Sari la conținut

Intrebare Despre Ij


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Ij Planeta cred sau oricum ii din 60 monocilindru cu vreo 6 milioane(are nr. vechi, tablaria ii cam ruginita, lipsa baterie si multe alte neajunsuri)

Ij-ul asta e prea scump mai ales ca nu are nr noi; o sa te chinui cu actele si o sa bagi si o gramada de bani in restaurare.

Mie si mz-ul mi se pare cam scump dar cel putin merge. Totusi daca vrei un motor cu care sa mergi des si mult mz-ul nu e prea indicat; desi e de o calitate net superioara ij-ului are si el o varsta iar piese noi nu mai gasesti decat printr-o minune

Mai bine cauti un ij intr-o stare buna cu acte ok sau unul ieftin de tot cu acte si cadru ok pe care sa-l reconstruiesti si astfel vei sti exact cu ce motor te plimbi, iar daca-l lucrezi cum trebuie poti avea si incredere ca nu te lasa in drum. Iar pt a evita unele probleme in plus orienteaza-te spre un Ij monocilindru, e si mai simplu si mai ieftin de intretinut si reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine stie cat m-ar costa toate actele la Ij-ul ala? Vreau sa zic in rest ca o avut un singur propritar si ultimii 10 ani o fost tinut in casa... dar totusi rugina si-o facut treaba, dar nu foarte grav. Mult n-ar fi de restaurat. Nu stiu sincer ce sa fac...Ptr. Ij-uri am o slabiciune, dar de Mz-ul ala m-am indragostit. Diferenta sunt banii... mai multi la inceput sau mai multi...dupa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie cat m-ar costa toate actele la Ij-ul ala? Vreau sa zic in rest ca o avut un singur propritar si ultimii 10 ani o fost tinut in casa... dar totusi rugina si-o facut treaba, dar nu foarte grav. Mult n-ar fi de restaurat. Nu stiu sincer ce sa fac...Ptr. Ij-uri am o slabiciune, dar de Mz-ul ala m-am indragostit. Diferenta sunt banii... mai multi la inceput sau mai multi...dupa

daca actele sunt pe omul are il are si nu are datorii la fisc te costa fix cat la orice alta motocicleta, Cartea de identitate se face cand te duci la rar. poti face ITP dupa aia in termen de 60 zile (suficient sa il pui pe picioare).

ia ijul pus la punct e un motor superb

 

p.s. tocmai am venit dupa o tura cu al meu :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos..Mz-ul ala are toate piesele originale(inclusiv o borseta de piele cam jerpelita pe rezervor)...ma gandesc si la posibilitatea de a-l vinde mai incolo ca piesa de colectie...in caz ca vreau sa iau altceva. Motoru arata exact ca asta din poza.

post-10976-1152307916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc si la posibilitatea de a-l vinde mai incolo ca piesa de colectie...
da? cui? aici in Romania nu vei gasi multi oameni dispusi sa plateasca multi bani pentru o motocicleta ca asta. Nu este, totusi, vreun Brough Superior. Si nu visa ca il scoti din tara, au si aia acolo troacele lor, daca vor sa restaureze ceva au de unde alege. :disappointed:

 

segmentarea te costa 100.000, un tub de silicon si un set de garnituri, atat! :sick:
mmooooaaaammmaaaaaaa......... ingrozitor de scump!!!! :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vesel sunt, am fost de la Babeni la Dragasani cu bicicleta mea (35km), echipat shi io k lumea, cu casca manusi, colanti,coburi shi m-am intalnit cu 2 motociclisti shi m-au salutat cu farul :disappointed: :crack: M-am uitat in oglinda sa vad dak era cineva in urma mea shi soseau era libera........asa ca sunt tare :lol:))))) :sick: :lol:

 

Asa o sa fac shi eu cu farul , dar normal ca nu la astia cu jafuri care nu merg la drum lung......se duc sa puna butelia pe bicicleta shi atat :lol:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am inca o intrebare, daca tot am deshis topicul asta. De ce am vazut numai IJ Planeta cu atas. Nu am vazut deloc nici pe net , nici in realitate Jupiter cu atas.De ce e planeta "atasata" daca are un motor mai slab decat Jupiter?

 

PS.Tot jupiter caut sa iau......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am inca o intrebare, daca tot am deshis topicul asta. De ce am vazut numai IJ Planeta cu atas. Nu am vazut deloc nici pe net , nici in realitate Jupiter cu atas.De ce e planeta "atasata" daca are un motor mai slab decat Jupiter?

