Sari la conținut

Intrebare Despre Ij


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare ca vreau sa imi iau IJ, ori Jupiter ori Planeta, mai degraba Jupiter.Am vazut niste poze cu bordul shi in partea stanga, langa martorul de semnalizare era si o chestie care seamana cu becul care se aprinde cand scade presiunea la ulei la masini. Cum se face amestecul la IJ? Bagi benzina in rezervor, adaugi uleiul si dupa aia hatani de ea? sau are un rezervor separat de unde isi ia singura ulei ? (mira-m-as)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e degeaba martorul ala, poate doar pentru Ijurile care au pompa de amestec, si sunt doar 2 in tara. La tine inchizi rezervorul bagi benzina mai intai si dup-aia uleiul ,hatani. Sau cel mai bine intr-o sticla de 5L, centitatea de ulei este 35-40ml la 1L de benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e degeaba martorul ala, poate doar pentru Ijurile care au pompa de amestec, si sunt doar 2 in tara. La tine inchizi rezervorul bagi benzina mai intai si dup-aia uleiul ,hatani. Sau cel mai bine intr-o sticla de 5L, centitatea de ulei este 35-40ml la 1L de benzina.

Si ce ulei bagi tu ?eu bag aproape jumate ca si tine,adica 20 ml Mobil Semisintetic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah si rusii astia ce bulangii.Ma miram eu sa aiba pompa de amestec. Pompa de amestec i se poate monta ulterior?

 

Si inca o intrebare.La IJ-urile care au frana pe tambur pe fata li se poate pune o roata cu frana pe disc? Ce mai trebuie modifica? AM vazut pe siteul lor ca IJ-urile care au fran pe disc pe fatra au shi furca modificata.CAre e diferenta intre furca normala si aceea folosita pt disc. MErge sa pui frana pe disc shi fara sa schimbi furca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ITI LUA JUPITER!! se deregleaza aprinerea foarte repede...consuma mai mult...in orice caz e naspa. Planeta e buna..kiar se merita. Amestecul de obicei e cam 30 ml ulei la 1l benzina. intai pui uleiu calculat la cata benzina vrei sa ii pui , si dupa aia pui benzina , k asa se amesteca singur uleiu. si k sa fi sigur...dai in 2 gropi mai klumea si atunci sigur se amesteca bine :lol: PEACE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

NU ITI LUA JUPITER!! se deregleaza aprinerea foarte repede...consuma mai mult...in orice caz e naspa. Planeta e buna..kiar se merita. Amestecul de obicei e cam 30 ml ulei la 1l benzina. intai pui uleiu calculat la cata benzina vrei sa ii pui , si dupa aia pui benzina , k asa se amesteca singur uleiu. si k sa fi sigur...dai in 2 gropi mai klumea si atunci sigur se amesteca bine :lol: PEACE!!

 

 

consuma 5 in oras, stai linistit! :cheers: aprinderea la ij nu dureaza mai mult de 15 min s-o reglezi!

 

 

p.s. planeta "cam" sucks big time! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici sa-mi iau planeta?Pai Planeta e monocilindru si ma gandesc in primul rand ca face

 

galagie mare ca cilindrul ala are 350cc si e singur.

 

2.Fiind doar un singur cilindru se poate strica shi raman in drum.

3.Un cilindru lucreaza de doua ori mai mult decat 2,deci se incinge mai rau.e mai turat un singur cilindru (aici nu stiu dak am dreptate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consuma 5 in oras, stai linistit! :cheers: aprinderea la ij nu dureaza mai mult de 15 min s-o reglezi!

p.s. planeta "cam" sucks big time! :crack:

 

 

asa e , iti ia doar 15 minute...IN FIECARE ZI :lol: :cheers: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.Fiind doar un singur cilindru se poate strica shi raman in drum.

3.Un cilindru lucreaza de doua ori mai mult decat 2,deci se incinge mai rau.e mai turat un singur cilindru (aici nu stiu dak am dreptate)

2.Si daca are 2 nu te lasa in drum? :lol: Se strica altceva si tot te lasa,de ex. se deregleaza aprinderea si daca nu stii sa o reglezi...

