi pe banda 3 acolo, din cauza bulangiilor care intorc din scurt sau taie banda cand ocolesc fantana. Este adevarat ca neprevazutul poate intervenii oricand, dar in fine....vorba multa saracia omului, sanatate omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, acolo banda 3 e blestemata, trebuie evitata.

Dar, pe de alta parte, nici banda 1 nu e sigura si, daca nu esti intr-un palc de masini, aproape sigur ti se va taia fata de catre cei ce vor sa intoarca si asteapta sa faca manevra de mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ar desfiinta fantana, ce ar fi ? Atatea accidente in zona aceea, chiar nu se poate face nimic ? Sa o mute dracului in alta parte sau sa o ia unul cu vila acasa, daca le este atat de drag de ea. Mare scofala.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ar desfiinta fantana, ce ar fi ? Atatea accidente in zona aceea, chiar nu se poate face nimic ? Sa o mute dracului in alta parte sau sa o ia unul cu vila acasa, daca le este atat de drag de ea. Mare scofala.

Tati, ala este un monument de arta construit in perioada interbelica, desenat de unul dintre cei mai buni arhitecti romani...din aia 5 care i-a avut tara asta....

Asta vrei tu sa darami pentru neste unii pentru care ar trebui construite drumuri in linie dreapta de la ei de acasa pana unde vor sa ajunga ? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic cu monumentul, nici cu arhitectul si nici cu perioada interbelica, dar au fost prea multe nenorociri in acel loc si or sa mai fie. Daca ar fi mutat fantana undeva pe laterale de ex, tot monument ar ramane si tot acelasi arhitect postbelic ar fi ...Nu cred ca ii pasa unuia de a murit masa sau tacsu in acel loc, de toate astea. Nimic nu e vesnic.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, trist si iarasi trist. pe orice banda ai fi si oricat ai casca ochii, tot se va gasi unu sa te atinga. Sunt curios in alte capitale europene care este raportul accidentelor in care sunt implicate si motociclete.

 

Accidentatului.... multa sanatate si recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic cu monumentul, nici cu arhitectul si nici cu perioada interbelica, dar au fost prea multe nenorociri in acel loc si or sa mai fie. Daca ar fi mutat fantana undeva pe laterale de ex, tot monument ar ramane si tot acelasi arhitect postbelic ar fi ...Nu cred ca ii pasa unuia de a murit masa sau tacsu in acel loc, de toate astea. Nimic nu e vesnic.

 

da intradevar, spre deosebire de frumusete doar prostia este vesnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi mutat fantana undeva pe laterale de ex, tot monument ar ramane si tot acelasi arhitect postbelic ar fi ...

Un monument mutat este ca o masina noua iesita din fabrica...intelegi de vreau sa spun. Asa, ca balarie, stii ca au calculat astia ca mutarea turnului din Pisa ,bucata cu bucata + construirea unui muzeu special pentru asta, ar costa de vreo 50 de ori mai putin decat costurile de intretinere anuale ca sa-l tina inclinat asa cum este doar ca sa fotografieze japonezii langa el ? :blink:

Si daca iti mai spun ca atunci cand bate vantul apa fantanii uda carosabilul....buhuuuuhuuuuu....mai bine ne dam jos si-o impingem 50 de metri sau ocolim zona cu totul si gata. :D

 

da intradevar, spre deosebire de frumusete doar prostia este vesnica

Zi-i si tu mai delicat, neglijenta. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic acolo s-ar putea face un sens giratoriu, pare a fi loc suficient, daca din calcule ar reiesi ca viteza de tranzit pe segmentul de drum dintre Piata Presei si pod n-ar fi redusa dramatic prin instalarea unui giratoriu.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: Iar mi s-a dovedit teoria conform careia spermatozoidul cel mai rapid nu este cel care cara intregul bagaj de gene. A plecat doar cu ce avea pe el si normal ca a ajuns primul.

 

Uff. Mereti mai cu grija prin zona ca-s multi ametiti. In tara asta pana nu pui un santz mare cu apa si crocodili si ziduri de beton groase si inalte... nu se potolesc.

 

Uitati-va la dividerele alea puse pe Mosilor si in alte locuri. Cred ca le face placere zgomotul ala de clampa-clampa de sub masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...