 

PS.Tot jupiter caut sa iau......

motorul de planeta nu e mai slab. el are cuplu mult mai mare si e mai valabil pt tractiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa facem un sumar: Planeta e mai buna la tractiune (desi are doar 20cp), dar e mai slaba la viteza

 

Jupiter e mai bun la viteza si mai slab la tractiune. Pai daca plec undeva departe cu bagaje si cu inca o persoana, sa zicem 200kg pe ea, inseamna ca Planeta ma duce mai bine. Asa e ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai augustin , ia-ti ma o sova ca arata mult mai sport decat ijurile si merge mai bine ca un voshod , are magnetou nu mai stai sa reglezi platinile si alte prostii ... cel mai bine

 

 

http://mcasta.ru/eng/mainhome2.htm uite un link ai si cateva detalii sumare , intra cu internet explorer

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu vreau sa va stresez.......adik stiu ca asa fac ..........Pai alea arata destul de bine, dar nu am bani, costa o groaza cred......si nici nu se gasesc la mana a 2-a.Cu Sova nu pot sa car mult, sa zicem 200kg(dak ma duc sa ma plimb).Nu prea am auzit de le pe aici prin tara si nu stiu dak sunt piese.In plus eu vreau cu baterie ca sa fac aprindere electronica :crack:) :disappointed: Ce vrei sa spui ca la alea cu magnetou nu reglezi platina? toate au platina,sau poate ca au fost modernizate si au aprinderea cu optocuplor. Chiar, Minskul tau ce aprindere are? Am auzit ca unele au electronica..........

 

Ai rezolvat cu releul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu vreau sa va stresez.......adik stiu ca asa fac ..........Pai alea arata destul de bine, dar nu am bani, costa o groaza cred......si nici nu se gasesc la mana a 2-a.Cu Sova nu pot sa car mult, sa zicem 200kg(dak ma duc sa ma plimb).Nu prea am auzit de le pe aici prin tara si nu stiu dak sunt piese.In plus eu vreau cu baterie ca sa fac aprindere electronica :crack:) :disappointed: Ce vrei sa spui ca la alea cu magnetou nu reglezi platina? toate au platina,sau poate ca au fost modernizate si au aprinderea cu optocuplor. Chiar, Minskul tau ce aprindere are? Am auzit ca unele au electronica..........

 

Ai rezolvat cu releul?

voshod, minsk, sova, planetele si jupopiterurile noi au toate aprindere electroncia cu senzor magnetic. pana la 175 merg bine cu o persoana

pt 2 persoane ijurile sunt de baza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu unele , toate minskurile is cu aprindere electronica adios platina reglezi distanta dintre rotor si senzor & avans , si dupa cum vad pe softpedia poti sa iti faci ce vrei tu pe sova . da ce vrei sa cari cu ea ma ? motocicleta solo in viziunea mea nu e de facut treaba cu ea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai bien sa ai un motor mai puternic............

 

Pai ce mai astepti? Ia-ti nipru! E cel mai puternic si motorul boxer are un cuplu extraordinar chiar si la turatii joase :crack:. Eu zic ca daca te sui pe unul nu te mai dai jos :disappointed: hihihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu vreau nipra pt ca nu prea imi place designul.Mi-ar place ca e motor 4t, dar nu imi place pur si simplu deloc designul. Stiu ca trage de rupe.Se ingrijeste mai usor decat o 2t.La Ij caut sa fie cu disc pe fata ca e mai misto. Plus ca DNEPR prinde max 120, poate nici nu ia atata, la Ij sutn sperante de mai mutl un pic..........nu ca sa ma dau tot timpul cu viteza asta.Sa stiu ca merge cat de cat motorul.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Augustin, daca esti cat de cat inalt eu zic ca o sa suferi pe ij-uri. Eu am doar 1.75 si acum si dupa ce pe voshod ma simteam ca pe moped acum char si nipra mi se pare mica fizic si simt nevoia de mai mare.

 

Cum zicea stresu, nipra poate prinde mult mai mult, prin modificarea pinionului de a 4-a sau transformarea marcharier-ului in a 5-a.

 

Dar eu zic ca orice ti-ai lua sa nu pui accent pe viteza maxima, gandeste-te ca toate comunistele au cauciucuri cu camere si daca explodeaza la 120/h ala esti.

 

Nu te mai uita la specificatiile pe hartie, i-ati un motor pe care sa te simti bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 181 cm.Tot la Ij raman, e cea mai accesibila pentru mine, paote mai strang in timp un ban si iau ceva mai performant.Pt mine e buna ca vreau sa invat sa lucrez la ea, nu ma sperii de surubareala........cum am zis....prima chestie..........ii fac aprindere tranzistorizata :disappointed:

 

Pentru a face modificarile resp la nipra tre sa mai bag in ea aproape cat am dat si nu renteaza pentru mine. Daca as avea bani as face numai restaurari de radiouri vechi si de motociclete.

 

Dar de ce sa explodeze cauciucul? ca doar nu merg cu el pana la panza. Un cauciuc nou nu cred ca poate exploda. Nu am auzit de asa ceva.............se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu explodeaza cauciucul primul, camera explodeaza! si da, se poate sa explodeze de noua o camera... sunt rusesti doar! :crack: motocicletele kinder surprise, ce mai.... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...