 

3.Jupiterul ii ma turat decat Planeta,si daca sunt 2 cilindri tot atat lucreaza fiecare,castigi doar la putere (27 jupiter fata de 22 planeta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de care sa imi iau.Io am precizat acolo niste dezavantaje pt care ma feresc de Planeta.Am sau nu am dreptate?

 

Aprinderea nu e asa greu de reglat ca se foloseste ceasul ala, nu stiu cum ii zice.Numai ca pana la urma ar deveni incomod sda o reglezi pe marginea drumului.

 

Vorbind de putere, nu prea ma intereseaza asa mult, Planeta are destui cai.DAr viteza care prinde mai mult? nu ca as vrea sa ma dau tare cu ea , dar ca sa stiu caracteristicile motorului. Mi se pare ca Planeta , desi nu prea imi vine sa cred, avand doar un signur cilindru.,

 

Cu zgomotul cum e ? Face mai rau Planeta decat Jupiter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

planeta suna mai fain, jupi se duce mai tare, reglajul nu necesita ecat o cheie de bujii, o surubelnita si un ceas comparator! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de care sa imi iau.Io am precizat acolo niste dezavantaje pt care ma feresc de Planeta.Am sau nu am dreptate?

 

Aprinderea nu e asa greu de reglat ca se foloseste ceasul ala, nu stiu cum ii zice.Numai ca pana la urma ar deveni incomod sda o reglezi pe marginea drumului.

 

Vorbind de putere, nu prea ma intereseaza asa mult, Planeta are destui cai.DAr viteza care prinde mai mult? nu ca as vrea sa ma dau tare cu ea , dar ca sa stiu caracteristicile motorului. Mi se pare ca Planeta , desi nu prea imi vine sa cred, avand doar un signur cilindru.,

 

Cu zgomotul cum e ? Face mai rau Planeta decat Jupiter?

Stresu cred ca stie cel mai bine doar o avut de toate :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici sa-mi iau planeta?Pai Planeta e monocilindru si ma gandesc in primul rand ca face

 

galagie mare ca cilindrul ala are 350cc si e singur.

 

2.Fiind doar un singur cilindru se poate strica shi raman in drum.

3.Un cilindru lucreaza de doua ori mai mult decat 2,deci se incinge mai rau.e mai turat un singur cilindru (aici nu stiu dak am dreptate)

daca ai tobe bune nu face galagie deloc ijul monocilindric.

 

faptul ca are un singur piston e un mare avantaj, nu se strica la fel de repede ca jupi(nu ai treaba cu ambielaje dezincronizate, avans asimetric, etc.)

in tealitate motorul de planeta merge la mai putine ture decat ala de jupiter si se incinge mult mai putin.

uita de ijurile in 2 pistoane si ia unul monocilindric.

 

 

planeta sau ij 56 face 35-40 mii km fara sa umbli la motor, pe cand jupi nici gand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici sa-mi iau planeta?Pai Planeta e monocilindru si ma gandesc in primul rand ca face

 

galagie mare ca cilindrul ala are 350cc si e singur.

 

2.Fiind doar un singur cilindru se poate strica shi raman in drum.

3.Un cilindru lucreaza de doua ori mai mult decat 2,deci se incinge mai rau.e mai turat un singur cilindru (aici nu stiu dak am dreptate)

 

 

nu-i deloc asa....iju intr-un piston e mai bun..planeta , 56 , festival.....sunt mai bune decat jupiter. dak se intampla sa te lase in drum , la astea mai stii ce sa le faci , dar dak e lasa jupiteru..cauti doua lemne , ii faci o cruce si acolo il ingropi. mai intreaba-ma pe messenger ce vrei sa mai stii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

:lol:

 

 

cum sa-i faci mai cruce? e un piston in plus, atat! geez! parca ar fi nush ce naveta nasa, nu un motor rusesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...