Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Cati km are a ta din 2007 astfel in cat ai ajuns sa ii schimbi discurile de frana? Sau ai mers cu placutele de frana peste limita de uzura si le-ai stricat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anul trecut am avut o problema cu senzorul de viteza. Pentru a nu mai pierde timpul sa cautati informatia scriu urmatorul post:
Se mai intampla ca rotita magnetica din melcul de kilometraj situat in butucul rotii fata sa se rupa. Daca se intampla asta, atunci va indica viteza mai mare, cu fluctuatii.
Rezolvarea este simpla: se da roata fata jos, se inlocuieste rotita cu 4 urechi (ce va avea una sau mai multe urechi rupte) cu una buna.
In cazul in care problema nu se rezolva atunci exista o modalitate prin care se poate verifica functionarea senzorului de viteza:
Primul pas: se curata mufa cu spray de contacte:
Mufa.jpg
Pasul doi: se inspecteaza functionarea senzorului conform urmatoarei schieme:
speed_sensor_test.jpg

Succes.



Tabelul de mentenanta periodica:

Mentenata.jpg

Editat de Shiro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, daca ai avut problem cu melcul, poti sa mi spui si mie cat te a costat magnetul si de unde l ai luat?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am avut o problema cu senzorul de viteza. Pentru a nu mai pierde timpul sa cautati informatia scriu urmatorul post:

Se mai intampla ca rotita magnetica din melcul de kilometraj situat in butucul rotii fata sa se rupa. Daca se intampla asta, atunci va indica viteza mai mare, cu fluctuatii.

Rezolvarea este simpla: se da roata fata jos, se inlocuieste rotita cu 4 urechi (ce va avea una sau mai multe urechi rupte) cu una buna.

In cazul in care problema nu se rezolva atunci exista o modalitate prin care se poate verifica functionarea senzorului de viteza:

Primul pas: se curata mufa cu spray de contacte:

Mufa.jpg

Pasul doi: se inspecteaza functionarea senzorului conform urmatoarei schieme:

speed_sensor_test.jpg

Succes.

Tabelul de mentenanta periodica:

Mentenata.jpg

acele 4 "urechiuse/picioruse " se rup doar datorita neatentiei la monterea rotii fata.

se poate face alta piesa din aluminiu...si e mult mai ieftina decat alt "melc' km. In situatia mea, am gasit o teava de Al care se potrivea pe acel magnet. Presare usoara apoi 8 taieturi , indoire la 90 gr. si taiat ce a ramas sa ramana 4 urechi ( daca pricepe careva...e mai greu de povestit decat cu piesa in fata )........ investitie 0 .... functioneaza de 3 ani.

Altcineva a facut doar o gaura / pe care apoi a filetat-o ... si un surub care blocheza acel magnet..... si functioneaza.

Deci idei sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine s a spart ferita si a ramas cam trei sferturi in momentul asta functioneaza ok, dar probabil in timp se va strica. o sa incerc daca se strica de tot sa I fac din aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se rup numai daca nu esti atent... conteaza si pe ce drumuri umblii cu ea, yo la a mea pana acum am schimbat 2 melci, iar acum pe al treilea l-am intarit cu epoxi, materialul din care e facut (bachelita feromagnetica ceva) e destul de sensibil la vibratii, socuri si in timp imbatraneste si ajung sa se macine dintii. solutii care sa tina mai mult am gasit, dar pana acum m-am multumit sa schimb piesa. O gasesti pe wemoto.com si te costa 30,72 oiro plus transportul.

