Sari la conținut

Ce acte trebuie sa aiba un scooter pt a putea circula cu el


matyi_h
 Share

Postări Recomandate

Vreu sa-mi cumpar un scooter si rog pe cineva car are sau recent si-a inmatriculat scooterul sa-mi spuna de ce are nevoie sa fie 100% legal

asigurare, itp, talon, numar...de ce am nevoie, sau e la fel ca si la motociclete??? Iar eu am nevoie de atestat???

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca,acte ai nevoie de

talon/certificat de inmatriculare la primarie si bineinteles un numar de inregistrare la primarie

ITP valabil

asigurare RCA

 

Iar tu sa ai drept de a circula pe drumurile publice....curs de legislatie(macar) si varsta 16 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca,acte ai nevoie de

talon/certificat de inmatriculare la primarie si bineinteles un numar de inregistrare la primarie

ITP valabil

asigurare RCA

 

Iar tu sa ai drept de a circula pe drumurile publice....curs de legislatie(macar) si varsta 16 ani

 

Nu prea inteleg ce vrei sa spui, dar oricum degeaba vorbesti.

 

Ce treaba are el sa ii dea ala talonul si nr? Alea se pastreaza de fostul propietar.

 

Vai de.... nu mai zic ca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ITP despre ce e vb? La ce se uita... Ce se intamla acolo?

ITP Inspectie Tehnica Periodica(se face la 2ani)

Iar tu nu poti sa circului cu scuterul daca nu este inregistrat la primarie(trei sute si ceva de roni amenda)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ITP Inspectie Tehnica Periodica(se face la 2ani)

Iar tu nu poti sa circului cu scuterul daca nu este inregistrat la primarie(trei sute si ceva de roni amenda)

 

 

Inteleg ce e ITP-ul is motociclist am fost am facut si pe masina...dar pe scooter???? Am inteles ca multi nu au nici un ITP si nici nu is sonstienti ca trebuie. De aceea am intrebat cum se procedeaza acolo ce verifica se trece usor sau ii ca la masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule ai nevoie si la scuter atat timp cat circuli cu el pe drumurile publice.Am fost oprit de pulitie de doua ori si l-am aratat impreuna cu talonul/certificat de inregistrare si RCA...intodeauna oameni s-au uitat cu interes la data expirari

 

Vad ca esti din cluj/tarnaveni.....nu stiu cum se inmatriculeaza scuterele acolo dar in bucuresti trebuie sa ai Toate actele in regula carte identitate,itp valabil si asigurare...altfel nu iti primesc dosarul pentru inmatriculare la primarie.Daca acolo il inmatriculezi cu 50roni si o ciunga banuiesc ca nici politisti nu sunt exigenti(daca ai noroc)

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca la masina daca nu ai ITP ti se face dosar penal.

 

Ce-ti face, ma? Dosar penal? Te baga la puscarie patru ani si iti retrage cetatenia, nu? :blink: Asa o fi la BotÂşăni, dar in restul tarii nu iti face nimic de genu asta. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce e ITP-ul is motociclist am fost am facut si pe masina...dar pe scooter???? Am inteles ca multi nu au nici un ITP si nici nu is sonstienti ca trebuie. De aceea am intrebat cum se procedeaza acolo ce verifica se trece usor sau ii ca la masini.

 

 

Eu l-am imatriculat pe o comuna din apropierea orasului si nu mi-a cerut ITP, deci incearca sa gasesti si tu o primarie unde nu cere RAR :love:

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Merg cu scuterul de 2 ani. Cand sunt pe scuter ma opreste politia mai des decat atunci cand sunt cu masina. Doar anul asta am fost oprit de 4 ori....pentru verificari de rutina. Mereu s-au uitat daca am talonul, numarul si asigurarea rca.

 

Desi nu mi-a cerut nimeni....mi-am facut de 1 saptamana si itp-ul. Din moment ce circul pe drumurile publice mi se pare normal sa fiu verificat si la ipt. . Verifica seriile la scuter, luminile, claxonul, semnalizarile si sa nu ai defecte la carene. Ca pret am dat 67lei direct la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

INTREBARE....

SE POATE FACE I.T.P. FARA A AVEA CARTEA DE IDENTITATE A SCUTERULUI????

 

EU AM UN SCUTER INMATRICULAT AL PRIMARIE UNDE NU MI-A CERUT CARTE DE IDENTITATE...SI DIN CE STIU EU CA SA FACI UN ITP E NEVOIE DE CARTE DE IDENTITATE....

 

LAMURITI-MA SI PE MINE CUM STA TREABA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg cu scuterul de 2 ani. Cand sunt pe scuter ma opreste politia mai des decat atunci cand sunt cu masina. Doar anul asta am fost oprit de 4 ori....pentru verificari de rutina. Mereu s-au uitat daca am talonul, numarul si asigurarea rca.

 

Desi nu mi-a cerut nimeni....mi-am facut de 1 saptamana si itp-ul. Din moment ce circul pe drumurile publice mi se pare normal sa fiu verificat si la ipt. . Verifica seriile la scuter, luminile, claxonul, semnalizarile si sa nu ai defecte la carene. Ca pret am dat 67lei direct la RAR.

usor off topic

 

de cand merg cu scuterul ( bine, e de 125..) nu m a intrebat nimeni de sanatate..ma rog-0 eu merg cu casca full si cu o prostie de aia de " politist " pe mine asa ca poate se gandesc si ei ca nu s " cocalar" de ferentari

 

nici nu stiu unde i talonul sa fiu sincer..si sper sa n am nevoie :cheers:

 

:huh:

la ITP am dat pentru VARADERO ( deci ..de 3 ori mai mare ) cam 70 de ron sub pod spre fundeni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dacă ai ieÂşirea din Âşcoală pt categoria A, mai e nevoie de cursul de legislație? thx de răspunsuri asnticipat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE....

SE POATE FACE I.T.P. FARA A AVEA CARTEA DE IDENTITATE A SCUTERULUI????

 

EU AM UN SCUTER INMATRICULAT AL PRIMARIE UNDE NU MI-A CERUT CARTE DE IDENTITATE...SI DIN CE STIU EU CA SA FACI UN ITP E NEVOIE DE CARTE DE IDENTITATE....

 

LAMURITI-MA SI PE MINE CUM STA TREABA...

Nu poti sa faci ITP daca nu ai carte de identitate,se da itp o data cu cartea atunci cand faci omologarea individuala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...