Sari la conținut

Yamaha XT660X


Victor_Yamaha
 Share

Postări Recomandate

Pt. off road mi se pare totusi foarte greu, (mai nou mi se pare greu si DRZ-ul cateodata 130 kg), totusi sunt bucuros ca pot merge pe unele drumuri unde in trecut cu speedul nu aveam acces, chiar si cu doua persoane. Atasez cateva poze de pe dealul din oraselul meu.

post-15045-0-03553000-1397558045_thumb.jpg

post-15045-0-96628900-1397558058_thumb.jpg

post-15045-0-59391300-1397558078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa pun si cateva poze before(de cand am luat motorul) and after (in stadiul in care se afla acum dupa multe multe ore de munca si bani nici nu mai stiu cati :)

Ca si folie am olosit o folie banala (imitatie de ORACAL) un feon si multa multa rabdare si meticulozitate :)

Before:

file_450210_php_Au01z_P.jpgfile_450210_phpd_Z7d8h.jpgfile_450210_php_TM5_SVy.jpg

Ater :

IMAG0173.jpgIMAG0166.jpgIMAG0170.jpgIMAG0169.jpgIMAG0171.jpg

Editat de Miru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze - am întrebat și pe alt topic - de ce i-ai pus slickuri ?

1. Le-am gasit la un pret mai mult decat decent

2. ma dau doar pe asfalt si doar cand e uscat si vreme buna( daca e sa ma prinda ploaia ori trag pe dreapta ori merg cu 30 la ora )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma adresez posesorilor cu acestor motor minarelli sa-mi dati idei ce sa fac cu o pierdere de ulei undeva deasupra filtrului. Am schimbat garnitura la capac fara nici un rezultat, dupa cativa km de mers apare ulei in zona accea, mi se pare ca apare mai mult daca ma duc cu viteza mai mare. Zona respectiva am tencuit/o sa zic ci silicon da daca dispare acest fenomen deranjant. Va rog sa dati cu parerea ce sa fac sau poate cineva a mai patit la fel. Atasez cateva poze cu problema mea.

post-15045-0-26259900-1398969478_thumb.jpg

post-15045-0-06200000-1398969517_thumb.jpg

post-15045-0-10532600-1398969560_thumb.jpg

post-15045-0-86207000-1398969600_thumb.jpg

post-15045-0-87198000-1398969643_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai verificat zona de contact (buza) unde culca garnitura sa fie prefect dreapta, fara ciupituri, inainte sa montezi garnitura?

Adevarul este ca am fost putin grabit si nu am veificat mai amanuntit, nu ma asteptam ca dupa inlocuirea garniturii vechi (care arata nasol) sa mai curga. Un lucru este sigur ca nu vine de sub cilindru deoarece in zona aia am indepartat greu siliconu. Cred ca voi incerca si cu Poxipol sau ceva asemanator ca nu chef sa mai desfac inca odata capacul. Oricum mi se o greseala de proiectare deoarece suruburile capacului nu ar trebui sa fie si cele de la filtru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. off road mi se pare totusi foarte greu, (mai nou mi se pare greu si DRZ-ul cateodata 130 kg), totusi sunt bucuros ca pot merge pe unele drumuri unde in trecut cu speedul nu aveam acces, chiar si cu doua persoane. Atasez cateva poze de pe dealul din oraselul meu.

 

 

 

Salut,

 

Am obs ca si la tine la capatul evacuarii sunt date 2 gauri.E cumva mod-ul luat de pe xt660.com ? Daca da, poti sa-mi dai mai multe detalii,eventual o poza mai de aproape ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sincer nu stiu ce e cu gaurile alea, eu asa l-am cumparat. Am sa fac si poze mai de aproape. Eu as schimba aceste esapamante cu altele normale/nemodificate deoarece astea suna destul de tare pentru mine.



Revin cu pozele promise, daca cineva este interesat as face schimb cu esapamente nemodicate ca vreau sa fac naveta cu el si sa nu trezesc toata strada dimineata. Mai pun o poza si cu zona de unde banuiesc ca vine uleiul sa vad daca acum va pierde la fel.

post-15045-0-50902300-1400491308_thumb.jpg

post-15045-0-01727300-1400491320_thumb.jpg

post-15045-0-00893600-1400491339_thumb.jpg

post-15045-0-39390200-1400491349_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun si cateva poze before(de cand am luat motorul) and after (in stadiul in care se afla acum dupa multe multe ore de munca si bani nici nu mai stiu cati :)

Ca si folie am olosit o folie banala (imitatie de ORACAL) un feon si multa multa rabdare si meticulozitate :)