 

p.s. ca sa raspund la o posibila intrebare - "Cum poti sparge melcii asa de nebun..." atasez urmatoarele :P:

post-4765-0-07440700-1396378706_thumb.jpg post-4765-0-34560800-1396378772_thumb.jpg post-4765-0-73568500-1396378825_thumb.jpg

p.p.s: adica merg cu ea cam pe unde vad cu ochii si cam tot timpu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat cu ea intr o groapa cam mare, fiind seara am vazut o tatziu si nu am mai putut sa evit, din momentul ala a inceput sa si vobleze usor cand luam mana de pe ghidon. Cand m-am dus sa schimb cauciucurile am vazut ca mi a pleznit ferita. Cel mai probabil de la soc. la mine nu au pocnit dintii ci efectiv s a crapat o bucata



merci de pont probabil ca voi face o achizitie noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se rup numai daca nu esti atent... conteaza si pe ce drumuri umblii cu ea, yo la a mea pana acum am schimbat 2 melci, iar acum pe al treilea l-am intarit cu epoxi, materialul din care e facut (bachelita feromagnetica ceva) e destul de sensibil la vibratii, socuri si in timp imbatraneste si ajung sa se macine dintii. solutii care sa tina mai mult am gasit, dar pana acum m-am multumit sa schimb piesa. O gasesti pe wemoto.com si te costa 30,72 oiro plus transportul.

 

p.s. ca sa raspund la o posibila intrebare - "Cum poti sparge melcii asa de nebun..." atasez urmatoarele :P:

attachicon.gif20140331_173306.jpg attachicon.gif20140331_175218.jpg attachicon.gif20140331_180404.jpg

p.p.s: adica merg cu ea cam pe unde vad cu ochii si cam tot timpu :D

Din cate tin minte, @mexykanu avea la un pret mult mai bun :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

a mai avut cineva experiente proaste cu Castrol power one 10w40 ?

am facut schimbul de ulei cu vreo 2000 de km in urma si se pare ca mi-l cam haleste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

a mai avut cineva experiente proaste cu Castrol power one 10w40 ?

am facut schimbul de ulei cu vreo 2000 de km in urma si se pare ca mi-l cam haleste...

Toti se plang de Castrol . Eu am luat pana la urma Motul 5100, cand am intrebat de Castrol toti au fost impotriva ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti se plang de Castrol . Eu am luat pana la urma Motul 5100, cand am intrebat de Castrol toti au fost impotriva ...

Eu la enduro merg pe Castrol Power Racing One si sunt foarte multumit,numa ca la Sv se pare ca nu prea se pupa.

Ceilalti SV-isti,ce ulei mai bagati?

Editat de ScoRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat Castrol 10W50 si am impresia ca il haleste mai repede decat ce am avut inainte, dar in rest sunt multumit de ulei aveam un tacanit la rece si la cald, si acum la cald cel putin nu mai face numai cand si cand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am un SV de 650 pe cadru de 400s si tot caut melc de kilometraj. Fiind de 400s, pana acum am gasit decat OEM prin comanda, dar 115euro e cam mult si incerc sa gasesc ceva mai ieftin. S-a spus despre facutul din tub de aluminiu dar asta poate daca face altcineva.

 

Ma gandeam ca sunt piese care se potrivesc la mai multe motociclete, dar nu am vazut sa fie si cazul melcilor.

Aveti idee de cineva care se ocupa cu facerea din aluminiu, sau piesa direct dar la pret mai mic? As cauta si pe ebay, dar nu am gasit denumirea in engleza a piesei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denumirea in eng ar fi rotor magnet speedometer, dar mult mai util ar fi codul piesei; intrebare, esti sigur ca nu ti se potriveste melcul de la 650? ce dimensiune ai la axul rotii fata, sau mai bine masoara si posteaza dimensiunea melcului pe care il ai - diam exterior si interior - yo am unul cu pini rupti la indemana si il pot masura sa iti spun daca e la fel sau nu.



Later EDIT: Am gasit la vecinii si prietenii nostrii rusi microfisa cu codurile pieselor de SV400 si din ce vad yo codul melcului este identic cu cel al SV650 99-2002, si asta il gasesti cu vreo 30 de euroi + transport pe wemoto.com - codul piesei e: 34990-21E00, codul rotorului e: 34983-21E00

 

nRock!!!

post-4765-0-31394900-1396981145_thumb.gif

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...