Jump to content

Probleme Cu Oasele Mainii Stangi

Recommended Posts

La mine, dimineata, cam 10 minute dupa ce ma trezesc, degetele de la mana stanga functioneaza doar in 2 pozitii, extinse sau stranse. Aproape ca face click intre cele doua pozitii. Nu doare tare. Apoi isi revin si merg ok.

M-am panicat de ce ati scris aici. Tre sa ma duc la doftor :cheers:

uite ce scriu astia aici: http://www.doctor.info.ro/html/sindrom_carpian.html

"cauzale majore ce stau la originea aparitiei sindromului de tunel carpian sunt miscarile repetitive de apucare (a unei haltere, de exemplu (SAU AMBREIAJ :lol: ) ), mai ales cu o priza puternica si flexia constanta a articulatiei pumnului."

Dan

Si eu patesc exact la fel! Totusi sper ca nu e din cauza ambreiajului (la mine nu e tare deloc).

La ce doctor ar trebui sa ma duc intai? Ortoped?

Mda... si eu ma bucuram ca am scapat ieftin de la accident (degetul mare de la mana stanga dat un pic peste cap), dar acum, dupa 2 saptamani, inca nu pot sa trag de maneta de ambreiaj, ma doare al draq de nasol articulatia dintre metacarpian si falanga 1 de la opozabil. Eu am primit deja de la louis cablu de ambreiaj, insa este universal, kit de reparatie mai degraba, miez, manson si opritor cu surub (la celalalt capat este facut "plumbul" din fabrica). Imi mai trebuie un distantier/intinzator de cablu si il montez. Sper ca cu cablu nou sa pot sa trag de ambreiaj.

Asa.. in general un cablu care da semne de intepenire nu-si mai revine. Principala defectiune consta din canalele care sunt sapate de cablu (miez) in camasa - in canalele respective frecarea intre cablu si manson creste foarte mult si nejustificat. O solutie de moment (merge 2-3 zile) este slabirea cablului si rotirea mansonului pe pozitie (la 180 de grade), insa in timp mansonul isi revine la traseul/pozitia initiala si evident ca miezul cablului va ajunge sa calce tot pe canalele vechi.

Eu zic sa stai linistit. Intr-un final se usuca si cade :lol:

Recomandarea mea este sa mergi la medic. Macar e avizat sa-si dea cu parerea.

Aveam si eu aceeasi problema, de la mersul prin oras in aglomeratie. Pana la urma am slabit ambreiajul astfel incat sa aiba joc mai mare si sa prinda intr-o pozitie mai joasa (aproape de maner). De atunci nu mai am probleme. Asa ca modificarea jocului ambreiajului poate face o diferenta.

• 9 years later...