Before:

file_450210_php_Au01z_P.jpgfile_450210_phpd_Z7d8h.jpgfile_450210_php_TM5_SVy.jpg

Ater :

IMAG0173.jpgIMAG0166.jpgIMAG0170.jpgIMAG0169.jpgIMAG0171.jpg

 

În sfârșit am găsit unde să-mi spun oful - bă, ce frumos e!! Să-l stăpânești în continuare sănătos :D.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Sincer nu stiu ce e cu gaurile alea, eu asa l-am cumparat. Am sa fac si poze mai de aproape. Eu as schimba aceste esapamante cu altele normale/nemodificate deoarece astea suna destul de tare pentru mine.

 

Revin cu pozele promise, daca cineva este interesat as face schimb cu esapamente nemodicate ca vreau sa fac naveta cu el si sa nu trezesc toata strada dimineata. Mai pun o poza si cu zona de unde banuiesc ca vine uleiul sa vad daca acum va pierde la fel.

Nu vrea sa faca nimeni schimb cu mine, as da tobele mele care sunt galagioase pentru mine. Fostul proprietar le-a modificat pentru a fi bagat in seama de catre automobilisti. Eu stau intr-o zona mai linistita si as prefera sa le am stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sudeaza-le. Dai 100ron, poate mai putin, si daca nu e vreun Dorel ar trebui sa iasa treaba ok. Am avut si eu pe o mobra tobe gaurite si le-am rezolvat cu 40 de ron, si au iesit ok. Se vedea ca au fost gaurite si astupate dar macar nu mai aveam sunetul ala spart si de rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! am un xt660r si am luat un set de roti de sm. astea vin cu un disc mai mare. stiti vreunu unde pot sa fac adaptoarele de etrier. vreau sa le folosesc cu discul asta mai mare ca sa am frane mai bune pe strada. si as cauta si o pompa radiala... ceva recomandari?

in alta ordine de idei, am tobele stoc si ma gandeam la niste tobe mai galagioase dar in limita bunului simt.. eventual cu silencer. ceva recomandari?

la capitolul dualsport sunt incepator de aceea am nevoie de niste sfaturi.

gasesc cumva frana completa de la xtx cu etrier si pompa ca sa nu ma mai chinui atat cu adaptari? ce parere aveti? ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut, nu e normal sa ajunga la plasticul acela alb. Patina respectiva mai are un cauciuc deasupra plasticului alb care se uzeaza in timp din cauza frecarii cu lantul. Este o piesa consumabila care se schimba dupa ce se uzeaza. Eu ti-as recomanda sa faci urmatoru lucru( pe care l-am facut si eu de altfel):

Daca te uiti deasupra lantului in partea de sus, o sa observi ca pe cadru este prinsa o patina identica, care in mod normal opreste lantul in cazul in care bascula ajunge la cursa maxima in partea de sus( daca nu faci hard enduro sau nu sari cu motorul, ma indoiesc ca va fi vreodata cazul), pe care o poti inlocui cu cea uzata din poza, bineinteles dupa o lubrefiere adecvata astfel incat ea sa se poata roti pe surub usor. Cand se va uza si aceasta o sa poti sa iti cumperi un set nou si sa faci la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu e normal sa ajunga la plasticul acela alb. Patina respectiva mai are un cauciuc deasupra plasticului alb care se uzeaza in timp din cauza frecarii cu lantul. Este o piesa consumabila care se schimba dupa ce se uzeaza. Eu ti-as recomanda sa faci urmatoru lucru( pe care l-am facut si eu de altfel):

Daca te uiti deasupra lantului in partea de sus, o sa observi ca pe cadru este prinsa o patina identica, care in mod normal opreste lantul in cazul in care bascula ajunge la cursa maxima in partea de sus( daca nu faci hard enduro sau nu sari cu motorul, ma indoiesc ca va fi vreodata cazul), pe care o poti inlocui cu cea uzata din poza, bineinteles dupa o lubrefiere adecvata astfel incat ea sa se poata roti pe surub usor. Cand se va uza si aceasta o sa poti sa iti cumperi un set nou si sa faci la fel.

Salut, multumesc mult pentru raspuns. M-am mai documentat si am reusit sa fac rost de cauciucul care lipsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare.

Sunt si eu in cautarea unui nou moto si ma intreb cum se comporta la drum lung.Amortesti pe ea,pozitie,dureri de fund etc

Cat de inalta e?Nu am reusit sa ma urc pe nici una cutoate ca as vrea.Am 1,75 m,ma gandesc sa nu fie prea inalta.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...